Cykl Pieczenie chleba odcinek 1:Podstawy podstaw. Narzędzia, składniki, dodatki, proporcja piekarska

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 8. 01. 2024
  • Dzień dobry drogi widzu,
    Witam w pierwszym odcinku bułokracji w temacie technicznym.
    Dzisiaj nie pieczemy. Zamiast tego omawiamy podstaw pieczenia.
    Cykl Podstawy Pieczenia będzie zawierał kompletny proces pieczenia oraz przygotowań do pieczenia, łącznie z omawianiem poszczególnych etapów i ewaluacją produktu.
    Materiał został stworzony aby przygotować jak najlepszy grunt pod Twoją podróż przez pieczenie chleba oraz innego rodzaju wypieków z wykorzystaniem spulchniacza w typie drożdży piekarskich lub zakwasu.
    W odcinku omawiane będzie:
    Niezbędne narzędzia
    aby rozpocząć pieczenie. Jak samam nazwa wskazuje, bierzemy pod uwage minimum które jest absolutnie koneicznie w celu upieczenia bochenka czy dwóch w kuchni domowej. Niezależnie
    Dodatkowe, przydatne narzędzia
    które mogą w znaczący, wymierny sposób poprawić Twój rezultat. Zwróc uwagę, że nie zostanie tutaj wspomniana foremka do pieczenia. Dlaczego? Jest to implement który absolutnie nie jest potrzebny aby rozpocząć, a nawet wiele lat później.
    Wykorzystując proporcję piekarską podaną w tym odcinku, masz pewność produkcji buły która nie rozleje się w piecu jak ciasto na naleśniki.
    Proporcja piekarska
    Podaję kompletny podstawowy najprostszy przepis na chleb, do tego w systemie, który zapewni Ci sukces czy pieczesz 1 czy 400 bochenków.
    Nawodnienie
    Ile wody użyć do produkcji chleba aby był on smaczny pożywny i piękny? Jak wykorzystać potencjał ukryty w zmielonych ziarnach pszenicy ? Jaki jest wpływ hydratacji na mąkę oraz nasz produkt
    Mąka
    Pokrótce omówimy także mąkę, jednakże bardzo zwięźle i krótko, dlatego że wybór i dobór mąki oraz spisanie własnego przepisu na chleb będzie jednym z przyszłych odcinków. Pamiętaj, że w domu pieczesz dla siebie i najbliższych Tobie osób, dlatego bezsensem byłoby gdybym to ja Tobie mówił, jakiej mąki oraz ile masz użyć do chleb,a który sam zjadasz.
    Najważniejsze jest, abyś szukał mąki o naprawdę najlepszej możliwej jakości. Silna mąka chlebowa do której masz stabilny dostęp i na którą Cię stać powinna stać się podstawą Twoich chlebów pszennych.
    Spulchniacz
    Dlaczego proponuję, aby rozpoczynać przygodę z drożdżami a nie zakwasem, tak popularnym obecnie? Otóż rozpoczynając nie ma potrzeby komplikacji sobie życia, a nawet chleb na drożdżach będzie piękny i pożywny, jeśli prawidłowo wykonany.
    Zakwas zostawmy sobie na jeden przyszły odcinek.
    Sól
    Jakiej soli użyć w bochenku. Czy 2% to nie jest przypadkiem trochę dużo i czy chleb będzie zdrowy?
    Ważenie składników
    Jak ważnym elementem jest dokładne zważenie poszczególnych składników, i to nie tylko jeden raz, ale podchodzenie poważnie do procesu ważenia i przygotowywania składników przed każdym pieczeniem.
    Przygotowywanie zaczynu drożdżowego
    Bardzo prosty proces, omawiamy dlaczego użyć tego dodatkowego elementu i jakie są tego zalety. nasz zaczyn pomoże nam uzyskać lepszą strukturę ciasta, przyspieszy fermentację, zmniejszy użycie spulchniacza, po co dodawać za dużo drożdży? Przyspieszy również wyrabianie ciasta.
    Zapraszam do oglądania, komentowania, hejtowania, i pieczenia!!
    Stanowia one łatwiejszą fermentację chlebową
  • Jak na to + styl

Komentáře • 20

  • @tomaszpiorkowski2747
    @tomaszpiorkowski2747 Před 5 měsíci +2

    Świetny poradnik.

  • @aulich86
    @aulich86 Před 4 měsíci +1

    Super film! Życzę zasięgów.

    • @buokracja
      @buokracja  Před 4 měsíci +1

      Dziękuję i dziękuję za oglądanie 😃🤩

  • @GO2J
    @GO2J Před 6 měsíci +3

    Uwielbiam ten film! Michal z Bułkokracji jest absolutnie niesamowity w przekazywaniu wiedzy na temat pieczenia chleba. Jego pasja do tego rzemiosła jest zaraźliwa, a sposób, w jaki opowiada o procesie wytwarzania chleba, sprawia, że nawet osoby bez wcześniejszego doświadczenia w pieczeniu chleba zaczynają czuć się pewniej. Jego jasne i zrozumiałe instrukcje sprawiają, że każdy może odnaleźć radość w przygotowywaniu własnego chleba.
    Dodatkowo, nie mogę się doczekać kolejnego odcinka! Jestem pod wrażeniem, jak umiejętnie łączy edukację z przyjemnością oglądania. Jego zdolność do przekazywania informacji w sposób przystępny sprawia, że nauka staje się nie tylko łatwa, ale także fascynująca.
    Muszę także wspomnieć o jego świetnym poczuciu humoru, które dodaje uroku całej prezentacji. Chociaż temat może wydawać się poważny, Michał potrafi zrelaksować atmosferę, co sprawia, że nauka staje się jeszcze przyjemniejsza. Cieszę się, że odkryłem ten kanał, ponieważ dzięki niemu chleb w mojej kuchni zaczynie smakować jeszcze lepiej!
    Prowadzący prezentuje się bardzo elegancko, a jego wybór ubrań zawsze przyciąga moją uwagę. To świetny dodatek do już fantastycznych treści, które oferuje. Nie mogę się doczekać kolejnych odcinków i inspirujących chwil spędzonych z tym utalentowanym piekarzem! 🍞✨

    • @buokracja
      @buokracja  Před 6 měsíci +2

      Ale słodzisz Maciek, dzięki, 🙏🏻 mam nadzieję że algorytm czyta też komentarze, po takiej rekomendacji to chyba będę jego ulubieńcem 😍😂😂

    • @wiesawobara2857
      @wiesawobara2857 Před 2 měsíci

      No miło się wysłuchało. Masz suba i łapkę bo warto. Fajnie merytoryczny materiał. Pozdro. 👍🇵🇱

  • @j_b6733
    @j_b6733 Před 6 měsíci +1

    Kupiłem kamień do piekarnika i czekam dalsze filmy.😀

    • @buokracja
      @buokracja  Před 6 měsíci

      Dobrze zrobiłeś, kamień dużo pomaga 👍🏻👍🏻

  • @creo2000
    @creo2000 Před 3 měsíci +1

    Cześć , obejrzałem odcinek w dużym zaciekawieniem, podoba mi się Twoje podejście mocno technologiczne do procesów , tego na pewno brakuje na YT . Staram się wypiekać pieczywo raz w tygodniu , z różnym rezultatem, największy problem mam w ocenie kiedy gluten jest już dobrze wyrobiony , chleb świeży smakował świetnie ale po dobie kruszył się a kromki się rozlatywały. Teraz męczę dłużej ciasto w mikserze , lecz nadal nie wiem kiedy jest idealnie. Pozdrawiam.

    • @buokracja
      @buokracja  Před 3 měsíci

      Dzięki za miłe słowo 😊
      Jest to pokazane jak wyrabiam słabą mąkę w odcinku o wyrabianiu maszynowym, czasami może to zająć i 10 minut.
      Polecałbym ci zastosować dłuższą autolizę, czyli zmieszać wszystkie składniki poza solą i odstawić na 2 godziny.
      Jakiej mąki używasz ?

    • @creo2000
      @creo2000 Před 3 měsíci

      @@buokracja Cześć , staram się korzystać z mąk ekologicznych , czyli najczęściej na necie znajduję młyny które takie coś oferują , na początku korzystałem z mąki żytniej i z takiego też zakwasu , ale okazało się że żona ma nietolerancję na żyto i musiałem przejść na mąkę orkiszową i pszenną . Próbowałem dokarmiać zakwas żytni mąką orkiszową ale na razie nie był on za bardzo aktywny (w sumie nie wiem czy to wyjdzie ) z komercyjnych mąk mam jeszcze divella manioba (ciasto na święta robiliśmy) ale nie brałem jej pod uwagę przy chlebie . Jeśli chodzi o typ mąki to mam 720,1050,2000. Dzięki za poradę z autolizą ,na pewno spróbuję na weekend . Myślisz że dodanie takiej manioby do ciasta lepiej "poskleja chleb" ? ... a i jeszcze jedno , w sumie mam duży kłopot z bochenkami , zazwyczaj robię w blaszce , jak próbowałem robić normalne bochenki to nigdy nie udało mi się żeby się nie rozjechał się na boki , zobaczę co wyjdzie mi teraz po Twojej poradzie . Pozdrawiam .. Andrzej.

    • @buokracja
      @buokracja  Před 3 měsíci

      Jakiej proporcji orkiszu do pszennej chlebowej używasz ?
      Spróbuj maksymalnie od 25 procent dodatku z początku i później najwyżej to rozwijaj.
      Podaj mi jeszcze również z jakich proporcji składników korzystasz ?
      Nie powinno być problemu z wykarmieniem kultury niezależnie jaka mąką, conajwyzeh dostanie małej niestrawności ale nie przestawaj dokarmiać

    • @creo2000
      @creo2000 Před 3 měsíci

      @@buokracja Najczęściej korzystam z przepisu z ksiazki Chleb Jeffrey Hamelmana, tam jest przepis na chleb orkiszowy z mioden. Po obejrzeniu wszystkich Twoich filmow juz wiem jakie robilem podstawowe bledy, dzisiaj rano zarobilem polish i wieczorem spróbuję coś pokombinować, odnośnie zakwasu, dzięki, tak zrobię. Zdarzyło się, ze probowalem robic chleb tylko z orkiszowej. Największy błąd to to że jak w przepisie widzialem wyrabiać 3min to tak robilen, niby byl gluten w pewnym stopniu wyrobiony ale po Twoich filmach wiem że zdecydowanie za mało. Powiedz mi jak przy wyrabianiu ciasta jest juz za duża temperatura, co nalezy zrobić?

    • @buokracja
      @buokracja  Před 3 měsíci

      I jak poszło z chlebem na poolishu?
      Jeśli chodzi o czas wyrabiania to zrozum że on ma maszynę spiralną z obrotową misą, co oznacza że jest ciasto jest dużo bardziej agresywnie wyrabiane co powoduje redukcję czasu jak i postawiania temperatury.
      My w domu musimy stosować inne metody.
      Czy jest jakiś dobry trik na przegrzane ale jeszcze niewyrobione ciasto ? Tak naprawdę nie ma.
      Wszystkie triki polegają na przeciwdziałaniu przed mieszaniem:
      1. W książce Hamelmana jest wzór na obliczenie temperatury mąki i wody do czasu wyrabiania.
      2. Możesz zawsze użyć lodowatej wody lub wody z paroma kostkami lodu
      3. Najlepszy trik to wyrabianie ciasta z mniejszą ilością wody na początku, np 60% nawodnienia ciasta a dodanie reszty jak już gluten jest dobrze wykształcony.
      Czas mieszania zawsze będzie dłuższy w domu również z uwagi na mniejszą ilość ciasta i kształt misy, weź to pod uwagę.
      Moim zdaniem łatwiej jest rozgrzać ciasto po wyrabianiu jakby było zbyt zimne niż schłodzić w trakcie wyrabiania.
      (Np wkładając misę do piekarnika nagrzanego na 40 stopni aż do kolejnego składania)

  • @janusz1245
    @janusz1245 Před 6 měsíci +3

    I dalej idź tą drogą. W polskim CZcams NIE MA kursu dla domowych piekarzy na odpowiednim poziomie. Są dziesiątki filmików w stylu " jak łatwo upiec chleb bez zagniatania " które nic nie wnoszą. Potrzebny jest kompleksowy poradnik, jak upiec smaczny i zdrowy Chleb Powszedni. Widzę że na tym kanale coś takiego powstaje. Oglądam, kibicuję i polecam wszystkim. Przekazujesz swoją wiedzę w sposób w jasny i zrozumiały.🍞🥖🫓👍👍👍

    • @buokracja
      @buokracja  Před 6 měsíci +1

      Dzięki bardzo 🙏🏻
      Pamiętam dobrze, że szukałem kiedyś jak zaczynałem takiego materiału i niestety nic nie znalazłem, także cieszę się jeśli mogę pomóc 😃👍🏻

    • @krzciuk1973
      @krzciuk1973 Před 3 měsíci

      Witam. Jest jeden gościu który przekazuje konkretną wiedzę może złoustnym mówcą nie jest ale na temat zakwasu sporo powiedział. Kanał nazywa się chyba zbuta by hrabia czy coś takiego.

  • @geokuf9679
    @geokuf9679 Před 2 dny

    Język 😢😢☹️☹️☹️