Mędrcy świata, monarchowie

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 17. 01. 2023
  • "Mamy prawo powiedzieć, że przedstawiają oni zmierzanie różnych religii do Chrystusa oraz samoprzekraczanie nauki ze względu na Niego (...). Oznaczają wewnętrzne oczekiwanie ludzkiego ducha, ruch wszystkich religii i ludzkiego rozumu ku Chrystusowi" - takimi słowami Benedykt XVI opisał mędrców, którzy przywiedzeni znakiem gwiazdy oddali pokłon narodzonemu Mesjaszowi.
    W tradycji polskiej niewątpliwie do najbardziej znanych kolęd opisujących pokłon Trzech Króli jest pieśń "Mędrcy świata monarchowie". Jej tekst i melodia powstały w XIX wieku.
    Posłuchajcie, jak zaśpiewaliśmy ją wraz z naszymi Przyjaciółmi podczas wspólnego kolędowania w kościele oo. kapucynów w Warszawie. Odbyło się ono w ramach cyklu spotkań śpiewaczych "Zanieście Mu nową pieśń niesłychaną" 13 stycznia 2023 roku. Za organami - Piotr Ulrich.
    _____
    Działamy w ramach Fundacji Błogosławionego Władysława z Gielniowa. Chcemy współtworzyć społeczność ludzi wrażliwych na tradycję w muzyce sakralnej, liturgii oraz chrześcijańskiej kulturze i sztuce. Będziemy bardzo wdzięczni, jeżeli zechcą Państwo dołączyć do tego grona. Więcej informacji na stronie: fundacjawladyslawa.pl/wesprzy...
  • Hudba

Komentáře • 4

  • @organmistrzostworobertkoch2762

    Ach, ten stary dobry Pacewicz jednak brzmi nadal fajnie . Fajna inicjatywa.

  • @K00477
    @K00477 Před rokem

    Z tego co mi wiadomo to jednak tekst kolędy jest starszy.

    • @ScholaCantorumBeatiVladislai
      @ScholaCantorumBeatiVladislai  Před rokem +2

      Źródła drukowane wskazują jako autora Stefana Bortkiewicza, ok. 1870. Więc to nawet 2 połowa XIX wieku. Nie znaleźliśmy, oprócz tekstów internetowych bez podania źródeł, żadnej wiarygodnej informacji, że tekst pochodzi z XVII wieku. Będziemy jednak wdzięczni za podesłanie, jeśli Pan takim dysponuje, to zawsze okazja do uzupełnienia wiedzy :)

    • @K00477
      @K00477 Před rokem

      @@ScholaCantorumBeatiVladislai Więc to może ja uzupełniłem wiedzę, zawsze mogłem źle wiedzieć. 😉