freqtube FT-1 prawdziwa lampowa saturacja we wtyczce

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 4. 07. 2024
  • MOJA STRONA: musoneo.com/
    FACEBOOK: / musoneo
    WARSZTATY: musoneo.com/content/18-2-dnio...
    00:00 Wstęp
    00:58 Jak to działa?
    02:03 Analogowy mastering
    06:41 Stem mastering
    09:31 4 Lampy w miksie
    13:14 freqtube ft-1 vs pluginy
    17:27 Dlaczego go kupiłem?
    Freqtube to sprzętowy procesor lampowy. Dźwięk z komputera do urządzenia i z powrotem jest transmitowany poprzez port USB-C. Oznacza to, że w drodze do urządzenia cyfrowy sygnał zamieniany jest na analogowy, a w powrotnej znów na cyfrowy. I tu od razu powiem, konwersja jest całkowicie transparentna, działa przy 32 bitowej rozdzielczości, ale o szczegółach tym więcej jeszcze za chwilę. Wszystko, co musimy zrobić, to zainstalować sterowniki i uruchomić z pokładu edytora audio lub programu DAW dedykowaną wtyczkę o tej samej nazwie.
    Na przednim panelu urządzenia mamy osiem dowolnie konfigurowalnych potencjometrów oraz kolorowy ekran LCD. Ale w sumie to tylko dodatek, nie jest to w ogóle potrzebne. Mógłbym to urządzenie postawić gdzieś z tyłu lub nawet ukryć. Oczywiście urządzenie wymaga zasilania siecowego, ale nie spodziewałem się, że będzie inaczej, końcu w środku pracują prawdziwe lampy!
    To relatywnie nowy produkt, chyba pierwszy raz usłaszałem o nim w 2022 roku na berlińskich targach Superbooth. Słyszałem o podobnych rozwiązaniach opartych na łączu Thunderbolt, ale australijskiej firmie Freqport udało się stworzyć produkt, który działa w opaciu o połączenie USB i w planie są kolejne urządzenia, można je nazywać analogowym pluginami.
    Wtyczka pozwala nam przetwarzać sygnał mono lub stereo z wykorzystaniem jednej lub dwóch lamp. Jako że urządzenie wyposażono w dwie pary różnych lamp, freqtube możemy wykorzystać do obróbki dwóch źródeł stereofonicznych, czterech monofonicznych lub kombinacji 2x mono i 1x stereo. W stereofoniczną parę możemy połączyć tylko lampy jednego rodzaju. Zatem scenariuszy wykorzystania na etapie miksu i masteringu jest naprawdę wiele.
    Plusy
    - przepiękna lampowa saturacja, która ociepla niskie i środkowe pasmo w sposób, który nie jest możliwy do uzyskania za pomocą żadnej z moich 1000 wtyczek programowych
    - bardzo duże spektrum możliwych zastosowań: delikatny analogowy mastering, przyjemne dla ucha rozjaśnianie, ocieplanie niskiego pasma, saturacja wokalu, saturacja i kompresja równoległą bębnów, dodawanie harmonicznych do basu, lampowy przester
    - wygodna obsługa połączenie USB, bez dodatkowych kabli, konieczności wykorzystania we/wy interfejsu itd.
    - procesor, choć sprzętowy, obsługuje się go tak samo jak inne wtyczki, z przywoływaniem ustawień i automatyzacją parametrów.
    - możliwość wykorzystania 4 lamp w różnych konfiguracjach, 2xstereo, 1xstereo i 2xmono lub 4x mono
    - transparentna konwersja (okolice 120dB dynamiki) i bardzo niski poziom szumów samego urządzenia
    - powtarzalne brzmienie, efekt jest za każdym razem taki sam, zgodny z ustawieniami zapisanymi w sesji
    - procesor można obsługiwać za pomocą potencjometrów, ale można także umieścić poza widokiem, by nie zajmował miejsca na biurku
    - łatwe uruchomienie i ultrastabilna praca, po włączeniu urządzenie jest rozpoznawane przez system i gotowe do pracy, podczas kilkudziesięciu sesji nie wystąpił ani jeden problem
    - lampy ładnie wyglądają i można sobie ogrzać ręce w zimie
    - ponoć można podłączyć większą liczbę urządzeń do jednego komputera
    Minusy
    - precyzyjne ustawienie np. wzmocnienia na wyjściu wymaga naprawdę precyzyjnych ruchów, bo najmniejsze poruszenie to ruch już o 1 czy 2dB.
    - przy bardzo silnej saturacji pojawiają się niewielkie różnice pomiędzy kanałami (dot. zast. Efektu w roli lampowego przesteru i tylko w stereo)
    - żywotność lamp jest ograniczona do kilku, maksymalnie kilkunastu tysięcy godzin

Komentáře • 17

  • @KlejBity
    @KlejBity Před měsícem +2

    Ciekawe, w Houseowej produkcji zapiety freqtube na masterze daje wrażenie podcięcia okolic

    • @musoneo
      @musoneo  Před měsícem

      Od razu przepraszam jeśli wprowadziłem w błąd. Wspomniałem chyba w jednym zdaniu, że najepierw bardzo delikatnie ociepliłem wybrane stemy, chyba właśnie wokal, bas i stopę i dopiero potem zastosowałem saturację na sumie "na żywo". Te wcześniejsze zabiegi były jednak minimalne, bo nie chciałem ingerować w brzmienie, zmieniać głośności itd. Po saturacji wokalu nawet trochę obniżyłem jego głośność, bo właśnie zaczął ciut wychodzić na pierwszy plan.
      W tej części prezentacji (na nagraniu Sebastiana Weikum "New Day"), chciałem właśnie pokazać jedynie, że za pomocą freqtube można uzyskać z jednej strony coś co nazywam "doważeniem w dole", z drugiej strony łagodniejsze brzmienie górnych pasm. Wersja NO TUBE pozostaje zatem trochę jaśniejsza, ale w mojej ocenie MKF Mastering robiąć wersję, którą ja nazwałem ORG MASTER zrobili to dobrze - oni wykonują bardzo dużo masteringów m.in. dla wytwórni Defected, a ja jestem od 20+ lat house headem i mnóstwo ich słucham i właśnie takie nieco łagodniejsze brzmienie, ale za to "grubsze" moim zdaniem lepiej się sprawdza przy odsłuchu, jest po prostu przyjemniejsze, można słuchać bardzo, bardzo głośno i nic nie boli:) Podsumowując ten mój przydługi wywód, za pomocą jedynie freqtube'a można zrobić naprawdę podobny sound, a nawet można pójść znacznie dalej w tym ocieplaniu, ale tego nie zrobiłem, bo celem było zrobienie podobnia jak ORG MASTER.
      Faktycznie skłaniam się ku takiemu zastosowaniu jak pokazałem w kolejnym przykłądzie: stopa i/lub bas (+ ew. wokal), no i grupa bębnów lub suma:)

  • @adiw3478
    @adiw3478 Před měsícem +1

    Witam i pozdrawiam

    • @musoneo
      @musoneo  Před měsícem

      Tnx wzajemnie:) doceniam komentarz, karmi algorytmy yt:)

  • @noradrenalinrecords
    @noradrenalinrecords Před měsícem +1

    Test fajny.Najlepiej to słychać,na pojedynczych śladach bassu i stopy...Swoją drogą spora kolekcja ,aż 1000 pluginów :)

    • @musoneo
      @musoneo  Před měsícem +1

      dzięki! No cóż, w ciągu 20 lat pracy trochę się tego uzbierało, a jeszcze można byłoby dodać do tego jakiś freeware;) Na przykładzie stopy i basu chciałem trochę pokazać jaki jest zakres możliwośc i głębokość saturacji, jej brzmienie przy mocniejszych ustawieniach, ale w praktyce jest tak, że to właśnie najbardziej niejako "słychać" to na delikatnych ustawieniach, bo wtedy daje się odczuć to przepiękne "doważenie" i zaokrąglenie, też w środkowych pasmach, wokale są ciut bliższe itd.

    • @noradrenalinrecords
      @noradrenalinrecords Před měsícem

      Super.A w praktyce jeśliby użyć freeq z Ozone..na masterze,To na końcu łańcucha Ozone i przed freequ ? Bo to co podbarwi lampa, to potem Ozone wyciągnie ale "głośniej"czy wtedy, to będzie słychać ? :)

    • @musoneo
      @musoneo  Před měsícem +1

      @@noradrenalinrecords o saturacji można myśleć trochę jak o korekcji lub kompresji (de facto przy silniejszych ustawieniach bardzo fajnie też obcina dynamikę), więc zawsze przed limiterem, ale czy przed lub korekcji lub np. rozszerzeniu bazy stereo - to już kwestia strategii. Więcej na temat rozmaitych scenariuszy, które stosuję znajdziesz w moim kursie Mastering Krok po Kroku nagałem taki blisko 30 minutowy film na temat kolejności efektów w łańcuchu masteringowych, jest gdzieś pod koniec kursu, obecnie to odcinek 44, ale być może podzielę ten kurs na mniejsze kursy, bo ma 14 godzin;)
      KURS: musoneo.com/mastering/321-kurs-mastering-krok-po-kroku.html
      Kolejność efektów w łańcuchu masteringowym (28min 8sek): musoneo.com/kolejnosc-efektow-w-lancuchu-masteringowym-e7974

    • @noradrenalinrecords
      @noradrenalinrecords Před měsícem

      @@musoneo Dzięki za wyczerpującą odpowiedź:)

  • @t2m1412
    @t2m1412 Před měsícem +1

    Mam pytanko 😊
    Jaki posiada pan procesor i pamięć aby to wszystko szło płynnie a sie nie przycinało ?

    • @musoneo
      @musoneo  Před měsícem

      freqtube to procesor sprzętowy, więc tu nie mam żadnego dodatkowego obciażenia dla CPU. Podczas miksowania używam bardzo dużo procesorów wtyczkowych, więc zdecydowałem sie na stacjonarnego "potwora", tu spec i więcej info: musoneo.com/moj-nowy-komputer-stacjonarny-2023-e8157

    • @t2m1412
      @t2m1412 Před měsícem

      @@musoneo Dziękuję bardzo ☺️

  • @DobbyQ123
    @DobbyQ123 Před 29 dny

    Witam mam pytanie zakupilem słuchawki beyrdynamic dt 700 pro x i czy moglbys polecic jakis niedrogi wzmacniacz ktory pomogl by wyciagnac z nich jeszcze wiecej ? I czy jest jakas aplikacja/program gdzie mozna sie bawic ustawieniami z gory dzieki :)

  • @tomasz4843
    @tomasz4843 Před měsícem

    Lampy pewnie jak w Behringer.....ledem podświetlone

    • @musoneo
      @musoneo  Před měsícem

      freqtube postawiłem na półce z napisem "hi-end", bo brzmieniowo może konkurować z najlepszym hardwarem:) Nie ujmując nic marce Behringer...

    • @johnnyvegas2015
      @johnnyvegas2015 Před měsícem

      Haha…a jak, oby się sprzedawało

    • @lk0707
      @lk0707 Před měsícem

      Każdy hardware brzmi niebo lepiej niż najlepsza wtyczka świata.