Dangaus skliautas, drakonai ir dinozaurai | Pradžios 1, 6-25

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 4. 06. 2024
  • Patinka, ką darome? Paremkite apologetika.lt misiją: apologetika.lt/parama
    Mūsų veikla įmanoma dėl tokių žmonių, kaip Jūs!
    Antrajame laidos „Biblijos slėpiniai“ sezone dr. Paulius Čerka (VDU) ir dr. Laurynas Jacevičius (apologetika.lt) kalbasi apie vieną apie pamatinį visos Biblijos tekstą - Pradžios knygą. Ketvirtoje laidoje kalbėta apie biblinę kosmologiją, drakonus, dangaus šviesulius, dinozaurus ir kitas įdopmybes Pradžios knygoje.
    Pagalbiniai šaltiniai:
    Dr. kun. Antanas Rubšys, „Raktas į Senąjį Testamentą“:
    www.knygos.lt/lt/knygos/rakta...
    www.knygos.lt/lt/knygos/rakta...
    www.knygos.lt/lt/knygos/rakta...
    Dr. Ingrida Gudauskienė, „Biblijos vyrai ir moterys“:
    www.tytoalba.lt/biblijos-vyra...
    Dr. Ingridos Gudauskienės ir kun. Danieliaus Dikevičiaus Pradžios knygos 1-4 sk. vertimas:
    www.lmaleidykla.lt/ojs/index....
    Kun. Algirdas Akelaitis, „Biblija kaip literatūra“:
    • Biblija kaip literatūra
    Laurynas Jacevičius kalbina kun. Algirdą Akelaitį apie biblinius sukūrimo pasakojimus:
    • Apie ką kalba Biblijos...
    💡apologetika.lt/
    💡 / apologetika.lt
    💡 / apologetika.lt
    💡anchor.fm/laurynas-jacevicius/
    00:00 Pradžia
    02:15 Biblinė kosmologija
    09:40 Chronologinis snobizmas
    12:08 Kaip Dievas kuria?
    16:03 Dangaus šviesuliai: kūriniai ar dievai?
    20:30 Ar Dievas sukūrė drakoną?
    29:20 Ar Biblija kalba apie dinozaurus?
    35:53 Ar Biblija yra primityvi knyga?
    39:34 Pabaiga

Komentáře • 18

  • @astabirske8042
    @astabirske8042 Před 7 dny

    Ačiū labai! Buvo labai įdomu! Labai reikalingi Jūsų išaiškinimai!

  • @marijusp
    @marijusp Před 26 dny

    Labai įdomu. Tikrai trūko tokių prieinamai pateikiamų, bet tuo pačiu ir giliau einančių Biblijos studijų lietuvių kalba. Dėkui! ;)

  • @irenaminkuviene9114
    @irenaminkuviene9114 Před měsícem +2

    Ačiū už laidą.

  • @juozaskavaliauskas8844
    @juozaskavaliauskas8844 Před měsícem

    Ačiū už nuostabų paaiškinimą.

  • @antanasvienuolis2897
    @antanasvienuolis2897 Před měsícem

    Dėkoju!

  • @rimaskisielius5695
    @rimaskisielius5695 Před měsícem

    Ačiū

  • @angelinadargiene4720
    @angelinadargiene4720 Před měsícem

    Labai ačiū!💕

  • @jonascyvas
    @jonascyvas Před měsícem +1

    Tai Raudonoji jūra, tvanas ir Jėzaus krikštas irgi vaizdiniai?.. :)

    • @pauliuscerka2382
      @pauliuscerka2382 Před měsícem

      Jėzaus krikštas jau nurodė simboliškai susivienijimą su Kristaus mirtimi ir pergalę prieš mirtį, nes šaltinio vanduo simbolizuoja gyvybę, o jūros vanduo yra mirties simbolis. Todėl vanduo gali vaizduoti ir Kryžiaus slėpinį. Tai, ką atnešė Evangelijos žinia, kuri priimama krikštu, pirmiausia jau skelbiama perėjimu per Raudonąją jūrą - tikruoju Izraelio išlaisvinimu iš Egipto vergijos, kad iš faraono vergijos išvaduota tauta būtų krikščionijos pirmavaizdis.
      Taigi, Visi Senosios Sandoros pirmavaizdžiai įgyvendinti Jėzuje Kristuje. Jis pradėjo savo viešąjį gyvenimą šv. Jono Krikštytojo pakrikštytas Jordane kuomet Mūsų Viešpats laisva valia priėmė nusidėjėliams skirtą šv. Jono krikštą norėdamas „atlikti visa, kas reikalinga teisumui“ Šventoji Dvasia, kuri plazdeno virš pirmosios kūrinijos vandenų, nusileido ant Kristaus, ženklindama naujosios kūrinijos pradžią, o Tėvas apreiškė Jėzų kaip savo mylimąjį Sūnų.
      Taigi, Jėzaus krikštas yra tikrai istorinis įvykis, bet jo prasmė atsiskleidžia tik suprantant Toroje naudotą kalbą ir įvaidžius, kurie užrašyti kaip ateinančio Mesijo kančios ir šlovės tikrovės šešėliai. Tai nereiškia, kad tie įvykiai sugalvoti ar netikri, bet jie užrašyti tam tikra specifine kalba, jau tada nurodžiusią į Dievo valdymą ir pergalę prieš mirtį.

    • @apologetikalt
      @apologetikalt  Před 29 dny +2

      Jūra yra, kaip ir buvo; dėl tvano dydžio dar dabar daug kas diskutuoja (kalbu ir apie konservatyvius teologus), o Jėzaus krikštas yra Evangelijose, kurios yra visiškai kito žanro. Kaip ir suprantu su pastaba susijusį nerimą ir priekaištą, t. y. jei viską aiškinsime vaizdiniais, tai kur tada sustosime?, tačiau dėl savo noro viską kuo paprasčiau suprasti, negalim apriboti biblinio teksto. Be to, niekas ir nesako, kad viskas yra vaizdiniai arba tik vaizdiniai. Visą Bbibliją suprasti pažodiškai irgi nėra gera alternatyva (net ir griežčiausi literalistai to nedaro, o bando vertinti žanrą, autoriaus intenciją ir t. t.). Be abejo, klaidos tikimybė, siekiant suprasti, egzistuoja, bet todėl ir studijuojam Šventąjį Raštą nuolat.

  • @algirdasbartusevicius473
    @algirdasbartusevicius473 Před měsícem +1

    "Agresyvioji nebūtis" 😀... kaip tas žmogus kelią namo randa? Kokioje reikia būti tamsoje, kad taip nusišnekėti, ir dar tuo tikėti.

  • @jonascyvas
    @jonascyvas Před měsícem

    Manau visiškai praleidžiate nuopuolį ir jo pasekmes. Be nuopolio negalime pilnai paaiškinti tiek fizinių procesų žemėje, tiek istorinių, tiek ir dvasinių.

    • @pauliuscerka2382
      @pauliuscerka2382 Před měsícem

      Taip, nuopolis labai svarbus įvykis, dėl kurio mes suprantame savo nuodėmingumą, tačiau kančios problemos jis pilnai nepaaiškina. Kai teisusis Jobas skundėsi dėl savo kančių, tai akivaizdu, kad jos negalėjo būti paaiškintos jo nuodėmingumu, nes jis buvo teisus, tačiau Dievas atsiliepdamas jam kalbėjo apie Leviataną ir Behemotą, taigi, apie tas pabaisas, kurios gyvena jūrose (nebūties ir mirties jūroje).

    • @jonascyvas
      @jonascyvas Před měsícem

      @@pauliuscerka2382 nesu tikras, ar viską supratau. Dėl nuopolio pasaulis tapo blogas (sugedęs, žiaurus, atšiaurus). Kančia ir yra nuopolio pasekmė. Jobas, nors ir buvo (vadinamas) teisus, bet jis nebuvo be nuodėmės. Kristus irgi kentėjo, nors buvo pilnai teisus. Taigi, kančia susijusi tik su pasaulio, kuriame esame būsena (aplinkybėmis).
      Tai jūsų pozicija ta, kad tos dvi būtybės yra viso labo vaizdiniai, o ne tikri gyvūnai?

    • @pauliuscerka2382
      @pauliuscerka2382 Před měsícem

      @@jonascyvas Aš nežinau ar buvo kažkas panašaus į Leviataną ar ne, nes Jobo knyga mums to neatsakys. Tačiau Dievo kalba Jobo knygos gale tikrai nėra biologijos vadovėlis ar gyvūnų aprašymas, lyg tai būtų reikšminga (nes tai visa ką Dievas pasakė savo galutinėje kalboje), bet yra atsakymas į teisiojo kančios klausimą, nurodant į vandenyno pabaisas, kurios vien Dievo suvaldomos ir panaudojamos. Nuopolis nepaaiškina visos kančios, nes Hbr 5:8: "Būdamas Sūnus, jis savo kentėjimuose išmoko klusnumo", o juk jis buvo be nuodemės.. Kaip žmogus glaėjo tapti tobulas be kančios, jei Jėzus ne be jos subrendo žmogiškoje prigimtyje.

    • @algirdasbartusevicius473
      @algirdasbartusevicius473 Před měsícem +1

      "Aš nežinau ar buvo kažkas panašaus į Leviataną ar ne, nes Jobo knyga mums to neatsakys" - Galima atsakyti dar ir taip: "Aš nežinau ar buvo Jobas ar ne, Leviatanas apie tai informacijos nesuteikia." Ta prasme noriu pasakyti, kad net ir Jobas pagal juos galimai galėtų (reikalui esant) būti vaizdinys... nu taip sakant, jeigu "netyčia" prireiktų... tai kodėl gi ne?... :). Taip išeina, kad tuo metu žmonės šiaip sau susigalvojo vardą Leviatanas. Begemotas, liūtas, asilas, lapė ne šiaip sau, Leviatanas šiaip sau. Nes nu gi anuos tai me žinom, nes matėm savo akimis, o to nematėm, tai galimai jis tik žmonių fantazijos. Tai žmonės susimaišę su angelais, ūgio po 6 metrus ar daugiau irgi nu tik mitas, pasakos ir vaizdiniai, nes dabar tokių tai nėra, reiškias ir anksčiau negalėjo būti.