Great Western Trail: Nowa Zelandia - skrót zasad i moja opinia

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 28. 06. 2024
  • Zgubiliśmy krowy, znaleźliśmy owce.
    Postaw mi wirtualną kawę: buycoffee.to/gambittv
    Zapraszam Cię do grona Patronów: patronite.pl/GambitTV
    00:00 - Wstęp
    02:01 - Omówienie zasad
    18:09 - Podsumowanie
    36:38 - Czy pytania, czy odpowiedzi
    Zapraszam do odwiedzenia mojego profilu na FB: / zpgambittv
    Instagrama: / gambit_tv
    Możecie mnie też znaleźć na gambit.znadplanszy.pl

Komentáře • 25

  • @Okon1989
    @Okon1989 Před měsícem +1

    Kupiłem właśnie Nową Zelandię nie mam poprzednich części. Czaiłem sie już na Argentynę ale jak tylko dowiedziałem się że będzie Nowa Zelandia to wyczekałem i chyba to był strzał w 10

  • @Witus_
    @Witus_ Před měsícem +3

    Ja zostaję przy klasycznym GTW z dodatkiem Kolej na Północ

  • @Mariusz-Kot
    @Mariusz-Kot Před měsícem

    Dzięki za filmik!

  • @remikelek
    @remikelek Před měsícem +1

    Tomek widzę, że wrócił kultowy wskaźnik typu Grundig.

  • @jbikincho
    @jbikincho Před měsícem +1

    Lakierowane plansze wprowadziło chyba wydawnictwo Rebel. Ja mam drugą edycję GWT wydaną jeszcze przez Lacertę. I w tym wydaniu plansza jest matowa.

    • @jacekgasior4795
      @jacekgasior4795 Před měsícem +1

      Lakierowane plansze i pudełka są od drugiego druku GWT ed. 2 (w tym pierwszy druk Kolei na Północ) i dotyczy to wszystkich edycji językowych, tak się złożyło że u nas padło na Rebela ;)

  • @kecajo5023
    @kecajo5023 Před měsícem +1

    24:26 Wellington, a nie Melbourne (to akurat już Australia)

  • @witoldgorczynski7582
    @witoldgorczynski7582 Před měsícem +1

    To mam dylemat- lubie klasyczne GWT ale po kilkunastu rozgrywkach chciałabym coś więcej. No i teraz czy pójść w dodatek Koleje na Północ czy lepiej przejść na Nową Zelandię ??🤨

    • @lukt7577
      @lukt7577 Před měsícem +1

      Osobiście po pierwszej podstawce przenioslem się na Argentynę, ponieważ od razu jest tam tryb solo, rozwinięcie w postaci statków i portów no i ogólnie wolę krowy. Generalnie każde kolejne wydanie podnosi nieznacznie poziom skomplikowania i zajmują coraz więcej miejsca na stole.

  • @adamzielinski2510
    @adamzielinski2510 Před měsícem

    Dziękujemy za materiał

  • @damiankomimasa3609
    @damiankomimasa3609 Před měsícem +1

    Hej, dzięki za przybliżenie tej części GWT. Ciekaw właśnie byłem, co Ty sądzisz o niej. Ta niechęć do toru zimorodka widzę się powtarza, także coś z tym musi być na rzeczy. Imo dużą zaletą tej części jest właśnie to, że deckbulding zyskuje znaczenie.

  • @maxgried
    @maxgried Před měsícem

    Dla mnie to jednak za suche - odbilem sie przy pierwszej rozgrywce i wracal nie bede…
    Nie gralem w pierwsze dwie i zastanawiam sie, czy moze nie trzeba bylo zaczac od jedynki 🤔

  • @matik7777
    @matik7777 Před měsícem

    Kiepski pomysł że światłem. Źle wyglądasz w nim imho( innym niż naturalne)

    • @GambitTV
      @GambitTV  Před měsícem

      Myk polega na tym, że ja po prostu źle wyglądam niezależnie od oświetlenia :)

  • @lukaszhecel2661
    @lukaszhecel2661 Před měsícem

    Co grillowałeś w majówkę xd?

  • @piotrbociag1308
    @piotrbociag1308 Před měsícem

    Tomku, wydaje mi się, że spadnięcie żetonu bonusu nie powoduje, że wszyscy pozostali gracze dostają dodatkową rundę tylko, że runda jest dogrywana do końca przez pozostałych graczy. W instrukcji jest wytłuszczone, że "każdy kolejny" gracz przeprowadza swoją ostatnią turę. Czyli wynikałoby z tego, że jeśli żeton zrzucił gracz nr 2 to swoje tury wykonują jeszcze tylko gracze 3 i 4. W ten sposób każdy wykona tyle samo tur. Jeśli w momencie zrzucenia żetonu każdy miał dostać jeszcze jedną rundę to gracz 1 miałby akcję więcej od innych co byłoby bez sensu. A nie jest napisane w instrukcji, że dogrywamy obecną rundę do końca i wtedy jeszcze jedna runda dla pozostałych graczy tylko jest mowa o "kolejnych" graczach.

    • @GambitTV
      @GambitTV  Před měsícem +2

      Angielska instrukcja mówi w tym przypadku o "Then, each of the other players has one final turn". A to już wskazuje na każdego z pozostałych graczy, poza Tobą. Faktycznie polska instrukcja w tym elemencie znowu daje większe pole do interpretacji.

    • @piotrbociag1308
      @piotrbociag1308 Před měsícem

      @@GambitTV Czy to może być błąd w angielskiej instrukcji? Przy takiej interpretacji może dojść absurdalnej w mojej ocenie sytuacji (przy ilości graczy 3+) opisanej przeze mnie wyżej - W przypadku gdy grę skończy gracz ze "środka kolejki" to ci co byli w kolejce przed kończącym mają tak naprawdę akcję więcej niż ci co byli za kończącym. Rozumiem sens pokarania kończącego ale sensu karania tych co byli w kolejce po nim to już nie.

    • @GambitTV
      @GambitTV  Před měsícem +3

      @@piotrbociag1308 chyba nie. GWT nie ma struktury rundowej, dlatego pierwszy gracz funkcjonuje tylko na początku gry i nie ma instytucji "ostatniego gracza". Plus to nie jest gra z wyliczoną liczbą ruchów, więc stawiam na celowy zabieg.

    • @grzegorzowczarek3016
      @grzegorzowczarek3016 Před měsícem

      @@piotrbociag1308 skoro nie ma znacznika pierwszego gracza, to taka funkcja nie występuje w grze. Co, masz se to pamiętać? Oczywiście da się, ale nie o to chodzi.

    • @piotrbociag1308
      @piotrbociag1308 Před měsícem

      @@grzegorzowczarek3016 To że nie ma znacznika pierwszego gracza nie oznacza, że taka funkcja nie istnieje. Instrukcja wprowadza pojęcie gracza rozpoczynającego jak i również mówi wprost o tym, że "kolejność graczy w rundzie jest zgodna z ruchem wskazówek zegara". A więc mamy w instrukcji pojęcie rundy, mamy gracza rozpoczynającego więc w sposób logicznie konieczny uznałbym, że jednak jest struktura rundowa (która jednak do samego zakończenia gry nie ma większego znaczenia ale jest) i że runda zaczyna się od gracza rozpoczynającego a kończy na ostatnim. Chyba, że jest to pojęcie wprowadzone tylko dla instrukcji polskiej😜. Fakt jest taki, że przy liczbie graczy 3+, gracze rozpoczynający wczesniej, mają szansę (w zależności od tego kto skończy grę) na gigantyczne dopakowanie w postaci wykonania tury więcej niż gracz, który zaczynał później od kończącego grę. To mi się wydaje mało sprawiedliwie stąd wątpliwości.

  • @krawczyk650
    @krawczyk650 Před 7 dny

    ile razy mozna grac w to samo... nudne za długie bez emocji dla mnie 3/10