WKL #45: Zdążyć przed Panem Bogiem Hanny Krall (opracowanie)

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 3. 08. 2024
  • Reportaż, wywiad Hanny Krall z Markiem Edelmanem, ostatnim przywódcą Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz wybitnym kardiochirurgiem, dotyczy przede wszystkim pamięci. Historia walki w getcie jest opowieścią o próbie ocalenia godności. Bo - jak wspomina Edelman - walczący nie wierzyli w zwycięstwo, ich celem było to, by umierać publicznie, na oczach świata.
    ---
    Spis treści
    00:00 O czym jest utwór?
    01:16 Charakterystyka gatunku
    01:51 Konstrukcja utworu
    05:01 Plany czasowe
    05:45 Najważniejsze daty
    07:18 Obraz życia w getcie
    15:44 Stosunek Edelmana do powstania
    18:01 Pytanie o pamięć
    ---
    Wszystkie przytaczane w filmie cytaty pochodzą z dzieł:
    - Krall Hanna, „Zdążyć przed Panem Bogiem”, Kraków 2018.
    - Miłosz Czesław, „Campo di Fiori” [w:] tegoż, „Wiersze wszystkie”, Kraków 2021, s. 204-206.
    ---
    Dokładamy wszelkich starań, aby wykorzystywać grafiki znajdujące się w naszych filmach z poszanowaniem praw ich twórców i właścicieli. Gdy to możliwe, wykorzystujemy grafiki znajdujące się w domenie publicznej, a z grafik podlegających ochronie korzystamy po uprzednim kontakcie z ich twórcą i właścicielem lub zgodnie z naszą najlepszą wiedzą o licencji / warunkach, na jakich zostały udostępnione przez właścicieli praw, lub posługujemy się nimi w ramach dozwolonego użytku / na prawach cytatu. Jeśli uważasz, że doszło z naszej strony do przeoczenia, prosimy o niezwłoczny kontakt w celu polubownego rozwiązania problemu (prosimy o wiadomość prywatną tu: / zdamzdahmpl .
    Źródła wykorzystanych grafik:
    - Pomnik Bohaterów Getta w Warszawie (1948) / Narodowe Archiwum Cyfrowe / Socjalistyczna Agencja Prasowa / sygn. 3/3/0/47/1063 / www.szukajwarchiwach.gov.pl/s... / domena publiczna
    W sekwencji otwierającej wykorzystano pięć spośród fotografii wykonanych przez Rudolfa Dameca w kwietniu-maju 1943 roku po „aryjskiej” stronie Warszawy. Przedstawiają one okolice murów getta, w tym karuzelę znaną z „Campo di Fiori” Czesława Miłosza, oraz reakcje przechodniów na rozgrywającą się za murami tragedię. Klisza została odnaleziona w 2019 roku przez wnuczkę autora, Aleksandrę Sobiecką, i przekazana do Muzeum POLIN w styczniu 2023 roku. Muzeum udostępniło wybrane skany tu: polin.pl/pl/aktualnosci/2023/.... Fotografie były prezentowane przez Muzeum POLIN na wystawie „Wokół nas morze ognia” od 18 kwietnia 2023 roku do 8 stycznia 2024 roku.
    Wykorzystane zdjęcia Rudolfa Dameca oraz ich udostępnione przez Muzeum POLIN opisy:
    - Pl. Muranowski widziany od strony ul. Przebieg, z lewej strony dom przy ul. Muranowskiej 7 na terenie getta, kwiecień - maj 1943 r.
    - Karuzele i huśtawki zasnute dymem z płonącego getta w obszarze ul. Nowiniarskiej, Bonifraterskiej i Franciszkańskiej po „aryjskiej” stronie muru, kwiecień - maj 1943 r.
    - Widok na mur getta u zbiegu ul. Świętojerskiej i Bonifraterskiej oraz pl. Krasińskich. Za murem budynki szopu szczotkarzy, kwiecień - maj 1943 r.
    - Karuzele i huśtawki zasnute dymem z płonącego getta w obszarze ul. Nowiniarskiej, Bonifraterskiej i Franciszkańskiej po „aryjskiej” stronie muru, kwiecień - maj 1943 r.
    - Zniszczone w 1939 r. zabudowania szpitala św. Ducha przy ul. Elektoralnej 12, w tle dym płonącego getta, kwiecień - maj 1943 r.
    INFORMACJA O AUTORZE / WŁAŚCICIELU PRAW DO ZDJĘĆ: Fot. Rudolf Damec, Kolekcja Muzeum POLIN, archiwum rodziny Rudolfa Dameca / skan negatywu: Muzeum POLIN, Fundacja Archeologia Fotografii
    ---
    Muzyka:
    Intro i outro by Kacper Musiał / www.minormajor.pl
    At The Fair - The Green Orbs / biblioteka CZcams
    Efekty dźwiękowe - praca własna lub biblioteka CZcams
    ---
    „W kontekście literatury” to jedna z dwóch serii publikowanych na tym kanale. Druga to podcasty „O lekturach inaczej”, w których w nieco swobodniejszej formie rozwijam tematy poruszone w filmikach.
    Tutaj znajdziecie wszystkie dostępne playlisty: / @zdamzdahm
    ---
    Podcasty są również dostępne na Spotify: open.spotify.com/show/7lzArHJ... oraz innych popularnych platformach, pełna lista: anchor.fm/angelika-dahm
    ---
    Zdamzdahm w SM
    FB: / zdamzdahmpl
    IG: / angelikadahm

Komentáře • 10

  • @marysia8502
    @marysia8502 Před měsícem

    Bardzo dziękuję za opracowanie!!!

  • @marcela8281
    @marcela8281 Před 3 měsíci +7

    Na dwa tygodnie przed maturą jest Pani moim zbawieniem , dziękuję 🫶
    wszystko staje się jasne i ciekawe, będę zachęcać każdego do zerknięcia tutaj.

  • @martynap1781
    @martynap1781 Před 3 měsíci

    świetną nazwę pani sobie wymyśliła :) materiał oczywiście też świeny i bardzo dobrze objaśniony, dziękuję

  • @waclawekk
    @waclawekk Před 3 měsíci +1

    świetny materiał, bardzo szczegółowy i przyjemnie się słucha (twojego głosu, bo historia jest niestety smutna) dziękuję!

  • @damian0597
    @damian0597 Před 3 měsíci

    Hej,ja nie rozumiem jednego skoro Marek Edelman był Żydem to jak mu się udało przetrwać? W sensie nosił krew na stronę aryjską,potem rozdzielał numerki

    • @Zdamzdahm
      @Zdamzdahm  Před 3 měsíci

      Nie wiem, czy dobrze zrozumiałam pytanie. Edelman uciekł z getta kanałami. A jeśli chodzi o to, jak udało mu się wcześniej przetrwać - Żydzi pełnili w getcie różne funkcje, Edelman był akurat gońcem szpitalnym i dlatego wychodził z getta.

  • @ms5822
    @ms5822 Před 6 měsíci

    Wszystko czytasz

    • @Zdamzdahm
      @Zdamzdahm  Před 6 měsíci +5

      Wszystko to nie, ale swoje notatki tak:)

    • @lilunia5046
      @lilunia5046 Před 3 měsíci +2

      Inni też czytają