Drenaż - czy to zbędny wydatek? Dylematy budowlane #43

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 6. 09. 2024
  • W naszych podcastach wielokrotnie wspominamy, że woda jest największym wrogiem każdego budynku. A najbardziej podstępna jest ta, której nie widać, czyli woda gruntowa. Mówimy też o różnego rodzaju hydroizolacjach i zabezpieczeniach fundamentu przed wilgocią. A może zamiast tego wszystkiego lepiej zastosować po prostu drenaż? Na te, i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym podcaście. Zapraszamy!
    Podcast prowadzą: inżynier budownictwa Krystian Lemkowski ("Budowa w praktyce") oraz doradca budowlany Sławomir Zając ("Jak się wybudować i nie zwariować")
    Pozdrawiamy,
    Krystian - krystian.lemkowski@budowawpraktyce.pl
    Sławek - slawek@poradnik-budowlany.com
    _______________
    Przydatne linki:
    👉 Możesz posłuchać naszych podcastów na Spotify: open.spotify.c...
    👉 Darmowy mini-kurs dla budujących dom:
    (zapisz się na newsletter, aby otrzymać dostęp do kursu)
    blog.poradnik-...
    👉 Darmowy mini-kurs dla szukających działek:
    (zapisz się na newsletter, aby otrzymać dostęp do kursu)
    blog.poradnik-...
    👉 Budowa domów w Warszawie i okolicach:
    quatro-domy.pl/
    👉 Najlepsze w Polsce kursy budowlane:
    jaksiewybudowa...
    👉 Wentylacja - praktyczny kurs montażu wentylacji:
    jaksiewybudowa...
    👉 Serwis Krystiana "Budowa w Praktyce"
    Strona: www.budowawpra...
    👉 Serwis Sławka "Jak się wybudować i nie zwariować":
    Strona: blog.poradnik-...
    #budowlaniec #fundamenty #drenaż #projekt #budowadomu #jaksięwybudować #budowa #podcast #dylematybudowlane #krystianlemkowski #slawomirzajac, #ogrzewaniepodłogowe, #fundamenty

Komentáře • 33

  • @krystianlemkowski
    @krystianlemkowski  Před 9 měsíci

    👉 Najlepsze w Polsce kursy budowlane:
    jaksiewybudowac.pl/
    👉 Budowa domów w Warszawie i okolicach:
    quatro-domy.pl/
    👉 Serwis Sławka "Jak się wybudować i nie zwariować":
    Strona: blog.poradnik-budowlany.com/
    👉 Serwis Krystiana "Budowa w Praktyce"
    Strona: www.budowawpraktyce.pl/

  • @joannapinkus7005
    @joannapinkus7005 Před 2 měsíci +2

    Przy takich opadach jakie są ostanio takie zbiorniki często są zagrożoniem. Często są w krótkim czasie zalane na maksa. Warto zastosować od nich odsączki, które są również rozprowadzone w kilku kierunkach dalej np ogrodu. Sam zbiornik to zdecydowanie za mało.
    Mam pytanie, czy na zamknięty włókniną gotowy już drenaż (wypełniony drobnym kamykiem wokół rury drenarskiej), można zasypać piaskiem wodnym na którym będzie wykonana opaska z puzli? Czy jednak do samej góry trzeba wysypać kamień?

  • @piotrogrodzinski4617
    @piotrogrodzinski4617 Před 9 měsíci +2

    Mój pierwszy problem, który doprowadził mnie do szału, ekipa od płyty podniosła mi stan zerio o 17 cm. Szef powiedział, że on jest jak lekarz i wie co jest lepsze dla inwestora. Co lepsze z perspektywy czasu, muszę mu przynać rację. Z pozytywów do ekipa budowlana spytała się mnie co będę miał na schodach powiedziałem, że drewno to obniżyli schody o 3 cm, bo szef powiedział, że po schodach o wysokości 20 cm źle się chodzi, i schody mają teraz 14 cm wysokości i drewno będzie miało 3 cm grubości.

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  Před 9 měsíci +2

      Czyli właściwie więcej pozytywów niż problemów :)

  • @mateuszturczak8118
    @mateuszturczak8118 Před 9 měsíci +1

    Będę miał przydomową oczyszczalne ścieków oraz zbiornik betonowy na deszczówkę. Fundamenty będą na -90cm (I strefa + 10 na beton pod ławy). Zbiornik na deszczówkę jest o wymiarach dł 300x szer. 240x wys.180 (10tyś lit.) Zaś oczyszczalnia 200x200x200 (mniej więcej). Więc mam zamiar go wkopać co najmniej 2m w głąb. Jaka jest bezpieczna odległość zbiornika oraz oczyszczalni od fundamentów budynku (maksymalnie mogę odsunąć się o 17m ale czy jest sens).

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  Před 9 měsíci

      Cześć,
      Upewnij się najpierw jaka jest dopuszczalna głębokość posadowienia dla tego zbiornika.
      Minimalna odległość od fundamentów może być różna, zależnie od rodzaju gruntu, ale zwykle jest to 2-3 krotność głębokości wykopu.

  • @UniiFAN
    @UniiFAN Před 9 měsíci +1

    Jak zwykle świetnie, i jak zwykle mam coś od siebie do dodania (mam nadzieję, że konstruktywnie)
    28:17 - W glinie nieprzepuszczalnej można wykonywać ławy bez szalowania i nie jest to błędem. Natomiast cały wykop trzeba traktować jak basen, w związku z tym drenażu nie powinniśmy wtedy dodatkowo wkopywać tak żeby ,,złapać" dół ławy. Od góry takiej ławy w takim gruncie powinniśmy zrobić płaszczyznę z niewielkim spadem od budynku i ok 1m dalej położyć rurę drenarską w kruszywie wysoko przepuszczalnym. Po zaizolowaniu ścian fundamentowych przeciwwodnie (nie przeciwwilgociowo!) i zaizolowaniu termicznym, dobrą praktyką jest zastosowanie folii kubełkowej i obsypanie tej ściany uwaga... gliną z wykopu (bez humusu), na 0,5-0,8m w poziomie od ściany. Najpierw obsypujemy potem wsypujemy kruszywo i układamy rurę.
    Glina będzie przez pierwsze ok 2 lata przepuszczała wodę, ale później na kolejne X lat stworzy kolejną wodną barierę przed ścianą, a przede wszystkim nie będzie pozwalała na zbieranie się tam wody, całą wodę odprowadzi drenaż położony w kruszywie ok 1m od naszych fundamentów.
    Ale proszę o wyprowadzenie mnie z błędu jeśli taki popełniłem.

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  Před 9 měsíci

      Jest w tym rozwiązaniu jakaś logika, ale moim zdaniem samo ułożenie rury powyżej górnego poziomu ławy jest słabym punktem tego pomysłu. Przez to na wodę najbardziej narażony jest najsłabszy punkt, czyli połączenie hydroizolacji pod ścianą fundamentową i hydroizolacji pionowej na ścianie.

    • @UniiFAN
      @UniiFAN Před 9 měsíci +1

      @@krystianlemkowski na tym samym poziomie ułożona jest rura drenarska ze spadem, a samo połączenie jest przysypane (docelowo ubitą) gliną nieprzepuszczalną. Woda zawsze wybiera najniższy punkt czyli w tym wypadku nadal rurę drenarską. Każde naruszenie przy gliniastej działce ziemi rodzimej sprawia, że to miejsce staje się miejscem w którym będzie woda po deszczu. Dopóki nie ruszamy gliny przy ławie doputy woda jej nie penetruje.
      Odprowadzamy wodę z miejsc w których ona już jest, a nie tworzymy problemu który potem rozwiązujemy drenażem. Drenaż służy do odprowadzenia tylko wody opadowej atakującej fundmanety z poziomu zero gruntu.
      W takiej ziemi rozmawiamy wyłącznie o wodzie opadowej, bo przy takich glebach woda podpowierzchniowo istnieje dopiero w warstwach wodonośnych dość głęboko.

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  Před 9 měsíci

      @@UniiFAN w teorii niby masz rację, ale nie mogę tego rozwiązania z czystym sumieniem polecać jako podstawowego. Za wiele przeciekających piwnic widziałem.

    • @UniiFAN
      @UniiFAN Před 9 měsíci

      @@krystianlemkowski ok :) dzięki za wiadomość.

  • @watchdd
    @watchdd Před 9 měsíci +1

    Podpowiadam swoje pierwsze problemy na budowie. Może problemy to zbyt dużo powiedziane ale ważniejsze decyzje do podjęcia na już. Problem 0 (ponieważ przed wbiciem szpadla) - zwracam uwagę żeby solidnie sobie przemyśleć i przede wszystkim dogadać się z geodeta i wykonawcą przy wytyczaniu poziomu zero. Przeanalizować konkretnie szczególnie gdy dzialka ze spadkami, gdzie dołożyć gruntu, lub zebrać nadmiar, co się bardziej opłaca itd. Żeby zrozumieć co oni mają na myśli gdy mówią "zero". Problem istotny, widywałem youtubowych blogach że w przypadku braku porozumienia pojawiało się potem sporo nerwów na budowach i to na późniejszych etapach. Problem 1: przegadać i przygotować się na wykonanie uziomu w zbrojeniu ław (jeżeli klasyczny fundament). Mnie mój wykonawca o tym nie uprzedził, projekt jakoś nie wskazywal konkretnie, i gdy na drugi dzień ma przyjechać beton na lawy to o 16 odbieram tel od wykonawcy że w sumie warto by zrobic uziom. Mam godzinę do zamknecia hurtowni by załatwić bednarka i szereg porad wykonawcy że w sumie to by się nawet elektryk przydał, coś pomierzył albo zaproponował..

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  Před 9 měsíci

      Masz całkowitą rację jeśli chodzi o poziom zero. Koniecznie trzeba to przemyśleć i uzgodnić z wyprzedzeniem.
      Sytuacja z uziomem też jest dość typowa i trzeba o niej pamiętać.
      W naszym kursie oczywiście z wyprzedzeniem informujemy o obu tematach :)

  • @maciejswiderski4340
    @maciejswiderski4340 Před 9 měsíci +2

    Hej Panowie. dzięki za kolejny podkast. Pytanie na jeden z przyszłych odcinków, powiedzielibyście coś o pokryciach dachowych zintegrowanych z fotowoltaiką?

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  Před 9 měsíci

      Powiemy na pewno :)

    • @jaksiewybudowac
      @jaksiewybudowac Před 9 měsíci +1

      "pokryciach dachowych zintegrowanych z fotowoltaiką?"
      Prośba spełniona - opowiemy w przyszłym tygodniu o pokryciach dachowych, w tym zintegrowanych z fotowoltaiką. :)

  • @mariolakasierska3417
    @mariolakasierska3417 Před 29 dny

    A co pan sądzi o zrobieniu inekcji krystalicznej aby zabezpieczyć podziała
    Bo

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  Před 29 dny

      Można, ale iniekcja to dużo zabawy i lepiej robić ją tylko przy naprawach lub renowacjach.

  • @adammatuszak5663
    @adammatuszak5663 Před 9 měsíci +2

    Panie Krystianie, ma Pan kogoś z polecenia kto prowadzi usługi takie jak Pan ale w okolicach Łodzi?

  • @PatrykStawski-qx9ph
    @PatrykStawski-qx9ph Před 9 měsíci +1

    Czy rozwazalibyscie instalacje drenazu przy tzw prostych warunkach gruntowych? Ani projektant ani kierownik budowy nie wspomnieli nawet przez chwilę o takim rozwiązaniu. Wg badań geologicznych pierwszy poziom wody podziemnej może występować na głębokościach od 2 m ppt do 5 m ppt. Warstwowo mam humus, piaski drobne, następnie piaski gliniaste oraz gliny piaszczyste i piaski pylaste w IV warstwie.

    • @PatrykStawski-qx9ph
      @PatrykStawski-qx9ph Před 9 měsíci +1

      Dodam jeszcze, że ta i działki sąsiadujące są plaskie, stanowiły użytek rolny

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  Před 9 měsíci

      @@PatrykStawski-qx9ph w takim wypadku nie ma wyraźnej potrzeby stosowania drenażu.

  • @kk.7177
    @kk.7177 Před 9 měsíci +1

    Ja będę robił ponieważ jestem na górce jako pierwsza chałupa oraz nie wiem czy za ileś lat nie będzie tak, że będzie lalo przez pół roku non stop. Na etapie budowy to nie jest zaporowy koszt a w porównaniu do dołożenia drenażu po skończonej budowie to koszt jest po prostu żaden.

  • @rwierucki
    @rwierucki Před 9 měsíci +1

    Jak wykonać drenaż dla płyty fundamentowej? Bo przecież płyta nie jest głęboko pod ziemią. Czy drenaż można wykonywać 2 metry od budynku, ma to uzasadnienie?

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  Před 9 měsíci +1

      Drenaż płyty należy wykonać możliwie blisko, 30-50cm, po zewnętrznym obwodzie, na głębokości podsypki z kruszywa.

  • @danielwnetrzak3319
    @danielwnetrzak3319 Před 28 dny

    Czy rura drenarska ułożona ze zbyt dużym spadkiem, wiąże się z jakimś zagrożeniem? Rura oddalona około 1 metr od ławy fundamentowej

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  Před 26 dny

      Spadek sam z siebie nie jest zagrożeniem, ale rura nie może zejść poniżej poziomu posadowienia fundamentów.

    • @danielwnetrzak3319
      @danielwnetrzak3319 Před 26 dny

      Jaka jest minimalna odległość którą trzeba zachować od fundamentów, jeśli chce się kopać poniżej ławy 10cm? Moja ława jest krzywa i z jednej strony jest niższa a z drugiej wyzsza, roznica wynosi 10cm. Z krótszej strony podchodzi mi woda i podłoga w piwnicy jest zawilgocona

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  Před 24 dny

      @@danielwnetrzak3319 Nie powinno się schodzić poniżej ławy, niezależnie od tego jak daleko drenaż będzie od niej oddalony. Zmieni to wilgotność gruntu pod ławą, a to może prowadzić do osiadania.

    • @danielwnetrzak3319
      @danielwnetrzak3319 Před 17 dny

      @@krystianlemkowski Dzięki za wyjaśnienie. Panie Krystianie, czy mógłby mi Pan odpowiedzieć jaka gramatura geowłókniny drenarskiej będzie najlepsza przy ziemi gliniastej?

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  Před 17 dny

      @@danielwnetrzak3319 Do drenażu stosuje się geowłókniny 100-200 g/m2, ale ważniejsze jest aby drenaż znajdował się w odpowiedniej warstwie kruszywa.