Proč je na kondenzátoru vyšší napětí, aneb Umax vs. Uef

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 4. 04. 2022
  • V tomto videu se chci věnovat tématu, který mně samotnýmu zamotalo hlavu. A sice, proč je za usměrňovačem po přidání kondenzátoru najednou výrazně vyšší napětí.
    Video o stavbě zdroje symetrického napětí: • Stavba zdroje symetric...
  • Věda a technologie

Komentáře • 4

  • @tommadman5623
    @tommadman5623 Před 2 lety +4

    Ahoj,
    cením takovouhle tvorbu, jelikož přesně jak říkáš - v elektro(tech)nice je spousta záludností, které jsou naprostým základem a spousta lidí je nedokáže pochopit a trápí se s tím (jako třeba: jak to, že se dokážeme v základu bavit o 3 hodnotách střídavého napětí - efektivní, střední, maximální ) a přitom jsou to důležité věci, které stačí jenom řádně a polopaticky vysvětlit.
    On ten kondenzátor se vlastně při poklesu napětí ze sekundáru trafa chová jako zdroj, kdy se snaží v tomto místě dodat za transformátor energii, ovšem je to měkký zdroj, tedy při zatížení to kondík nedává (částečně se vybije do zátěže, nicméně vzápětí přijde zase kladná půlvlna z trafa a tak se zase rychle dobije a tak pořád dokola, tím pádem výstupní napětí potom mírně pulzuje). Samozřejmě to jak moc napětí pulzuje závisí na velikosti kapacity :)
    Určitě pokračuj dál v tom co děláš, hodně lidí to pomůže, zanechávám odběr a like na CZ scéně je toho málo a těším se na další videa :)

    • @marphymarphy
      @marphymarphy  Před 2 lety +1

      Ahoj. Dekuju za hezkej koment😊Presne, jak rikas, kazda soucastka ma X vyuziti a jeste zalezi, jestli je to na stridavem nebo stejnosmernem napeti😊Funkci toho vyhlazovaciho kondiku se bliz venuju ve videu s tim zdrojem symetrickeho napeti, ale asi na to udelam jeste zvlast video, ktery to prikreje. Obecne bych se chtel povenovat zakladnim funkcim a mereni soucastek jako jsou kondiky, diody, odpory, atd. Ale nejsem zadnej "genius" a sam se to ucim, takze to musim nejdriv sam nastudovat😊Kazdopadne me to bavi a YT se me jentak nezbavi😂

  • @miroslavgargulak5005
    @miroslavgargulak5005 Před rokem

    4:32 to je zřejmě k vůli tomu že je to nezatížené kdybys tam dal nějakou zátěž tak by to byly pěkné kopečky :-)) .bohužel nedokážu říct proč je to tak .Jsem taky jen začátečník .10:26 ještě je nutné odečíst úbytek na usměrnovacích diodách ,který je zhruba 2V .S tým maximálním napětí se musí počítat hlavně u polovodičů a kondenzátorů ty jsou na to nejvíc citlivé a můžete je zničit .Odporu to až tak moc nevadí .Hodnota toho kondenzátoru jde snadno spočítat vzoreček je :
    I/f x (Umax-Umin)
    kde :
    I - maximální proud ,který budeme odebírat
    / - děleno
    f - kmitočet (v tomto případě a v naší zemi je to 100Hz
    x - krát
    Umax - maximální napětí ( to se vypočítá z napětí trafa krát druhá odmocnina mínus dvakrát úbytek na usměrnovací diodě -to je zhruba 2V-)
    Umin - minimální napětí které chcete odebírat
    Umax-Umin vlastě určuje zvlnění při odebírání maximálního proudu .
    Vše se zadává v základních jednotkách a výsledek vyjde ve Faradech .
    To jen na doplnění .Jinak dávám palec hore .

  • @mareksmetana2698
    @mareksmetana2698 Před 2 lety

    Energie nabitého kondenzátoru
    W=(1/2) .C.U² =(1/2) Q.U
    W = uložená elektrická energie (práce) ve (Ws)
    U = napětí kondenzátoru odpovídající náboji Q ve (W)
    Náboj kondenzátoru
    Q=C.U=I.t
    Q= náboj v As
    U= napětí nabíjecího průběhu v čase t v (A)
    I= konstantní nabíjecí proud v průběhu v čase t v (A)
    t= čas v (s)