Pałac Szalejów Dolny popada w ruinę. Dolnośląskie pałace z drona urbex

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 5. 05. 2019
  • Zdjęcia z wnętrza pałacu: POLSKA DOLINA LOARY
    Zdjęcia archiwalne: FOTOPOLSKA.EU, polska-org.pl
    Pałac Szalejów Dolny popada w ruinę. Dolnośląskie pałace z drona urbex
    Pałac w Szalejowie Dolnym zbudowany został prawdopodobnie w wieku XVII wieku, al już w 1597 roku miejscowość przeszła w ręce Jezuitów z Kłodzka i pozostała w ich posiadaniu aż do roku 1787 roku.
    W 1778 roku pałac kupił minister, hrabia Friedrich Wilhelm von Reden. W 1815 roku majątek przeszedł w ręce rodziny von Münchhausen i pozostał w jej posiadaniu do 1945 roku.
    W latach 1840 - 1844 za ich sprawą stary budynek został przebudowany w okazały, neogotycki pałac, który możemy podziwiać po dziś dzień.
    Po zakończeniu II wojny światowej rezydencję zajmowała Armia Czerwona. Potem mieściły się tu mieszkania i biura pracowników PGR - u.
    W 1957 roku zabytek przejęło Przedsiębiorstwo Produkcyjno - Hodowlane w Szczytnej.
    W latach siedemdziesiątych XX wieku nowym właścicielem została firma Agrokompleks „Sudety”, która przeprowadziła gruntowny remont budynku i urządziła w nim ośrodek szkoleniowo - wypoczynkowy. Kiedy Agrokompleks został zlikwidowany, obiekt przejęła spółka „Bubel”, która również uruchomiła w nim ośrodek wypoczynkowy. Z powodu braku powodzenia, pałac sprzedano firmie PPH w Szytnej. Ponownie organizowano tu obozy dla dzieci i młodzieży. Kolejnym właścicielem był kombinat rolno - przemysłowy w Żelaźnie.
    W następnych latach pałac przeszedł w ręce AWRSP, która sprzedała go osobie prywatnej. Nowa właścicielka nie wykazuje jednak zainteresowania budynkiem, a pałac powoli niszczeje.
    ______________
    Pałac w Szalejowie Dolnym - pałac wybudowany w XVI-XVII w. w Szalejowie Dolnym[1] jako renesansowy dwór.
    Pałac został gruntownie przebudowany w latach 1840-44 i 1872 na neogotycki pałac. Obiekt wraz z parkiem, w którym znajdują się pozostałości grobowca rodziny Münchhausenów, jest częścią zespołu pałacowego.
    W latach 1944-1945 w pałacu mieściła się komendantura lotniska polowego Luftwaffe Feldflugplatz Komturhof, mającego szczególne znaczenie, gdy front osiągnął granicę Śląska (2. połowa stycznia 1945)
    __________________
    Pałac w Szalejowie Dolnym koło Kłodzka jest jednym z wielu opuszczonych pałaców, którymi Dolny Śląsk stoi. Niegdysiejszy majątek jezuitów, a potem rezydencja pruskich rodów szlacheckich, przetrwał dziejowe zawieruchy we względnie dobrym stanie. Teraz jednak stoi opuszczony i czeka, aż ktoś da mu szansę na nowe życie.
    Wróćmy jednak do samego Szalejowa. Trudno jest określić konkretną datę wzniesienia pałacu, ponieważ o jego początkach wiemy niewiele. Faktem jest jednak, że w XVII wieku kłodzki zakon jezuitów ufundował dwór przy folwarku w Szalejowie Dolnym, a obecny pałac został wzniesiony z wykorzystaniem murów tej budowli.
    W 1773 roku doszło do kasacji zakonu, w związku z czym majątek kłodzki przeszedł na własność państwa pruskiego. Pałac zakupił hr. Friedrich Wilhelm von Reden, a następnie trafił on w ręce rodziny von Münchhausen. Należał do nich aż do roku 1945. To za sprawą rodziny von Münchhausen budynek został przebudowany w neogotycki pałac, który podziwiać możemy do dzisiaj. Podczas II wojny światowej w pałacu mieściło się dowództwo pobliskiego lotniska polowego Luftwaffe, a po jej zakończeniu rezydencję zajęła Armia Czerwona.
    W późniejszym okresie w pałacu mieściły się biura oraz mieszkania pracowników pobliskiego PGR-u (Państwowe Gospodarstwo Rolne).
    W kolejnych latach obiekt pełnił również funkcję ośrodka szkoleniowo-wypoczynkowego, a organizowane w nim były m.in. obozy dla dzieci i młodzieży.
    Obecnie pałac w Szalejowie Dolnym znajduje się w rękach prywatnych. Niestety właścicielka nie przejawia zainteresowania zabytkiem, a pałac stopniowo popada w ruinę.

Komentáře • 22

  • @beatamikoajczyk4552
    @beatamikoajczyk4552 Před 3 lety +4

    W latach 80-tych byłam tam dwa razy na kolonii letniej. To był piękny pałac-tak jak okolice -a teraz wszystko niszczeje..az żal.

  • @einmal-wiederpl4142
    @einmal-wiederpl4142 Před 4 lety +3

    Przepiekny palac ! Zachowane sa jeszcze elementy architektoniczne! Takiej architektury dzisiaj sie nie buduje, szkoda!

  • @januszdzwonkowski7673
    @januszdzwonkowski7673 Před 2 lety +1

    Byłem tam na koloniach letnich w 1974 roku. Wspaniałe wspomnienia.

  • @wojciech-or3tt
    @wojciech-or3tt Před 4 lety +3

    w końcu lat 60 - tych byłem na koloniach letnich w tym zameczku wszystko było ładne i czyste teren wspaniały do zabaw jak to się stało że nikt się tym nie opiekuje ?

  • @magorzatawolakiewicz2602
    @magorzatawolakiewicz2602 Před 4 lety +6

    Przy kupnie takiego Pałacu, właściciel powinien okazać się odpowiednią gotówką na remont, jeżeli jej nie ma to z zakupu nici. Dać mu 3-5 lat na efekty tych remontów, a jak brak prac zamek czy pałac odebrać. Takie zabytki powinny być w rękach Państwa, rzadko kiedy prywatni inwestorzy dokonują renowacji, chociaż są i tacy, którzy pięknie remontują i robią w nich hotele. Jest kilka takich przykładów są to ludzie z pasją i odpowiedzialnością za to co kupili.

  • @katarzynalewandowska5781
    @katarzynalewandowska5781 Před 3 měsíci +1

    ja mieszkam obok tego zamku❤❤

  • @gagagaggagaga9659
    @gagagaggagaga9659 Před rokem +1

    Tchenks. Ładnie i ciekawie.

  • @joboatthecrossroads
    @joboatthecrossroads Před 4 lety +2

    Dziedzictwo architektoniczne powinno być priorytetowo chronione. Powinny tam znajdować się muzea, urzędy, fundacje kulturalne.

  • @danielkubasik8238
    @danielkubasik8238 Před 5 lety +9

    Według mnie takie zabytki powinne być odbierane właścicielom którzy mają je gdzieś bo przynajmniej ja na jego miejscu powalczyłbym o dotacje z unii na wyremontowanie albo by sprzedał miastu i czy ten pałac w ogóle jeszcze będzie wyremontowany kiedyś?

  • @marlenapado2056
    @marlenapado2056 Před 3 lety +1

    Piękny pałac.

  • @robertzakowski2221
    @robertzakowski2221 Před 3 lety +2

    Takim palantom państwo powinno odbierać tak piękne zabytki

  • @oskars1419
    @oskars1419 Před 3 lety +2

    co ten wlasciciel nienormalny :O

  • @matb4461
    @matb4461 Před 3 lety

    czy to w ogole jest na sprzedaz chetnie bym zaopiekowal stac mnie na wszystko bo tez patrze ile jest zniszczen dwory mam paru na oku zeby uratowac zabytek

  • @gagagaggagaga9659
    @gagagaggagaga9659 Před rokem +2

    Nie wierzę bo nasze polskie państwo też nie przejawia zainteresowanie tego typu zabytkami i nie daje środków a szczególnie przedewszystkim najbardziej dlatego że to budowaly Niemcy. To taka jest ta bolesna prawda wiem to od wiarygodnych ludzi którzy mogą za to poręczyc i tyle po prostu. No to więc.

    • @janinaszulia6525
      @janinaszulia6525 Před 11 měsíci

      Wielka szkoda że to marnieje i nikogo to nie interesuje.

    • @rudolfolma2783
      @rudolfolma2783 Před 11 měsíci

      ​@@janinaszulia6525
      Wybierz w YT hasła:
      " Utracone piękno Starego Miasta -- legnicki Armagedon "
      " Pałac w Kopicach -- punkt zapalny cz. 1 "
      Wybierz w Google hasła:
      " Znikały zabytkowe dzielnice a nawet całe miasta "
      " Wrogie pałace szły z dymem na Górnym Śląsku "
      " Dolny Śląsk -- 10 powodów do wstydu "
      " Jak plądrowano grobowce "
      " Ziemie Odzyskane...gwałtem "
      " Nie jesteśmy narodem niewiniątek i świętoszków "
      OLMA von Sankt Gallen

  • @panikrystyna1
    @panikrystyna1 Před 3 lety +1

    Nie jestem właścicielką pałacu, gdybym nią była tchnęłabym w niego ducha i pałac zarobiłby na siebie. Tak.

  • @tomaszmotowilczuk2162
    @tomaszmotowilczuk2162 Před 4 lety +4

    Gdzie jest konserwator zabytków

  • @paulajo1459
    @paulajo1459 Před 3 lety +1

    Wstydu trzeba nie mieć! Takie perły niszczeją tylko dlatego, że to Śląsk!

  • @c5333
    @c5333 Před 5 lety

    tu też niszczeje
    czcams.com/video/o8TVOKcThEI/video.html