Pyrhus the Great, the conqueror of Romans

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 4. 07. 2024
  • Subscribe! Give a like!
    Pyrrhus the Great, the conqueror of Romans.
    Pyrrhus the Great was the king of Epirus, an ancient Greek region, who was famous for his warrior skills and strategic abilities. In 281 BC, Pyrrhus was hired by Greek cities in southern Italy to help them fight against Rome.
    Pyrrhus won many victorious battles against the Romans, including the famous Battle of Heraclea, but the costs of his victories proved to be too high. After each battle, his troops were significantly weakened, and Pyrrhus lost many veterans, which weakened his strategic position.
    Pyrrhus the Great was remembered as a strategist who lost victorious battles, and his name became synonymous with victory that costs more than it is worth. Nevertheless, Pyrrhus the Great was one of the most prominent warriors and commanders of his era and forever engraved his name in the history of Greco-Roman wars.
    Sources: "Historycy.org", "Ancient History Encyclopedia", "Britannica Green, Peter. Alexander the Great, published by W.A.B. General History Studies: Wolski, Kubiak, Jaczynowska. Anthony Everit, "The Rise of Rome," published by Rebis.
    INDEX:
    00:00 Successor to Alexander the Great
    1:45 Pyrrhus' youth
    5:00 Delegation from Magna Graecia, preparations for the Greek expedition
    8:00 Expedition to Italy, Tarentum, first clash with Rome 12:15 Expedition to Sicily, war with Carthage
    15:20 Return to Italy, collapse of the expedition
    17:05 Return to Epirus, fight for the Macedonian throne 18:05 Peloponnese, Argos, and death
    19:21 Army of Epirus, Pyrrhus the Great's tactics

Komentáře • 18

  • @aleksandrakasperek5425
    @aleksandrakasperek5425 Před 11 měsíci

    Dziekuje

  • @MrKryluk
    @MrKryluk Před rokem

    👍

  • @bachcomp1
    @bachcomp1 Před rokem +5

    Bardzo słaby merytorycznie i ahistoryczny przekaz bitew wielkiego Pyrrusa. Pod Herakleą grecki wódz odniósł wielkie i bezsprzeczne zwycięstwo, okupione niewielkimi stratami. Nie stracił żadnego słonia, ani ważniejszego towarzysza. Rok później pod Asculum, w dwudniowej bitwie pokonał dwie armie konsularne. W pierwszym dniu poniósł pewne straty. Głosi legenda, że właśnie po Asculum miał wypowiedzieć sławne zdanie " Jeśli jeszcze raz tak zwyciężymy, to zginiemy marnie". Prawdopodobnie słów tych jednak nigdy nie wypowiedział i są one kłamstwem Rzymian, którzy drugi raz dostali cięgi od wielkiego wodza. W 275 roku, doszło do trzecie, wielkiej bitwy z Rzymianami pod Benewentem. Była to nierozstrzygnięta bitwa. Pyrrus pokonał pierwszą armię konsularną, lecz gdy nadciągnęła druga, wycofał się w porządku do Tarrentu. Pyrrus nie przegrał żadnej bitwy w tej kampanii. Na siłę można uznać za porażkę, nieskuteczne oblężenie kartagińskiej twierdzy Lilybajon. Ps. Polecam książka K. Kęcieka "Benewent 275 r p.n.e. Proszę także pamiętać, że do naszych czasów przetrwały głównie rzymskie źródła, które są kłamliwe i zmyśloną bajeczką. Tłumaczącą jak pięknie walczyli z Pyrrusem.

    • @SEDNOHISTORII
      @SEDNOHISTORII  Před rokem

      Ahistoryczny, nie merytoryczny? Haha, ciekawe, ciekawe. Po pierwsze to jest film 12 minutowy, dłuższych nie będę robił bo pracy przy tym co nie miara, a i tak żadnej pociechy z tytułu braku promowania przez YT. Po drugie korzystałem ze źródeł przedstawionych w opisie. Zdaje się, że dysponujesz lepszymi, "prawdziwszymi". No tak. Moje jest bardziej mojsze niż twoje. Typowe. Pozdrawiam i życzę trochę więcej wyobraźni i empatii w życiu.

    • @bachcomp1
      @bachcomp1 Před rokem

      @@SEDNOHISTORII To nie są moje źródła. Historia to moja pasja, lecz nie jestem zawodowcem. Zamiast się obrażać polecam zgłębić temat. Pyrrus jest bardzo interesującą i zafałszowaną postacią starożytności. Twój kanał ma potencjał. Doceniam włożoną pracę. Martwi powielanie nieprawdy.

    • @SEDNOHISTORII
      @SEDNOHISTORII  Před rokem +2

      @Michał Bachewicz bardzo proszę zatem o źródła, skąd można wyzyskać więcej na temat Pyrrusa. Osobiście przeczytałem wiele na jego temat i wcale nie opartych tylko na źródłach rzymskich informacji. To co napisałeś na temat dwóch zwycięstw Pyrrusa w Italii jest dokładnie w ten sam sposób opisane w książkach, z których czerpałem do nagrania filmu. Jak wspomniałem wcześniej nie mam w zamiarze robić wyczerpujących w dane filmów z przyczyn, o których wspomniałem. Może gdy będzie więcej subskrybcji to będzie to miało jakiś sens. Czas i praca włożona w stworzenie tych materiałów, które już są na kanale jest niewspółmierna z tym co otrzymałem w zamian - od czepialskich komentarzy osób, które istnieją tylko po to by krytykować prace innych, nie tworząc niczego własnego, po słabe promowanie YT i kilka złotych miesięcznego "zysku". Poważnie, po niemal 4 latach istnienia tego kanału muszę się mocno zmobilizować w sobie na robienie dłuższego materiału. Stąd ostatnio sporo shortów, ktore nie kosztują mnie wiele wysiłku.

  • @Saemimon
    @Saemimon Před rokem

    Inspirujesz się jakimiś podobnymi filmami na YT?

    • @SEDNOHISTORII
      @SEDNOHISTORII  Před rokem +1

      Czytam, gdy coś zainspiruje mnie, robie materiał 😉

    • @Saemimon
      @Saemimon Před rokem

      @@SEDNOHISTORII Normalna sprawa 🍻. Temat filmiku wydawał mi się znajomy z racji tego, że ostatnio bardzo mocno interesuje się właśnie tematem konfliktów republiki rzymskiej i Macedonii. Pozdrawiam 🏛️🇬🇷

    • @SEDNOHISTORII
      @SEDNOHISTORII  Před rokem

      @@Saemimon świetna tematyka 👌

  • @mp-xu7te
    @mp-xu7te Před rokem

    film ok. -- ale po co te napisy, które tylko odwracają uwagę

  • @jacekkochanowski8016
    @jacekkochanowski8016 Před rokem

    Ujowo skończył. Trzeba zamykać sprawy niedokończone, a nie w połowie jednej, czy drugiej otwierać nowe rozdziały.

  • @zbigniewtomaszewski8537
    @zbigniewtomaszewski8537 Před 11 měsíci

    Jaką sławę zdobył Aleksander wielki? Dla mnie to był bydlak i rzeźnik.

    • @masterson25
      @masterson25 Před 3 měsíci

      Sławę zdobył choćby taką bo był naprawdę świetnym dowódcą.A takich było mało

    • @not2pun
      @not2pun Před 4 dny

      Kiedyś tak się zdobywało właśnie sławę, im większy tyran, bydlak i rzeźnik tym bardziej zapisywał się na kartach historii.
      Zabij miliony, a zostaniesz bogiem.
      Natura ludzka taka jest, że nie pamiętamy tych którzy zrobili coś dobrego, tylko tych którzy uczynili wiele złego.