Styl Karkonoski #1 - Tajemnicza Góra Sobiesz

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 8. 09. 2024
  • Zapraszam na spacer po najbardziej tajemniczym wzniesieniu regionu Karkonoszy. Kiedy rozpoczynałem pracę nad tym filmem byłem zdania, że jest to "jakaś tam" lokalna ciekawostka. Temat pochłonął mnie jednak do tego stopnia, że w krótkim czasie przeczytałem wszystkie książki o tematyce budownictwa podziemnego Trzeciej Rzeszy, jakie byłem w stanie znaleźć. Odświeżyłem również wiedzę z zakresu historii lokalnej.
    Wybudowanie fabryki czy schronu pod Górą Sobiesz z poziomu technik, jakimi dysponowali naziści, jest całkowicie bezproblemowo wykonalne.
    Jeśli ten kanał przestanie nadawać, lub zobaczycie mój nekrolog to będzie znak, że przedstawiona przeze mnie koncepcja jest w 100% prawdziwa.
    WAŻNE: poruszane kwestie udziału instytucji państwowych w finansowaniu prac nie doczekały się żadnej oficjalnej dokumentacji. Wiadomo, że samo wykopanie sztolni kosztowało około 250 tys. jednak nigdy nie ujawniono źródeł finansowania prac. Według różnych źródeł pieniądze mogły pochodzić także zza granicy. Kwoty, jakie wyłożono na wszystkie wykonane eksploracje są znacznie wyższe. Opisana przeze mnie wersja bazuje na osobistych przypuszczeniach i łączeniu różnych przesłanek i faktów. Dodam, że nie mam na celu szkalowania żadnej z osób, których nazwiska przywołuję w filmie. Wręcz przeciwnie, pozdrawiam wszystkich i serdecznie dziękuje za obfite przemycanie informacji między wierszami.
    Polecam:
    RGH Schondorf: schondorf.pl
    Artykuł grupy: www.schondorf.p...
    Mój artykuł: www.schondorf.p...
    Mój Instagram: / pepeszapl
    Spacer:
    Link do trasy: en.mapy.cz/s/h...
    Trasa na w/w stronie pomija takie punkty jak szczyt góry ponieważ nie prowadzi tam rozpoznawana przez mapy.cz ścieżka, nie mniej drogę odnaleźć jest łatwo. Polecam wejście na szczyt od strony południowej - z płytko wciętej przełączki.
    Pamiętajcie aby unikać chodzenia po Single Trackach - spotkanie z rozpędzonym rowerzystą obie strony przypłacą (w najlepszym wypadku) poważnymi kontuzjami a od strony formalnej wina będzie leżeć po stronie pieszego.
    W następnym filmie pokażę wam wały kamienne w Izerach, których pochodzenie do dnia dzisiejszego nie doczekało się ostatecznej potwierdzonej wersji, a także ślady schronisk, które jeszcze w latach '40 i '50 przyjmowały gości...
    Źródła:
    www.schondorf.pl
    Świat na Wojnie:
    • Cień nazistowskiego złota
    Archiwalne numery Nowin Jeleniogórskich
    Google Grafika
    Geoportal.gov.pl
    Rozmowy z ludźmi

Komentáře • 27

  • @marcinm-szponty5155
    @marcinm-szponty5155 Před 8 měsíci +2

    Bardzo ciekawa rozkmina w terenie która zachęca do tego by się tam wybrać 🗺👌 PozdRo 👊

  • @the.WayHome
    @the.WayHome Před měsícem

    Super temat. Dzięki za wszystkie informacje. Świetna robota, ekstra, że się dzielisz wiedzą 💪🤝

  • @stowarzyszenie.schondorf
    @stowarzyszenie.schondorf Před 3 lety +1

    Stowarzyszenie Schondorf pozdrawia, obyśmy się w tym roku spotkali!

  • @marek_caroplus9290
    @marek_caroplus9290 Před 3 lety +1

    Szkoda że tak mało wspomniałeś jeszcze o karelmie :) pozdrawiam z Piechowic :D

  • @Oranskyyy
    @Oranskyyy Před 3 lety

    kubuś taki content wrzucił, że szok. Pozdro!

  • @jackryan5656
    @jackryan5656 Před 3 lety +1

    Ponoć jest tam "strażnik" który pilnuje obiektu, zwodząc ciekawych i prawiąc nieprawdę. Jest coś w tej Górze na 100% pryz okazji.. Mam rodzinkę w Sobieszowie na zamkowej 😉

    • @stylkarkonoski5653
      @stylkarkonoski5653  Před 3 lety

      W ramach początku wiosny w okolicy spadło dużo śniegu. W efekcie masa szczegółów rzeźby terenu stała się bardzo widoczna, bo świeży śnieg świetnie podkreśla kształt 3D gruntu :) W samej okolicy sztolni anomalii jest znacznie więcej niż na etapie zbierania materiałów do tego filmu, a to ledwie kilka tygodni różnicy ;)

    • @mariuszgum7968
      @mariuszgum7968 Před 2 lety +1

      W latach 90 wyczyszczono wszystko ze środka góry .Znam osoby które UOP zwiózł z góry . Milczą do tej pory co widziały wtedy,Pamiętam jak dziś ja na łące czekaliśmy na nich za gówniarza .A z opowiadań pociąg był rozładowany w Piechowicach i się rozjechał .Jest wiele legend ,przekazów i wiele bardziej ciekawszych miejsc w Piechowicach niż góra Sobiesz 😁

    • @jackryan5656
      @jackryan5656 Před rokem +1

      ​@@mariuszgum7968czyli jakie miejsca?

  • @kuvalauta179
    @kuvalauta179 Před 3 lety

    Zdravo !

  • @njchannel8013
    @njchannel8013 Před rokem +1

    bardzo fajne video, a tak malo wyswietlen

  • @Krh314
    @Krh314 Před 3 lety

    Fajny materiał Kuba

  • @hydroxideoxi
    @hydroxideoxi Před 3 lety +1

    Ten żelbetowy gruz to mogą być odłamki z bunkra, który eksplodował podczas rozbiórki pocisków w "dynamitce". Artykuł o tym zostal umieszczony w starym informatorze Piechowickim z tego co pamietam .

    • @stylkarkonoski5653
      @stylkarkonoski5653  Před 3 lety

      Tą wersję osobiście odrzuciłem jakiś czas temu, ponieważ beton zakotwiczony w drzewie jest dużo gorszej jakości niż ten, z którego wykonane są bunkry na terenie zakładu. Jednocześnie kolorystyka i domieszki kamienne bardzo przypominają "domek ogrodnika". Sprawa takiego kalibru powinna doczekać się szczegółowego raportu, niezależnie od wyników poszukiwań. Jak wiadomo nigdy nie opublikowano tego typu dokumentu. Nade wszystko: w archiwalnej prasie i opracowaniach historycznych jest mowa o ofiarach śmiertelnych, ale nie ma wzmianki o tym, że bunkier nie wytrzymał. Zachęcam do tego, żeby górę zwiedzić teraz, póki przeczesywanie tych wszystkich zakamarków nie wymaga użycia maczety ;)

    • @hydroxideoxi
      @hydroxideoxi Před 3 lety +1

      @@stylkarkonoski5653 Skoro nie przypomina fragmentów bunkra to szkoda. Co do tego czy bunkier wytrzymał, polecam spacer po lasku za karelma od strony Sobieszowa oraz od północnej strony drogi z Piechowic do Sobieszowa. Można tam dokladnie zidentyfikować miejsce gdzie nastąpił wybuch i znajdowal sie bunkier. W bliskiej okolicy jest dużo fragmentów wiekszych ścian bunkra. A co do siły wybuchu, to opisywana przez moją sąsiadkę byl tak silny, że w moim rodzinnym domu na obecnej ulicy Przemysłowej w Piechowicach powylatywaly szyby z okien.

    • @stylkarkonoski5653
      @stylkarkonoski5653  Před 3 lety

      ​@@hydroxideoxi w dalszej okolicy też jest całkiem dużo miejsc, gdzie hurtem leżą podobne okruchy i teren wygląda podobnie. Znam teren Karelmy i graniczących z nią nieużytków oraz pól od strony Sobieszowa.
      Nie napisałem, że żelbet wystający z drzewa nie przypomina bunkra, tylko że ten konkretny artefakt zdradza gorszą jakość materiału niż rząd schronów wzdłuż południowej granicy terenu fabryki.
      Nie twierdzę też, że ten gruz nie jest reperkusją wybuchu z 1948 roku. Wskazuję jedynie poszlaki w sprawie, której oficjalna wersja jest spójna jak blachy w samochodach produkowanych w PRLu :)
      Napisałem tylko, że tą wersję odrzuciłem na podstawie udania się tam i pooglądania wszystkich tych lokacji.
      No i najważniejsze - biorę pod uwagę, że mogę się mylić. Mimo upływu lat i kosztownych prób sprawa pozostaje całkowicie nieruszona.

    • @hydroxideoxi
      @hydroxideoxi Před rokem

      ​@Górskiklimat kilkaset metrów to dla kawałków gruzu nie za daleko. Szczególnie jak zostały wrzucone w wyniku eksplozji.

  • @darkside790
    @darkside790 Před 3 lety

    Kubusz!

  • @siwy174
    @siwy174 Před 3 lety +1

    Kiedy nowy odcinek?

    • @siwy174
      @siwy174 Před 3 lety

      Dobra jest :)

    • @stylkarkonoski5653
      @stylkarkonoski5653  Před 3 lety

      @@siwy174 jak zejdą śniegi w górach ;)
      Rozpędziłem się z pomysłem gdy prognozy zapowiadały rychły koniec zimy. Aktualnie ruiny, od których chciałem zacząć planowany film pokrywa 2 metrowa warstwa śniegu :)

    • @siwy174
      @siwy174 Před 3 lety +2

      @@stylkarkonoski5653 Może wspólna wyprawa na Sobiesz? O ile masz czas w ogóle. Dziś byłem ale wstyd przyznać z twojego filmu nic nie znalazłem.. :) 11km szwędaczki po lesie ale i tak uważam że warto było. W Piechowicach mieszkam od 79 czyli od urodzenia a byłem tam 1 raz..?