Nadleśnictwo Ośno lubuskie

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 12. 01. 2022
  • NADLEŚNICTWO OŚNO LUBUSKIE
    Ośno Lubuskie - niewielkie, malowniczo położone miasteczko w województwie lubuskim. Otoczone pięknymi lasami, wśród których znajduje się wiele jezior.
    To tereny należące do Nadleśnictwa Ośno Lubuskie. Jego obszar rozciąga się w zachodniej części Pojezierza Lubuskiego
    i należy do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.
    Od północy graniczy z Parkiem Narodowym „Ujście Warty”, a od zachodu jego terytorium sięga granicy Państwa na Odrze.
    Teren Nadleśnictwa jest bardzo urozmaicony krajobrazowo, przepływa tu kilka malowniczych rzek i znajduje się aż 11 jezior.
    Szczególnie atrakcyjny jest Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy „Uroczysko Ośniańskich Jezior”. Polodowcowa rynna z dziewięcioma jeziorami różnej wielkości, stworzyła malowniczy krajobraz, stanowiący perłę Ziemi Ośniańskiej.
    Równie ciekawe jest „Uroczysko Doliny Lenki”, chroniące zbiorowiska lasów łęgowych, położone wzdłuż malowniczej rzeki Lenka.
    Lasy Nadleśnictwa dają schronienie wielu gatunkom zwierząt. Zadomowiły się tu sarny, jelenie, dziki, borsuki, jenoty, a ostatnio te lasy upodobał sobie jeden z naszych największych drapieżników - wilk.
    Mamy na swoim terenie bieliki, bociany czarne, kanię rudą i czarną oraz puchacza.
    Nadleśnictwo Ośno Lubuskie zostało utworzone w 1945 r. Gospodarkę leśną prowadzi od 76 lat.
    Ignacy Krasicki - poeta, prekursor polskiej powieści, znający się doskonale na sprawach lasu- już wiele lat temu pięknie pisał o gospodarce leśnej :
    „Jest to stary błąd, na tym utrzymanie lasu zasadzać, żeby żadnego drzewa nie tykać. Każda rzecz w przyrodzeniu ma swój kres, ten przebywszy, psuć się musi. Drzewo przestarzałe staje się niezdatnym
    i próżno miejsce zalega: trzeba go więc w czasie doskonałej jego pory wycinać, ale w tym wycinaniu tak poczynać roztropnie, żeby aktualna korzyść dalszej nie przeszkadzała.”
    Leśnicy kierując się tą sentencją i wiedzą wynikającą z doświadczeń wielu pokoleń, zapewniają trwałość ekosystemów leśnych.
    Nadleśnictwo Ośno Lubuskie to blisko 19 tys. ha, gł. drzewostany sosnowe, choć nie brakuje też innych gatunków drzew. Fragmenty starych lasów dębowych znajdujące się w okolicy Ośna Lubuskiego świadczą o tym, że gatunek ten czuje się tu bardzo dobrze, a od kilkunastu lat stale rośnie jego powierzchnia.
    Jedna trzecia lasów Nadleśnictwa położona jest na gruntach porolnych. Te drzewostany są pierwszym pokoleniem lasu, wymagającym szczególnej opieki.
    Wprowadza się tam dolne piętro złożone z gatunków liściastych, które zwiększają odporność biologiczną.
    Istotny jest każdy etap prowadzonych prac, od zbioru nasion, ich wysiewu w szkółce leśnej, sadzenia, poprzez różnego rodzaju prace pielęgnacyjne, aż do ostatniego etapu - czyli wycięcia dojrzałego drzewostanu.
    Zbiór nasion odbywa się w odpowiednich, wyselekcjonowanych drzewostanach. W Nadleśnictwie znajduje się obecnie około 200 ha drzewostanów nasiennych, sosnowych i dębowych. Zebrane nasiona wysiewa się na szkółce leśnej.
    Nadleśnictwo prowadzi własne gospodarstwo szkółkarskie, które w pełni pokrywa swoje zapotrzebowanie na sadzonki.
    Młode drzewka sadzimy w odpowiednio przygotowaną glebę, tworząc nowe pokolenie lasu. Składy gatunkowe dopasowujemy do wymagań poszczególnych gatunków drzew i siedlisk.
    Każdego roku Nadleśnictwo odnawia powierzchnię około 150 ha, wysadzając około 1 miliona sadzonek, kilkunastu gatunków drzew i krzewów.
    Tam, gdzie warunki siedliskowe są sprzyjające, preferujemy odnowienie naturalne gatunków lasotwórczych. Bardzo dobre efekty uzyskujemy przy naturalnym odnowieniu sosny.
    Z powodzeniem prowadzi się również odnowienia naturalne dęba.
    Przez cały okres swojego życia las wymaga ciągłej opieki. Wymaga to stałego monitoringu istniejących w lesie zagrożeń. Dzięki temu można w porę reagować na pojawiające się niebezpieczeństwa w postaci np. pożaru czy gradacji szkodliwych owadów.
    Nadleśnictwo posiada skuteczny system monitoringu przeciwpożarowego, który za pomocą kamer
    i nowoczesnego Punktu Alarmowo-Dyspozycyjnego, umożliwia szybkie wykrycie pożaru oraz ustalenie jego lokalizacji. Posiadamy specjalistyczny wóz patrolowo-gaśniczy, wykorzystywany do gaszenia mniejszych pożarów. Do monitorowania obszarów leśnych i gaszenia dużych pożarów wykorzystujemy samoloty.
    Dla jednych las to drewno, zwierzyna łowna, grzyby i jagody, dla innych cisza, spokój i bezpośredni kontakt z naturą.
    Staramy się prowadzić gospodarkę leśną w taki sposób, aby każdy mógł korzystać z bogactwa jakie daje las.
    Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się tym nie tylko my, ale też przyszłe pokolenia.
    NADLEŚNICTWO OŚNO LUBUSKIE
    ZAPRASZAMY

Komentáře •