Video není dostupné.
Omlouváme se.

Dlaczego Starożytna Rzymska Technologia Budowlana Jest Lepsza Od Nowoczesnej Technologii Budowlanej

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 17. 11. 2023
  • Rzymska technologia budowlana to zbiór technik, umiejętności, metod, procesów i praktyk inżynieryjnych, które były wykorzystywane i rozwijane przez cywilizację starożytnego Rzymu. Rzymianie wykorzystywali również techniki Greków, Etrusków i Celtów.
    Nic dziwnego, że budynki starożytnego Rzymu przetrwały tysiące lat, a obecnie żywotność różnych budowli nie przekracza 200 lat. W dzisiejszym video opowiemy o magicznym betonie Rzymian, ich niesamowitych rozwiązaniach inżynieryjnych, a na koniec poznamy sekretny składnik, który pozwolił ich budynkom przetrwać tysiące lat.
    #ToInteresujące
    Witamy, każdy kto chce wesprzeć nasz kanał może zostać sponsorem!
    / @tointeresujace7074

Komentáře • 30

  • @mariomarioi4618
    @mariomarioi4618 Před 9 měsíci +6

    Dzięki za ciekawostki które zawsze są przeze mnie pochłaniane natychmiastowo 😊 pozdrawiam z 🇨🇵 Alp

  • @krzysztofstepien6124
    @krzysztofstepien6124 Před 8 měsíci +7

    Witam. - Przed laty robiłem eksperymenty, chcąc wytworzyć trwały beton. - Wapno należy rozrobić, a następnie pozostawić na około dwa tygodnie, aż wytworzy się gęsta pasta - następnie zrobić polewkę z ryżu i rozrzedzić wapno dodając piasek. Po dokładnym wymieszaniu dodajemy cement stale mieszając - gdy jest zbyt gęsty, ponownie dolewamy polewkę. Taki beton jest bardzo mocny i nie chłonie wody.

    • @miroslawsita7062
      @miroslawsita7062 Před 8 měsíci +5

      Bez dodatkowych ulepszen, normalnie przyrzadzony beton jest zazwyczaj twardy i trwaly. Wazne jest aby po jego wylaniu, mniej wiecej po 10-ciu godz. zaczac jego polewanie. dwa razy na dobe przez 2-3 dni. Im dluzej beton schnie i sztywnieje, tym jest twardszy i bardziej odporny.. Kiedys stawialismy z cegiel palenisko i podstawe komina do pieca ogrzewajacego szklarnie. Zamiast zaprawy cementowej, znajomy inzynier sporzadzil zaprawe na bazie gliny z dodatkiem pogniecionych, calych jajek kurzych. Trudno uwierzyc ale po 20 latach trudno to bylo rozbic.!

  • @jackvagrant4427
    @jackvagrant4427 Před 8 měsíci +3

    1:44 ściany połączono ciężkimi stalowymi linami.
    Czy na pewno w I wieku n.e. były stalowe liny? Jeżeli się mylę to mnie oświećcie 😉

    • @przpos1172
      @przpos1172 Před 8 měsíci

      Brawo za "spostrzegawczość"

  • @janrudnicki6111
    @janrudnicki6111 Před 9 měsíci +2

    polecam

  • @hashimoto5575
    @hashimoto5575 Před 9 měsíci +3

    👍

  • @id1568
    @id1568 Před 8 měsíci +1

    stalowymi linami - daj se spokój !

  • @sylwiakruk7018
    @sylwiakruk7018 Před 9 měsíci +1

    Do wspolczesnych budowli potrzebny jest rozum

  • @rasklaat2
    @rasklaat2 Před 8 měsíci +2

    Rzymianie budowali proste drogi bo ich wozy nie miały skrętnych kół.

  • @bogdanfliszkiewicz1431
    @bogdanfliszkiewicz1431 Před 8 měsíci +1

    bo przetrfała do naszych czasów.

  • @jacekkrzysik6300
    @jacekkrzysik6300 Před 8 měsíci +6

    No niby tak, ale rzymianie nie budowali budynkow z windami, ruchomych schodow i wiezowcow. Nie sadze, ze ich technika budowlana byla lepsza. Nie znali mnostwa wspolczesnych materialow budowlanych. Nie ma sie czym podniecac. Wspolczesne stadiony sa o wiele bardziej nowoczesne i nie ma potzrzeby aby trawaly tysiace lat, bo i po co jak za jakis czas bedzie mozna postawic cos nowego, jescze bardziej zaawansowanego.

    • @stanmat5
      @stanmat5 Před 8 měsíci +5

      Znajdź sobie jak drążyli tunele (z dwóch stron) przez góry bez techniki dostępnej obecnie

    • @oskijaba3259
      @oskijaba3259 Před 8 měsíci +3

      Ty nie miałeś młotka w ręku

    • @miroslawsita7062
      @miroslawsita7062 Před 8 měsíci +5

      A czym by byla wspolczesna matematyka, fizyka i astronomia, bez dawnych odkryc greckich i arabskich.! Piszesz, ze nie znali wspolczesnych materialow...przeciez to idiotyzm, winic ich o to. Gdyby nie trzesienia ziemi i wojny, to ich budowle bylyby prawie niezniszczalne. Nie tak dawno, w Miami, runely trzy wysokie budynki, postawione w ubieglym wieku. Po minionych epokach zostalo wiele artefaktow a wiele z nich w dobrym stanie. Co pozostanie po nas.? Mam na mysli wyroby " made in China ". Nie wielu sobie zdaje sprawe, ze to nie jest wina Chinczykow, tylko amerykanskich bogatych zlodzieji, ktorzy oszukuja na wszystkim.. Jak powstanie nowy stadion czy budynek to myslisz, kto za to bedzie placil.?? Na pewno nie inwestor ani wykonawca. Placi zawsze uzytkownik.! Czy filozofia to Twoje hobby.? Zachwycilo mnie spostrzezenie, ze wspolczesne stasiony sa bardziej noweczesne od tych starych. Czy miales na mysli Coloseum.?

    • @miroslawsita7062
      @miroslawsita7062 Před 8 měsíci +1

      Od razu przypomnial mi sie dowcip, jak ruscy budowali autostrady, zaczynajac z dwoch koncow.@@stanmat5

    • @miroslawsita7062
      @miroslawsita7062 Před 8 měsíci

      Mnie sie wydaje, ze z ksiazkami jest podobnie. @@oskijaba3259

  • @ryszardwiesniak7829
    @ryszardwiesniak7829 Před 8 měsíci +1

    a panowie profesorowie w xxi wieku wielu rzeczy nie rozumie rzymskich i nie tylko madrych ludzi z tamtych epok i starszych

  • @nexe9468
    @nexe9468 Před 9 měsíci +2

    Nie jest

  • @sylwiakruk7018
    @sylwiakruk7018 Před 9 měsíci +1

    Tak bardzo podziwiamy ale wspulczesne budynki sa do niczego

    • @zdzislawdardzinski7434
      @zdzislawdardzinski7434 Před 8 měsíci +3

      Przenieś się do jurty, lub wigwamu, to docenisz to co masz

    • @godecja7982
      @godecja7982 Před 8 měsíci +1

      " wspułczesne"?
      Współczesne

    • @miroslawsita7062
      @miroslawsita7062 Před 8 měsíci

      Czy wiesz czym jest abstrakcyjne myslenie.? Wiesz do czego sluza przenosnie literackie. Nie bierz wszystkiego tak powaznie.@@zdzislawdardzinski7434

  • @miroslawsita7062
    @miroslawsita7062 Před 8 měsíci

    Czy to ciekawe, jak ktos kaleczy jezyk ojczysty.? Nie mowi sie " unikatowe " ..tylko -unikalne.!

    • @marcinflees4543
      @marcinflees4543 Před 8 měsíci +3

      Usuń ten wpis bo kaleczysz ludzki rozum. Tak się składa, że forma "unikatowy" jest bardziej poprawna gramatycznie. Jeszcze do niedawna forma "unikalny" była uznawana za niepoprawną w przeciwieństwie do formy "unikatowy".
      Przymiotnik "unikatowy" pochodzi od rzeczownika "unikat" a "unikalny" od czego ?

    • @miroslawsita7062
      @miroslawsita7062 Před 8 měsíci

      Czesc Marcin. Mam 71 lat a od 35 lat mieszkam w USA. Od malego uwielbiam ksiazki i nie ma dnia, abym czegos nie czytal. Nie jestem filologiem ale mysle, ze dobrze znam jezyk polski. W latach1964-68 mielismy wspanialego nauczyciela, ktorym byl p.Witold Gawdzik, autor wielu szkolnych podrecznikow. Okreslenie " unikatowy " , po raz pierwszy uslyszalem w tym tygodniu. Do tej pory uwazalem, ze " unikat " to liczba pojedyncza od formy " unikalny ". Wyraz ten pochodzi od lacinskiego slowa " unus ", co znaczy-jeden, jedyny. Wystepuje on takze w jez.angielskim, jako " unique ". W ostatnich latach, przezylem juz niejeden szok. Czy masz jakies racjonalne wyjasnienie, dlaczego ostatnio uzywa sie dziwnych , zenskich form od slow: geolog, biolog, geograf. Nie mam opcji aby to napisac poprawnym alfabetem polskim- (" z ", jak zaba, zelazo...). Jak sie odnosisz do nowej mody wyjazdu DO Ukrainy. Od wiekow, jezdzilo sie przeciez, NA Ukraine. Czy wedlug Ciebie, wyjazd do Wegier czy Slowacji, bedzie poprawna forma jezykowa..? @@marcinflees4543

    • @marcinflees4543
      @marcinflees4543 Před 8 měsíci +1

      @@miroslawsita7062
      Cześć. Wklejam cytat z poradni językowej PWN bo linki usuwa YT.
      Unikalny czy unikatowy?
      Pytanie jest krótkie, odpowiedź niestety nie może być aż tak lakoniczna. Słowo unikalny budziło i nadal budzi zastrzeżenia wielu osób - uważają one, że w zamian należy używać słowa unikatowy. Krytyka była po trosze nieuzasadniona i dziś np. Nowy słownik poprawnej polszczyzny PWN akceptuje oba te słowa, choć przyznaje, że pierwsze jest nadużywane. Choćby dla urozmaicenia wypowiedzi warto czasem sięgnąć po synonimy: wyjątkowy, niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju. Więcej miejsca wyrazom unikalny i unikatowy poświęcił Słownik wyrazów kłopotliwych.

    • @zdzislawdardzinski7434
      @zdzislawdardzinski7434 Před 8 měsíci

      @@miroslawsita7062 Język polski ewoluuje, ja osobiście proponuje: kierownica ( od kierownika słuchawka, od słuchacza patologia od patologa

    • @miroslawsita7062
      @miroslawsita7062 Před 8 měsíci

      Domyslam sie, ze z tak malego nieporozumienia, zrodzil sie w Polsce powazny problem. Mam dla rodakow w kraju pewna propozycje. Zapomnijcie o dotychczasowym znaczeniu tego spornego slowa. Od teraz niech kojarzy Wam sie ono jedynie z boksem. Punktem wyjsciowym niech bedzie UNIK, czyli jedna z metod unikniecia ciosu w walce na ringu. Metode stosowania unikow, mozna na pewno nazwac uikalna.@@marcinflees4543

  • @raulkramarski2082
    @raulkramarski2082 Před 4 měsíci

    Co za brednie. Dno