Odc. 51. Marianna Dufek rozmawia z gen. Romanem Polko, byłym dowódcą GROM

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 16. 03. 2023
  • O wojsku i Śląsku Marianna Dufek w odcinku ‪@PortretSubiektywny‬ rozmawia z generałem Romanem Polko.
    Roman Polko urodził się 8 listopada 1962 roku w Tychach. W 1985 roku ukończył wrocławską Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Zmechanizowanych, gdzie kształcił się w kierunku rozpoznawczym o specjalności działania specjalne. W tym zakresie ukończył także dodatkowy kurs w elbląskim Ośrodku Szkolenia Wojsk Lądowych. Ponadto jest absolwentem Akademii Obrony Narodowej. W 2008 roku obronił pracę doktorską z zakresu kierowania organizacją.
    W latach 90. brał udział w szkoleniach w Fort Benning w ramach 75. Pułku US Army Rangers. Także w USA ukończył w 2002 roku Wyższy Międzynarodowy Kurs Zarządzania Zasobami Obronnymi w Monterey w Ośrodku Podyplomowym Amerykańskiej Marynarki Wojennej, a rok później już w Polsce Podyplomowe Studia Strategiczno-Obronne na AON.
    Roman Polko posiada licencję instruktora narciarskiego, spadochronowego i strzeleckiego. W 2004 roku był gospodarzem programu „Nieustraszeni” Polsatu, a w latach członkiem rady Fundacji Byłych Żołnierzy i Funkcjonariuszy Sił Specjalnych „Szturman”.
    Służbę wojskową Roman Polko rozpoczął w Siłach Zbrojnych PRL. Służył początkowo w JW 4101 (późniejszym 1. Pułku Specjalnym Komandosów) w Dziwnowie, a po przeniesieniu lokalizacji jednostki w Lublińcu. W tym czasie wziął udział w misji pokojowej ONZ w Jugosławii.
    W karierze wojskowej Romana Polko należy zaznaczyć służbę w 6. Brygady Desantowo-Szturmowej w Krakowie, dowództwo 6. Batalionu Desantowo-Szturmowego w Niepołomicach, a także 18. Bielskim Batalionie Desantowo-Szturmowym w Kosowie. W 1999 roku otrzymał stopień podpułkownika.
    Jednak Roman Polko największy prestiż zyskał jako Dowódca Wojskowej Formacji Specjalnej GROM. W tym czasie uczestniczył w misji na granicy kosowsko-macedońskiej, II wojnie w Zatoce Perskiej oraz w misji stabilizacyjnej w Iraku. Odszedł do rezerwy po konflikcie ze Sztabem Generalnym WP.
    W 2006 roku Roman Polko został przywrócony do służby w GROM-ie. W tym samym roku otrzymał stopień generała brygady, jak również decyzją prezydenta Lecha Kaczyńskiego został zastępcą szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, a w 2007 roku pełnił obowiązki szefa BBN ze stopniem wojskowym generała dywizji. W styczniu 2009 roku generał Roman Polko zakończył służbę wojskową.
    Program zrealizowany w Fabryce Porcelany w Katowicach.
    Partnerem odcinka jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Komentáře • 8

  • @JoannaOrlik
    @JoannaOrlik Před rokem +3

    Dla cywila jak jestem bardzo zrozumiałe wypowiada się pan generał prosto i zrozumiałe przedstawia obecna sytuację super❤ miło słuchać. Pana życzę dużo zdrowia

  • @Rzeszowiemk
    @Rzeszowiemk Před rokem +5

    Fajnie się go słucha. Czołem

  • @andrzejgrzyb4056
    @andrzejgrzyb4056 Před rokem +4

    Fajny bardzo człowiek i fachowiec czołem panie generale

    • @jacekwojtczak395
      @jacekwojtczak395 Před rokem

      Ten twój fajny człowiek oddał już honorową odznakę GROM-u którą mu kapituła [z poparciem setek żołnierzy] za niegodne zachowanie odebrała?

  • @56SGR
    @56SGR Před rokem +4

    Jakoś nie wspomniano tego że odebrano temu panu odznakę honorową GROM przez kapitułę odznaki. Podobno do dziś jej nie zwrócił.
    Szkoda że nie padło pytanie o to jak poszło generałowi na selekcji do jednostki GROM którą muszą przejść wszyscy żołnierze tej jednostki.
    Ułatwię.... Pan Polko nie był i nie ukończył takiej selekcji.
    Pamiętam jego rozmowę ze ś.p. Generałem Petelickim. Wtedy pan Polko stracił u mnie wszystko.

  • @ArturWyszynski-hw3de
    @ArturWyszynski-hw3de Před 6 měsíci

    ❤😂🎉😢😅😮

  • @mattaimp
    @mattaimp Před rokem +3

    Należy to chyba nazwać po imieniu. Czas z sowieckiej metody myślenia zmienić na coś racjonalnego - rozwojowego. Chyba nie ma człowieka który by nie doceniał "Gromowców". To nie jest przypadek.