fit for 55 czy konkurencyjność?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 11. 09. 2024
  • Wsparcie w serwisie Patronite:
    👉 patronite.pl/Z...
    UE co najmniej od roku 2008 traci konkurencyjność, podobnie jak wcześniej Japonia od roku 1995 ... głównym powodem są wysokie ceny energii, które po napaści Rosji na Ukrainę dodatkowo wzrosły ...ceny energii wynikają w największym stopniu ze stosowania unijnej polityki fit for 55, a wcześniej Europa 2020 ...
    Pozwólmy państwom UE decydować o własnej energii, tym bardziej, że dla wielu z nich surowce kopalne to główne i niemal wyłączne źródło zaopatrzenia
    Zapraszam do dyskusji :-)

Komentáře • 278

  • @jaroslawpiotrowski210
    @jaroslawpiotrowski210 Před 3 měsíci +19

    Super materiał na temat konsekwencji wdrożenie Fit for 55 - czyli jak zabijamy nasze konkurencyjnośc i nasze gospodarkę.
    Panie Zbigniewie - prosze krótkie "rolki" - które będziemy udostępniać,
    moźe uda sie obudzić obywateli i europe przed katastrofą ekonomiczna Polski.

    • @pawes178
      @pawes178 Před 3 měsíci

      Nic takiego się nie uda. Redukcja emisji to tylko jeden drobny element niskiej konkurencyjności gospodarki UE.
      Odrzucenie zielonego ładu pozwoli pewnym ludziom zaoszczędzić, ale to tylko tyle.

  • @andrzejkow691
    @andrzejkow691 Před 3 měsíci +51

    Niestety media przedstawiaja swiat fikcyjny --nieprawdziwy.

  • @piomio8583
    @piomio8583 Před 3 měsíci +23

    jedyna rzetelna osoba w Polsce, pozdrawiam i życzę zdrowia

  • @Basia-Andrzejuk
    @Basia-Andrzejuk Před 3 měsíci +39

    Unia faktycznie idzie w zlym kierunku.... Material wstrzasajacy... Zamiast sie zajac gospodarka, brakiem perspektyw..oni dywaguja o solarach... Czy ktos jest w stanie ich obudzic...

    • @montero6674
      @montero6674 Před 3 měsíci +15

      Unii a tak naprawdę urzędasów nie interesuje co się stanie z ludźmi albo z gospodarką . Ważne że urzędasy zarabiają i są bezkarni .

    • @abn140
      @abn140 Před 3 měsíci

      tak jest. nazwa profesjonalna to parkinsonizm w biurokracji.​@@montero6674

  • @trdfs548
    @trdfs548 Před 3 měsíci +22

    Wypasania bydła też nie będzie, bo metan, mięso czerwone i ugorowanie.

    • @Wojtek_Przytulski
      @Wojtek_Przytulski Před 3 měsíci +2

      Metan w atmosferze zamienia się w 2 H20 + CO2. Krowa nie dokłada CO2 do atmosfery, gdyż jak się uwzględni wszystkie etapy procesu to wychodzi, że trawa i rośliny zżerana przez krówkę pochłaniają CO2 wyprodukowane przez krowę. Krótko mówiąc krówka jest jak to się mówi przyjazna środowisku, podobnie jak większość chyba żywych stworzeń.

  • @jozefkrzyzaniak5099
    @jozefkrzyzaniak5099 Před 3 měsíci +13

    Posluchalem Prezydenta Warszawy i niema problemu! Bo swiat sie za oknami pali!

  • @ggvacm4st3r79
    @ggvacm4st3r79 Před 3 měsíci +39

    Tu już dawno nie chodzi o konkurencyjność, tylko o realizację planu Spinelliego na Europę
    Centralnie planowanego superpaństwa

    • @charliexx2680
      @charliexx2680 Před 3 měsíci +3

      Superpaństwo? USA dużo bogatsze od Całej Europy a jakies 300 mln ludzi mniej.

    • @ggvacm4st3r79
      @ggvacm4st3r79 Před 3 měsíci +2

      ​@@charliexx2680taka chora wizja zaprezentowana w Manifeście z Ventotene.

    • @MariuszM
      @MariuszM Před 3 měsíci +9

      @@charliexx2680 No i dlatego Unijne urzedasy z Brukseli chcą zrobić z Unii Europejskiej jedno superpaństwo. Jeden kraj, jeden język, jedna waluta. Oczywiście te biedne części będą pracować na te bogate, ale o tym nie wolno mówić, to niedobra jest

    • @andrzejsordyl1633
      @andrzejsordyl1633 Před 3 měsíci +2

      ​@@MariuszMi naprawdę wierzysz w taką utopię? Jeden język? Proszę cię...

    • @pleple03
      @pleple03 Před 3 měsíci +1

      @@andrzejsordyl1633 nie musi być, wystarczy że zabawimy się w ten chory układ jak ue i skończymy jak w imperium - po swojemu tylko w prowincji, a jak chcesz coś załatwić, cóż po niemiecku :-)

  • @mjaksnake2082
    @mjaksnake2082 Před 3 měsíci +4

    Świetny i do tego klimatyczny wykład. Boję się, że prof. Sz, Malinowski weźmie Pana na celownik. Przy okazji polecam książkę ekonomisty prof. Bjorna Lomborga pt. "Fałszywy alarm". Jak panika związana ze zmianami klimatu kosztuje nas biliony, krzywdzi biednych i nie ratuje planety.

  • @krzysztofkazmierski
    @krzysztofkazmierski Před 3 měsíci +8

    Cóż polityków "teoretycznie" weryfikują wyborcy, tylko wyborcy mają małą wiedzę o ekonomii. Wystarczy ładnie opowiadać, dużo obiecywać i to wystarcza. Natomiast znajomość ekonomii matematyki, fizyki jest nisko ceniona w społeczeństwie.
    Kto chciałby w swojej firmie zatrudnić polityka ???

    • @andrzejpaweczyk9205
      @andrzejpaweczyk9205 Před 3 měsíci +1

      przeciętny wyborca jest pracownikiem więc nie musi rozumieć ekonomii, jemu płacą za to że wykonuje swój zawód, z resztą ekonomiści ciągle się kłócą więc nawet gdy taki zwykły człowiek zacznie się dokształcać z ekonomii to musiałby latami odkrywać jak to działa :D

    • @Karol-qu1oe
      @Karol-qu1oe Před 3 měsíci

      Gdyby wybory realnie miały coś zmienić to by były nielegalne.

  • @zenekczekai6397
    @zenekczekai6397 Před 3 měsíci +4

    Kilka miesięcy temu kuzyn zajmujący się komputami kwantowymi powiedział że coraz więcej szacunków zakłada, przy dzisiejszej wydajności i rozwoju "informatyki" że w okolicach 2050 roku 1/3 energii elektrycznej będzie zużywana na "informatykę". Tylko że dzisiaj nikt nie wie jaki będzie rozwój tej dziedziny. Bazując na poprzednich prognozach i tym na ile się sprawdziły to rozwój będzie sporo wyższy niż dzisiejsze założenia. I nie ma znaczenia jak wielkie są te prognozy. Obecni dobrze wykształceni i sowicie opłacani specjaliści zachodni od prognoz wszelakiej maści mają ten sam mankament co progności w byłym ZSSR - zawsze się mylą:)

  • @HollandFishing1
    @HollandFishing1 Před 3 měsíci +8

    Witam,
    Czekałem kiedy wybije 9:00 :)

  • @BaNuj
    @BaNuj Před 3 měsíci +5

    Panie Zbigniewie, prosiłbym żeby podawał pan w opisach lub na materiale bezpośrednio źródła pana danych. Bo na Eurostacie można dobrać takie dane, które są tak nazwane, że można udowodnić dowolną tezę.
    Podobnie ze zmiennością źródeł - bo sam IMF wypuszcza dane a miesiąc później je aktualizuje i zmienia, a liczby różnią się diametralnie.

  • @gimauarich.2753
    @gimauarich.2753 Před 3 měsíci +7

    Chiny robią wiecej w temacie nowych czstych źródeł energii niz Europa

  • @crixus3625
    @crixus3625 Před 3 měsíci +4

    Bez sensu - dlaczego nie możemy korzystać z własnych źródeł energii tak żeby nam się to opłacało?

    • @Karol-qu1oe
      @Karol-qu1oe Před 3 měsíci

      bo jesteśmy karani za swoje zasoby.

  • @rav1487
    @rav1487 Před 3 měsíci +7

    Każdy średnio rozgarnięty człowiek wie że to bez sensu, przecież tu chodzi o nwo, cbdc, ale najpierw trzeba zniszczyć stare żeby zbudować nowe. Po co to ciągłe udawanie że tu chodzi o jakieś niby wyższe dobro

  • @leszekwartade3647
    @leszekwartade3647 Před 3 měsíci +4

    Pozdrawiam Serdecznie. Dziękuję.

  • @zenswid
    @zenswid Před 3 měsíci +27

    Dlaczego nie mówi się o tym że państwo Polskie stoi na podatkach ludzi biednych. Biednego nie stać na prawników ,znajomość prawa .Gdyby ktoś zrobił porównanie ilość płaconych podatków przez poszczególne grupy dochodu co tysiąc złotych to najwięcej płacą biedni także w pojedynczej procentowej wartości dochód do podatku. Nie mają przywilejów ,służbowych środków jak samochody ,mieszkania ,diety. Oczywiście masę przepisów uchwalają pod siebie by karać biednych za nie znajomość.

    • @kampai71
      @kampai71 Před 3 měsíci +7

      Gdyby zlikwidować pojęcia „osoba prawna” i „koszty uzyskania przychodów” gospodarka polska zawaliłaby się. Ona tworzy iluzję rozwoju i dobrobytu, bo niektórzy uprzywilejowani, ubrani w możliwość pomniejszania bazy podatkowej wrzucają jako firmy w koszty zakup rzeczy drogich, bo nie produkowanych w Polsce. Przy dominancie wynagrodzeń 3000 zł na rękę posiadanie choćby Fiata Pandy jest nielogiczne. A co dopiero Porsche Cayenne, gdzie tylko tarcze hamulcowe kosztują 9000. A ile ich jeździ po kraju. Pan Zbigniew przedstawiał kiedyś dane dotyczące gmin jeśli chodzi o dochody z PIT i CIT. CIT to nieledwie 5%! Okazało się jednak, że słuchaczy nie interesują te wykłady, bo wolą rozkminiać Chiny, Brazylię i USA.

    • @Patryk-st8sx
      @Patryk-st8sx Před 3 měsíci +1

      Czekaj czekaj bo nie rozumiem.. twierdzisz, że karą jest to, że nie masz służbowego samochodu? To zrób coś z tym, edukuj się, a w tedy będziesz miał możliwość korzystać z niego. Nie obwiniaj mądrzejszych od siebie za swoje nieszczęścia. Poza tym Ci bogatsi od każdego "dobra" płacą podatki i oddają do budżetu znacznie więcej niż taki internetowy narzekacz.

    • @Patryk-st8sx
      @Patryk-st8sx Před 3 měsíci +2

      @@kampai71 Jeżeli ktoś zarabia dzisiaj 3000 zł to tylko na własne życzenie. Jest ogromny niedosyt wykwalifikowanych pracowników na rynku, nawet imigranci tej dziury nie załatają. Wystarczy tylko zrobić coś więcej niż po pracy siedzieć przed TV albo CZcams, a zarobki z 3000 szybko mogą wzrosnąć do 5000 - i nie trzeba być tutaj kierownikiem. Albo można przejść na akord / prowizję od sprzedaży, B2B etc i zarabiać 6000, 10 000 lub więcej. Trzeba tylko chcieć, a nie marudzić.

    • @kampai71
      @kampai71 Před 3 měsíci

      @@Patryk-st8sx Czyli jest dobrze, gdy mimo nieuczciwych zasad ci ponoć mądrzejsi wykorzystują możliwości, które ściągają kraj co jakiś czas w dół.

    • @Patryk-st8sx
      @Patryk-st8sx Před 3 měsíci +1

      @@kampai71 akurat przedsiębiorcy indywidualni i przedsiębiorstwa krajowe takie jak Dino, InPost, Orlen, PZU, CD projekt, x-kom, allegro, ciągną kraj w górę bardzo bardzo mocno.
      Żaden pracownik na etacie przez całe życie nie pozostawi tyle w podatkach co wyżej wymienione firmy w ciągu roku, a czasami w ciągu miesiąca.
      Poza tym o jakich nieuczciwościach piszesz? Bo ja ich nie znam..
      A może porozmawiamy o rozwiązania osób na etacie, które ciągną kraj w dół?
      Takich jak zapomogi, dofinansowania do ocieplenia, fotowoltaiki, wakacje krddytowe, kredyt 2%,itp?
      Na to inni muszą się składać.

  • @irson8981
    @irson8981 Před 3 měsíci +1

    Dziekuje panie Zbigniewie za poruszenie tego tematu. Jak zwykle wyklad bomba.

  • @Qwerty-er3qo
    @Qwerty-er3qo Před 3 měsíci +6

    Czy ktoś zauważył że nie pojawiają się reklamy.Trzeba ukarać p. Zbigniewa za prawdę

    • @andrzejpaweczyk9205
      @andrzejpaweczyk9205 Před 3 měsíci +4

      negowanie wpływu człowieka na klimat to chyba jednak nie jest prawda, polecam kanały naukowe omawiające ten temat, oczywiście fit for 55 to głupota Pozdrawiam

  • @DamianLysy
    @DamianLysy Před 3 měsíci +3

    Uwielbiam pana wykłady. Miód na uszy w tym zakłamanym świecie.
    Właściwie to ludzie są zakłamani , świat jest piękny.Mało jest takich ludzi jak Pan, którzy mówią prawdę publicznie .

  • @charliexx2680
    @charliexx2680 Před 3 měsíci +10

    Często włączam CNN i tam wysłani dziennikarze z USA prezentują wiadomości z Honk Kongu,Japonii czy ogólnie z Azji a w Polsce ? Afery,Rosja , Tusk.
    Tymczasem wartość Nvidii - 1 korporacji z USA zrównała się z PKB Francji.
    Kto rządzi? Napewno nie Europa

    • @wodzimierzpagowski6461
      @wodzimierzpagowski6461 Před 3 měsíci

      Kolejny ciekawa prelekcja pana Dr. Kolejna gorzka pigułka do przełyknięcia i strawienia (chyba że ją zwymiotujemy wybierając innych ludzi do PE). Dziękuję za przypomnienie (dla większości słuchaczy to nowość) planu Morgenthaua dotyczącego Niemiec- między innymi posiania trawy i chodowli bydła. W wypowiedziach polityków wynika że krowy, świnie itp nie są bezemisyjne i dlatego należy w UE zaprzestać hodowli i sprowadzać z Ameryki Południowej. Czyżby Europa ma być skansenem ?. Tylko czego ?.

    • @eugeniuszbiernacki8915
      @eugeniuszbiernacki8915 Před 3 měsíci +2

      wartość mojego gospodarstwa, czyli ja z żoną mamy wartość dwóch miliardów dolarów.Ja kupiłem od żony psa za miliard, a żona ode mnie kota za miliard dolarów.Operacja była oczywiście bezgotówkowa.Tak to wygląda wartość giełdowa firm.

    • @adamkluska356
      @adamkluska356 Před 3 měsíci

      ​@@eugeniuszbiernacki8915 akurat ta firma jest tyle warta. Oni produkują karty do sztucznej inteligencji jako jedyni na najwyższym poziomie

  • @pawetomczak631
    @pawetomczak631 Před 3 měsíci +6

    Kaczyński zapowiedział, że idą czasy kiedy "nikt nam nie udowodni, że białe jest białe a czarne jest czarne".

  • @znajomaify
    @znajomaify Před 3 měsíci +1

    Zamknięto i sprzedano Makoszowy - jedną z najlepszych kopalni w Polsce za 37 mln zł. Sam koszt likwidacji kopalni to 600 mln zł. Pod ziemią pozostało łącznie 340 mln ton węgla najczystrzego w Polsce (tylko 7% zanieczyszczeń), w tym węgla koksującego, dodatkowo kopalnia była "bezmetanowa" - bezpieczna...interes życia, 37 mln za wtopione 600 mln.
    80% energii w Polsce pochodzi z węgla. "Miałeś chamie złoty róg (...)" serce pęka.

  • @francroland6930
    @francroland6930 Před 3 měsíci +3

    Dziękuję za ciekawy odcinek pzdr pana👍💥💥💥

  • @ukaszmateusz408
    @ukaszmateusz408 Před 3 měsíci +3

    Proszę poruszyc temat braku inwestycji w elektownie wodne. Podobno Polska ma duza ilosc starych rzecznych malych elektrowni. Dlaczego witraki/panele a nie wodne rozwiazanie

  • @jerzyzielinski5881
    @jerzyzielinski5881 Před 3 měsíci +6

    Czyli nasz swiat w czarnej dupie i jeszcze na glowie stoi?😊

  • @holylander1392
    @holylander1392 Před 3 měsíci +10

    22:55 nie tylko amerykanie potrafią liczyć pieniądze. Kiedy ja pracuję w nadgodzinach, nie mam samochodu a do pracy jeżdżę rowerem i zajmuje mi to 8 minut i mam wszystkie sklepy po drodze a do tego zbieram puszki i butelki by je oddać w sklepie (nie ze względu na recykling) co tylko z tego przynosi oszczędności około 4000 euro na rok. Nie robie tego dla środowoska ale swojego ego by mieć więcej pieniędzy

    • @zaqwerty22
      @zaqwerty22 Před 3 měsíci +2

      W Polsce cały rok rowerem? Rozumiem, że ktoś tutaj mieszka we Włoszech lub Hiszpanii.

    • @holylander1392
      @holylander1392 Před 3 měsíci +1

      @@zaqwerty22 mieszkam w Niderlandach dlatego wartość oszczędności podałem w euro

    • @zaqwerty22
      @zaqwerty22 Před 3 měsíci +2

      @@holylander1392 Niderlandy mają cały rok pogodę letnia i jesienno wiosenna. Do tego to kraj mniejszy niż część województwo w Polsce. Nie ma co ich porównywać do średniej wielkości państwa.

    • @holylander1392
      @holylander1392 Před 3 měsíci

      @@zaqwerty22 prawda, tylko że Polacy nie rozumieją dlaczego nie mam samochodu, pomimo, że mnie na to stać i się im tego nie da wytłumaczyć

    • @zaqwerty22
      @zaqwerty22 Před 3 měsíci +1

      @@holylander1392 Sam nie mam go w UK. Nie jeżdżę daleko i mam dobrą komunikację autobusową.

  • @zenekczekai6397
    @zenekczekai6397 Před 3 měsíci +4

    Ekologia i CO2. Kilka dni temu, przy grillu i piwie w grupie znajomych rozmawialiśmy o ociepleniu (stosunków międzyludzkich też ha ha ha) Był też prawnik od Europejskiego Prawa Ekologicznego (znajomy, znajomej- chyba teraz tak się mówi w dobrych kręgach o kimś z kim się sypia;) , nawet nie wiedziałem że jest takowa specjalizacja. Ale do rzeczy, padło z jego ust ciekawe stwierdzenie, że trzeba będzie ludziom w Europie wytłumaczyć dlaczego muszą rezygnować z konsumpcji. Oczywiście żeby rezygnacja była "dobrowolna" trzeba ludzi przekonać. Ponoć jest pomysł by tłumaczyć ludziom że zbyt duży konsumpcjonizm powoduje nadmierne ocieplenie klimatu. Ktoś ze znajomych stwierdził że to niewykonalne bo się ludzie przyzwyczaili do dobrobytu. Na co gość na to że nie takie rzeczy już przepychano, podał przykład Euro, a sytuacja gospodarcza Europy nie rokuje poprawy i wiele rządów obawia się masowych wystąpień. Oczywiście protesty mas mają być oddolne i spontaniczne:) A tak ode mnie, to już widziałem oddolne ( no nie przez piwnicę) wejście na Kapitol i się zastanawiam kto w US i Europie układa klocki po swojemu? Bo nie obywatele , to jest pewniak:(.

    • @dylewski1
      @dylewski1  Před 3 měsíci +1

      UE to nie USA, przynajmniej jeśli chodzi o fit for 55 :-)

    • @zenekczekai6397
      @zenekczekai6397 Před 3 měsíci +3

      @@dylewski1 Jane że nie, szczególnie po wyjściu Anglików, mam wrażenie że nikt w Europie nie rozumie angielskiego. A Fit for 55 najczęściej jest po angielsku. I tak się zastanawiam kto kogo skolonizował?

  • @jacek1192
    @jacek1192 Před 3 měsíci +1

    Pięknie pan Zbigniew uswiadamia ❤

  • @bono7192
    @bono7192 Před 3 měsíci +4

    Jaka ta malutka unia jest zarozumiała.. EUgeniusze naprawdę myślą, że są w stanie wpływać na procesy. klimatyczne? Narzucić swoje bezsensowne podejście do samozaorania innym kontynentom? Szczyt pychy i glupoty..

  • @komputerowiec6038
    @komputerowiec6038 Před 3 měsíci +2

    Brawo !!

  • @osikowiczpawe2715
    @osikowiczpawe2715 Před 3 měsíci +3

    Ale europa ma DEMOKRACJĘ!

  • @BaNuj
    @BaNuj Před 3 měsíci +4

    Oportunistycznie zapytam OPa i komentujących - Jak można wykorzystać tę sytuację dla własnej korzyści? Dawajcie pomysły.
    Moje:
    -handel gratami z Chin
    -sprzedaż usług do Chin/obsługa agencyjna na miejscu w EU
    -short na EUR
    -short na obligacje europejskie

    • @ivo_bozeta_1
      @ivo_bozeta_1 Před 3 měsíci

      Spoko!! Rosnący wciąż BRICS już niedługo i tak nas przygarnie. Wbrew pozorom, nie mamy do niego aż tak
      daleko i to nie tylko
      geograficznie.

  • @wojciechcegieka2692
    @wojciechcegieka2692 Před 3 měsíci +2

    Komentarz dla zasięgu. Pozdrawiam serdecznie 🤝

  • @kajobecha
    @kajobecha Před 3 měsíci

    Świetny wykład, morał aby zatrzymać to zielone szaleństwo i zacząc mowic o aktualziacji kodesku karnego - aby domaganie sie czegos takiego traktowac jak dzialanie na niekorzysc panstwa.

  • @Kataleptyk
    @Kataleptyk Před 3 měsíci +1

    Panie doktorze, generalnie problem polega według mnie na tym, że gospodarka UE została wykastrowana przez ideologów z wszelkiej wolności gospodarczej i zasad wolnej konkurencji.
    Normalnie - a normalnie nie jest - byłoby tak, że biznes sam decydowałby o tym, co się w danej chwili opłaca. Jeśli więc w warunkach wolnej konkurencji inwestor uznałby za intratne zbudowanie farmy wiatraków produkujących prąd, to musiałby ponieść samodzielnie ryzyko ich budowy, a nie bazować na chwilowej koniunkturze sprokurowanej przepisami i bazującej na dotacjach unijnych. Podobnie powinno być z fotowoltaiką i każdą inną dziedziną gospodarki. Zasada powinna być prosta - koniec narzucania ideologicznych zakazów i nakazów, a w to miejsce uwolnienie klasycznej konkurencyjności. Niech wygrywa lepsza firma, lepszy czy tańszy produkt, a nie ten, kto ma silniejsze lobby w Brukseli.
    Gdyby więc okazało się, że budowa elektrowni atomowej to dla jakiegoś inwestora dobry pomysł, to niech ją po prostu buduje. Jeżeli konkurent uzna, że w polskich warunkach opłaca mu się kupić jedną czy trzy kopalnie i zbudować elektrownię węglową - to niech ją po prostu buduje. Na rynku opartym o starą zasadę wolnej konkurencji być może któryś z nich upadnie, ale na pewno musieliby konkurować ze sobą cenami tej energii. Nie rewolucja za pomocą dyrektyw, ale ewolucja. Gdyby państwo się do tego tak mieszało, mielibyśmy tańszy prąd i być może faktycznie, w sposób naturalny transport oparto by na "elektrykach".
    UE jest nie tylko przeregulowana w imię ideologii, ale nie jest przewidywalna w perspektywie nawet kilku lat. Jeszcze "wczoraj" Niemcy były hubem rosyjskiego gazu. a Bruksela wspierała kotły gazowe jak tylko mogła. Nie tylko zwykli ludzie ale i firmy przechodziły na ten gaz (choćby takie piekarnie). A tu nagle wszystkie te inwestycje, kalkulacje ich amortyzacji etc. wzięły w łeb, ot tak sobie. Przecież foltowoltaika jest obecnie kosztem dla gospodarki, a gdyby koncerny energetyczne mogły uciec od przymusu dotowania jej swoją usługą "magazynowania", to cały ten biznes runąłby z dnia na dzień.
    Gdyby miał Pan do zainwestowania w dzisiejszych realiach w konkretną, własną firmę, jakieś 10 milionów złotych, to miałby Pan też poważny problem decyzyjny. W UE trudno cokolwiek zaplanować długofalowo. Warunki dyktują najbogatsze koncerny za pomocą gigantycznych pieniędzy przeznaczanych na lobbowanie. Dlatego tyle małych firm upada, bo nikt za nimi w Brukseli nie stoi.

  • @kubaminimalny4657
    @kubaminimalny4657 Před 3 měsíci +5

    Panie Boże, chroń nas przed tym europejskim wariactwem...

  • @Karol-qu1oe
    @Karol-qu1oe Před 3 měsíci +1

    Jestem niezwykle ciekawy skąd kraje UE zamierzają wziąć miedź na swoje przedsięwzięcia. Podaż tego surowca jest ograniczona, ceny wraz ze wzrostem popytu mocno skoczą. Kolejna rzeczą jest pytanie co po 20 latach zrobi się z łopatami wiatraków. Nie ma szans na ten moment na utylizację, więc zakopuje się je gdzie popadnie. To samo pytanie do paneli słonecznych. One też mają swoją przydatność i co potem? Ktoś zadał pytanie? Czy / jak to utylizować? To wszystko to czysta propaganda. Głupi lud musi mieć jakiegoś bata nad głową. Skończyła się religia to trzeba opracować nową no i jest. Ekologizm, nowomowa, mowa nienawiści LPGTpierwiastekzdwóch.
    Krów też nie będziemy mogli wypasać, bo metan i erozja gleby.

  • @robertmilczarek789
    @robertmilczarek789 Před 3 měsíci +1

    Bez ogródek i prosto powiedziane.....niestety 90 % mieszkających nad Wisłą nie rozumie przekazu z prostego powodu............są posiadaczami telewizorów.

  • @MaciejBugaj
    @MaciejBugaj Před 3 měsíci +2

    W chinach właśnie osiągnięto sprzedaż elektryków na poziomie 50%. Ekologiczne powoli staje się synonimem dla efektywne i tanie.

  • @adamdor8512
    @adamdor8512 Před 3 měsíci +1

    Brakuje punktu widzenia globalnego/geopolitycznego, oczywiście Pan od statystyk przedstawnia statystyczny punkt rozumienia, a gdyby włączyć jeszcze geopolityczny łatwiej było by zrozumieć zmiany...

  • @piotrrossudowski2758
    @piotrrossudowski2758 Před 3 měsíci

    Tak niestety NIE myślą politycy. Natomiast ich działania można by nazwać sabotażem.

  • @zenekczekai6397
    @zenekczekai6397 Před 3 měsíci +3

    Myśli Pan że ktoś u nas lub u naszych sąsiadów zastanawiał się czy transformacja energetyczna u nas jest wykonalna w takim terminie ? Myślę że wielu na zachodzie się nad tym zastanawiało i tak ustawili parametry dyrektyw czy jak to tam nazwać byśmy za cholerę nie zdążyli a potem od nich kupowali prąd. Na moje oko, a przynajmniej ja na miejscu zachodu bym tak zrobił, byśmy jak najwięcej kupili ich technologii w pogoni za zajączkiem którego nie możemy dogonić a potem mięso z tego zajączka kupili od nich płacąc dodatkowe "koszty" za to że zajączek się zmęczył:). Metoda stara jak świat a ludzie łykają jak pelikany. Tyle tysięcy lat rozwoju cywilizacji a ludzie nadal w epce brązu:)

  • @janusz9401
    @janusz9401 Před 3 měsíci +2

    Nie rozumiem zarzutu,ze euro tanieje. Przeciez Chiny caly czas bazują na sztucznie tanim kursie swojej waluty

  • @grzegorzrem4471
    @grzegorzrem4471 Před 3 měsíci +3

    I Tak i Nie! Chciałbym zauważyć iż wszystkie rewolucje przemysłowe zaczynają się w Europie.
    Europa Przodowała w wynalazczości. Może czas stawiać na Energie mniej emisyjną , przyjazną środowisku. Do tego potrzebny jest czas dwóch może trzech dekad...
    Chiny tutaj są wychwalane ponad niebiosa. Ale i One mają problemy społeczne jak i gospodarcze które za dwie dekady pogłębią się.
    Co do początku wykładu, to człowiek ma jednak wpływ na środowisko poprzez emisje CO2, metanu i nie tylko. Co przyniesie przyszłość tego nikt nie wie...

    • @marcinbanas2042
      @marcinbanas2042 Před 3 měsíci

      Rewolucje przemysłowe były oddolne i dobrowolne. Wypierały stare technologie poprzez obiżenie kosztów i zwiększenie produktywności. Dobre pomysły bronią się same, nie muszą być narzucane siłą. Co do Chin to proszę zwrócić uwagę z jakiego poziomu 30 lat temu startowały Chiny a z jakiego UE i gdzie teraz jesteśmy?

    • @grzegorzrem4471
      @grzegorzrem4471 Před 3 měsíci

      @@marcinbanas2042 niezgadzam się ponieważ wprowadzając nowe technologie do przemysłu spotykano opór tak jak dziś tzn. maszyny zabiorą mam pracę lub są niebezpieczne w obsłudze i kłopotliwe w naprawie... itd. itp.
      Jeżeli chodzi o Chiny to dzięki rozwiązaniom i technologi europejskiej odniosły sukces oraz oczywiście taniej niewolniczej siłę roboczej ale to pomału się kończy. A przemysł i wytwórstwo pomału przenosi się do Indii. Może nie odrazu ale dekada po dekadzie....

    • @marcinbanas2042
      @marcinbanas2042 Před 3 měsíci

      @@grzegorzrem4471 1. Był opór pracowników którym groziła utrata pracy oraz zastanych układów które traciły konkurencyjność w wyniku pojawienia się nowej technologii. To przedsiębiorcy podążający za większymi zyskami parli do zmian. Niech tak pozostanie, to chciwość daje nam motywację i popycha do nieustannego poszukiwania przewag konkurencyjnych. To nie politycy a wolny rynek ma wyznaczać kierunki rozwoju gospodarki, historia udowodniła, że kierowanie się ideologią prowadzi do ubóstwa i wojen.
      2. Chiny podążają drogą (zmodyfikowaną do potrzeb swojej skali i ustroju) która była z powodzeniem stosowana przez Japonię czy Koreę. Kraj potrzebował kapitału i technologii a miał jedynie do zaoferowania tanią siłę roboczą i stabilność. Dzięki temu udało się w 40 lat wyciągnąć z biedy większośc społeczeństwa i zbudowac największą gospodarkę świata. Zgadza sie, część firm zachodnich przenosi swoją produkcję do Indii czy Wietnamu ale nie oznacza to deindustrializacji Chin - to nie jest gra o sumie zerowej. Dobrobyt się tworzy, jest jak fermentacja piwa czy mleka - początkowo potrzba dodać żywe kultury bakterii z zewnątrz i stworzyć odpowiednie warunki. Jeśli odpowiednie warunki zostaną utrzymane to bakterie zaczynają się mnożyć i produkować finalny produkt. Jeśli Indie będą prowadziły mądrą politykę to mają szanse na powtórzenie sukcesu Chin ale nie stanie się to kosztem Chin i ich dalszego rozwoju.

    • @Karol-qu1oe
      @Karol-qu1oe Před 3 měsíci

      Tylko Europa była wtedy bogata. Teraz jest po prostu biedna w stosunku do innych krain. Nakłady na badani i rozwój też leżą. Gdyby połowę nakładów na propagandę, na płacenie tym pseuronaukowcom za te dyrdymały, które głoszą dać na realne badania i rozwój technologii to kto wie, być może za naście, lub dzieścia lat coś by z tego rozsądnego i skutecznego się urodziło.

  • @vikoro1
    @vikoro1 Před 3 měsíci

    Dziękuję za kolejny świetny materiał i trzeźwe spojrzenie!

  • @babidibibibuu6973
    @babidibibibuu6973 Před 3 měsíci

    W Ostrołęce nie miał być spalany Polski węgiel. Zawirowania polityczne na wschodzie spowodowały zmiany planów na przerobienie Ostrołęki na gaz ale z gazem wiemy jak jest więc dziś nie ma Ostrołęki.

  • @zenekczekai6397
    @zenekczekai6397 Před 3 měsíci +1

    Nie porównywał bym napływu emigracji do USA i Europy. Różnice są nie tylko mentalnościowe ale też "ludobójcze". Do USA można co najwyżej porównać Australię bo już NZ się nie da. Weźmy na przykład nielubianych przez nas Niemców. Żeby w Niemczech mogła zaistnieć taka sama oddolna tolerancja dla obcych jak w US to trzeba by było wybić jakieś 95% Niemców w kilkadziesiąt lat i w ich miejsce zaprosić obcokrajowców poprzez wysyłanie naganiaczy którzy będą obiecywali góry złota w tym eldorado. A tych Niemców co pozostali, pozamykać z najgorszych miejscach do życia. Żart? Nie, US czy Australia to kraje gdzie autochtonów wybito praktycznie do nogi i tam każdy jest obcy to i tolerancja na obcych jest inna. Ktoś powie że któreś pokolenie na danej ziemi to już tutejszy. Polecam rozmowy z Amerykanami, tam praktycznie zawsze po kilku zdaniach słyszysz pytanie " Kim jesteś z pochodzenia?". I to pytanie nie umrze jeszcze przez kilka wieków. Dobra, w Australii pytanie z skąd pochodzisz raczej nie pada, bo po co skoro prawie każdy pochodzi z angielskiego więzienia. Złośliwość? Nowozelandczycy tak nie uważają:)

  • @dariuszfabisiak6503
    @dariuszfabisiak6503 Před 3 měsíci

    Serdeczne pozdrowienia dla pana doktora Dylewskiego I wszystkich współpracowników z drugiego planu jeszcze raz dziękuję❤

  • @ukaszw.5461
    @ukaszw.5461 Před 3 měsíci

    W 2023r. najdroższy prąd w Europie był w:
    Włochy 126EURO/MWh (bardzo dużo importują bo mają bardzo dużo elektrowni gazowych oraz brak el. jądrowej, trochę fotowoltaiki),
    Irlandii 122EURO/MWh (dużo importują bo mają dużo elektrowni gazowych oraz brak el. jądrowej, bardzo dużo wiatrowych),
    Grecja 119E/MWh (dużo importują bo mają dużo elektrowni gazowych oraz brak el. jądrowej, dużo fotowoltaiki),
    Polska 112E/MWh (mamy dużo nierentownego węgla kamiennego i koszty ETS z tym związane oraz brak el. jądrowej, trochę fotowoltaiki),
    Szwajcaria 107E/MWh (to jest poprostu drogi i zamożny kraj)
    Inne kraje:
    Węgry 107E/MWh (importują bo mają dużo elektrowni gazowych, dużo fotowoltaiki, tochę jądrowych),
    Czechy 101E/MWh (importują bo mają elektrownie z węgla kamiennego i koszty ETS z tym związane, trochę jądrowych),
    Francja 97E/MWh (bardzo dużo ekportuje energii elektrycznej, mają bardzo dużo elektrowni jądrowych ale są przestarzałe i potrzebują remontów),
    Niemcy 95E/MWh (importują bo mają trochę węgla, trochę gazu oraz brak el. jądrowej, ale dużo fotowoltaiki i wiatrowych),
    Holandia 94E/MWh (importuje bo mają dużo elektrowni gazowych oraz brak el. jądrowej, ale bardzo dużo fotowoltaiki i dużo wiatrowych)
    Najtańszy:
    Portugalia 88E/MWh (importuje ale tani prąd z Hiszpanii, mają dużo fotowoltaiki i wiatrowych),
    Hiszpania 87E/MWh (ekportuje energię elektryczną, bardzo dużo fotowoltaiki i bardzo dużo wiatrowych z którymi dobrze współpracują elektrownie gazowe),
    Dania 81E/MWh (bardzo dużo wiatrowych, dużo fotowoltaiki, elastyczny tani import z Szwecji i Norwegi oraz elastyczny drogi eksport do Niemiec i W. Brytanii),
    Finlandia 56E/MWh (importuje ale tani prąd z Szwecji, mają trochę elektrowni jądrowych, bardzo dużo wiatrowych i dużo wodnych),
    Norwegia 50E/MWh, (bardzo dużo wodnych)
    Szwecja 45E/MWh (dużo eksportuje, mają dużo elektrowni jądrowych, dużo wiatrowych i bardzo dużo wodnych)
    Z powyższych czynników można wysnuć wniosek, że najlepiej mieć:
    mało węgla, trochę gazu (dla elastyczności) wraz z dużo wiatrowych i z dużo fotowoltaiki, dużo wodnych (nie wszędzie się da, więc) lub dużo jądrowych, duża przepustowość eksportowo/importowa dla elastyczności

  • @mikadeksjur653
    @mikadeksjur653 Před 3 měsíci +1

    Dla osoby interesującej się klimatem i gospodarką jest to dla mnie niewiarygodne, że Pan nie wierzy w fakt, że CO2 jakie emitujemy jest głównym powodem ocieplenia klimatu.
    Zgadzam się, że niektóre przepisy są kompletnie głupie jednak to nie powinno sprawiać że olejemy temat zanieczyszczenia. Miłoby było zobaczyć wywiad z klimatologiem albo wykład na temat zmian klimatycznych.

    • @dylewski1
      @dylewski1  Před 3 měsíci

      widzi Pan jak media robią wodę z mózgu, nawet Panu? ... w USA wszyscy republikanie gremialnie opowiadają się przeciwko globalnemu ociepleniu powodowanemu przez człowieka, widać według Pana są głupi :-(

  • @klaudiabarbara9300
    @klaudiabarbara9300 Před 3 měsíci

    Komentarz taktyczny dla zasięgów.;))) Serdeczne pozdrowienia!

  • @witapicheta1287
    @witapicheta1287 Před 3 měsíci

    USA zadbaly aby Europa nie byla dla niej konkurencja, tak ja to zrobily np z Japonia pod koniec lat 80tych. Dziekuje panu za wyklad.

  • @astro-iv3nn
    @astro-iv3nn Před 3 měsíci

    Frédéric Joliot Curie pisał: "Przyszła wojna będzie wojną niewidzialną. Dopiero gdy dany kraj zauważy, że plony jego uległy zniszczeniu, jego przemysł jest sparaliżowany, a jego siły zbrojne niezdolne do działania, zrozumie nagle, że brał udział w wojnie i tę wojnę przegrał"

  • @andreborowski4954
    @andreborowski4954 Před 3 měsíci +1

    A takie pytanie? Metan jest rzekomo 8 razy gorszy dla klimatu niz CO2. A metan wychodzi z mórz i ziemi sam sobie ..bo jest lekki i leci do jonosfery gdzie sie przetwarza. Z

  • @podroznik2214
    @podroznik2214 Před 3 měsíci +1

    Wypasanie bydła to zbyt optymistyczne moim zdaniem. Będzie dobrze, jeżeli tu w ogóle da się żyć.

  • @ukaszw.5461
    @ukaszw.5461 Před 3 měsíci

    Mój mix (na chwilę obecną, gospodarka emisyjna) w wytwarzaniu prądu elektrycznego mocy zainstalowanej to: 29GW (maksimum zapotrzebowania mocy, 180 TWh na rok)= 9GW atom, 5GW węgiel (możliwa redukcja do 2,5GW), 15GW gaz (zużycie ok. 5,9 mld m3, używany gdy nie ma produkcji z OZE, możliwa redukcja do zera), 36GW OZE (mniejsza sprawność dlatego przewymiarowanie 2-krotne: w tym 15GW słońce, 10GW wiatr na lądzie, 7GW wiatr na morzu, 2GW woda, 2GW biomasa), +2GW baterie, +4GW szczytowo-pompowe, +8GW możliwość importu (gdy w Polsce nie świeci, nie wieje i jest drogi gaz a w krajach sąsiednich jest taniej). Koszt około 600 mld zł (po odjęciu dotychczasowych inwestycji to około 300 mld zł) i koszt tzw. LCOE (koszt finalny prądu dla klienta końcowego) ok. 371 zł/MWh (po odjęciu 280 zł/MWh).
    Gdyby przestawić prawie całą gospodarkę na bezemisyjną (transport elektryczny, ciepłownictwo elektryczne z pompami ciepła), plus znacząco poprawić efektywność energetyczną (termomodernizacja budynków do standardu 65kwh/m2/rok) plus produkcja wodoru dla przemysłu i transportu ciężkiego, to najlepszy mix wyglądałby następująco: Zapotrzebowanie 400 TWh na rok= 9GW atom, 23GW gaz (zużycie 2 mld m3 używany gdy nie ma produkcji z OZE, możliwa redukcja do zera), 114GW OZE ( w tym: 27GW słońce, 35GW wiatr na lądzie, 45GW wiatr na morzu, 2GW woda, 2GW biomasa), +100GWh baterie, +4GW szczytowo-pompowe, +35GW elektrolizerów do produkcji wodoru (potrzeba 110 TWh prądu, który wyprodukuje 2,5 mln t H2). Koszt około 1300 mld zł (po odjęciu dotychczasowych inwestycji to około 1000 mld zł) i koszt tzw. LCOE ok. 384 zł/MWh (po odjęciu 320 zł/MWh) + 100 mld zł na sieci przesyłowe, +1500 mld zł na termomodernizację i efektywność energetyczną, +1000 mld zł na transport. Razem koszt całkowitej transformacji to z lekka = 3600 mld zł (perspektywa do 2055roku to = 2055-2024= 31 lat, 38 mln mieszkańców.
    3600 mld zł / 38 mln mieszkańców / 31 lat = 3100 zł rocznie każdego Polaka przez 31 lat.
    W gospodarce bezemisyjnej jesteśmy suwerenni surowcowo i możemy odliczyć wydatki poniesione corocznie na import (gazu, węgla, ropy) ok. 150 mld zł. Co daje po 31 latach 4650 mld zł (trzeba pomniejszyć około 2-3 krotnie, musimy najpierw przecież z czegoś wyprodukować naszą bezemisyjną gospodarkę, czyli z importowanych paliw kopalnych), co daje po 31 latach około 1500 mld zł oszczędności. Wydatki minus oszczędności to transformacja będzie nas finalnie za 31 lat kosztować około 2000 mld zł.

    • @pawes178
      @pawes178 Před 3 měsíci

      Obliczenia z komentarza Ciężko się rozpracowuje, ale wyciągam taki wniosek, że w naszą energetykę i tak trzeba wkładać kasę bo mamy stare elektrownie, coś nowego trzeba zbudować, więc lepiej włożyć kasę w coś do czego paliwo jest bardziej dostępne i nie niesie ryzyka, że szybko się skończy. Ropa odpada bo nie ma, gazu też mało, a węgiel jest, ale lepiej mieć gotową alternatywę zanim się zacznie kończyć. OZE jest o tyle dobre, że nie wymaga importu paliwa, energetyka jądrowa wymaga importu, ale to niewielka masa, więc zapasy można zrobić i na kilka lat do przodu, wyczekując koniunktury na rynku.
      U mnie osobiście OZE się opłaca, przynajmniej póki mój inwerter działa bo jeszcze 5 lat musi się amortyzować, chyba, że prąd zdrożeje, wtedy się szybciej zamortyzuje.

  • @ukaszbiernacki9389
    @ukaszbiernacki9389 Před 3 měsíci

    Udostępniam!

  • @user-gu1pq2ue6r
    @user-gu1pq2ue6r Před 3 měsíci +1

    Czy w kosztach energi byly wliczone koszty przesylki energi? Polecam analize marży brutto dla przeciebiorstw w Azji, USA, in w UE.

  • @rafabonski9649
    @rafabonski9649 Před měsícem

    Czy ten rozwój Kazachstanu , Mongolii a nasze "zacofanie" nie wynika z tych wariackich norm środowiskowo-klimatycznych. Oni nie mają żadnego FF55 czy transformacji energetycznej .

  • @gregoryhouse7140
    @gregoryhouse7140 Před 3 měsíci

    Od samego początku mówiłem to. Polska ma swoje źródło energii węgiel, a przez głupią politykę nie może jej używać. Chore. Obecne technologie spalania węgla już nie są tak obciążające środowisko. Podobnie jak nowoczesne silniki spalinowe, auta elektryczne w ogóle nie są ekologiczne, materiały pierwiastki potrzebne do budowy baterii, są z krajów III świata oraz z Chin, pierwiastki ziem rzadkich Cały ten zielony ład doprowadzi nas do biedy. Dotacje pomoc państw to czysty socjalizm

  • @jacekchmielewski6372
    @jacekchmielewski6372 Před 2 měsíci

    Polska może się stać kolosem dekarbonizacji tylko trzeba mieć jeszcze wizję plan i wykonać go. Ja mieszkam w stanie wisconsin w Stanach Zjednoczonych i ten stan staje się powoli bardzo mocny w dekarbonizacji. Śmieszne jest to że ma największy procent ludzi polskiego pochodzenia. Polska może być również takim to krajem i na tym niesamowicie dobrze zarobić i skorzystać wielostopniowo.
    Globalna klimatyczna katastrofa jest rzeczywistością. Jest to Zgoda 99,97% prac naukowych, pomiarów Itp

  • @ukaszw.5461
    @ukaszw.5461 Před 3 měsíci

    Moim zdaniem dobrze zorganizowany rynek regulujący podażem i popytem za pomocą ceny tzw. taryfy dynamiczne (dla indywidualnych prosumentów oprócz obniżenia ceny za kwh to redukcja o min. 50% ceny za dystrybucję - ze względu, że wyprodukowana nadwyżka z instalacji jest przecież konsumowana przez najbliższych sąsiadów i rozchodzi się po sieci niskiego napięcia - brak strat sieciowych na przesyle, a jest to czasem 5%-15% z elektrowni do gniazdka).

  • @magorzataaszkiewicz4970
    @magorzataaszkiewicz4970 Před 3 měsíci

    Jest Pan boski jak zawsze, dobitny ale boski ❤

  • @jaszczompglapafinansistaek5814
    @jaszczompglapafinansistaek5814 Před 3 měsíci +2

    Super wykład! :)

  • @M.B.M.428
    @M.B.M.428 Před 3 měsíci +2

    Panie Zbyszku kochany, Europa późno, bo późno, ale zreflektowała się, że coś nie idzie i chciała narzucić cła, ale Chiny momentalnie poinformowały o działaniach odwetowych. Łatwiej by było gdyby UE było jednym państwem, gdyż poszczególnie żadne państwo UE nie jest dla USA, czy Chin partnerem do rozmowy. Przepaść wielkości gospodarek jest porażająca. Co gorsza w swoim czasie i w sumie do dziś poszczególne państwa UE robiły wspaniałe interesy z Chinami, niekiedy wręcz się od nich uzależniając i teraz jak to odwrócić... Jak np. takiego VW wyprowadzić z Chin, czy Volvo jak to najwięksi odbiorcy produkcji, więksi jeszcze niż nawet rynek krajowy. Można by wręcz powiedzieć, że Europa uwikłała się w Chiny 🤣 Einer der interessantesten Vorträge, sehr geehrter Herr Doktor!

    • @Karol-qu1oe
      @Karol-qu1oe Před 3 měsíci

      Europa nigdy nie będzie jednym państwem. To jest nierealne. Tyle języków, tyle narodów. Na przestrzeni wieków chyba każdy z każdym prowadził mniejszą, lub większą wojnę. Ba, nawet niektóre kraje UE nie są takie spójne jak nam się wydaje. Hiszpania i ich uśpione od dekad ruchy niepodległościowe. Mentalność danych narodów. Każda inna. Animozje między różnymi narodami. Można tak wymieniać w nieskończoność. Poza tym jak przychodzi jakiś kryzys. Mniejszy, bądź większy, to widać jasno, że każdy sobie rzepkę skrobie. Była plandemia. Żadnych jednorodnych działań nie było. Kryzys energetyczny po ataku ruskich. To samo. Każdy na własną rękę szukał źródełka. Tak będzie zawsze. Za dużo różnic, za mało ( moim zdaniem wręcz brak) wspólnych stanowisk. To nie USA, gdzie byli ONI ( czyli korona) i MY ( czyli koloniści) zjednoczeni przeciw wspólnemu wrogowi mimo kilku różnic.
      W sumie u nas w PL i ogólnie w UE też są już ONI, czyli władza i My czyli lud. Dokładnie tak, jak za komuny w bloku wschodnim.

  • @samuelgeldern2965
    @samuelgeldern2965 Před 3 měsíci +1

    Wcale złą inwestycją i pomysłem nie była elektrownia atomowa w Żarnowcu. Wprost przeciwnie po prawie 35 latach od wstrzymania jej budowy. Po pierwsze, elektrownia była w 1990 roku gotowa w 80 procentach około. Po drugie, dwa reaktory z Żarnowca do dziś służą konkretnie Finom i Węgrom, a oddaliśmy je za bezcen niemal. A po trzecie, po katastrofie w Czarnobylu zmieniono całkowicie w niej technologie i model sam i miała mieć najnowocześniejszą, zachodnią automatykę jak na przełom lat dziewięćdziesiątych i osiemdziesiątych rzecz jasna. No i po czwarte, do tej pory nie zbudowaliśmy żadnej nowej elektrowni atomowej w Polsce. A niedawno nawet odkryto spore złoża uranu w Polsce, na poziomie Czech nawet. Więc surowiec nawet się znalazł. A my wciąż myślimy, czy tak, czy nie ku***. A prawda jest taka, że nie mamy kasy i warunków, by budować wielkie elektrownie wodne oraz z odnawialnych źródeł energii. Nie mamy tak silnych wiatrów ani wielu dni słonecznych w roku po prostu, by całą Polskę tym ocieplić i oświetlić. A Polska Agencja Atomistyki istnieje już kilkanaście lat. A efektów jak nie było, tak nie ma. A pieniądze na to idą i to niemałe. A pracy tam jest naprawdę niewiele. I tak będzie, póki atomówka w Polsce nie powstała. A Żarnowiec by powstał, gdyby nie Solidarność z Wałęsą i inni celebryci nie organizowali protestów w tej sprawie. Dziś nie należy mieć wątpliwości, że ta elektrownia powinna postać i wielka szkoda, że finalnie nie powstała. Ale spoko. Wciąż mam osoby w rodzinie, którzy chwalą decyzję o zaprzestaniu budowy Żarnobyla. Polecam nagrania powinny być nadal na youtube o tym, dlaczego zaprzestano budowy Żarnowca i w jakim stopniu elektrownia była gotowa. Bo straciliśmy przez brak dialogu i demagogię, które niestety kochamy szansę na małe miasteczko z elektrownią atomową, gdzie pracę mogłoby znaleźć kilka tysięcy ludzi o różnych kwalifikacjach :P

    • @krzysztofkazmierski
      @krzysztofkazmierski Před 3 měsíci +1

      Czy to nie było tak, że ówczesne lobby węglowe doprowadziło do wstrzymania budowy ?

    • @samuelgeldern2965
      @samuelgeldern2965 Před 3 měsíci +1

      @@krzysztofkazmierski Jeszcze wstrzymanie nie oznaczało, że elektrownia atomowa nie powstanie. Można było powiedzmy 2 lata poczekać i dokończyć. Ale i tego nie zrobiono. Niestety, ale były protesty "Solidarności", a przynajmniej ostro podkręcane przez Solidarność z Wałęsą i to spowodowało zaprzestanie budowy, jak i rządy postsolidarnościowe potem, które były wyjątkowo nieudolne (Mazowiecki, Bielecki, Suchocka). Ale aż do 2008 roku bodajże w ogóle nie rozmawiano na ten temat. Dopiero za Tuska postanowiono odnowić temat, ale zero postępu. Identycznie za PIS. Obstawiam, że jeśli rząd się nie zmieni, to przez 4 lata też nic w tej materii się nie zmieni. Polak nawet po największej szkodzie dalej głupi. Co nie zmienia faktu, że najlepszy czas na zbudowanie atomówki już dawno temu przegapiliśmy. Teraz powinniśmy mieć co najmniej 2 elektrownie atomowe i budować trzecią. Zwłaszcza, że i uran chyba się wreszcie w Polsce znalazł i to w pokaźnych ilościach xD.

  • @c-onetechnology2746
    @c-onetechnology2746 Před 3 měsíci +3

    mam nadzieje że klimat ociepli się to 1000 stopni w miejscu przebywania obrońców klimatu, i wyparują jak w obozach rekonwalescencji auewithz :) Jesteś super pozdrawiam

    • @omeleq
      @omeleq Před 3 měsíci +1

      Po co piszesz takie komentarze?

    • @annbg1867
      @annbg1867 Před 3 měsíci

      Tworki czekają...

    • @omeleq
      @omeleq Před 3 měsíci

      @@annbg1867 Pracowałem obok w firmie budowlanej. Jak chcesz, to zapraszam.

  • @ukaszw.5461
    @ukaszw.5461 Před 3 měsíci

    Wystarczy wejść na stronę electricity map i porównać sobie produkcję i zużycie prądu elektrycznego z różnych źródeł z krajów Europy. np. Francja, która posiada 70% prądu z atomu, to od jakiś 2lat (kryzys energetyczny i wojna na Ukrainie) eksportuje dzień w dzień po ok. 10GW mocy prądu elektrycznego do krajów ościennych - głownie do W.Brytanii (posiada braki w wytwarzaniu z gazu i importuje dzień w dzień 5GW) i Włoch (posiada braki w wytwarzaniu z gazu i importuje dzień w dzień 10GW). Cena prądu kształtuje się w okolicy 100euro/MWh, czyli Francja eksportuje prądu za dzień ok. 10GW*1000=10000MW*100euro=1000000*24h=24000000euro*4zł/euro=ok.100mln zł/dobę
    Czyli w ciągu miesiąca Francja bogaci się z sprzedaży prądu ok. 100mln zł*30=3mld. zł

  • @martenlee1935
    @martenlee1935 Před 3 měsíci

    Jak za 24 lata mamy zmienić ponad 90% energii, to tak jak by nam powiedzieli, że macie 24 lata czasu na wystąpienie z Unii, bo dali nam warunek niemożliwy do spełnienia.

  • @linuxeducation4058
    @linuxeducation4058 Před 3 měsíci +1

    Maximum słońca jakie dziś widzimy, chociażby na polskim niebie w postaci zorz polarnych, bezpośrednio ma (rzekomo) znikomy wpływ na temp*. na ziemi. Wpływ ma magnetyzm słońca, wiatry słonecznie, które "chronią" ziemię przed promieniowaniem kosmicznym, które ma duży wpływ na naturalne powstawanie zachmurzenia na ziemi. Tak twierdzi Prof. Nir Shaviv. Tylko, że dane z 20 wieku idealnie pasują do jego teorii (skorelowały się), ale ostatnie lata coś się rozjechało -tak twierdzi druga strona! Sam autor upiera się jednak przy swoich badaniach. Jest to temat wart głębszego przestudiowania i podzielenia się do czego zachęcam bo sam jestem ciekawy jak to naprawdę jest ;)

  • @maranatha5473
    @maranatha5473 Před 3 měsíci

    Zawsze Pan mówił że w Polsce kierujemy się ideologią, a na zachodzie liczą kasę. Ja pisałem że tak nie jest i dostawałem burę. To skąd te fit for 55? W Polsce to wymyśliliśmy czy na zachodzie? Czy to się opiera na ekonomi i liczeniu kasy czy ideologii? Co Pan mi teraz powie?

  • @SCYZORYK-WLK
    @SCYZORYK-WLK Před 3 měsíci +2

    Mamy zrezygnować z węgla przy jednoczesnym zwiększaniu zużycia energii, bo mają być elektryczne auta i pompy ciepła... To musi się źle skończyć!

  • @senator967
    @senator967 Před 3 měsíci

    Znowu dziękuję. A zakłady już się zamyka w RFN, czas na nas.

    • @Karol-qu1oe
      @Karol-qu1oe Před 3 měsíci +1

      przecież już produkcja spieprza od nas do innych krajów. Pełno informacji na ten temat, a planowane są dalsze zamknięcia. O ile jedna firma zakład zamknie, druga kupi i otworzy produkcje czegoś innego to super, ale coś mi się nie wydaje.

  • @czyngis-han5206
    @czyngis-han5206 Před 3 měsíci

    Dimitrij Miedwiedew
    I nie jest to, niestety, zastraszanie ani nuklearny blef. Obecny konflikt zbrojny z Zachodem rozwija się według najgorszego możliwego scenariusza. Następuje ciągła eskalacja mocy stosowanej broni NATO. Dlatego dziś nikt nie może wykluczyć przejścia konfliktu w fazę końcową .

    • @czyngis-han5206
      @czyngis-han5206 Před 3 měsíci

      Czy będziemy oddychać pyłem radioaktywnym???

  • @nzsbango
    @nzsbango Před 3 měsíci

    Jak zwykle dobra robota Doktorze :) Mam taki pomysł na odcinek, co by było gdyby każde gospodarstwo domowe i blok posiadały instalacje fotowoltaiczne?

  • @miecz23
    @miecz23 Před 3 měsíci +1

    Komentarz przed zobaczeniem filmu. Ciekawe czy znów będzie tłumaczenie słuszności niemieckiej hegemonii?

  • @mariananonim444
    @mariananonim444 Před 3 měsíci

    A to nie jest przypadkiem tak , że kryzys europejski jest konieczny do dalszego pogłębiania integracji ? W okresie prosperity chęć państw członkowskich do integrowania byłaby na pewno mniejsza .
    Gdzieś widziałem wypowiedź naszej wiceministry, chyba od klimatu , że polska obliguje się do redukcji emisji o 90 % do 2030 chyba .Pani Zielińska bodajże .
    Może potrzebny jest powrót rzeczywistości z 1980 , może zbyt wiele czasu już minęło i za bardzo co niektórzy przyzwyczaili się do szyneczki z pomidorkiem i wakacji w Turcji i Alpach 2 razy do roku .

  • @adriangrzys
    @adriangrzys Před 3 měsíci

    33:15 jak jest tu liczona średnia światowa?
    Średnią arytmetyczną dla każdego kraju, czy ważoną według populacji?
    Bo jeżeli arytmetycznie to miało by to tylko jakikolwiek sens w przypadku odrzucenia krajów o marginalnym znaczeniu dla gospodarki światowej.
    A jeżeli nie, to te stwierdzenie, że rozwijamy się wolniej od świata jest niemiarodajne.
    No bo po co porównywać taki wzrost Gujany 100% r/r czy innej takiej gospodarki do Polski? ...

  • @filipszyga7394
    @filipszyga7394 Před 3 měsíci

    Indie planują do 2030 mieć 40 proc. energii odnawialnej w mikse. W całym tym programie chodzi o przestawienie gospodarkę na bardziej niezależne energetycznie. Przecież w yeurooje nie ma już ropy a gazu jest niewiele.

  • @maranatha5473
    @maranatha5473 Před 3 měsíci

    W USA dzięki migrantom z Meksyku i krajów trzeciego świata żyje się lepiej jednej grupie: właścicielom korporacji i tylko im. Reszta ma z tego przestępczość i niskie płace.

  • @MrDeskowicz
    @MrDeskowicz Před 3 měsíci +1

    Dlatego inwestuje w indeks na cały świat wraz z rynkami wschodzącymi a nie jestem juz tak bardzo przekonany do sp500.
    Nagra Pan coś o giełdzie ?

    • @andrzejpaweczyk9205
      @andrzejpaweczyk9205 Před 3 měsíci

      spółki z indeksu SP500 to międzynarodowe firmy więc zarabiają także na rynkach wschodzących, ja polecam fundusz Berkshire Hathaway : lepsza dywersyfikacja branżowa niż sp500 i część kapitału w obligacjach

  • @aleksanderzdechlik8098
    @aleksanderzdechlik8098 Před 3 měsíci

    Szanowny Panie Doktorze!
    Zbliżają się wybory do Parlamentu Europejskiego i żałuję że Pan do tego organu nie kandyduje. Z przyjemnością głosowałbym na Pana. Jestem pewny że oświeciłby Pan te kapuściane czyli zielone głowy europejskich decydentów. Przewiduję że ta wyprodukowana energia z wiatru zdmuchnie na stale różnej maści ekopolityków.
    Może czas jest najwyższy aby to Polska a właściwie polskie uczelnie rozwijały się w oparciu o rzetelne badania zmian klimatycznych na świecie. Wiedza Amerykanów czy Chińczyków sięga gwiazd. Zastanawiają się oni jaka temperatura panuje na Marsie. Tymczasem my zbadajmy temperaturę dna morskiego. Może wtedy okaże się że jądro naszej planety ma także jakieś cykle jak chociażby nasze słońce. A tymczasem wchodzimy w kolejny cykl ale wyborczy. Jestem ciekawy jaki będzie rezultat najbliższych wyborów.
    Pozdrawiam.
    Aleksander Zdechlik

  • @mateuszk8054
    @mateuszk8054 Před 3 měsíci

    jaki % energii elektrycznej chiny pozyskują węgla a jaki % wiatraków, atomu i paneli słonecznych?

  • @radekk2560
    @radekk2560 Před 3 měsíci

    Witam i pozdrawiam Pana Zbigniewa Radek z Zabrza

  • @michakunc3496
    @michakunc3496 Před 3 měsíci

    Dobra dobra, wszyscy widzimy że to jakiś przekręt panie Zbigniewie, ale pytanie brzmi kto na tym zarabia, bo jak na razie to widać że to Chiny zarabiają, czyli moje pytanie brzmi kto bierze w łapę?

  • @autoreaktywacja9351
    @autoreaktywacja9351 Před 3 měsíci +1

    Panie Doktorze jakie pasanie bydła?! Przecież krowy emituja CO2 i metan😂

  • @elrafael557
    @elrafael557 Před 3 měsíci

    Mam tylko 1 pytanie kto przejmie nieopłacalne złoża węgla a później zdejmie restrykcje z przepisów ets itd

  • @zenekczekai6397
    @zenekczekai6397 Před 3 měsíci

    Panie Zbigniewie, może Pan przesadza z tym że UE nie będzie na czele? Przecież bieżnia ma kształt koła i nawet jak będziemy stali w miejscu to co jakiś czas będziemy pierwsi? Nieprawdaż???? O ile bieżnia ma taki kształt jaki zakłada UE he he he

  • @holylander1392
    @holylander1392 Před 3 měsíci +4

    Elon Musk pochodzi z RPA

    • @arcocelmare_arkasha
      @arcocelmare_arkasha Před 3 měsíci +4

      A i owszem, co nie oznacza, że E. Musk nie pracuje dla USA. Mieszka i pracuje w USA i posiada także obywatelstwo USA, oprócz południowoafrykańskiego , kanadyjskiego.

    • @adamkluska356
      @adamkluska356 Před 3 měsíci

      RPA to 3 świat - europejskie miasta rządzone przez czarnych uchodźców i emigrantów zarobkowych. To państwo upadłe

  • @natanmysli4825
    @natanmysli4825 Před 3 měsíci +1

    Unia ma tanią energię - atom, tyle że Niemcom się to nie podoba, bo energetyka jądrowa to domena Francji...

    • @januszpitatek7863
      @januszpitatek7863 Před 3 měsíci +1

      Chłopie atom nie jest za darmo, edukuje się, ile kosztuje taka elektrownia, na ile lat wystarczy taka elektrownia, czy. Kiedy trzeba będzie ją zburzyć, ile prądu w skali kraju z jednej elektrowni-2,3%, jak chłodzić, ile skażenia i jak duża katastrofa ekologiczna, co robić z odpadami i wisienka w torcie-skąd i po ile zakupić uran

    • @natanmysli4825
      @natanmysli4825 Před 3 měsíci

      @@januszpitatek7863 kto powiedział, że za darmo?

  • @holylander1392
    @holylander1392 Před 3 měsíci +1

    17:10 to Nie komisja Europejska nakłada regulacje ale problemem jest, to że po 25 latach pracy pod ziemią i to nie tylko górnicy ale motorniczy kolejki, ślusarz, elektryk przechodzą na emeryturę, mają pełno dodatków socjalnych typu 13 i 14 pensja, a jak rząd chce im zabrać to wychodzą w dziesiątkach tysięcy na ulicę i protestują!!!! DO tego dochodzą ogromne wypłaty dla ludzi w zarządach kopalni, holdingach, czy Kompanii Węglowej - to jest problem a nie UE

  • @pawelekbbb
    @pawelekbbb Před 3 měsíci

    Komentarz dla zasięgów 😁

  • @andrzejrrr3299
    @andrzejrrr3299 Před 3 měsíci

    Dla zasięgu

  • @ciucimok09
    @ciucimok09 Před 3 měsíci +4

    Unią po mojemu rządzą fantatycy religijni, tylko mają religie w postaci klimatu

    • @600s3
      @600s3 Před 3 měsíci

      Nie klimatu tylko pseudo-ekologii...

  • @marcink3232
    @marcink3232 Před 3 měsíci

    Mocne zakończenie

  • @user-gu1pq2ue6r
    @user-gu1pq2ue6r Před 3 měsíci

    ile CO2 do tego czasu wypuscila Azja, USA i EU?

  • @irson8981
    @irson8981 Před 3 měsíci +4

    Nawet bydla nie pozwola pasc Bo to tez przeciez emisje. To jest czyste szalenstwo, mam nadzieje ze ludzie sie obudza z tego zielonego letargu.

    • @Karol-qu1oe
      @Karol-qu1oe Před 3 měsíci

      w latach 40-50 sporo osób wierzyło w komunę. Musiało minąć 30 lat żeby w 80 roku ludzie już wiedzieli co to znaczy. Ekologizm zaczął się mniej więcej w 2015 roku. Czas start.

  • @antonimalz
    @antonimalz Před 3 měsíci

    Pozdrawiam

  • @prawdajesttylkojedna3882
    @prawdajesttylkojedna3882 Před 3 měsíci

    0:45 co to są zmiany w zasdanie gruntów?