Tradycyjne budownictwo wiejskie na Warmii i Mazurach - dr Jacek Wysocki

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 8. 09. 2024
  • Wykład dr. Jacka Wysockiego - archeologa, pracownika Warmińsko - Mazurskiego Biura Planowania Przestrzennego, autora publikacji „Zróżnicowanie regionalne budownictwa wiejskiego Warmii i Mazur”wygłoszony został na konferencji regionalnej „Rzecz o dziedzictwie na wsi” w Kamionce k. Nidzicy, 2 czerwca 2012 r. [26min]
    Na architekturę Warmii i Mazur bardzo często patrzymy poprzez pryzmat dachów krytych czerwoną dachówką i domów z cegły. Jednak samo zagadnienie jest o wiele bardziej złożone i różnorodne. Współcześnie w granicach woj. warmińsko-mazurskiego można wyodrębnić sześć krain historycznych, a w każdej z nich mamy do czynienia z nieco inną architekturą. W województwie możemy wyróżnić: Powiśle, Ziemię Lubawską, Warmię, Mazury, Barcję, Mazowsze (Poborze). Konsekwencją tego stanu rzeczy jest duża różnorodność budynków mieszkalnych, gospodarczych, użyteczności publicznej etc.
    Początkowo podstawowym materiałem budulcowym w regionie było drewno, następnie wraz z coraz trudniejszym dostępem do surowca, zaczęto budować domy z cegły i z kamienia. Kamień, jako materiał budulcowy służył na początku tylko do budowy budynków inwentarskich. Niechętnie z niego korzystano, bo był materiałem „zimnym” i trudnym w obróbce.
    Na terenie woj. warmińsko-mazurskiego można wyodrębnić 10 typów ruralistycznych. Najstarsze są to układy owalnicowe i jednodworcze. Te ostatnie to gospodarstwa samotnicze, które pojawiły się na tym terenie już na początku średniowiecza. Pod koniec XIX wieku wraz z parcelację pojawiła się zabudowa kolonijna.
    Na tym terenie występuje także budownictwo grup etnicznych - można natrafić na przykłady osadnictwa holenderskiego sięgające XVI wieku.
    Wykład wygłoszono w czasie konferencji regionalnej „Rzecz o dziedzictwie na wsi” w Kamionce k. Nidzicy, czerwiec 2012 r. Organizatorami spotkania były Fundacja Wspomagania Wsi, Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA, Samorząd Województwa Warmińsko - Mazurskiego przy wsparciu i dofinansowaniu Sekretariatu Regionalnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich oraz Warmińsko - Mazurskiego Biura Planowania Przestrzennego.
    Znajdź nas:
    / wszechnicafww
    / wszechnicafww1
    anchor.fm/wsze...
    anchor.fm/wsze...
    wszechnica.org...

Komentáře • 4

  • @mojaojczyzna231
    @mojaojczyzna231 Před 4 lety +4

    Ciekawy wykład.

  • @Komoszka
    @Komoszka Před 2 lety +1

    U mnie we wsi cegły na budynki weszły w latach 50-60, aczkolwiek odemnie około 7 km od wsi jest taka wieś gdzie od przed wojny była cegła, bo tam występowała gliwa i robili już murowane (aby nie było niedomówień ta wieś ma dużo lasu)

  • @grzegorzteodorowiczteodoro8975

    Super...
    👍♉

  • @grzegorzteodorowiczteodoro8975

    Strasznie mizerna ta nasza Mazurska architektura....