Q&A 10 .Czym różnią się lampy z białymi diodami led od lamp WRB. Kiedy zacząć nawozić nowe akwarium

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 10. 03. 2022
  • Kiedy zacząć nawozić nowe akwarium
    Kiedy nawozić nowe akwarium
    Czym różnią się lampy z białymi diodami led od lamp WRB
    Czy odmulać podłoże aktywne w akwarium
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Jeśli masz ochotę możesz mi postawić wirtualną kawę ;)
    buycoffee.to/podwodne-swiaty
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Wsparcie dla Ukrainy:
    buycoffee.to/ukraina
    _______________________________________________________________
    Zacznij wspierać ten kanał, a dostaniesz te bonusy:
    / @podwodneswiaty

Komentáře • 72

  • @davidukasz9797
    @davidukasz9797 Před 2 lety +7

    Dobry pomysł na film jak założyć krok po kroku zbiornik i jak się nim obchodzić po zalaniu :) sam borykałem się na początku z wysokim stężeniem PO4, wszystkie możliwości mi wiadome wykorzystałem jak obniżyć i co powoduje tak wysokie stężenie, ale Pana wykonany Serwis odnalazł gdzie leży problem. Polecam solidna firma 🙂

  • @michawatorski2197
    @michawatorski2197 Před 2 lety +1

    Dziękuję za kolejny super odcinek. Jak zawsze wiele się dowiedziałem.

    • @Podwodneswiaty
      @Podwodneswiaty  Před 2 lety

      To ja dziękuję za oglądanie moich filmów 😁👍

  • @marcinrybka9432
    @marcinrybka9432 Před 2 lety +1

    Materiał super i wiedza pomocna

  • @grzegorzbunda924
    @grzegorzbunda924 Před 2 lety +1

    witam dobry pomysł z tym filmem o opisaniu założenia akwarium od początku, akurat u mnie na czasie bo będę zakładał pierwszy raz.

  • @__Michu___
    @__Michu___ Před 2 lety +2

    Dziękuję za kolejna dawkę informacji. I tak jak poprzednicy ,pomysł krok po kroku pierwsze akwa petarda . Dużo zdrowka i wspierających .

    • @Podwodneswiaty
      @Podwodneswiaty  Před 2 lety +1

      Film jest w planach, co do terminu to jeszcze nie wiem

  • @Carp_for_life
    @Carp_for_life Před 6 měsíci +1

    Dziękujemy.

  • @Kundlarz
    @Kundlarz Před 2 lety +1

    👏👏👏👏

  • @marcinc76
    @marcinc76 Před 2 lety +6

    Hej dziękuję za odpowiedź:) Chihiros to chinska firma, ale na naprawdę wysokim poziomie. Co do nazwy to całkiem przypadkiem mam prawie za ścianą chinczyka, więc biore telefon ide i mówię do niego: 看这里读 a on na to (z fonetyka) czihiros i slyszalem również ta nazwę w angielskim i również brzmi czihiros.
    PS pomysł na zrobienie osobnego odcinka na temat startu akwarium - rewelacja - będzie to chyba pierwszy tego typu na CZcams
    Pozdrawiam

  • @dariuszbaginski7050
    @dariuszbaginski7050 Před 2 lety

    Witam wszystkich oglądam na YT filmy od długiego czasu i wniosek taki to trzeba robić to czy tamto testować nawóz podmienić aż głową boli. Miałem akwarium w latach 80tych i wym czasie nie było nic prucz brzęczka i suszonej rozwielitki a ogrzewanie i oświetlenie zarazem to żarówka 100W. I jakoś wszystko żyło.
    Teraz założyłem zbiornik 360l na wodzie krajowej, zrobiłem dużą kiszka z torfem piach z jeziora+żwir (za poradą starszego akwarysty)obsadziłem dość dużą ilością roślin oraz duży konar dębowy z żywego drzewa który okorowałem moczył się miesiąc następnie go wygotowałem. Po 4 dniach od zalania zbiornika pojawił ten biały nalot na konarze i to dość obfity. Więc co robić zakupiłem ekipę sprzątającą (4otoski 3 molinezja 4 zbrojnik 4 kosiarki 2 kiryski ze 30 krewetek)która uporała się w 4 dni z tym nalotem. Zauważyłem wzrost roślin po kilku dniach od zalania. Po 2 tyg dokupiłem następne rybki i za 2tyg następne. Rybek mam 94 w zbiorniku. W zbiorniku mam filtr wewnętrzny eheim biopower 200 i filtr zewnętrzny eheim 4+600 z prefiltrem sunsun który czyszczę raz w miesiacu i zlewam około 30l wody do mycia gąbek i to tyle z podmiany wody plus dolewki. A na początku użyłem skimer marki sunsun ale na dwa tyg, nalot zniknął i skimer leży w szafce. Nie mam problemu z glonami szybę przednią czysciłem raz ryby mają się dobrze miałem kilka strat w obsadzie na początku i tyle woda klarowna wszystko żyje rośnie. I jak to się ma do tych wszystkich testów filtrów RO czy podmian wody 30-50%innych bajerów nic nie robie tylko karmie i cieszę widokiem. A jak by ktoś powiedział że duży zbiornik to jest możliwe że się udało to założyłem jeszcze 30l w ten sam sposób i jest wszystko ok tylko dolewki bo jest odkryty. Pozdrawiam

  • @mariusznaw4990
    @mariusznaw4990 Před 2 lety

    Bardzo pomocne filmiki, może jakieś porady względem małżoraczków nie mam ryb a te cudaki namnożyły się strasznie

  • @martalaskowska6335
    @martalaskowska6335 Před 2 lety +1

    👍

  • @AgnieszkaKazmierska
    @AgnieszkaKazmierska Před 2 lety +2

    Dobry temat!
    Edit: oczywiście chodziło mi o pierwsze akwarium xD

    • @Podwodneswiaty
      @Podwodneswiaty  Před 2 lety +1

      Plany są. Chyba będę reaktywował Octopusa 75 na potrzeby tego filmu 🤣

    • @AgnieszkaKazmierska
      @AgnieszkaKazmierska Před 2 lety

      @@Podwodneswiaty podoba mi się ten octopus, aż patrzyłam na ceny 😁

  • @AquascapingTV
    @AquascapingTV Před 2 lety +1

    Belem na urlopie ale nadrabiam zaległości hehe

    • @Podwodneswiaty
      @Podwodneswiaty  Před 2 lety

      Kurcze jak ja dawno nie byłem na urlopie..... 😉

  • @marekdrozdowski85
    @marekdrozdowski85 Před 2 lety +1

    Witam. Szkoda że odcinek nie wpadł wcześniej. 😉 Akurat jestem po zakupie lampy i też wybrałem tego cziczirosa, czy jak mu tam, ale białe ledy z uwagi na ilość lumenów. Zastanawiam się jak wpuścić więcej czerwonego widma. Może nakleję jakiś czerwony filtr na fragment lampy 😁 Czy warto inwestować w dodatkowe źródło czerwonego widma w takim wypadku jeżeli jest sporo roślin w akwarium i co2?
    Odcinek jak zwykle super. Dzięki i pozdrawiam 👍

    • @Podwodneswiaty
      @Podwodneswiaty  Před 2 lety +1

      Na razie nie inwestuj. Po obserwuj zbiornik. Zadbaj o parametry wody. Być może nie będzie potrzeby dokładania czegokolwiek do oświetlenia, to zawsze można zrobić.

  • @70lawenda70
    @70lawenda70 Před 2 lety +1

    CZIHIROS ;)

  • @and3fish
    @and3fish Před 2 lety

    Mam pytanie dotyczące biologicznego odwapnienia wody. Pojawiły się u mnie takie objawy przy dosyć wysokim poziomie CO2. Azotany ok 3, fosforany ok. 0,25, a potas ok 25 (teraz go zbijam). Roślin sporo. Pytanie brzmi: Czy wysoki poziom potasu mógł zahamować wchłanianie wapnia i odkładnie się na korzeniu i liściach? Czy to coś innego?

  • @karambolis8
    @karambolis8 Před 8 měsíci

    Jak się mierzy PO4 w przypadku podłoża aktywnego przysypanego żwirkiem? Czy pobiera się wodę z podłoża tak samo jak w przypadku samego aktywnego?

  • @Nynek85
    @Nynek85 Před 2 lety

    Ok która lampę wybrać do akwarium 120x60x50 akwarium roślinne twinstar 120 sline czy chihiros?

  • @Mateusz-Czekaj
    @Mateusz-Czekaj Před 2 lety +3

    Witam mam pytanko.
    Czy zrobisz materiał poświęcony filtrom glonowym, refugium oraz dsb?

  • @Khrodor
    @Khrodor Před 2 lety +3

    Cześć. Mam pytanie do kolejnego Q&A. Czy żywica jonowymienna np. purigen po jakimś czasie używania i regeneracji np. kilka cykli może zostać wysuszona odłożona na półkę i użyta ponownie za jakiś czas? W Internecie są sprzeczne informacje na ten temat mówiące np. że raz użyty purigen nie może nigdy wyschnąć. Dziękuje za odpowiedź.

  • @wieri3
    @wieri3 Před 2 lety

    Pytanie za sto punktów, chciałbym w działającym akwarium morskim nasypać cienką warstwę piachu. Użyć do tego żywego piachu czy suchego?

  • @kloa6676
    @kloa6676 Před 2 lety

    Witam, mam takie pytanie, w akwarium z jednej strony rosliny rosną jak cholera, z drugiej prawie wcale od strony zasysania wody od filtra. Filtr przeznaczony niby na 700 litrów kubelkowy, ale odpalony na pół mocy, światło takie same z każdej strony. I drugie pytanie, na liściach niektórych roślin pojawiają się zielone kropki, w sklepie powiedziano mi, że to wynik że w wodzie mam za dużo żelaza. Nie pytałem jak to zniwelować, a do sklepu mam z 60 km akwarystycznego. W internecie nic nie mogę znaleźć. Pozdrawiam

  • @naz84er
    @naz84er Před 2 lety

    Pytanie, wyjeżdżam na 50 dni i akwarium zostanie pod opieką osoby niedoświadczonej, jak można obsługę najbardziej zminimalizować? Chodzi o akwarium roślinne... Martwię się, że wrócę i nie będzie roślin... :/

  • @maciexofootball9894
    @maciexofootball9894 Před 2 lety

    Świetny film jak zawsze. Mam pytanie jak dobrać leddy typu PLANT do akwarium? W jednym z filmów podawał Pan ilość lumenów w zależności od wymagań roślin. A jak będzie z oświetleniem typu PLANT? Czy można zastosować tylko taki typ oświetlenia bez "białych" leddów? Planuje akwarium bez dawkowania CO2 i nawożenia, chcę posiadać dużo roślin średnio wymagających jeżeli chodzi o oświetlenie.

    • @Podwodneswiaty
      @Podwodneswiaty  Před 2 lety

      Wiesz w twoim przypadku zwykle białe światło wystarczy. Po co ci światło do intensywnej fotosyntezy skoro będzie brakowało składników odżywczych.

    • @maciexofootball9894
      @maciexofootball9894 Před 2 lety

      @@Podwodneswiaty Będzie podłoże aktywne. Będą rośliny trawnikowe przynajmniej typu eleocharis mini. Moje pytanie wiąże się z ostatnim filmem o oświetleniu i PAR. Ciekawe czy leddy typu Plant mają lepszy parametr PAR? Niestety producenci tego nie podają.

  • @mieczysaws2663
    @mieczysaws2663 Před rokem

    Witam będę potrzebował lampę do akwarium roślinnego, mało i średnio wymagające rośliny wymiary akwarium 197x60x70. Czy kupować gotową lampę ,ewentualnie może u kogoś kto robi takie lampy?

  • @dariuszpisula5361
    @dariuszpisula5361 Před 2 lety

    Mam pytanie: w jaki sposób zacząć podawać CO2 z butli w zbiorniku z niskim KH (ok 1dKH), żeby nie zaszkodzić mieszkańcom? Czy da się to zrobić bezpiecznie bez komputera dozującego CO2 na podstawie PH? Czy CO2 może w takim zbiorniku być dozowane całą dobę?
    (Baniak 45l, mieszkańcy to crystal redy i razbory borneańskie)

    • @qwerty6431
      @qwerty6431 Před rokem

      Dowiedziałeś się coś? Bo mam podobny problem

  • @pawepawekiewicz1705
    @pawepawekiewicz1705 Před 2 lety

    Witam. Bardzo profesjonalna wiedzą i dużo się uczę oglądając filmy na Pana kanale. I mam pytanie o akwarium z Paletkami. A mianowicie jakiej mocy pompę Pan posiada w sumpie. Ja mam akwarium 900 l. Sump 200 l. W sumpie gomoku i 8 l matrixa. Pompa ma moc 3200 l /h.
    Do tego jako mechanik pracuje hw 3000 l /h. Woda jest czysta i parametry ok.
    Ale zastanawia mnie czy taka filtra ja wystarczy. Czy powinienem dać większą pompę obiegowa. W akwarium pływa 15 dorosłych Palet. 7 ziemiojaduw. I około 10 kirysków. Rośliny to 4 Żabieniec w doniczkach i anubiasy. Pytam ponieważ na liściach roślin .szybach i doniczkach. Osadza się ciemny nalot. Jakby detytrus. Akwarium dojrzałe . Ma 4 lata. I kiedyś tego problemu nie było. Zastanawiam się czy nie powinienem zastosować mocniejszej pompy .

    • @Podwodneswiaty
      @Podwodneswiaty  Před 2 lety

      Z paletami chodzi pompa 10000L/h ale ustawiona na 50% mocy + FX6

    • @pawepawekiewicz1705
      @pawepawekiewicz1705 Před 2 lety

      @@Podwodneswiaty dziękuję za odpowiedź.
      Pan ma większe akwarium.
      I myślę że jeżeli parametry mam ok. To raczej nie będę nic zmieniał. Bo nie chce robić pralki w akwa. A jak Pan myśli co to może być ten osad ? Pozdrawiam

    • @Podwodneswiaty
      @Podwodneswiaty  Před 2 lety

      Odpowiem na to w następnym Q&A

    • @pawepawekiewicz1705
      @pawepawekiewicz1705 Před 2 lety

      Ok. Dziękuję .

  • @Vitan-op2eo
    @Vitan-op2eo Před 2 lety

    Jaki sklep zoologiczny w okolicach bydgoszczy Pan poleca? Tzn akwarystyczny, rybki itp...

    • @Podwodneswiaty
      @Podwodneswiaty  Před 2 lety

      Słodkowodny Moby Dick. Morskie klimaty Crazy Coral

  • @pawelbaczek1726
    @pawelbaczek1726 Před 2 lety

    Hej mam do Ciebie pytanie odnośnie lamp typu white, WRGB, oraz RGB, niedawno lub obecnie stosuje się metodę liczba lm na litr wody Przy technologi RGB oraz WRGB chyba ta metoda nie będzie się sprawdzać chciałbym żebyś się wypowiedział w tej sprawie. Tak myślałem czy miara PPFD była by bardziej odpowiednia. Pozdrwaiam

    • @Podwodneswiaty
      @Podwodneswiaty  Před 2 lety

      Pomiary PAR wydają się najlepszą metodą do pomiaru współczesnych lamp

  • @ZenonAqua
    @ZenonAqua Před 2 lety +2

    na piach najlepsze kirysiaki ^^, a google translator bezcenny DZEJBIEL ^^

  • @marcincebel
    @marcincebel Před 2 lety

    Witam. Mam do Ciebie mały temat dotyczący oświetlenia. Pod którym filmem chcesz żebym napisał bo nie wiem czy to ma jakieś znaczenie, chyba że mogę to zrobić na messengerze, pokieruj mnie proszę.

    • @Podwodneswiaty
      @Podwodneswiaty  Před 2 lety

      Pisz tutaj

    • @marcincebel
      @marcincebel Před 2 lety

      Napisałem Ci pod filmem " Oświetlenie w twoim pierwszym akwarium " już tam kiedyś pisaliśmy na temat lamp.

    • @Podwodneswiaty
      @Podwodneswiaty  Před 2 lety +1

      Coś nie widzę twojego komentarza. Napisz jeszcze raz tutaj

    • @marcincebel
      @marcincebel Před 2 lety

      Mam zbiornik o wymiarach dł 180 wys 45 szer 40. Zamontowałem na nim wzdłuż dwie lampy fluval plant 46 wat ale one nie dają sobie rady z roślinami typu trawnik więc dodałem jeszcze dwie lampy Sinkor 90cm 30W które mają 6000K z białymi ledami. Dwie fluval mam ustawione na program planted i teraz sprawa dotyczy dwóch Sinkor. Ile godzin w ciągu dnia świecić? Zdaję sobie sprawę że jak przesadzę z oświetleniem to glony zasypią mi to akwarium. Pomóż proszę.

    • @Podwodneswiaty
      @Podwodneswiaty  Před 2 lety

      Przede wszystkim ustaw fluvale na pełną moc na wszystkich kanałach. A całość świeć 8h. Wydłużenie czasu święcenia niewiele pomoże. Przelicz sobie ile masz Lumenów na litr wody

  • @arstor7514
    @arstor7514 Před 2 lety

    Cześć
    Piszę z pytaniem czy spotkałeś się z takim rozwiązaniem, co o nim myślisz i jak by to można jeszcze usprawnić.
    Mam akwarium 125l (kostka 50x50x50). Filtr podzwirowy samorobka. Na 4cm ruszcie ułożona jedna warstwa ceramiki, siatka i 4cm drobnego żwiru. Woda jest zaciągana do Unimaxa 700 obiema rurami (w srodku tylko ceramika). Na każdej rurze, jako prefiltr jest założona jedna puszka Multikani.
    Nawożenie CO2 z butli + mikro, makro i potas z pompy Jebao. Codzienna podmiana wody. Automat samorobka. Codziennie około 10l jest odpompowywane do kanalizacji i wlewane RO.
    Oświetlenie: panele świetlne na dwóch bokach (też samorobki), od góry pasek białych i pasek red-blue LED. Światło świeci się 7h (15:00 - 22:00).
    Napowietrzacz też jest.
    W akwarium para barwniakow i 13 brzan odeskich. Do tego 2x krewetki filtrujące, 6 Amano, ampularia i świeżo wpuszczone 10 swiderków
    Rosliny: pływający sobie spory anubias i ogromny
    Microsorium trident (zaszczepiony na korzeniu i zajmujący z 1/3 akwarium - dlatego leje potas). Nic nie rośnie w podłożu. Rosliny rosną ale nie bąblują.
    Akwarium odpalone z filtrem podzwirowtm rok temu. Wcześniej przez kilka lat na standardowej filtracji eksperymentowałem z tą podmiana wody.
    Z czasem zaczęły się pojawiać glony. Pewnie z racji tego że wogole nie odmulałem dna.
    Teraz od roku kompletna cisza z glonami.
    Nie badam parametrów wody. Moim celem było kompletnie bezobsługowe akwarium.
    Wyszło na chwalenie się ;)
    Zbieram jeszcze kasę na komputer CO2 (uph-02 Mirekkon) i tester wody RO.
    Po ostatnim Twoim Q&A zastanawiam się czy by nie zacząć lać też kranówę zamiast 100% RO (trzeba będzie trochę sterownik rozbudować).

    • @Podwodneswiaty
      @Podwodneswiaty  Před 2 lety

      Odpowiem na następnym Q&A

    • @arstor7514
      @arstor7514 Před 2 lety

      @@Podwodneswiaty
      Wow, dziękuję.
      Prowadzi Pan najlepszy program o akwarystyce. Góra wiedzy w jednym miejscu, ktorej wczesniej szukałem miesiacami na forach + weryfikacja wszystkiego a i tak u Pana pierwszy raz usłyszałem np o czynniku Redfielda.
      Wszystko podane tak, że pomysł o zweryfikowaniu tego gdzies indziej nawet nie przychodzi do glowy. Po prostu wstac od kompa i wdrażać.
      Dzięki Panu znalazłem sposób na zarażenie córki akwarystyką. Próbuję ją przekonać do bojownika i powiedziała że musimy poczekać do lata :)
      Po obejrzeniu wszystkich Pana odcinków zwiazanych z parametrami wody, to jest mi aż głupio, że ich nie sprawdzam.

    • @arstor7514
      @arstor7514 Před 2 lety

      @@aquazal3554
      Cześć
      Moje akwarium stoi w sypialni obok okna. W ciągu dnia wpada do niego światło słoneczne ale niewiele.
      Caly dzien jestem w pracy więc nie ma sensu świecić cały dzień. Tak jak pisałem wcześniej, światło startuje o 15 i gaśnie o 22. Światło jest sterowane ściemniaczem.
      Tak więc swiatlo świecę wtedy kiedy mi pasuje, wtedy kiedy mam okazję popatrzeć na akwarium.
      Tak jak prowadzący kanał powiedzial w ostatnim materiale, Ty tworzysz ten podwodny świat. Jak śpisz w dzień i żyjesz w nocy zrob Tak samo z rybami. Im będzie wszystko jedno, bo nie mają zegarków 😉

  • @KrisInconspicuous
    @KrisInconspicuous Před 2 lety +1

    Dziękuje, czy jest możliwość zrobienia filmu o podłożach? Dokładnie chodzi o budowanie odpowiednich warstw z użyciem ziemi, torfu, gliny, piachu, lawy, zeolitu. Jak je mieszać, stosować, żeby nie zabiło zbiornika? Niby na różnych stronach są informacje ale są one okrojone, sprzeczne albo nie do końca chcą podać pełne informacje. W naturalnym środowisku w podłożach znajduję się dużo rzeczy ale większość akwarystów na filmach przy aranżacji sypie ziemię i żwir lub substraty 5-10 cm. No niby to fajne ale nie jest to do końca naturalne i cenowo zabija przy użyciu substratów (wiem można do nich dodawać lawę ale nie o to mi chodzi) Interesują mnie rejony Sumatry, Borneo, czarne wody i strumienie. Są jakieś podane odwzorowania tych biotopów w internecie ale dla mnie to za mało informacji. Chciałbym wiedzieć więcej. Pozdrawiam

    • @Podwodneswiaty
      @Podwodneswiaty  Před 2 lety +1

      Temat bardzo fajny, ale powiem szczerze, że na ten moment nie mam w planach takiego filmu. Ale zapisze sobie taki temat. Może w przyszłości da się to zrobić

  • @wszystker
    @wszystker Před 2 lety +1

    Ja mam takie pytanie jak obchodzić się z wodą RO. Wiadomo, że mocno pochłania ona substancje z powietrza, głównie dwutlenek węgla, ale zastanawia mnie czy taką wodę powinno się zbierać do szczelnej beczki, czy zebranie jej do otwartego wiadra nie zrobi różnicy? No i po jakim czasie od przefiltrowania taką wodę wlewać do akwarium. Z góry dziękuję za odpowiedź.

    • @sawomirsojka9906
      @sawomirsojka9906 Před 2 lety

      Ja filtruje do baniaka zamykanego korkiem bo akurat taki miałem a wlewam aż się przefiltruje( 20l filtruje około 1.5h).

    • @Podwodneswiaty
      @Podwodneswiaty  Před 2 lety +1

      Odpowiem na Twoje pytanie w następnym Q&A

  • @tombez3638
    @tombez3638 Před 2 lety

    Brzmi jak ,,siwy horse,, ha ha ha