Tudi na kraških tleh se da brez prekopavanja - Andrej Stančič, Moj Vrt Obilja

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 15. 02. 2024
  • Postani vrtnar s pomočjo Spletnega tečaja Sonaravna vzgoja Zelenjave: vrtobilja.si/zelenjava-tecaj
    Sem Andrej Stančič, prihajam iz Volčjega Grada pri Komnu. Z družino smo se preselili sem, približno 20 let nazaj. Moji so čisto slučajno našli, so se zaljubili v to našo kraško domačijo.
    In potem se je naša naša zgodba začela. Prvo z majhnim vrtom, potem smo živalce vzeli, kakšno njivo in presežek, ki smo ga pridelali, smo se odločili, da ga prodamo oziroma da ga predelamo in ga damo na krožnik in tudi ponudimo gostom.
    Vrt meri približno 350 kvadratnih metrov. Zelenjavo za naše goste v gostilni pridelujemo ekskluzivno na našem vrtu je ekskluzivno naše domače pridelave in skozi celo leto.
    Pašnikov za ovčke imamo 10 do 15 hektarjev in približno 1000 do 1200 trt. Potem pa imamo še razne njive, kjer občasno pridelujemo tudi žita. Zdaj imamo zasajeno čičeriko, pa lečo.
    Ko sem bil manjši, mi je kmetijstvo, pa vrtnarstvo pa vse zelo, zelo, zelo smrdelo. Zaradi tega, ko smo bili v osnovni in srednji šoli, če ti je kdo rekel, da si kmet, je bila kot ena žalitev.
    Potem ko odraščaš in greš malo izven okvirjev, iz vasi, marsikaj probaš in pomisliš in vidiš, da to kar imaš doma, ni niti tako slabo. In če ti kdo reče, da si kmet, sprejmeš. Ja, to je kompliment.
    Večinoma vrtnarim sam. Seveda celotne kmetije ne moreš sam vzdrževat, tako da mi priskoči še prijatelj občasno na pomoč, ko je potrebno rastlinjak postavit ali pa kaj malo bolj pokositi.
    Seveda tudi ostali člani družine, ko je obiranje graha ali pa kakšno večje opravilo z veseljem priskočijo.
    Ta vrt je bil najprej njiva, ki smo jo orali. Potem pa skozi razne CZcams videje, pa tudi knjige, sem sam prišel do kmetovanja oziroma vrtnarjenja brez prekopavanja, kar me je zelo navdušilo.
    Glavni, ki mi je najbližje, je ta Richard Perkins. Njegovo delo me je zelo navdihnilo in sem rekel: ''Ajd, probamo, kako to gre tudi na Krasu.''
    In zaenkrat imamo eno leto oziroma eno leto in pol se s tem ukvarjam. Gre, se da. Seveda je vedno kakšen, saj se kaj zatakne, ampak gre.
    Iskreno, prvi prvi video o vrtu brez prekopavanja, ko sem iskal, sem iskal prvo v slovenščini in sem prav vas (Vrt Obilja) najdel na vašem CZcams kanalu in se spomnim, da sem gledal, kako si bučke pobiral.
    In sta s Tjašo živela v tej premični hišici in tisto mi je bil kar velik navdih. Največji oziroma izziv je bil prvo dobiti znanje, da lahko sploh štartaš, kako se to štarta. Ker jaz sem štartal res iz nule oziroma smo začeli s tem standardnim prekopavanjem in oranjem.
    Ko pridobiš znanje, moraš dobit pravo parcelo. Na Krasu je predvsem zelo pomembno, da imaš zraven vodo. Moraš postavitev gred in vse to fajn premisliti, kako boš postavil.
    Potem ena napaka, ki sem jo naredil, je bila ta. Na parcelo so stari lastniki naše kmetije zlivali greznico oziroma pač odpadno vodo. Torej je ogromno plevela. In zemlja je bila zelo zelo zbita.
    Sam sem to prvič delal in sem na YouTubu videl, da tam samo polagajo karton. Pa kompost povrhu. In naivno sem jaz tudi tako naredil.
    Prekril zemljo s črno folijo, da zaduši vse te trajne pleveli in potem je zemlja praktično kot bel kanvas in lahko narediš gor, kar si želiš.
    Prvo orodje kmeta. Mislim, da so roke. Najbolj ključno orodje. Ne smeš pozabiti na nihajno motiko, ki zelo olajša, da se ne sklanjaš in da imaš takšno lepo ravno držo, ko se kakšen plevel prikaže. Se ne rabiš tolk matrat.
    Je rek, če imaš kmetijo, če imaš vrt, če imaš zemljo, moraš delati, moraš biti ves čas tam, pa maš plevel, pa maš prekopavanje. In če imaš vrt na tak način, se da tud malo drugače. Malo stoje, da te ne vsak večer, ko končaš boli hrbet.
    Naročite se na nove epizode:
    / vrtobilja
    Sledite nama:
    Instagram: / vrtobilja​​​​
    Facebook: / vrtobilja.si​​​​
    Vrtnarski portal: vrtobilja.si​​​​
    Spletna trgovina: trgovina.vrtobilja.si
    #mojvrtobilja #kras #kmetija

Komentáře • 3