HOPPÁ: A bölcsöhalál ellen nem véd a légzésfigyelő? |Tibby Bende | Apavlog | S02E69

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 15. 12. 2019
  • Ha segített a videóm, és szeretnél még ilyeneket, támogasd a csatornát / bendetibby
    A bölcsőhalál az egyik legrettenetesebben hangzó hívószó a újdonsült szülőknél. Ne ess pánikba, nézd meg a videót, és tudni fogod, merre vagy arccal. Bölcsőhalál megelőzésének, kivédésének eszközeire is kapsz jó tippeket.
    És, hogy mire jó a légzésfigyelő?
    / tibby.bende.apavlog
    / bendetibby

Komentáře • 39

  • @AnitaKiara1
    @AnitaKiara1 Před 4 lety +4

    Ezt a kevés ruha-alacsonyabb hőmérséklet dolgot én is így gondoltam addig, amíg a hetek óta tartó rengeteg éjjeli ébredés után rá nem jöttünk, hogy a mi kislányunk bizony minimum a Napra kellett volna, hogy szülessen, annyira szereti a meleget. Kísérleteztünk hetekig, hogy mi az a hőmérséklet és ruhamennyiség, amitől ő is komfortosan érzi magát és még nyáron is igényelte a hosszú body-t, amikor mi pl. kipusztultunk a melegben. Tudom, hogy itt elsősorban a bölcsőhalál szempontjából mondta a hölgy a kevés ruhát, csak picit árnyaltabb ez a kérdés is.

    • @DailyEasy
      @DailyEasy Před 4 lety +3

      Ez az egész hőmérséklet és öltöztetés dolog azért merül fel egyáltalán, mert túlfűtjük a tereinket (ez egy elég újkori dolog, régen nem volt fűtés éjjel ilyen folyamatosan és magas hőfokon) és alapból, kultúrálisan túlöltöztetjük a babákat, kisgyerekeket. Mindenki ismeri az egy réteggel többet adj rá, mint magadra.. Féltjük a babákat, hogy megfáznak.
      Tehát a mi kultúránkban onnan indulunk, hogy nagyon melegben és sok ruhában altatjuk a babákat, szüksételenül és ráadásul a kutatások szerint ez még veszélyes is lehet.
      Bár pláne pici babánál, előfordul, hogy melegben sok ruhával jobban alszik pl, mert bealszik a melegben, de ez gondot is okozhat pont, mert az éjszakai ébredés normális és egészséges és szükséges is lehet a gyarapodáshoz.
      Tehát az ajánlások után már egyéni, hogy melyik baba mit igényel, de szempontokat érdemes szem előtt tartani.

    • @TibbyBende
      @TibbyBende  Před 4 lety

      Köszi Szandi!

  • @gaborokros
    @gaborokros Před 2 lety +1

    Sziasztok. Ha éjjel alszotok, és még éppen jó alvók is vagytok, a baba légzése pedig leáll az öbölben mellettetek, akkor azt hogy veszitek észre? Ebben az esetben hasztalan a légzésfigyelő? Hát nem tudom. A biztonsági öves komment példából kiindulva, szerintem légzésfigyelő is pontosan ezt a szerepet tölti be. Anyuka egyedül otthon van, a baba sok sok óra után végre elaludt, de anyanak pisilinie kell. Hát nehogy már ne menjen ki, vagy keltse fel végre édesdeden alvó csöppséget, mert "nem hagyunk magára alvó babát". Főleg ahol 2-3 baba van. Na most már sarkítok, mint ti is azzal, hogy a légzésfigyelő felesleges. 😉 Mindenesetre fontos téma és jó ha beszélünk róla. Köszi Tibi.

  • @Biofiona
    @Biofiona Před 2 lety

    Fontos lenne ebben a témában hiteles információt adni, kár, hogy féligazságok hangzottak el a videóban, amivel félreinformálják a felületesebb nézőket. Az teljes hülyeség, hogy a légzésfigyelő nem jelzi a légzésleállást és hogy amikor jelez a készülék, akkor már halott a baba. Én tudományos területen dolgozok, de voltam baba elsősegély tanfolyamon is, ahol mentőstiszt tanította nekünk, miként lehet kivédeni a bölcsőhalált ha jelez a készülék és hogyan kell újraéleszteni a csecsemőt légzésleállás esetén. Ezekkel az információkkal értenek egyet a szakorvosok is, vitán felül áll, hogy másnak adjak hitelt ilyen témában. Ami viszont jó volt a videóban, azok a megelőzéssel kapcsolatos tanácsok, amiket mi megtehetünk (alacsony hőmérséklet a szobában, nem kell túlöltöztetni, nincs dohányzás/párna/plüss/dunna, lehetőleg legyünk egy légtérben a babával, szoptatás fontossága). A mentőstiszttől és orvosoktól, védőnőktől is ugyanezt az infót hallottam több forrásból + olvastam tudományos publikációkban is. A légzésfigyelő viszont hasznos, nemcsak a légzéskimaradást/leállást jelzi, de a jelzése utalhat komolyabb egészségi problémákra is a kisbabánál, amivel sürgősen orvoshoz/kórházba kell vinni. Jó lenne, ha az emberek több és hiteles forrásból informálódnának ilyen fontos kérdésekben.

  • @Katilina2
    @Katilina2 Před 4 lety +1

    ezek az 5 éves korig egy szobában alvásra vonatkozó statisztikák nagyon csalósak. A többi szegmenst nem vizsgálták eléggé (mért is tették volna...svéd alaposság...). A gyermeknek és a szülők párkapcsolatának is egészségesebb, ha a gyerek külön szobában alszik óvodaérett korára legkésőbb..

  • @MultiVentos
    @MultiVentos Před 3 lety +1

    Ezt a közös alvást megközelíteni vallási és múltbéli példákból..... Hát ez minden csak nem tudományos magyarázat. Megboldogult déd öreganyám jósolt a napból és a régi hiedelmekből.

  • @debbienyari8845
    @debbienyari8845 Před 4 lety +1

    Hétfőn fekszem be a kórházba. Kedden lesz a császármetszés. Első baba. Elég sok kérdés kavarog mostanában a fejemben. Az egyik ilyen az az, hogy nálunk éjszaka 19-20 C fok van. Ami úgy hallom még jó is. 😊 Viszont, mi van akkor, amikor éjszaka pelenkázom majd? Nem fog megfázni amikor "kicsomagolom"?

    • @TibbyBende
      @TibbyBende  Před 4 lety

      Szerintem ezzel nem lesz gond

    • @TibbyBende
      @TibbyBende  Před 4 lety

      Minden rendben ment? Ajánlom a többi videómat is a témában, most az anya teste és a szülés utáni depressziorol szóló aktuális. És az amit senki se mond el

  • @kardnora
    @kardnora Před 4 lety +1

    Helló 😊 Szuper a téma! Két kérdés merült fel bennem: ugye nem szabad a kiságyba rakni cuccokat. Ha a kislányomat betakarom egy könnyű kis takaróval, akkor az is veszélyeztetheti? Másik kérdés : ajánlás szerint egy szobába kell aludni a picivel, és ez is csökkenti a kockázatot. Ez amiatt van, hogy észre veszik az anyák ha baj van, vagy csak pusztán a jelenlét csökkenti a kockázatot (mondjuk hogy hallja a pici az anyja légzését, érzi a teste melegét)? Köszi a választ!

    • @DailyEasy
      @DailyEasy Před 4 lety +2

      A könnyű, vékony takaró az angol ajánlások szerint nem jelent veszélyt. A Basis oldalán találsz képeket és pontosabb leírást angolul arra vonatkozóan, hogy mellkasig takard a babád, tehát a kezek kint legyenek a takaróból. Valamint arra vonatkozóan is ajánlást, hogy hova helyezd a babád a kiságyban, a feje minél távolabb legyen az ágyvégtől. www.basisonline.org.uk/

    • @DailyEasy
      @DailyEasy Před 4 lety +3

      Ami igazán csökkenti a kockázatot az amerikai alváskutató James McKenna kutatásai szerint az nem a 4 fal, vagyis az egy légtér, hanem az "üzenetváltások" amik a baba és anya között vannak, ha karnyújtáson belül van a baba. Tehát igen a baba is "üzen" anyának és anya is a babának.
      Ezeknek az ajánlásoknak egyik alapja, hogy kisebb az esély a bölcsőhalálra, ha egy szobában alszanak a babával, mintha a baba külön szobában alszik. Egyszerűen megnéztek nagyon sok esetet, ahol meghalt a baba bölcsőhalálban és a babák nagy százaléka (bizonyos kutatások szerint 75%) egyedül volt egy szobában. Ahogy említettem is a videóban, csak így lehet a SIDS-t kutatni, csak olyen információnk van róla, hogy mik azok a körülmények, amik között ezek a babák meghaltak azokhoz a babákhoz képest, akik életben vannak (de ugyanakkor, ugyanazon a helyen születtek, ez volt a kontroll csoport).

    • @eszterjosag4423
      @eszterjosag4423 Před 4 lety

      Szerintem a videoban is elhangzott, hogy jobban egymasra hangolódik a baba keringése, légzése, testhomerseklete. Könnyebben felkel (főleg ha szopik még). En nem is értem miert olyan nsgy dicsőség, ha átaludja a baba az éjszakát. Inkabb keljen többször, mint egyszer nem.

    • @DailyEasy
      @DailyEasy Před 4 lety +2

      @@eszterjosag4423 Az éjszaka átalvása azért ilyen "dicsőség", ahogy mondtad, mert mindenféle kultúrális és társadalmi meggyőződés tapad hozzá. Ha átalussza az éjszakát a gyerekünk, akkor
      1. önálló lesz majd
      2. mi jó szülők vagyunk
      3. a gyerekünk jó baba
      Ezek persze nem tudatosak, nem látjuk át, hogy ez van, de befolyásol minket, sejt szinten beépül az előző generációk mintája, ahogyan ők neveltek, gondolkodtak. Amikor pici volt a lányom, ezeket kérdőjeleztem meg nap mint nap. És hát kiderült, hogy tényleg nem stimmel valami ezekkel a meggyőződésekkel. Egyszerűen tévhitek, semmi alapjuk nincs, a babák nem így működnek és számukra nem ez az egészséges. Persze mint látszik túl lehet élni sokféle gondoskodást, mert az embergyerek nagyon rugalmas. És nem evidens ez az út, mert annyira nagy a környezet nyomása, hogy hogy csináld, ne így csináld, elrontod. Úgy tűnik mi megyünk szembe az autópályán. A lényeg, hogy ti jól legyetek a választásotokkal, szabadon válasszatok, babázzatok kedvetekre.

  • @Gitta32
    @Gitta32 Před 4 lety +1

    Nemrég azt olvastam, hogy (valamelyik országban) a bölcsőhalált halt kisdedek vizsgálata alapján kimutattak egy bizonyos elváltozást a fülükben. Minden vizsgált babában megtalálták. Ez vajon igaz?

    • @DailyEasy
      @DailyEasy Před 4 lety +1

      Amerikában indult egy ilyen vizsgálat, de még további kutatásokra van szükség. Az angol kutatok nem találtak ilyen összefüggést. A legjobb tudásunk még mindig a 3as rizikó modell: tanfolyamok.hordozohaz.hu/2019/10/21/bolcsohalal-elozd-meg/

  • @emyemy2356
    @emyemy2356 Před 4 lety +3

    En pont azt hallottam hogy nem egeszséges a lelekre hogy sokáig egy agyban aludjunk a gyerekkel....5 even keresztül semmi szemelyes ter a ferjemmel? Ez csak a házasság rovasara mehet szerintem. Engem feleleves koromtól kezdve külön szobaban altattak, es semmilyen rossz hatással nem volt ram. Megtanultam hogy anyum ha nem is latom, tudom hogy mellettem van. Azert nem gondolom hogy a tudódoskra mindenkeppen hallgatni kell...kinek mi jön be. Szerintem Tibi, ne hagyjatok magatokat minden masra ravenni, vagy esteleg azt gondolni, hogy nem csinaltatok eddig jól. Szerintem a szémelyes videóitok a leghasznosabbak! ( nekem igen) Vannak jó dolgok amiket mond a hölgy, de nem tudok mindenben igazat adni neki.
    Imadom a videóid Tibby! :) és főleg a mosható pelusok érdekelnek! Nagyon tetszik hogy van mar a pelusoknak környezet barát, verzioja ❤

    • @TibbyBende
      @TibbyBende  Před 4 lety +3

      Kedves Emy, köszönm az elismerő szavakat, én is szeretem csinálni a videókat, szerencse, hogy a kereslet és a kínálat is találkozik. Az együttalvás-különalvás sztoriba azért mentem bele már többedszer, mert nem hagyott nyugodni. Elmondja a Szandi, hogy hogyan a alakult ki a külön szoba, és ezek társadalmi folyamatok. Attól még, nem biztos, hogy így van jól. Pont tegnap találtam egy cikket, hogy régen hogy neveltek gyereket:
      torimaskepp.blog.hu/2017/06/27/brutalis_gyerekneveles_a_kozepkorban
      Ebből kiindulva azért sokat konszlidálódott a helyzet. Majd a következő adások valamelyikében arról is lesz szó, hogy milyen hatással van a gyerek hormonszintjére, ha hagyjuk sírni. Nem könnyű, persze, de a tudomány jelenlegi állása szerint ez a legjobb kompromisszum.
      Együtt lenni meg máskor, máshogy is lehet.

    • @DailyEasy
      @DailyEasy Před 4 lety +3

      Kedves Emy! Nagyon fontos kérdéseket hoztál fel. A kutatások valóban nem arra jók, hogy megmondják nekünk hogyan éljünk. Arra viszont nagyon alkalmasak, hogy lássuk, hogy normális igénye a kisbabánknak vagy a nagyobb gyerekünknek is, hogy éjszaka testközelben legyen. És nem kell frusztrálódnunk azon, hogy mit rontottunk el, ha velünk akar aludni.
      Az éjszaka gondoskodás és az együttalvás egy nagyon dinamikus és rugalmasan változó dolog. Pici babámat lehet, hogy tényleg "őrzöm" egész éjjel, de a nagyobb gyerek lehet, hogy csak az éjszaka közepén jelenik meg a kispárnával, így a páromnak is jut belőlem. Meg tudunk máshol is találkozni. Minden család igénye más, minden gyerek más és nincs egy jó megoldás.

    • @Pixyreshop
      @Pixyreshop Před 4 lety

      emy emy tudnad hany tobbgyerekes csalad alszik egy agyban, legterben... 🙂 van egyfajta romantikaja annak h nem csak az unalmas agy szolgal kettesben toltott pillanatok menedekeul. 🤫

  • @norakelecsenyi3296
    @norakelecsenyi3296 Před 4 lety +4

    Sajnos ezt a videót 6:25-ig bírtam nézni, mindaddig a kijelentésig, hogy "amikor bejelez a légzésfigyelő akkor a baba már sajnos nem él". Innentől ez a videó abszolút hamis és érvénytelen dolgokat állít! Jó lenné, ha ennek nem dőlnének be az emberek! Pedig érdekes téma lett volna.

    • @KittyLakatos
      @KittyLakatos Před 4 lety

      Nora Kelecsenyi a bölcsőhalál ellen valóban nem véd, amikor már megszólal, akkor a bölcsőhalál megtörtént és ez sajnos nem visszafordítható. Nem bölcsőhalál jellegű “balesetekre” viszont jó.

    • @norakelecsenyi3296
      @norakelecsenyi3296 Před 4 lety

      @@KittyLakatos Az apnoe alarm 20 mp légzéskimaradás (vagyis valójában a mozgást érzékeli) után szólal meg, amely olyan erős és hirtelen hang, amely önmagában elegendő inger lehet egy hirtelen nem lélegző baba idegrendszerének, hogy "észbe kapjon". Amennyiben ez nem történik meg, úgy a szülők ezt észlelik és elkezdhetik az újraélesztést. Megvédeni nem véd meg, nyilván arra maximum egy pacemaker lenne képes. A felnőtt embert sem védi meg a multivitamin a szívinfarktustól. VISZONT mindenképpen hasznos készülék a légzésfigyelő!!! Hiszen ez egy őrszem, mivel nem lehet az ember 100%-ig mindig a gyermeke mellett, mosdóba megy, vagy akár a másik szobában főz...Semmiképpen nem kellenne a légzésfigyelő ellen propagálni!

    • @KittyLakatos
      @KittyLakatos Před 4 lety

      Nora Kelecsenyi hasznosnak hasznos, csak bölcsőhalál ellen nem véd, ez mind el is hangzott a video későbbi részében :)

    • @Andrea-co3vd
      @Andrea-co3vd Před 4 lety +2

      Ez a nő nem tudom kicsoda,de akkora hülyeségeket beszél,hogy a hajam égnek áll.

    • @Andrea-co3vd
      @Andrea-co3vd Před 4 lety +3

      A bölcsőhalál igenis megelőzhető és a baba újraéleszthető ha nem lélegzik!!!Ne terjesszünk mar hülyeségeket!

  • @zoltanszabo7177
    @zoltanszabo7177 Před 4 lety +3

    Mért kéne egy légtérben aludnia a gyereknek az anyjával? A mi gyerekünk a kórház óta a saját szobájában alszik édesdeden. Szerintem így pihentető neki is és nekünk is az alvás. A hőmérséklet mindig állandó volt, betakarni meg betakartuk, légzésfigyelő meg alatta volt. Volt hogy jelzett vakon, de egyszer élesben is. Úristen rossz szülők vagyunk, de élünk és virulunk.

    • @TibbyBende
      @TibbyBende  Před 4 lety +1

      A kutatások szerint jobb ugy

    • @zoltanszabo7177
      @zoltanszabo7177 Před 4 lety +1

      @@TibbyBende A kutatások szerint az olmozott benzin is egy csoda volt csak elkezdtek pusztulni az emberek.

    • @DailyEasy
      @DailyEasy Před 4 lety +3

      A WHO ajánlás, hogy az első 6 hónapban legyünk egy légtérben az alvó babával is. A WHO független és a legtöbb kutatás elérhető számukra, azért referenciaszervezet (tehát nem egy kiságy gyártó, akinek vannak ellenérdekei...)
      A kutatások, amik alapjai az ajánlásnak, azt mutatják, hogy ha egy légtérben vagyunk a 6 hónap alatti babánkkal, akkor ritkábban fordul elő pl bölcsőhalál. Mert a bölcsőhalál esetek nagy része, egyes kutatások szerint 75%-a úgy történik, hogy a baba egyedül van egy szobába.
      Ez nem azt jelenti, hogy ha nem így csinálod BIZTOS baj lesz, nagyon nagyon sokszor nem lesz baj. Sok más tényezőn is múlik. De ha pl. koraszülött babád van, aki 2-4 hónapos ÉS egyedül alszik, akkor növekszik a rizikó.
      Ezek információk, amiket azért jó tudni, hogy minden család a jelenleg elérhető legjobb információk alapján döntös arról, hogy hogyan gondoskodik a babájáról. És az egyes család dönthet úgy, hogy külön altat.
      De mondjuk tegyük fel, hogy nem elérhető ez az információ és egy család úgy dönt, hogy külön altat, mert mondjuk itt él a nyugati kultúrában és itt ez adja magát, így altat a szomszéd és meg az anyám is így altatott engem. És a baba meghal. És ők mikor meghal megtudják, hogy tudtak volna valamit tenni: pl ilyen egyszerű dolgot: egy légtérben lenni a babával (nem kell h az anya legyen, lehet bárki gondozó).
      Na erről szól a tudomány (ami kikutatja) és az én munkám is, hogy ezeket a tudásokat bevigyem a köztudatba, hogy legyen választási lehetősége a családnak, hogy legyen információjuk, ami alapján el tudja dönteni, hogy hogy jó nekik.

    • @TibbyBende
      @TibbyBende  Před 4 lety +3

      Ha már autós példa, maradjunk a biztonsági ovnel. Csak egyszer kétszer kell egy életben, de akkor vízválasztó a megléte.

    • @Pixyreshop
      @Pixyreshop Před 4 lety +2

      Ellenszel mindig lesz, de azert nem szep dolog elnagyolni ezt es azt mondani sajat tapasztalat alapjan h semmi szukseg az egyuttalvasra. Nem mellesleg rengeteg dolog van amirol azt gondoljuk felnottkent hogy rendben volt a szuleink jol csinaltak, nem emlekszunk traumata, es valojaban fenott kori problemakra is megoldast tud jelenteni 1-1 nevelesi modszer. Nyilvan ahany csalad, annyi elv. Ettol meg nem gond ha okosodunk, ha kutatnak nekunk es statisztikakban megmutatkozik hogy min erdemes valtoztatni.
      En klasszik kisagy megvasarlos, legzesfigyelos, szopizzon es lerakom aludni anyukanak indultam. De lett egy gyakran ebredo, sokat szopizo fiam. Egyszer annyira faradt voltam ulve szoptatni ejjel, hogy majdnem leeejtettem. Arra riadtam hogy elalszom a karomban a gyerekkel. Akkor magam melle fektettem. Rettegtem h milesz igy. Ma 3 eves. O is es a huga is (3,5hos) egy agyban van velunk. Apa ha melozik kulon alszik (ejszaka er haza, kesobb szeretne kelni stb) es mindenki tud pihentetoen aludni. Nincs setalas, vandorlas, gornyedes. Nalunk ez jott be. Lehet ha sose kel ejjel a fiam, nem igy alakult vna, de az igenyeink igy talalkoztak.