Jakie warzywa są łatwe w uprawie?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 23. 08. 2024
  • Jakie warzywa są łatwe w uprawie? To temat dzisiejszego filmu z cyklu "gród Warzywny". Zapraszam!
    Warzywa łatwe w uprawie to takie, które wyrosną i będą plonowały bez większego nakładu pracy z naszej strony. Dlatego też mogą się różnić w zależności od ogrodu i tzw. ręki ogrodnika. Rośliny dla jednych trudne w uprawie mogą okazać się zupełnie bezproblemowe dla innych. Zatem w dzisiejszym filmie przedstawię 10 warzyw, które dla mnie są łatwe w uprawie. Ciekawe, czy się ze mną zgodzicie. :)
    A łatwe w uprawie są dla mnie rzodkiewki, oczywiście pod warunkiem, że zostaną wysiane w odpowiedniej porze, to znaczy w marcu/kwietniu na przedplony lub w sierpniu/wrześniu na poplony. Mają one krótki okres wegetacji, nie potrzebują wiele miejsca, można je siać nawet w większych donicach i można je zbierać nawet jak są malutkie. Nie trzeba wyczekiwać idealnego momentu dojrzałości.
    Podobnie jest z sałatą. Ona moim zdaniem również jest łatwa w uprawie i możemy ją zbierać na etapie młodych liści lub potem już zawiązanych główek. Odmiany liściowe są tu zdecydowanie mniej problemowe niż lodowe. Można sałatę uprawiać z rozsady lub z bezpośredniego wysiewu do gruntu. Udaje się w tym samym czasie co rzodkiewki, latem może wybijać w pędy kwiatostanowe. Jej dodatkową zaletą jest to, że toleruje półcień, a nawet cień. I również roślina ta nadaje się do uprawy pojemnikowej.
    Tak samo, jak rukola i szpinak. Kolejne dwa liściowe warzywa, które osobiście uważam za łatwe w uprawie. Wyrosną praktycznie na każdej glebie, grządki czy donice z nimi nie muszą być mocno nawożone. Liście można zbierać na różnym etapie wzrostu i zwłaszcza uprawa tych roślin na młode liście jest stosunkowo bezproblemowa. Wysiewamy je również zazwyczaj na przedplony i poplony, czyli w momencie, kiedy nie trzeba dbać aż tak bardzo o podlewanie.
    Z warzyw korzeniowych stosunkowo łatwa w uprawie jest marchewka. Wysiana wczesną wiosną będzie gotowa do zbioru latem. Oczywiście przy niedoborze składników odżywczych czy też wody nie będzie ona imponujących rozmiarów, ale w glebach piaszczystych i piaszczysto gliniastych zawsze coś wyrośnie. W mojej opinii marchew na tle pietruszki, selera czy innych korzeniowych warzyw, oprócz rzodkiewek, wypada całkiem przyzwoicie.
    Każdy poradzi sobie też z uprawą cebuli dymki na młody szczypior. Wystarczy taką dymkę cebuli posadzić wczesną wiosną lub jesienią w przypadku zimującej cebuli i już w kwietniu lub maju będziemy mieli do zbioru zielony, smaczny szczypior. I nie trzeba mieć w tym celu ogrodu, wystarczą doniczki, nawet niewielkie. Z tych dymek cebuli można oczywiście pozyskać też latem dorodne duże cebule, ale to jest nieco trudniejsze, zwłaszcza jeżeli mamy w warzywniku problem ze szkodnikami atakującymi rośliny cebulowe. Jednakże uprawa młodej cebuli na szczypior jest przyjemna i satysfakcjonująca.
    Z grupy roślin kapustnych najłatwiejsza w uprawie jest dla mnie kalarepa. Można ją wysiać początkowo na rozsady lub nieco później bezpośrednio na grządki. Nie jest aż tak bardzo atakowana przez szkodniki i nie potrzebuje intensywnego nawożenia. Należy w jej przypadku dbać o regularne podlewanie i jeżeli tego dopilnujemy, to uprawa kalarepy powinna się bez problemu udać.
    Jeżeli chodzi o rośliny psiankowate, do których zaliczamy m.in. pomidory, paprykę czy bakłażany, to spośród nich chyba najłatwiejsza w uprawie jest ostra papryka. Plonuje na grządkach i w doniczkach. Wybaczy nam nieregularne podlewanie. Jest stosunkowo odporna na choroby i ataki szkodników. Nie trzeba jej dużo nawozić. Szkoda jedynie, że w naszej polskiej kuchni akurat to warzywo nie jest często używane. Na pewno przegrywa z trudniejszymi w prowadzeniu, ale zdecydowanie bardziej popularnymi pomidorami.
    Wybierając najłatwiejsze w uprawie warzywo dyniowate, postawiłabym na cukinię. W moim ogrodzie zawsze pięknie plonuje, można zbierać jej młode owoce do sałatek i zapiekania oraz duże, przerośnięte owoce na leczo i zupy. Nie trzeba jej nawozić tak często i silnie jak dynie czy też ogórki, chociaż oczywiście i ona lepiej będzie się czuła w żyznym podłożu. Warto pamiętać w jej przypadku o podlewaniu. Każdego roku mogę liczyć na zadowalające cukiniowe plony.
    I ostatnia w dzisiejszej wyliczance, ale nie mniej ważna, a może najważniejsza - fasolka szparagowa, zwłaszcza karłowa. Ta roślina urośnie niemal wszędzie. Warto jedynie pamiętać, że lubi ona słońce i ciepło. Ale ziemia nie musi być mocno dla niej nawieziona, wybaczy nam nieregularne podlewanie, większość odmian praktycznie nie choruje.
    Życzę udanych plonów! I zapraszamy do oglądania kolejnych filmów z cyklu „Ogród Warzywny” oraz pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
    Linki :
    Facebook : / izabella.schick
    Blog : ogrodnacodzien...
    Instagram : / ogrod_na_co_dzien
    #warzywa #uprawa #ogrod #ogródek #ogrodek #warzywnik #ogrod_na_co_dzień

Komentáře • 38

  • @mrowczachata
    @mrowczachata Před 7 měsíci +21

    Ja nie wiem czy w uprawie można użyć słowa łatwo 😊 raczej powiedział bym ,że są warzywa gdzie jak dbasz to będzie plon i na takie gdzie dbasz ale nic nie jest pewne 😅

  • @wamdaklimkiewicz4777
    @wamdaklimkiewicz4777 Před 7 měsíci +8

    ❤❤❤to prawda ale siły mierzmy na zamiary🤝💌🕊️🏵️☘️🌹🥰

  • @zofiakozie6345
    @zofiakozie6345 Před 7 měsíci +6

    Witam cieplutko ❤bardzo fajny , super czas już nadchodzi więc przyda się dobra wiedza. Pozdrawiam serdecznie🌞❤❤

  • @kingamalinowska9152
    @kingamalinowska9152 Před 7 měsíci +6

    Zgadzam się te warzywa są łatwe w uprawie.Pzdrawiam💚.

  • @grzegorzfratczak3243
    @grzegorzfratczak3243 Před 6 měsíci +3

    Dzin d. Dzieki za info poczatkujacy amator z tym rokiem. Zycze zdrowia.

  • @brzydki01
    @brzydki01 Před 6 měsíci +3

    Za tą fasolkę dziękuję.. Obsiane będzie

  • @mrozinka
    @mrozinka Před 6 měsíci +3

    Udanych planów

  • @STAS777ish
    @STAS777ish Před 6 měsíci +3

    Dla mnie to marchew, buraki i dynie😊Ale zainspirowała mnie Pani fasolką szparagową 😊Będę siać ją 🍃🍃🍃

  • @Blondania75
    @Blondania75 Před 6 měsíci +3

    Przez wiele lat nie miałam większych problemów ze wschodem warzyw i ich utrzymaniem, ale od pewnego czasu wszystko jest nie tak. A to pietruszka nie wzejdzie, fasolka z którą nigdy nie było problemu też, cebula choruje już któryś raz, że nie wspomnę o pomidorach. Rzodkiewki słabo rosną, a sałata prawie w ogóle. Kalarepa ok, problemem jest mączlik w pierwszej fazie wzrostu ale nie przeszkadza to w plonach. Do tego jeszcze turkucie się pojawiły, no istna masakra. Zaznaczam, że nie ma u mnie problemu z nawodnieniem i nie używam chemii w ogrodzie. Wroga prawie zwalczyłam, ziemię trochę wzbogaciłam i sama nie wiem czy w tym roku cokolwiek siać czy odpuścić, choć trochę szkoda jeśli ma się kawałek ziemi. Pogoda też nie pomaga, te skoki od dużych upałów po nagłe ochłodzenie i deszcze nie sprzyjają uprawom. Mam w sobie duże pokłady cierpliwości i zrozumienia, ale czasem to mam zwyczajnie dość. Ogród i warzywnik co roku potrafią zaskoczyć i nigdy nie jest tak samo. Życzę więc wszystkim udanych plonów i przede wszystkim siły 😀Serdeczne pozdrowienia dla pani Izy. Kiedyś przypadkowo tu trafiłam i gdy usłyszałam ten kojący głos to już zostałam😆

    •  Před 6 měsíci

      Trzymam kciuki, żeby w tym roku warzywnik zaskoczył zdecydowanie na plus!!! 😀 Udanych plonów! 😀 Pozdrawiam, Iza

  • @PrzemysawWicek-br7qj
    @PrzemysawWicek-br7qj Před 6 měsíci +4

    Pozdrawiam 😊

  • @ilonaS1979
    @ilonaS1979 Před 7 měsíci +6

    Nasiona już kupuje ale z sianem w domu poczekam do końca lutego❤

    • @janusztaler6528
      @janusztaler6528 Před 7 měsíci +1

      gdzie kupujesz ? w sklepie czy przez Allegro?

    • @ilonaS1979
      @ilonaS1979 Před 7 měsíci

      @@janusztaler6528 sklepy ogrodnicze,markety,i na ,,swiat kwiatow,,na alegro też czasem coś wypatrzę

  • @izabelawencel6889
    @izabelawencel6889 Před 6 měsíci +3

    Zgadzam się z panią w 100%👍👍👍wszystko ma swój okres wysiewu , temperatury No i uroku działkowca☺️😉a tego pani Izie nie brakuje , oraz mi 😅imienniczce hahahha😁

    •  Před 6 měsíci

      😁😁😁

  • @monikaa.680
    @monikaa.680 Před 6 měsíci +3

    Kalarepa jest latwa? 😮 Musze poczytac, chyba bedzie siana, no i cala reszta rowniez jak co roku ❤

  • @user-sn2xr7vi7n
    @user-sn2xr7vi7n Před 6 měsíci +3

    👍

  • @mith1783
    @mith1783 Před 6 měsíci +1

    Dla mnie o dziwo ogórki okazały się strzałem w dziesiątkę. Owocowały jak szalone i kompletnie nie miałam z nimi problemu. Posadziłam zarowno ze sklepowej, jak i własnej rozsady. Ale podobno był to dobry rok dla ogórków.
    Cukinia super, tylko niestety jak miałam kwiaty żeńskie, to nie było meskich i na odwrót 😅 bardzo frustrujące.
    Rzodkiewki, szpinak, cebule - na pewno w tym roku zagoszczą na moich grządkach. Bardzo przyjemnie się je uprawia. U mnie akurat fasole wyszły bardzo średnio, groszek także. Miały owoce, ale bardzo mało i nawet na obiad nie bardzo starczało. W tym roku chyba się wstrzymam z nimi, ale kto wie 😅

  • @aaabbb-sr8sk
    @aaabbb-sr8sk Před 6 měsíci +3

    Z wymienionych warzyw to zgodae się z dymka i cukinia. Tego nie da się popsuć.

  • @tytan7772
    @tytan7772 Před 6 měsíci

    Fasolka szparagowa ❤

  • @makss9897
    @makss9897 Před 6 měsíci +2

    😊👍

  • @Naakisa
    @Naakisa Před 6 měsíci +5

    To ja jakaś dziwna jestem, rzodkiewka ciągle zdrewniała i robaczywa, a sałata staje na wzroście na etapie paru liści. Myślę, że duże znaczenie ma odmiana. Rzodkiewka dopiero opolanka mi wyrosła. Sałatę na razie sieję na microgreens. A marchewka dopiero w tamtym roku mi urosła. A już 8 lat mam grządki. Musiałam moją glinę z ogrodu wykopać i nasypać kompostu i na to kupnej ziemi. Dopiero w tym coś zaczęło rosnąć.

    • @annaoswiecinska2564
      @annaoswiecinska2564 Před 6 měsíci +2

      To jest nas dwie dziwne ;)
      Sałaty mikro i te z rozsady i siane w gruncie. Rzodkiewki miały korzonki jak nitki a nie kuleczki.
      Nawóz był, zganiam na niedobór słonka.
      A może to ja jestem du.. nie ogrodniczka ;(

    • @halinakalembasa1498
      @halinakalembasa1498 Před 6 měsíci +5

      Chyba już trzy. Rzodkiewka to mój uprawowy koszmar 😂😂

    • @mith1783
      @mith1783 Před 6 měsíci

      ​@@annaoswiecinska2564 Słońce jest naprawdę ważne przy rzoskiewce. Kompletnie nie działa u mnie teoria niektórych osób, że rzodkiewka może rosnąć w półcieniu. Miałam w tym roku dwie grządki rzodkiewek i tylko na nasłonecznionej grządce rzodkiewki mi wyrosły, na drugiej miałam same liście. To samo z marchewką.
      Jesienią rzodkiewki słabo mi rosły, ale może ziemia już jałowa po sezonie.

    • @Naakisa
      @Naakisa Před 6 měsíci

      @@mith1783 to u mnie na jesieni wyszła mega rzodkiewka 😅 ta opolanka. Ciekawe dlaczego 🤔

    • @mith1783
      @mith1783 Před 6 měsíci +1

      @@Naakisa Muszę wypróbować. Opolanka jest super :D

  • @joanan8375
    @joanan8375 Před 6 měsíci +3

    ja wolę fasolę tyczną przynajmniej mi jej ślimaki nie zjadły a plony były wspaniałe

    •  Před 6 měsíci

      Tyczna też jest super :)

  • @ogrodoweprodukty7627
    @ogrodoweprodukty7627 Před 6 měsíci +1

    👏😊👍

  • @kingatomczak9517
    @kingatomczak9517 Před 6 měsíci +3

    Gdzie można kupić takie grządki podwyższone? To kompozyt?

    • @mith1783
      @mith1783 Před 6 měsíci +1

      Na kanale jest film o tym. Były robione samodzielnie z desek tarasowych.

    •  Před 6 měsíci

      Wszystko o tych podwyższanych grządkach jest w tym filmie: czcams.com/video/Aie3PPJ_lVQ/video.html :) Pozdrawiam, Iza

  • @wojtek2x282
    @wojtek2x282 Před 6 měsíci

    Dzien dobry. Z jakich desek ma Pani zrobione skrzynie ogrodnicze?

  • @stasiok8018
    @stasiok8018 Před 5 měsíci

    Witam, czy można prosić o informację skąd są skrzynie na warzywa? One są plastikowe czy drewniane?

  • @tytan7772
    @tytan7772 Před 6 měsíci

    Ja to wolę patison ❤