Rámik a jeho význam vo včelstve. Druhá časť rozhovoru.

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 27. 08. 2024
  • V tejto časti rozhovoru, ukážeme funkciu rámiku a úľovú zostavu, potrebnú do kočovného vozu.

Komentáře • 9

  • @alexcanispanther6642
    @alexcanispanther6642 Před 10 měsíci +5

    Vďáka za poučné videa,veľmi rád Vás počúvam a prajem veľa sil do ďalších rokov včelarenia. Dali stemi motiváciu a chcem skúsiť chov včiel ďakujem!

  • @janmiklanek7403
    @janmiklanek7403 Před 7 měsíci +1

    Ďakujem za video a dobré rady.
    Pred 60 rokmi sa bežne včelárilo na 2x7 rámikov potom na 2x8 za tým 2x9 a 2x10 a po r.1970 sa propagovalo 2x11 rámikov. Z toho vyplynulo aj zvyšovanie váhy nadstavkov. Dnes sa váha znižuje znižovaním rámikov a úľmi z polyst. alebo polyuretanu.
    Váha nadstavku sa dá veľmi dobre znížiť aj výrobou s drevom z topoľa alebo lipy z polyst. alebo slamenou izoláciou. Opláštenie sa hodí hlavne zo smreku alebo jedle. Slama sa približuje váhou polystyrénu.Vonkajší náter je najlepší lazúrou. Pri vyšších nadstavkoch sa hodí zmenšiť počet rámikov a zvýšiť ich počet.Tak ako to robí i pán Kozáček.11 rámikové nadstavky a to aj tie nízke veľmi namáhajú chrbticu ohýbaním.Vyššie rámiky s menším počtom veľmi znižujú pracnosť. vo všetkom.V jeho včelárení ma zaujalo ako sa úle prirazené k sebe vzájomne hrejú. Oceňujem jeho skúsenosti i tvorivosť.

  • @revesovciplostin8744
    @revesovciplostin8744 Před 10 měsíci +2

    Palko výborne. Pokračuj ďalej. Martin

  • @janmiklanek7403
    @janmiklanek7403 Před 6 měsíci +1

    Mne zimujú včely najlepšie v úľoch so 6 cm slamenou stenou a zúžené iba na obsadené rámiky.Tak je to už 20 rokov.Po zime ešte zúžim o 1 rámik.Potom sa plodisko so včelami dobre vyhreje a na jar rýchle napredujú. Mám čechoslovák. Som 350 m.n.m na SV svahu.V doskových úľoch vždy nestihnú jarnú znášku pre oneskorenie vo vývoji. Medný rozdiel je viac ako 2 násobok. Keď je studená jar, tak v teplých úľoch je polovica medu a v doskových úplne nič-treba kŕmiť. Tak to u mňa chodí 30 rokov. U mňa teplý úľ je med. Ale 11 rámikov CS sú ťažké na zdvíhanie. Preto sa svet hrnie na nízke rámiky a jesenné a jarné posilovanie odložencami. Pre zdravie včelára je lepší 6 rámik p. Kozáčika

  • @paveltrochymcuk3866
    @paveltrochymcuk3866 Před 7 měsíci +1

    Dobrý den
    Moc pěkné a poučné video a plno rád si znej beru a velice rád bych si udělal ty vaše úly . Natočil by jste video o jejich výrobě ?
    Mám po otci úly Čechoslováky a jsou těžké jako blázen ty vaše se mi moc a moc líbí. Nebo ho i koupím . Pavel T.

  • @deniswolf1213
    @deniswolf1213 Před 6 měsíci

    😂😂😂 ked je zena v druhom stave ,alebo ina zverina ....😂😂😂😂😂
    To pobavilo ,ale inak velmi poucne 👍

  • @countryband6
    @countryband6 Před 5 měsíci

    super vyzeraju prakticky , nepredali by ste mi 2 úľové zostavy? dakujem

  • @tiborkolesar5140
    @tiborkolesar5140 Před 7 měsíci

    aká je to trieda polystyrénu? nevyzerá ako bežný ale ako stavebný s vyššou hustotou... ďakujem

    • @janmiklanek7403
      @janmiklanek7403 Před 6 měsíci

      Polystyrény sa vyrábajú s rôznymi hustotami a teda aj váhou. Ten hustejší niekto nazve nevyzretý. Je to výstižné prirovnanie podľa vykysnutosti cesta. A to každý hneď pochopí.Aj porobetónové hmoty sa vyrábajú kysnutím z cesta. Napr. Ytong, Porfix.A proces kysnutia sa vždy nazýva aj zretie cesta.Klasická terminológia je vždy názornejšia.