Czy na kawę już niedługo będzie stać tylko najbogatszych (Dział Zagraniczny Podcast#20)

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 11. 09. 2024
  • Kawowce uprawia się w tzw. pasie kawowym pomiędzy oboma zwrotnikami, ale globalne ocieplenie to zmienia: plantacje pojawiają się już w Kalifornii czy Hiszpanii. Nie wiadomo jednak jak się tam przyjmą na większą skalę, tymczasem wzrost temperatur niszczy kultywacje w dotychczasowych krajach producenckich - do 2050 r. Etiopia, skąd pochodzi kawa, ma stracić nawet 85 proc. swoich upraw. Popularna dziś używka stanie się wówczas towarem premium, za który będzie trzeba słono płacić.
    O tej niepewnej przyszłości, oraz teraźniejszych problemach drobnych rolników z Ameryki Łacińskiej opowiada Konrad Oleksak z warszawskiej palarni kawy SIMPLo.
    Nagrania możesz odsłuchać na stronie: www.dzialzagran...
    Lub w aplikacjach: Spotify, iTunes, Google Podcasts, Pocket Casts, Stitcher, Overcast, Podplayer i Podkasty.info
    Jeżeli podoba Ci się ten podcast, to możesz mnie też wesprzeć dobrowolną wpłatą w serwisie Patronite: patronite.pl/d...

Komentáře • 4

  • @ewadrewnowicz8377
    @ewadrewnowicz8377 Před 4 lety +3

    Bardzo ciekawa audycja. Nie piję kawy z powodu nadciśnienia, ale uwielbiam zapach kawy i jej smak w różnych artykułach żywnościowych jak np. lody, ciasto,słodycze. Oby nigdy nie zniknęła z Ziemi.

  • @inneswiaty583
    @inneswiaty583 Před 4 lety +3

    Ogon konia - dokładnie te same myśli miałam słuchając! Prócz tego edukacja swoją drogą, ale fakt, że koncerny robią gigantyczna kasę na kawie, a ci farmerzy, którzy robią to dla przeżycia, muszą od ust sobie odejmować - to tylko pokazuje jak chory jest ten świat. W Brazylii kilo 'normalnej' kawy w sklepie ok. 12 reali czy w tym momencie 10zl. Co oznacza, że farmer dostał z tego połowę, jeśli nie mniej. A ludzie, którzy dla niego pracują? Każdy kto tak doi tych rolników powinien kilo kawy sobie ręcznie zebrać, żeby zobaczyć jaka to jest praca. Właśnie przez takie koncerny powstaje wtórne niewolnictwo, które bez wątpienia w Brazylii wciąż istnieje i to nie tylko jeśli chodzi o kawę, ale również kakao, orzechy nerkowca, wołowinę i inne. Dlatego rozważcie kupowanie fair trade, żeby chociaż pośrednio wesprzeć tych, którzy za tą kawa naprawdę stoją.

  • @PiotrHermanSzpiegulpl
    @PiotrHermanSzpiegulpl Před 3 lety +2

    Co prawda urodziłem się po to, aby pić kawę, ale cóż... trudno... ;-)

  • @mala2189
    @mala2189 Před 3 lety +1

    :)