KiCad 8 | e02 - Schéma

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 17. 05. 2024
  • 00:00 Otevření projektu
    00:55 Zadání projektu
    01:03 Klávesové zkratky
    01:08 Popis pracovní plochy
    02:11 Vkládání symbolů
    08:50 Kreslení cest
    12:24 Napájení / Štítky

Komentáře • 7

  • @smoovik5211
    @smoovik5211 Před měsícem +2

    Těším se na další díl, má to smysl!

  • @danulrich2289
    @danulrich2289 Před 24 dny

    Moc pěkně zpracované. Jen bych upozornil, že ve schématu jsou otočené kondenzátory. Vím, že drtivá většina schémat tohoto blikače na internetu to má špatně nakreslené. Nejspíš to někdo jednou nakreslil špatně a pak se to už jen kopíruje. Funkce obchodu: Např. sepne T2, rozsvítí se D2 přes R2 a připne C1 k zemi. Ten se začne přes R3 nabíjet. Až jeho napětí stoupne na cca 0,7V, tak se začne otevírat T1. Rozsvící se D1 přes R1. Kondenzátor C2 je v tento okamžik vybitý - má obě nožičky na stejném potenciálu a jeho připnutím na mínus rychle uzavře T2. D2 zhasne a C2 se začne nabíjet přes R4. A takto pořád dokola (AKO). Z funkce obchodu by měl i prvák (elektro) pochopit, že plus kondenzátoru musí být na bázi tranzistoru, nikoliv na kolektoru.

    • @nazornaelektrotechnika
      @nazornaelektrotechnika  Před 24 dny

      Dobrý den děkuji. Já se budu ještě nějakej ten rok vymlouvat na to, že jsem silnoproudař, tak bych Vám i věřil, ale píšete že většina schémat to má špatně, tak hledám jak na českým, tak zahraničním internetu a vypadá to, že dokonce úplně všichni, co dali do schéma polaritu to mají podle Vás špatně. To mi připadá zvláštní, tak jsem si teda zapl pro jistotu nějakou simulaci abych viděl, která nožička se nabíjí kladně a i když si stále nejsem neoblomně jistý, neklonil bych se teď k verzi, že Vy jste ten jeden ze všech co to má správně.

    • @danulrich2289
      @danulrich2289 Před 24 dny

      @@nazornaelektrotechnika Tak jsem se o tom zmínil před kolegou a ten že o tom četl před lety v literatuře a dohledal mi to. Můžeme se spojit jinak, než tady přes komentáře? Ono to je trochu složitější.

    • @danulrich2289
      @danulrich2289 Před 15 dny

      @@nazornaelektrotechnika Dá se to popř. dohledat v knížce Poznáváme elektroniku I. od Václava Maliny na straně 117 - 124. Na str. 117 jsou elektrolitické kondenzátory zapojené plusem na bázi a na straně 121 zhruba uprostřed popisuje, že elektrolitické kondenzátory by tam vůbec neměly být. Na simulacích to skutečně vycházelo, že se přepólovávají (takže na polaritě vůbec nezáleží). Z toho vyplívá, že tam klasické elektrolity nemají co dělat. Správné řešení je tedy bipolární elektrolit.

    • @nazornaelektrotechnika
      @nazornaelektrotechnika  Před 15 dny

      V profilu mám kontakt, ale moc se mi nechce rozpatlávat něco co "by měl pochopit i prvák", ale pak je to vlastně trochu složitější, vysvětlení je v nějaké zapadlé knížce a vlastně tam má být nějaké bipolární zapojení. I podle simulace z KiCadu, ale třeba Everycircut, který dělá pěkný animování nabíjení, to má byt tak jak to má zbytek světa, k přepólování na mžik dojde, ale většinu času je polarita správně, takže pokud se dielektrikum chvilinku narušuje, tak má mnohonásobek času na regeneraci, taky netřeba nějakých bipolárních zapojení, když se i 10u dá najít nepolarizované konstrukce.

  • @Cealwix_cz956
    @Cealwix_cz956 Před měsícem

    Jsem tu první