DUŠE VÝCHODU 2 - Velký den zničení démona

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 29. 08. 2014
  • Dokument Viliama Poltikoviče z jeho unikátního cyklu Duše Východu z roku 1992.
    Hudba: Vojtěch Havel, Irena Havlová. Mluví: Miroslav Moravec, Vladimír Fišer. - Duše východu je sedmidílný dokumentární seriál, který je zaměřen na nejrůznější projevy duchovního života na území dnešní Indie. Vznikl ve Studiu 61 T. Formáčka KF a.s., autorem a režisérem celého projektu je Viliam Poltikovič. Natáčení probíhalo od začátku prosince 1991 do konce února 1992, filmový štáb procestoval po Indii různými dopravními prostředky přes 18000 km. Indie je mnohonárodnostní země s velkými společenskými, kulturními i přírodními kontrasty a protiklady. Trpí nepokoji, velkou populací, negramotností a chudobou. Přesto všechno je zde velice silný duchovní život, úcta k duchovním hodnotám a tradici. Duchovní moudrost starověké Indie je stále živá, stále aktuální, oslovuje člověka jako takového bez rozdílu původu - dává mu morální oporu, ukazuje cíl a podstatu lidského snažení. To vše je velice důležité zejména pro lidi západního světa, kteří přes všechny vymoženosti moderní doby nejsou šťastnější, morálnější, spokojenější, ani lidsky vyspělejší. Duchovní podstatu našeho bytí si však lidé západu stále více uvědomují a stále více se obracejí k východním zdrojům. Proto vznikl tento seriál - aby zachytil duchovní kulturní tradici Indie a Tibeťanů žijících na území Indie v nejrůznějších geografických projevech a dal tak divákům morální a duchovní podněty, inspiraci a poučení. V seriálu se setkáme s odkazem Buddhy a Dalajlamy, poznáme život v tibetských klášterech, učení velkých jogínů žijících osaměle v pouštích, jeskyních i velkých jógových ášramech a poznáme duchovní náboženský život lidí ve městech i na vesnicích včetně několika překvapení.
    2. část - Velký den zničení démona
    Film se odehrává v Malém Tibetu, což je název pro oblast Ladakh na území severozápadní Indie. Odedávna tu žijí Tibeťané a na rozdíl od velkého Tibetu, kde Číňané zničili téměř všechny památky, se tu dochovala řada neporušených původních středověkých klášterů, které jsou dosud činné. Poznáváme náročný život vesničanů v této "měsíční krajině", ale zejména svérázný život tibetských mnichů v několika klášterech soustředěných kolem řeky Indus. Zároveň vidíme jedinečnou architekturu klášterů na pozadí velkolepého Himálaje a vzácné výtvarné památky.
    V klášteře Spitok jsme svědky jedinečné starobylé slavnosti Gutor. Mniši převlečení do symbolických kostýmů a masek se uvádějí do mediálního stavu, dosahují spojení s démony a bohy a pomocí tance předvádějí lidem, kteří sem uprostřed kruté zimy přišli z celého okolí, význam lidského života, boj dobra se zlem. Jde o zvláštní druh duchovní lidové zábavy, kde se poučení, hrůza a napětí střídá se smíchem a uvolněním. Slavnost končí rozčtvrcením a spálením démona, vítězstvím dobra nad zlem. Je to sugestivní podívaná za doprovodu originální tibetské duchovní hudby.
    Jedinečným zážitkem je i tibetský pohřeb - opět působivé barevné oblečení lamů, zvláštní hudba, zpěv manter, modlitby, oběti a směřování duše zemřelého tak, aby dosáhla v posmrtném stavu klidu a správného cíle. Komentátor nás seznámí s tibetským pojetím smrti, což dokreslí citace z tibetské Knihy mrtvých.

Komentáře • 4

  • @dcpollux8047
    @dcpollux8047 Před 7 lety +3

    Super série velice zajímavých a duchovně inspirujících dokumentů.

  • @lenkavalterova942
    @lenkavalterova942 Před rokem +1

    Nádherné ❤️

  • @dcpollux8047
    @dcpollux8047 Před 7 lety +7

    Duše východu = skvost mezi duchovními filmy.