Na jakiej wysokości zamontować czujnik licznika rowerowego

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 12. 06. 2019
  • Sprawdź ceny liczników: bit.ly/liczniki-rowerowe
    Ponoć nie ma głupich pytań (nieprawda), są tylko głupie odpowiedzi. Mam nadzieję, że moja odpowiedź na pytanie - na jakiej wysokości zamontować czujnik z magnesem od licznika, nie jest głupia. I przestanę w końcu dostawać o to pytania :)
    Subskrybuj Rowerowe Porady: roweroweporady.pl/subskrybuj/
    Mój profil na Stravie: / strava
    Grupa na FB: / tourderoweroweporady
    Facebook: / rowerowe.porady
    Instagram: / roweroweporady
    Blog: roweroweporady.pl
  • Sport

Komentáře • 156

  • @poitrjoien
    @poitrjoien Před 5 lety +162

    Czy ktoś jeszcze wiedział jak zamontować licznik, ale i tak obejrzał?

  • @robertszymkowiak4904
    @robertszymkowiak4904 Před rokem +1

    Nie pamietam czy to jest na fizyce w szkole podstawowej, czy sredniej, ale z tym czujnikiem to jest bardzo proste wyjasnienie: predkosc katowa w kazdym punkcie kola jest taka sama. Zmienia sie tylko predkosc liniowa, ale dla czujnika ta nie ma najmniejszego znaczenia. Znaczenie ma ilosc magnetycznych impulsow w czasie. :)))))

  • @buffalog6126
    @buffalog6126 Před 5 lety +10

    Ja to bym nawet powiedział: im niżej tym lepiej!
    Im wyżej zamontujemy magnes, tym większą prędkość liniową będzie osiągał i większa będzie siła bezwładności jaka na niego działa. Za tym idzie większe prawdopodobieństwo zgubienia go gdzieś po drodze.

    • @Plantum21
      @Plantum21 Před 5 lety

      w sumie racja..... natomiast jeżeli jest to magnes montowany na dwie szprychy i jest solidnie przykręcony to prawdopodobieństwo znikome.

    • @roweroweporady
      @roweroweporady  Před 5 lety +1

      Jak się go zgubi, to tylko dobrze! Bo to znaczy, że był słabo zamocowany i następnym razem trzeba założyć go tak, żeby już nigdy nie odpadł :)

    • @FoHsi
      @FoHsi Před 5 lety +1

      A jak jest blisko osi i silny magnes, to w każdej pozycji zliczy obroty koła 😀 Kiedy stoimy i tylko ruszamy kierownicą, większe prawdopodobieństwo zliczenia obrotów, jeśli czujnik jest blisko odbiornika. Dlatego po środku jest najlepiej 😁

  • @diabetyktyp2598
    @diabetyktyp2598 Před 5 lety +2

    Pomimo, że i tak wiem na jakiej wysokości zamontować, to i tak obejrzałem z ciekawości. To proste. Montujemy na takiej wysokości, żeby magnes i czujnik nie były zbyt blisko, ani za bardzo oddalone od siebie. A w którym miejscu to będzie, tak naprawdę nie ma znaczenia. Ja np. w swoim rowerze szosowym musiałem zamontować magnes i czujnik bardzo wysoko.

  • @SuperGites
    @SuperGites Před 11 měsíci +3

    Ustrojstwo, które pod wpływem zbliżającego się magnesu robi "PYK, PYK" nazywa się kontaktron. Tworzą go dwie ferromagnetyczne blaszki, które pod wpływem pola magnetycznego zmieniają swoje położenie, "PYK" i obwód elektryczny jest na moment zamknięty, komputerek rowerowy odnotowuje impuls elektryczny, liczy prędkość i odległość. W czasach, kiedy nie było jeszcze rowerowych liczników, ale były już kontaktrony, chłopaki z polibudy, zapaleni turyści, robili liczniki rowerowe z telefonicznego licznika impulsów. Nie pokazywał on prędkości, ale dość dokładnie zliczał całkowity dystans pokonany "Wagantem".😅 Pozdrówka!

  • @Jack-kj2pc
    @Jack-kj2pc Před rokem +3

    Wreszcie zrozumiałem 😁
    Dzięki za logiczne i rzeczowo.
    Pozdrawiam

  • @pangwaihir1319
    @pangwaihir1319 Před 5 lety +5

    super film , z resztą jak zawsze , pozdrawiam Cię

  • @grzechu212
    @grzechu212 Před 3 lety

    a jak ogarnąć temat jeżeli nie mamy możliwości zmiany parametrów obręczy i opony tylko posiadamy dwa magnesy?

  • @olgakudrenko6092
    @olgakudrenko6092 Před 2 lety +2

    Dzięki! Bardzo przystępnie i smiesznie, miło wytłumaczone! Chociaż wstępnie teraz wiem jak to zamontować haha mam nadzieję że sie nie odwali

  • @mareksz.4537
    @mareksz.4537 Před měsícem

    ​ @roweroweporady Hej mistrzu. No niestety nie masz do końca racji. I zaraz Ci to wytłumaczę. Jest jedna determinująca sprawa. Masz rację, że licznik czy będzie skrajnie nisko (przy piaście) czy też skrajnie wysoko przy oponie przekroczy obrót mniej więcej w tym samym czasie. Zgadza się. Tylko jest jedna kwestia. Na wysokości np. 33cm od piasty (koło 29" - 74cm) wówczas jest dużo większa prędkość obrotowa oraz dużo większy dystans pokonuje nadajnik [magnes] 2x 3,14x0,33 = 207cm = 2,07m. Dla magnesu zaraz przy piaście dajmy na to 10cm od środka będzie to 2x3,14x10 = 62,8cm = 0,63m. To i tak nie ma znaczenia bo do licznika podajemy obwód całego koła łącznie z oponą i masz rację, że nadajnik/odbiornik teoretycznie będzie odczytywał w tym samym czasie sygnał. JEDNAK SAM MAGNES MA OKOŁO 1,0cm szerokości DLATEGO DLA umiejscowienia go blisko opony. DUŻO WIĘKSZA PRĘDKOŚĆ OBROTOWA I PRZY ZBLIŻANIU SIĘ MAGNESU BĘDZIE ZNACZNIE MNIEJSZY BŁĄD ODCZYTU aniżeli podczas umiejscowienia go przy piaście. Na górze czujnik pokonuje 207cm przy szerokości czujnika/nadajnika 1cm. Na dole 63cm przy szerokości 1cm. Gdzie jest większy błąd odczytu? TWOJA TEORIA jest prawdziwa dla czujnika/nadajnika punktowego, nieskończenie małego. PODAM CI INNY PRZYKŁAD. DAJMY NA TO ŻE CZUJNIK/NADAJNIK BĘDZIE MAIŁ 10cm i będzie wycinkiem koła wówczas magnes przy piaście będzie stanowił 1/6 długości jaką pokonuje czujnik na dole. LOGICZNE?

    • @roweroweporady
      @roweroweporady  Před měsícem

      Przy dobrym czujniku nie powinno mieć to żadnego znaczenia. Bo idąc tym trybem, najlepiej byłoby schować czujnik z magnesem w piaście.
      Inna sprawa, że i tak lokalizację czujnika z magnesem wymusza na nas ułożenie szprych względem widelca. Nie można zamontować go za wysoko, bo będzie za daleko do szprych. I tak samo nie da się go założyć zbyt nisko, bo będzie za blisko szprych :)

  • @tomaszkoby516
    @tomaszkoby516 Před 5 lety

    Cześć. Temat rozwinięty z przymrużeniem oka lecz jednak fachowo. Może nagrałbys filmik o zapięciach rowerowych. Kojarzę że było coś o tym jak zapinać i ile wydać. Ale tym razem może coś w rodzaju testu które są bardziej odporne na złodzieja? Pozdrawiam.

    • @roweroweporady
      @roweroweporady  Před 5 lety +1

      Miałem odcinek, gdzie ciąłem linkę "zabezpieczającą" zwykłymi nożycami do cięcia linek przerzutkowych. Samych testów wytrzymałości różnych zapięć, jest w internecie sporo. Tak naprawdę, jak złodziej się uprze, to obejdzie każde zabezpieczenie, czy to siłą, czy sposobem. Porządny U-Lock, łańcuch czy zapięcie składane stosuje się, aby odstraszyć przypadkowych ziutków.

  • @pawelgotter1961
    @pawelgotter1961 Před 3 lety +2

    Ja mam sigme 1200 wl (bez przewodowy) ale kupując nie miałem pojęcia że za każdym razem po ok. 15min bezczynności przechodzi on w stan uśpienia i żeby zaczął cokolwiek naliczać trzeba pamiętać by każdorazowo nacisnąć przycisk co jest irytujące i nie mogę pojąć jaki to ma sens poza oszczędzaniem baterii. Już wolałem starszy model na kabelku niż co chwilę przyciskać co naprawdę doprowadza do szewskiej pasji i jest tak naprawdę awykonalne. Także patrzcie co kupujecie😉

    • @roweroweporady
      @roweroweporady  Před 3 lety

      To faktycznie kiszka. Miałem kiedyś bezprzewodową Sigmę 16.16 STS i sam się budził przy zakręceniu kołem.

    • @pawelgotter1961
      @pawelgotter1961 Před 3 lety +1

      @@roweroweporady tak też działała moja sigma 400 od 2011 roku 😁 a obecna to porażka.

  • @barrtek131
    @barrtek131 Před 5 lety

    Witaj. Mam pytanie nie związane z filmem. Jaki serwis rowerowy w łodzi możesz polecić?
    Pozdrawiam i miłego wieczoru 😁

    • @roweroweporady
      @roweroweporady  Před 5 lety +2

      Be Bike na Krzemienieckiej, Gold Sport na Kopernika i pana Ryszarda Kasińskiego z Legionów 50.

  • @JanKowalski-sy4zh
    @JanKowalski-sy4zh Před 3 lety +1

    Wysokość ma znaczenie! Od fizycznej strony nie ma to prawda. Od strony elektronicznej już ma :) Prędkość obrotowa bliżej osi jest niższa niż na obręczy. Dlatego czas styku kontaktron/hall -> magnes będzie dłużej w stanie wysokim. Rozpoczęcie nowego pomiaru czasu zaczyna się od chwili zejścia z magnesu. Czyli uśredniając błąd pomiarowy wyniosę około 5% pomiędzy dolnym punktem pomiaru a górnym na kole. Są liczniki które ten błąd niwelują pomijać czas styku, a są takie co nie korygują. Więc przyjmuje się że prawidłowym i najbardziej praktycznym miejscem montażu jest punkt krzyżowania się szprych jeśli takie występuje w dolnej części. Najdokładniejszy pomiar jest w komputerach zliczających przejście przez szprychę. Podaje się wtedy ilość szprych, obwód koła. Rozwiązanie kosztowne ale niezwykłe precyzyjne, 32 lub 36 punktów pomiarowych na obrót. Daje to odczyt bardzo szybki bez konieczności całego obrotu koła. Jest też droższy, są dwa rozważania, koszulki magnetyczne na szprychy lub farba magnetyczna.
    Rozwiązania takie ostnio stosuje się w rowerach elektrycznych.

    • @roweroweporady
      @roweroweporady  Před 3 lety

      Hmmm... pytanie od elektronicznego laika. Co za różnica czy czas styku będzie ciut krótszy czy ciut dłuższy, skoro licznik bierze pod uwagę sam fakt styku, traktując to jako info, że koło wykonało pełen obrót? Grunt, żeby wykrywał kolejne obroty czyli czujnik z magnesem dobrze się "widziały".

    • @JanKowalski-sy4zh
      @JanKowalski-sy4zh Před 3 lety

      @@roweroweporady przy prędkościach wyższych czas to droga, błąd pomiarowy przy "zestyku" obniża pomiar o kilka procent, zależy od szerokości magnesu oraz zastosowanego czujka halla/kontaktronu. Jeśli przyjdzie Ci kiedyś zbudować licznik i pojawi się liniowy błędą pomiaru, to wiedz że to właśnie czas przejścia będzie powodował ten błąd.

  • @mariuszstachowiak1358
    @mariuszstachowiak1358 Před 4 lety +23

    Zapomniałeś dodać że czujnik licznika montujemy z prawej strony roweru. Zamontowany z lewej strony liczy do tyłu 😉

  • @mirkas47
    @mirkas47 Před 8 měsíci

    A ja mam pytanie. Który pomiar odległości jest lepszy. Wg licznika- wpisany obwód koła. Czy wg gps (3 różne programy- podobny wynik). Obydwa pomiary sporo się różnią. Czy może sprawdzić mierzoną odległość na jakimś pewnym dłuższym odcinku. Np 1 km. Gdzie ?

    • @roweroweporady
      @roweroweporady  Před 8 měsíci

      Na pewno warto sprawdzić wynik na dłuższym odcinku, na asfaltowej drodze i w możliwie otwartym terenie (np. jakieś pola), a nie między budynkami czy w lesie.
      Błąd pomiarowy zawsze się pojawi, kwestia jak będzie duży. Ugięcie opony, jazda po nie do końca prostej linii itd. Zresztą GPS też może mieć swoją dokładność.

  • @adams.4051
    @adams.4051 Před 4 lety +2

    Lubie tego tematu debaty hahaha dla tego kciuk w górę, ze chcialo ci sie to nagrywać :)
    Prawda jednak jest taka, że po obejrzeniu twojego filmu nie wytrzymałem i pożyczyłem (chwilowo wymontowałem) licznik od żony i założyłem u siebie dwa (takie same) jeden na skrajnym górnym, drugi na skrajnym dolnym położeniu. Po zamianach licznikow, czujników, magnesów i identycznej kalibracji, test wyszedl tak: przekłamanie w prędkości koła jest o ok 1.5km/h co lepsze ze powyżej 25km/h różnica jest już o prawie 2.5km/h oczywiscie wyścig wygrał ten najbliżej piasty... Mnie osobiście to rybka bo licznika używam do utrzymywania stałej prędkości a dystans mam w d... Ale wiem ze są na swiecie ludzie, ktorym by to mogło przeszkadzać, do tego podważając swą wypowiedź, mozna również powiedziec ze błędy we wskazaniu robi dalsza odległość czujki od licznika czego również nie wykluczam lecz kontrą na to znów jest zasada działania przerzutek w rowerze dla czego na tzw. Jedynkach nie możemy polecieć 35km/h? Zasada działania ta sama łancuch zmniejsza średnicę na kole zębatym jak magnes na szprysze... Dla tych ktorzy przetrwali i dotarli do konca mojej wypociny ;) Polecam załóżcie czujke w połowie widelca (promieniu koła) i serio miejcie to w d... Bo błędy tak czy srak wyjadą czy to przez zmianę cisnienia w oponach, spadek napiecia bateri czy zabrudzenie czujki czy temeratury gdzie sama czujka będzie wolniej reagowała, a cisnienie w oponach spadnie bo mamy na przyklad - 20 na dworze

    • @roweroweporady
      @roweroweporady  Před 4 lety +5

      Rozpisałeś się, a chyba nie zrozumiałeś tego co opowiedziałem w nagraniu. Tak więc powtórzę - ile czasu zajęło temu magnesowi na górze przebycie całej drogi, a ile temu na dole? TYLE SAMO! A opona pokonuje tę samą drogę, niezależnie czy magnes jest wyżej czy niżej (czy nie ma go wcale).
      "mozna również powiedziec ze błędy we wskazaniu robi dalsza odległość czujki od licznika czego również nie wykluczam"
      Na szczęście sam sobie odpowiedziałeś na pytanie dlaczego mogły pojawić się różnice we wskazaniach. Każdy licznik ma zalecaną odległość czujnika od magnesu.
      Twoje rozważania o przełożeniach w rowerze niestety nijak się mają do tematu wysokości magnesu na kole. To zupełnie inna fizyka. Ja się z jednej strony cieszę, że mój materiał być może komuś pomógł w rozwiązaniu tej "zagadki", ale równocześnie jestem przerażony, że nadal zdarzają się osoby z wątpliwościami.

  • @tadekrafa4121
    @tadekrafa4121 Před 4 lety +1

    To na jakiej wysokości byśmy umieścili magnes , miało by bardzo duże znaczenie , jeśli mierzylibyśmy prędkość liniową koła, a nie obrotową. Przy obrotowej nie ma to , żadnego znaczenia .

    • @donkiszot8852
      @donkiszot8852 Před rokem

      Z tym, że lepiej jest umieszczać magnes i czujnik licznika na takiej wysokości, na której odległość między magnesem i licznikiem jest jak najmniejsza - generalnie jak najbliżej piasty.
      Liczniki mają określoną w specyfikacji maksymalną odległość magnesu od licznika, powyżej której nie będą [prawidłowo] działać.

  • @DNN-xz1wp
    @DNN-xz1wp Před 4 měsíci

    Dzięki :)

  • @greenbike08
    @greenbike08 Před 5 lety +11

    Dla Einsteina to ma znaczenie, dla Galileusza i Newtona nie ;)

    • @roweroweporady
      @roweroweporady  Před 5 lety +2

      No tak, wszystko jest względne ;) A jakby drugie koło wysłać w podróż kosmiczną do odległej galaktyki, to...

    • @patataj7673
      @patataj7673 Před 3 lety +1

      A Bohr by stwierdził, że to wszystko i to tak kwestia prawdopodobieństwa

  • @yaco6865
    @yaco6865 Před 3 lety

    Doradzisz mi pomijając teorie z fizyki z którą się zgadzam.Moj pojazd nie posiada szprych. Jak zamontować czujnik z magnesem w jednośladzie Indiana X Rock 36?

  • @ireneuszzydo1152
    @ireneuszzydo1152 Před rokem

    Witam
    Mam problem z Odo sislej jego sprowadzeniem do licznika. Otoz odo wynosi 240 cm czyli 2400 mm jest ustawione na 22.5 . Nam8 wprowadzam odo to licznik tego nie zapisuje. I dalej jest 22.5. jeszw dodam ze max pierwszej liczby to 3. Zeresetowalem licznik to samo. Licznik to kross krc 208. Nie wiem czy ja coś zle robie. Czy to poprostu szajs

    • @roweroweporady
      @roweroweporady  Před rokem

      Cześć,
      bez zobaczenia tego na żywo ciężko mi cokolwiek doradzić. Jeżeli kupiłeś ten licznik w sklepie stacjonarny, to polecałbym wycieczkę w to miejsce, niech zerkną co jest nie tak. A jeżeli przez internet to bym reklamował.

  • @krystiangreda8889
    @krystiangreda8889 Před 5 lety

    Czy sprawa z nową ramą bish basha została wyjaśniona? Moze gdzies mi umknelo.

    • @roweroweporady
      @roweroweporady  Před 5 lety +1

      Mam już pół odcinka nagranego, drugie pół czeka w kolejce do nagrania :)

  • @zyghom
    @zyghom Před 5 lety +14

    prawde mowiac ten odcinek mogl miec 5 sekund (Z obowiazkowym CZESC!): "czujnik i magnes montujemy tak, by sie widzialy, niewazne na jakiej wysokosci" ;-)

    • @roweroweporady
      @roweroweporady  Před 5 lety +5

      Nie, nie, nie :) Cały pic polegał na wytłumaczeniu "dla opornych" dlaczego wysokość montażu nie ma znaczenia dla poprawności pomiaru (jeżeli tylko czujnik widzi się z magnesem). Naprawdę mimo opisu, jak to zamontować, ludzie wracają z teorią, że wysokość będzie zmieniać odczyt.

    • @mtbofff4300
      @mtbofff4300 Před 5 lety

      Marudzisz 😁 Doktorycyzować się można na każdy temat oporni mogą zrozumieć zasadę działania..

  • @elliass10000
    @elliass10000 Před 3 lety

    Dzięki

  • @Krzysztofer
    @Krzysztofer Před 5 lety +3

    wiem ale obejrzę :P

  • @dlaczegobynie.86
    @dlaczegobynie.86 Před 5 lety +10

    Tłumaczenie dla opornych 😂😂

    • @roweroweporady
      @roweroweporady  Před 5 lety +3

      Chciałem już ostatecznie uciąć pytania o to. Mam nadzieję, że się udało :)

  • @Greybow864
    @Greybow864 Před 3 lety

    A w programowaniu nie powinna być czasem uwzględniona wysokość opony? Bo to wpływa na obwód przecież

    • @roweroweporady
      @roweroweporady  Před 3 lety +1

      Do licznika wpisujesz jedynie obwód opony. Licznik nie pyta o jej wysokość, o numer buta, o pogodę czy Twój humor :) Wystarczy obwód.
      Oczywiście, że szersza opona zazwyczaj jest wyższa, ale skąd licznik to ma wiedzieć? Jego interesuje obwód.

  • @KennyMinigun
    @KennyMinigun Před 5 lety +2

    Mam zdanie, że magnes lepiej zamontować bliżej środka koła. Dlaczego? Bo wtedy jest mniej wibracji w punkcie mocowania magnesu oraz sam magnes obraca się z mniejszą prędkością co w sumie jest lepiej dla bezpieczeństwa urządzenia. Chociaż zdaję sobie sprawę, że to tylko przekonanie i nie znam żadnego badania, które by to potwierdzało. Więc może się okazać po prostu bzdurą.

    • @roweroweporady
      @roweroweporady  Před 5 lety

      Przy dobrze zamocowanym magnesie, nie ma to większego znaczenia. Można odwrócić sytuację - lepiej wyżej, bo jest mniejsze ryzyko, że urwiemy czujnik o jakąś gałązkę czy krzaczek :)

    • @KennyMinigun
      @KennyMinigun Před 5 lety

      @@roweroweporady Racja. Ale to wciąż sugeruje właśnie bliżej środka koła :)

    • @roweroweporady
      @roweroweporady  Před 5 lety

      @@KennyMinigun Fak, racja, patrzyłem tylko "od góry", a nie spojrzałem "od dołu" :)

    • @RafaPiszcz
      @RafaPiszcz Před 5 lety +1

      @@roweroweporady Mimo wszystko też uważam, że bliżej środka lepiej gdyż impulsy będą trwały dłużej i mniejsze prawdopobieństwo że co któryś zostanie przez licznik pominięty. Może mieć to znaczenie przy tańszych produkcjach.

  • @agentduglas1988
    @agentduglas1988 Před 3 lety

    Mam taki problem ze licznik działa nie płynnie. Jadę przypuszczalnie 20 km na godzinę i nagle licznik pokazuje 7 km na godzinę przez sekundę i dalej 20 km na godzinę. W takich przypadkach przejeżdżając 50 km drogi. ....z licznika rowerowego wynika że przejechałem 45 km a realnie powinno być 50. Baterie niedawno wymieniłem w nadajniku i liczniku. Licznik Pro Fex 11 funkcji

    • @roweroweporady
      @roweroweporady  Před 3 lety +1

      Jeżeli baterie są nowe, to znaczy, że czujnik jest za daleko od magnesu. Albo np. na jakichś nierównościach się od niego odsuwa.

    • @agentduglas1988
      @agentduglas1988 Před 3 lety

      @@roweroweporady Zobaczę co tam i dam znać jak będę wiadomy powód. Dzięki

  • @domenicokowalski7037
    @domenicokowalski7037 Před rokem

    Jezu jakby tak w szkole tłumaczyli to dalej bym zaszedł z pewnością nie tylko podstawówka haha

  • @olekbujaa7068
    @olekbujaa7068 Před měsícem

    Magnes idący po mniejszym okręgu zatoczy koło w tym samym czasie co po dużym ale mniejsze koło zrobi więcej okrążeń niż większe skąd liczniki wiedzą jaki dystans jest pokonany ?

    • @roweroweporady
      @roweroweporady  Před měsícem

      Przecież cały odcinek jest o tym :) Wpisujesz do licznika obwód koła, magnes mija czujnik, cyk - idzie impuls do licznika. A licznik na podstawie czasu, w którym koło wykonało pełen obrót, liczy jaką masz prędkość (dystans/czas).

  • @rafajedrzejczak7947
    @rafajedrzejczak7947 Před 5 lety +26

    To chyba jacyś "płasko-ziemcy" mają takie pytania XD

    • @roweroweporady
      @roweroweporady  Před 5 lety +1

      Zrzucam to na brak zastanowienia się, jak działa licznik. Gorzej jak ktoś potem brnie w swoje teorie ;)

  • @jasz1111
    @jasz1111 Před 4 lety +2

    Super! Prościej się już chyba nie da 😅

  • @tomek8530
    @tomek8530 Před 9 měsíci

    mam licznik bezprzewodowy firmy Kross i przekłamanie w stosunku do GPS z aplikacji wynosi około 1 km . tzn na liczniku Kross 21 km zrobionych a na GPS 20 km przejechanych. Licznik ustawiony według instrukcji i obwód koła się zgadza. Skąd takie przekłamania ?

    • @roweroweporady
      @roweroweporady  Před 9 měsíci

      Licznik powinien być ustawiony według realnego, zmierzonego obwodu koła.
      Do tego test najlepiej przeprowadzić na otwartym terenie, jadąc po drogach bez wysokich drzew (las).
      Trzecia sprawa - jakim GPS-em sprawdzałeś dystans? GPS też nie zawsze pokazuje dokładnie, zwłaszcza w bardzo tanich urządzeniach.

    • @lukasrm93
      @lukasrm93 Před dnem

      GPS może stracić chwilowo zasięg i powiedzmy odcinek kilkudziesięciu metrów połączy sobie w linii prostej, a Ty zrobiłeś w tym czasie łuk i już nasz ileś metrów różnicy. W terenach miejskich lub leśnych takich sytuacji może być sporo, co powoduje zawyczaj przekłamanie licznika gps w mniejszą wartość względem poprawnie zamontowanego zwykłego licznika. Przy 20 km ten 1 km w skrajnych przypadkach jest bardzo możliwy.

  • @asmateus
    @asmateus Před 3 lety

    Dobra ale jak ustawić w liczniku parametry?? Zeby liczyl dobrze a nie za mało albo za dużo

    • @roweroweporady
      @roweroweporady  Před 3 lety

      Jest już o tym odcinek. Do licznika wpisujesz obwód koła, a potem ew. sprawdzasz to np. z GPS w telefonie.

  • @dziabi3
    @dziabi3 Před 8 měsíci

    Ja zamontujesz na dużej średnicy to pokazuje więcej 😂😂😂😂😂

  • @Piotrekxxxl243
    @Piotrekxxxl243 Před 4 lety +1

    Kiedyś też nad tym dumałem

  • @marek17
    @marek17 Před 5 lety

    Skąd różnica w pomiarze przejechanego dystansu pomiędzy prawidłowo zainstalowanym licznikiem przewodowym lub bezprzewodowym a licznikiem pobierającym dane z GPS w/g moich obserwacji średnio na 40 km przejechanych licznik pobierający dane z GPS zaniża przebieg w stosunku do licznika tradycyjnego o jakieś 1,5 km ?

    • @FoHsi
      @FoHsi Před 5 lety

      Dwie różne metody pomiaru to i dwa różne wyniki... GPS liczy po prostej od A do B w odstępie powiedzmy 1s, licznik liczy obroty koła. Nawet ciśnienie w oponach ma znaczenie, ale u mnie są zbieżne nawet do 100km chyba, więc kombinuj z ręcznym wprowadzaniem rozmiaru koła w liczniku. Nie zawsze rozmiar 28 cali to będzie 28 cali w liczniku.

    • @marek17
      @marek17 Před 5 lety

      @@FoHsi rozmiar koła wprowadzałem wpisując dane z tabel dołączanych do instrukcji liczników oraz liczyłem na podstawie wzoru na obwód koła zawsze mam ten sam margines błędu w porównaniu z GPS bez względu na to czy jest on z licznika nawigacji rowerowej GPS czy np smartfona z uruchomioną aplikacją Endomondo ciśnienie w oponach stałe przy każdym pomiarze

    • @FoHsi
      @FoHsi Před 5 lety

      @@marek17 ale napisałeś, że licznik z GPS zaniża, a nie licznik tradycyjny zawyża... Tradycyjny możesz dostosować do GPS i skoro zawyża, to zmniejsz rozmiar koła o powiedzmy 5-10mm (większość liczników pozwala na wpisanie ręcznie obwodu koła), a najlepiej zmierzyć obwód koła.

    • @marek17
      @marek17 Před 5 lety

      @@FoHsi czyli rozumiem że GPS jest nieomylny i nie posiada żadnego marginesu błędu ? a wzór O = 2 · π · r na obwód koła według którego wprowadzam dane do licznika biorąc pod uwagę nawet ciśnienie w oponie i wysokość bieżnika mam na do niego nagiąć ? 😃 Czegoś tu nie pojmuję 😃

    • @marek17
      @marek17 Před 5 lety

      Może admin kanału mnie oświeci ? 😃

  • @mertheo
    @mertheo Před 3 lety

    Gdy ustawiłem wszystko na liczniku jak trzeba i zamontowałem, a mimo tego działa wszystko poza liczeniem KM to mogłem coś zrobić nie tak? czy jest opcja, ze ten czujnik przy amortyzatorze jest uszkodzony? Montowałem rok temu w innym rowerze i nie miałem żadnych problemów.

    • @roweroweporady
      @roweroweporady  Před 3 lety

      Jeżeli licznik pokazuje prędkość, to i kilometry powinien zliczać. Jeżeli nie pokazuje prędkości, no to popatrz czy czujnik "widzi" się z magnesem na kole.

  • @marekciostek1458
    @marekciostek1458 Před 5 lety +2

    Szprychy są pod kątem względem widelca. Przynajmniej tak to na nagraniu widać. Ale pełen obrót to pełen obrót. Licznik liczy tylko czas, a nie drogę przebytą przez magnes. Czas x obwód koła, a nie czas x obwód (okrąg) po jakim porusza się magnes. Dlatego nie jest ważna wysokość mocowania i jak duży/mały okrąg robi czujka (magnes).

    • @Plantum21
      @Plantum21 Před 5 lety

      myślę że to nie ma znaczenia. Jest prosta linia, być może gdybyś mierzył dwa punty to otrzymałbyś przesunięcie czasowe pomiędzy nimi, ale nadal przy jednym punkcie pomiaru, prędkość/częstotliwość nie ulega zmianie.

  • @szycu5595
    @szycu5595 Před 3 lety

    Zawsze na liczniku byli napisane, zamontować najniżej na szprysze jak się da,

    • @roweroweporady
      @roweroweporady  Před 3 lety

      To by się zgadzało - im niżej, tym szprychy bliżej widelca, a co za tym idzie - magnes bliżej czujnika. Ale na maksa nisko też nie zamontujesz, bo się okaże, że te dwa elementy będą o siebie ocierać.

  • @ShwarcArnold
    @ShwarcArnold Před 4 lety

    To teraz zagadka, jak obliczyć poprawnie obwód koła?

    • @adredy
      @adredy Před 4 lety +1

      pompujesz opone stawiasz rower na podlodze toczysz go i masz od wentyla do wentyla ;) albo robisz kreche na oponie jak kto woli

    • @ShwarcArnold
      @ShwarcArnold Před 4 lety +2

      @@adredy błąd :) Byłeś blisko, ale pominąłeś jedną istotną sprawę, zapomniałeś posadzić kierowcę na ten rower. Dopiero z kierowcą na pokładzie, a więc po ugięciu się opony pod jego ciężarem, wyjdzie nam poprawny obwód koła ;)

  • @unboxingipl9112
    @unboxingipl9112 Před 3 lety

    fajna porada

  • @kazikkulih
    @kazikkulih Před 5 lety +6

    A na przednie czy tylne koło? Przednie robi więcej obrotów niż tylne 😁

    • @roweroweporady
      @roweroweporady  Před 5 lety +10

      A drugi wagon tramwaju jedzie szybciej :D

    • @bikeplustech33
      @bikeplustech33 Před 5 lety +3

      Niepotrzebnie założyłeś mniejsze koło z przodu 😆

    • @kazikkulih
      @kazikkulih Před 5 lety +1

      @@bikeplustech33 podczas jazdy po łuku przednie koło jedzie szybciej 😁

    • @bikeplustech33
      @bikeplustech33 Před 5 lety

      @@kazikkulih Nie tylko 😀

    • @drewmet4711
      @drewmet4711 Před 5 lety

      Przednie robi więcej bo kręcisz nim i jedzie większym łukiem

  • @kuba9897
    @kuba9897 Před 11 měsíci +1

    Niesamowite, że ludzie mogą zadawać takie pytania jak w tytule filmu.

  • @zajecbezjajec
    @zajecbezjajec Před 3 lety +1

    Tak jak w życiu wielkość ma znaczenie ;)

    • @chimerameduza
      @chimerameduza Před 2 lety +1

      Znaczenie ma najpierw grubość, a potem długość.

    • @jankowalski4409
      @jankowalski4409 Před 10 měsíci

      @@chimerameduza i sprężystość 🤣🤣🤣

  • @krzysiek8775
    @krzysiek8775 Před 3 lety

    Jaki jest obwód koła 29 cali

    • @pawelE49
      @pawelE49 Před 3 lety +1

      Dzisiaj mierzyłem i mi wyszło 2m27 cm ✌️

  • @FoHsi
    @FoHsi Před 5 lety +6

    Że takie rzeczy trzeba tłumaczyć... 😀

    • @roweroweporady
      @roweroweporady  Před 5 lety +1

      Niestety ¯\_(ツ)_/¯ Jak widać po komentarzu Ireneusza, nawet to tłumaczenie nie wystarczyło.

    • @MTWODZU
      @MTWODZU Před 5 lety

      No niestety. System edukacji jest, jaki jest, a do tego dochodzi zupełne zatrzymanie się w rozwoju większości społeczeństwa po zakończeniu szkoły. Pamiętam jak kiedyś spierałem się z kolegami, którzy nie dawali wiary, że samochód jadący z tą samą prędkością, na tym samym biegu, z góry i pod górę będzie miał wskazywaną tą samą wartość na obrotomierzu.

    • @FoHsi
      @FoHsi Před 5 lety

      To może nie tyle kwestia edukacji, tylko przykład jest po prostu nieżyciowy i trudny do zrealizowania w praktyce bez tempomatu czy innego systemu aktywnego hamowania.
      A nawet z tempomatem samochód sam dobierze bieg i obroty, a przykład zakłada jazdę na tym samym biegu.
      Także ja bym tak kolegów surowo nie oceniał.
      Podeszli do tego praktycznie, Ty teoretycznie i stąd rozbieżne wnioski 😀

    • @MTWODZU
      @MTWODZU Před 5 lety

      @@FoHsi W podanym przykładzie chodzi o zwykłą przekładnię sprzężoną na sztywno, więc nie ma potrzeby oddzielana praktyki od teorii. Rozważamy tu działanie mechanizmu, a nie wykonanie eksperymentu w praktyce. Różnica w pojmowaniu tego przez moich kolegów i mnie wynikała raczej z tego, że ja w dzieciństwie rozkręcałem różne zabawki, proste urządzenia mechaniczne, interesowałem się techniką, a oni biegali za skórzana kulką wypełnioną powietrzem ;)

  • @robertnofikow3136
    @robertnofikow3136 Před 3 lety

    Dlaczego wskazanie licznika przewozowego nie zgadza się z zewnętrznym GPS?

    • @roweroweporady
      @roweroweporady  Před 3 lety +1

      Każde urządzenie ma swoją dokładność. Przy liczniku z czujnikiem na kole - ciśnienie w oponie, ustawienie obwodu w samym liczniku czy jazda niekoniecznie po prostej.
      W przypadku licznika z GPS dokładność zależy od jakości odbiornika, od częstotliwości zapisu danych (co sekundę, co dwie, co pięć itd.) ale także od tego czy nie są zasłonięte satelity GPS (np. przy jeździe po lesie lub przy wysokich budynkach).
      Póki są to różnice 1-2% to bym się tym nie przejmował.

    • @robertnofikow3136
      @robertnofikow3136 Před 3 lety

      @@roweroweporady no na GPS pokazało 51.56 km a na liczniku 46.82

    • @darekdarek1617
      @darekdarek1617 Před 3 lety +2

      @@roweroweporady położe magnesu nie ma znaczenia dla odczytu, ale ma znaczenie dla oporów ruchu - areodynamicznych i momentu obrotowego. Magnes powinien być zamontowany jak najbliżej osi.
      Jeśli chodzi o dokładność, to należy ustawić taką wartość, żeby pokrywało się z odczytem gps - warto pomiar sprawdzić na kilku dluższych trasach.

    • @roweroweporady
      @roweroweporady  Před 3 lety

      @@darekdarek1617 Jaki opór aerodynamiczny? :) Magnesik i czujnik generują pomijalny opór.
      Z momentem obrotowym musiałbyś rozwinąć temat, bo nie łapię.

    • @darekdarek1617
      @darekdarek1617 Před 3 lety +1

      @@roweroweporady pomijalny? A wiesz jak duży? Mniej więcej taki jak dodatkowych 3-10 (zależy mocno od prędkości ... czyli od połozenia na kole) szprych aero. O momencie nie będę tłumaczył, bo jeśli to trzeba tlumaczyć to znaczy, że brak podstaw czyni dyskusję bezprzedmiotową. Sprawdź co kryje się pod pojęciem "moment obrotowy" i dopasuj to do położenia czujnika na kole.

  • @simon1313ss3
    @simon1313ss3 Před 4 lety +1

    im bliżej magnez srodka piasty tym dłuzej jest zwierany styk. to jest jedyna zależność gdyż po przekroczeniu jakiejsc predkosci magnes bedzie juz tak szybki ze czujnik przestanie działać. jedynie to ma znaczenie. ale producent mojego licznika podaje ze przy 220 km/h licznik przestaje działać.

    • @roweroweporady
      @roweroweporady  Před 4 lety +1

      Nie, nie będzie dłużej zwierany (przy założeniu, że w obu przypadkach czujnik tak samo dobrze "widzi" magnes").

    • @simon1313ss3
      @simon1313ss3 Před 4 lety +1

      @@roweroweporady no nie moge sie z tym zgodzić. czas jednego obrotu bedzie identyczny. ale im dalej od piasty tym magnes bedzie sie poruszać szybciej. wiec bedzie krótszy czas " zwarica styku" w czujniku licznika.

    • @roweroweporady
      @roweroweporady  Před 4 lety

      Okej, przemyślałem temat - faktycznie magnes na dole może być ułamek sekundy dłużej "widoczny" przez czujnik, ale różnice będą na tyle nieduże, że jeżeli w obu przypadkach odległość między magnesem a czujnikiem będzie okej - to nie będzie to miało znaczenia dla pomiaru.

    • @simon1313ss3
      @simon1313ss3 Před 4 lety

      @@roweroweporady no zgadza się. błąd pomiaru moze sie pojawic wg producenta mojego juz nie działajacego licznika przy ok 220km/h. predkosc nie osagalna dla zadnego roweru bez doczepionego silnika odrzutowego.

  • @karolinas.7999
    @karolinas.7999 Před 4 lety +1

    Szkoda, że nie ma filmiku jak zrobić kiedy jest amortyzator i do tego tarcza po lewej stronie.... :(

    • @roweroweporady
      @roweroweporady  Před rokem

      Przecież uginanie się amortyzatora nie zmienia odległości czujnika od magnesu, chyba, że w amorku typu RockShox RS-1, ale to jeden z nielicznych wyjątków.
      W rowerach z hamulcami tarczowymi tarcza zawsze jest po lewej stronie i jeżeli przeszkadza w montażu czujnika, to trzeba go zamontować po prawej stronie i już :)

  • @grzegorz75jan
    @grzegorz75jan Před 5 lety

    A może coś robię źle. Zobaczmy )

    • @roweroweporady
      @roweroweporady  Před 5 lety

      Jeżeli licznik pokazuje prędkość i dobrze wpisałeś obwód koła, to znaczy, że wszystko jest dobrze :)

  • @konrad3050
    @konrad3050 Před 2 lety +4

    Pełny obrót ;) "pełen" stosuje się tylko z rzeczownikiem w dopełniaczu, np "kosz pełen kwiatów". Ale tak to pięknie wyjaśnione!

  • @szymus190
    @szymus190 Před 5 lety

    Nie ma znaczenia na jakiej wysokości jest licznik zamontowane, bo i tak wszystko sprowadza się do przebytego czasu przez koło. Czy będzie na górze, czy na dole pełen obrót i tak będzie w tym samym czasie. Budowa szprych, koła, widelca i tak wymusza montaż licznika bliżej piasty.

  • @gieldugieldu
    @gieldugieldu Před 5 lety +1

    We wzorze powinieneś wpisać małe v

  • @robertsurajewski801
    @robertsurajewski801 Před 11 měsíci

    Spoko,

  • @kubab.288
    @kubab.288 Před 3 lety

    Oczywiście, że wysokość, na której zamontowany jest czujnik, ma znaczenie! Wśród komentarzy znalazłem tylko jedną osobę, która o tym napisała, ale bez wytłumaczenia. Im wyżej jest czujnik tym większa prędkość liniowa pomiędzy czujnikiem a magnesem a zatem i krótszy czas oddziaływania magnesu na czujnik. Powodować to może gubienie nawet brak wykrycia magnesu przez czujnik lub nie zliczenie impulsu przez licznik. To właśnie powoduje niestabilna pracę przy większych prędkościach jazdy. MONTUJCIE CZUJNIKI JAK NAJBLIŻEJ PIASTY.

    • @roweroweporady
      @roweroweporady  Před 3 lety

      Obstawiałbym bardziej, że im wyżej zamontowany czujnik z magnesem, tym bardziej odsuwają się od siebie (szprychy odsuwają się od widelca). Dlatego siłą rzeczy i tak nie zamontuje się takiego zestawu zbyt wysoko, bo nie będą się "widzieć".
      Odnośnie większej prędkości liniowej, to może to kiedyś sprawdzę czy będzie to miało wpływ na odczyt :) Podłożę coś pod czujnik, żeby zbliżył się do magnesu i porównam z sytuacją gdy czujnik jest nisko.

  • @sawekk.4136
    @sawekk.4136 Před 3 lety

    Kds

  • @misiukisiu
    @misiukisiu Před 4 lety +1

    Cały ten film jest nieważny, ponieważ w TVP ogłoszono nowy sposób liczenia obwodu koła i każde dziecko wie, że koło o obwodzie 2,5m musiało by mieć 2,5 m średnicy, czyli rower bylby wielkości ciężarówki.

    • @benedyktjurek1943
      @benedyktjurek1943 Před rokem

      Potrafisz pokazać cokolwiek z tego, co twierdzisz? Nie? Ojej...

    • @misiukisiu
      @misiukisiu Před rokem

      @@benedyktjurek1943 Nie ojej, tylko proszę: czcams.com/video/GONbuRXz0Ak/video.html

  • @ireneuszata2126
    @ireneuszata2126 Před 5 lety

    Żeby być bardziej dokładnym, do licznika nie wklepujemy obwodu koła, tylko obwód okręgu po jakim porusza się magnes, podany w mm (matematyka, szkoła podstawowa). Wysokość na jakiej zamontujemy czujnik jest promieniem tego okręgu, więc jednak ma jakeś znaczenie.

    • @katmai7777
      @katmai7777 Před 5 lety +6

      W skrócie: NIE! Wpisujemy: Obwód koła! A najlepiej zrobić znacznik na kole i przejechać 20 pełnych obrotów na prostej. Następnie ten "ślad" zmierzyć. Wynik podzielony przez 20 da bardzo dokładny obwód koła z uwzględnieniem wagi rowerzysty i "ugięcia" opony.

    • @semper762
      @semper762 Před 5 lety

      Do licznika wpisujemy obwód koła, a raczej już opony. I wyniki też mogą się nieznacznie różnić przy tej samej oponie, ale różnym ciśnieniu.

    • @ukaszw7278
      @ukaszw7278 Před 5 lety +2

      Gdzieś Ty się fizyki uczył?

    • @Plantum21
      @Plantum21 Před 5 lety

      do licznika powinniśmy wprowadzić - wyrażony w milimetrach - obwód napompowanej opony. Oczywiście nikt sie w to nie bawi ;)

    • @roweroweporady
      @roweroweporady  Před 5 lety +5

      @Ireneusz Łata Usiądź i spokojnie się zastanów, czy licznik rowerowy ma za zadanie pokazać ile kilometrów przejechał magnes na kole, czy może jednak opona.

  • @MikoLuxYT
    @MikoLuxYT Před rokem

    Taki dźwięk intra ma kanał @Skylark

    • @roweroweporady
      @roweroweporady  Před rokem +1

      I pewnie jeszcze tysiąc innych CZcamsrów :) Dźwięk pochodzi z bazy dźwięków YT.

  • @aleksandermitkiewicz3097

    A co jeśli nie mamy możliwości zaprogramowania wielkości obręczy i jest tylko tabela rozmiarów? Szanowni „ płasko ziemcy”
    Bo chyba o to ludziom chodzi w tych pytaniach. Przecież małe kółko przejedzie mniej przy jednym obrocie niż duże a czujnik wykryje w obu przypadkach jeden obrót.

    • @roweroweporady
      @roweroweporady  Před rokem

      Nie, nie o to chodzi w pytaniach. Wielkość koła nie ma znaczenia odnośnie wysokości montażu czujnika/magnesu.
      Jeżeli w liczniku nie można podać dokładnego obwodu koła, a jedynie przybliżony wymiar, np. 26 cali, 28 cali itp. to trzeba albo zmienić licznik na trochę lepszy, albo po prostu pogodzić się z tym, że podawany wynik może być obarczony trochę większym błędem.