KrowaTV: Mocznik w mleku - istotny parametr w chowie krów mlecznych

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 25. 05. 2022
  • Bardzo często przedmiotem analizy hodowców, zootechników, doradców żywieniowych, a także lekarzy weterynarii jest zawartość mocznika w mleku. Poziom mocznika w mleku jest niezbędnym wskaźnikiem do monitorowania głównie ilości i wykorzystania dostarczonego krowie białka. Najbezpieczniej jest, gdy waha się w granicach 150-270 mg/l.
    Mocznik w mleku informuje m.in. o ilości azotu, który przy optymalnym poziomie energii jest wykorzystywany do efektywnej syntezy białka mikrobiologicznego. Zawartość mocznika w mleku jest częściowo skorelowana z ilością amoniaku, wykorzystywanego przez mikroorganizmy bytujące w żwaczu do syntezy aminokwasów i białka bakteryjnego. Mówiąc prościej - czy dawka zjadana przez krowę jest właściwie zbilansowana pod względem białkowo-energetycznym.
    Poziom mocznika wzrasta głównie podczas skarmiania młodej zielonki z traw, kiszonek z roślin bobowatych (koniczyna, lucerna), sianokiszonek z traw oraz wysokiej ilości śrut poekstrakcyjnych, które są paszami bogatymi w białko rozkładane w żwaczu. W celu uzyskania optymalnych parametrów mleka, hodowca powinien zwrócić uwagę na żywienie. Pasze białkowe należy uzupełnić paszami energetycznymi - mam tu na myśli kiszonki z kukurydzy, wysłodki, ziarno zbóż, melasę, odpowiednie formy tłuszczu. Należy również pamiętać o niezbędnym białku jelitowym, które przy zamianie z białkiem żwaczowym obniża omawiany parametr.
    Zbyt niski poziom mocznika, czyli poniżej 150 mg/l mleka świadczy zazwyczaj o niedoborze białka w paszy dostępnego dla mikroorganizmów żwacza. Ogranicza to wytwarzanie ogólnej ilości mleka oraz zawartego w nim białka. Na niski mocznik szczególnie polecam rzepakowe białko podstawowe, jakim jest Amirap Standard bit.ly/3GsOOpC. Na początek 1 kg do dotychczasowej dawki.
    Mocznik wykazuje znaczny wpływ na płodność krów oraz na procent sztuk zacielonych po pierwszym zabiegu unasienniania. Najkorzystniej, gdy ilość mocznika jest w granicach 200-250 mg/l.
    Wysoki mocznik powoduje liczne zmiany chorobowe, takie jak choroby kończyn, racic oraz gruczołu mlekowego (poprzez niekorzystne działanie pęcherzyków mlecznych). Uszkodzeniu ulega również wątroba, która jest nadmiernie obciążona detoksykacją amoniaku.
    Ważne, aby odpowiednio zbilansować właściwe formy białka oraz energię. Można to zrobić poprzez np. zamianę śruty rzepakowej czy koncentratu na białko chronione Amirap Efekt bit.ly/3wJJD17. Dzięki temu ustabilizujemy poziom mocznika w mleku na odpowiednim poziomie. Jak dokładnie ustabilizować parametr mocznika w mleku opowiemy w kolejnych odcinkach na konkretnych przykładach.
    *******
    Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.
    ******
    Chcesz być na bieżąco? Kliknij “Subskrybuj”!
    Zapraszamy na nasz profil na Facebooku bit.ly/2sNpNjY
    oraz stronę internetową bit.ly/2R39Fog

Komentáře • 4

  • @jarekdmoch7619
    @jarekdmoch7619 Před 2 lety +2

    Super filmik nagrany super przekarzywana wiedza pozdrawiam i życzę powodzenia

  • @tomeklubek4018
    @tomeklubek4018 Před 2 lety +1

    Audycja zawierała promowanie produktu.....(zapomnieli dodać na początku)

    • @agrolok
      @agrolok  Před 2 lety +2

      Jesteśmy dystrybutorem, a w przypadku części towaru również ich producentem, nigdy nie ukrywaliśmy, że ten kanał łączy dzielenie się wiedzą ze wsparciem naszej działalności.