Betonozás! Tisztázzunk pár alapfogalmat!

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 24. 12. 2018
  • A beton készítésével, tulajdonságaival, és a hozzávaló Víz-Cement-Homok/Kavics adalékanyagokkal próbálok sok-sok sztereotípiát eloszlatni!

Komentáře • 34

  • @rosenfeldferenc5224
    @rosenfeldferenc5224 Před 3 lety +6

    Ez a videó teljesen jó. Ilyen részletekben azoknak kell tudni, akik betongyárba mennek mérnöknek. Ettől még otthon mehet a 3:1 vagy 4:1 arány a gazos sóderrel. Lehet, hogy nem "beton", de azért 70-90 évig tart még a födémben is. Annyi elég is. Felhőkarcoló alapot a sivatagban meg nem egy 135 literes betonkeverővel fognak keverni.

  • @krauepcs2192
    @krauepcs2192 Před 4 lety +5

    Valószínűleg sosem fogok betonozni, de itt ragadtam, és okosodtam általad, köszönöm szépen!

  • @gyulalukacs5062
    @gyulalukacs5062 Před 4 lety +6

    Hiánypótló mű, köszönöm.

  • @nagyjani74
    @nagyjani74 Před 4 lety +4

    Köszi, ez elég alapos volt!

  • @gyulagyuris1274
    @gyulagyuris1274 Před 2 lety +1

    Tényleg részletes beszamoló!! Koszi

  • @traian.norbert
    @traian.norbert Před 2 lety +1

    Nagyon hasznos kontent! Hálás köszönet Csaba!

  • @zsolterdelyi4798
    @zsolterdelyi4798 Před 4 lety +2

    Nagyon hasznos információkat mondtál el , Én harminc éve szállítok kavicsot, sódert .Némelyik Bugyi környéki kavicsbányákban olyan rossz minőségű sódert adnak el,ami tele van agyaggal. Az iszap tartalmáról ne is beszéljek. És ezt elviszik, olyan vizesen ,hogy a keverőüzemben már vizet sem kell hozzá adni , csak cementet , hogy közepesen képlékeny beton legyen .Az anyag szemcse szerkezete senkit nem érdekel .Ahol a legolcsóbb az anyag, oda mennek a kocsik .

    • @jonatanrobertnemeth2790
      @jonatanrobertnemeth2790 Před 4 lety +1

      ha mar a kevero uzemben is rossz minosegu betont kevernek akkor megis mi a megoldas egy minosegi haz pl. alapjanak az elkeszitesere? jo kerdes mi?

  • @peterkun7276
    @peterkun7276 Před 3 lety

    Az esővíz jó a házi betonkészítéshez ? Kéne mérni a Ph-t gondolom és lényegében az döntene, mert az esővízben túl sok szennyező elvileg nincs, csak az lehet a baj, ha savas, mint ahogy szokták mondani az esővízre...

  • @stirlicz
    @stirlicz Před 3 lety

    Szia,
    Most november első fele van, éjszaka sem fagy, de jobb óvatosnak lenni ezért a friss betont letakartam nejlonnal és polisztirol lapokkal éjszakára. Az a kérdésem, hogy a friss betont meddig kell óvni a fagykártól, hány nap kötési idő után nem veszélyes rá a fagy? Nappalra eltávolítsam a takarást? Kell most locsolni, jellemzően 6-10 fokos nappali hőmérsékletnél?

    • @bozsikcsaba
      @bozsikcsaba  Před 3 lety

      Nem lesz gond. Eltávolítani a takarást nem szükséges. A megfagyás a még meg nem szilárdult betonra igazán rizikós, persze jó ha vigyázunk rá egy darabig. A kémiai kötés alatt hőt fejleszt, így önmagát is védi a hidegtől. Locsolni lehet, de mivel le van takarva azt is kibirja ha elmarad. Amúgy víz alatt is megkötne. Én most nem locsolnám mert az lassítja a kötést.

    • @stirlicz
      @stirlicz Před 3 lety

      @@bozsikcsaba Köszönöm :)

  • @Gnor27
    @Gnor27 Před 3 lety +5

    A betonról szinte semmit nem találni a neten. Ezért is jó hogy beszélsz róla.
    Te nem tudod mit mondj még el de nekem egy millió kérdésem lenne....:
    A kohósalak nem áraszt sok radon-t? A legkeményebb betonban csak portland cement van? A legkeményebb beton az a C40-es beton? Az általad elmondottak alapján többféle összerakásból is keletkezhet ugyanolyan minőségű vagy jellemzőjű beton? Hogy készíthetem el a legkeményebb betont? Annak nehézbetonnek kell lennie?
    Valaki azt mondta hogy a cement a lényeg. A kavicsot, homokot csak azért adják hozzá hogy kevesebb cement kelljen és az a jó ha a cement folytonosságot képez, de a ballaszt növeli a térfogatát, mert pl a folyami kavics nagyon kemény, csak ugye nem önthető és ezen segít a cement.
    Azt mondod hogy x szemcseméret alatt minden homok. De én úgy tudom hogy a homok az szilícium alapú valami és abból is van folyami és éles homok is. Azok anyagukban nem számítanak sokkal puhább valaminek mint akár egy kis szemcseméretre zúzott kavics?
    Régen milyen cementet lehetett kapni? Nekem úgy rémlik hogy volt a cement és kész. Pedig már a második vh-ban is betonoztak bunkereket és ott is van amelyiket nem lehetett utána sem felrobbantani annyira masszív volt és a mai napig áll, és van amelyiket simán szétlőtték.
    Az elején elkezdted mondani a cement és a beton jellemzőit és amikor elértünk már egy elég gyenge és felhígított valamihez akkor azt mondtad hogy kb ezt fogjuk kapni a boltban. Namost akkor az előtte felsorolt és tárgyalt magasabb portland tartalmú és jobb minőségű betonokat nem kapni? Azokat hol használják? Azok mennyivel keményebbek és erősebbek mint a CEM III-as salakos zsákos beton? A zsákos betonban amúgy van kavics? Vagy azt hozzá kell adni? Egy normál kétszintes pincés családi háznál melyik a legjobb és legerősebb beton amire feltehetőleg szükségünk lehet és mihez? Melyik részéhez a háznak? Annyit tudok hogy a C12-es beton az járdához való, a C16 meg aljzathoz max födémhez.
    A cement köt önmagával. Hozzáköt máshoz is vagy csak felületileg? A salakhoz hozzáköt? A sima kohósalak miből van? Annak mennyi a nyomószilárdsága?
    Beszélhetnél a római betonról is. Arról csak annyit tudok hogy nagyon lassan köt viszont iszonyatosan kemény.
    Van ugye a portland cement, meg van más fajta cement. A salakos cementben bele van keverve porrá őrölt salak a cementhez? A portland cementnek miért ez a neve? Ami nem portland cement annak mi a neve? Mert ugye azt mondtad hogy keverékben is van portland meg nem portland és az arány számít.
    Azt mondtad hogy a földnedves betonban van annyi víz amennyi annak kell. Namost sokszor láttam betonozást és ott valahogy mindig folyt a beton. Ha kezdetben nem is, de vibrálás és simogatás után mindenképp. Mennyit tud rontani a betonon a több víz? Pl a gipszbeton lépcsőknél dermesztett betont használnak aminek a lényege hogy a gipsztáblák kihúzzák a teljesen folyékony betonból a felesleges vizet és 4 nap múlva már járható is a lépcső ami ugyan be van vasalva de a fokok közt 25-40 mm vastag ami enyhén szólva kevésnek tűnik, de azt mondták rá hogy magas cement tartalmú beton. Úgy öntik locsolókannából és mintha folyékony sár lenne annyira híg. Nyilván a magasabb cement tartalom több vizet igényel. Ezzel a több vízzel is földnedves lesz még a beton vagy beszélhetünk már hígabb betonról is? Amúgy kizsaluzott beton lépcsőt szeretnénk beltérbe és érdekelne h milyen betont kéne betervezni hozzá. 80-as évekbeli tégla ház beton födémmel. Láttam hogy a beton lépcsőt pl a falba fúrt és bevasalt lukakban rögzítik a falhoz, de nem tudom milyen megoldással tervezzek mert van aki azt mondta hogy az merev és nem dilattál jól a házzal együtt ezért lazább szerkezeti kapcsolat kéne neki.
    A beton vasalás helyett ajánlottak valamelyik videóban üvegszövetet megfelelő arányban. Tényleg ki lehet ezzel váltani a vasalást?
    Mi az az esztricht beton és mire jó? A szilárd beton szívja a vizet. Az utólag beszívott víz nem javít a szilárdságán? Végülis a próbatestet is víz alatt tartják, de azt mondtad hogy ha el van rontva akkor már mindegy. Akkor minek vizezik a próbatesteket hetekig?
    A kitettségi paraméter függvényében mit kell tenni a betonba? Idehaza milyen kitettségi értékek vannak? Jellemzően ugye alap, áthidaló, koszorú, terasz stb. készült betonból normál keretek között. A beton az gondolom fagyálló, bár mondják hogy fel tud fagyni. A vizet szívja de évtizedek óta szabadon álló beton elemek mégsem porladnak el, ha a vas el van zárva az oxigéntől bennük.
    A betonba miért jó a felületi rozsdás vas is? Nagyobb építkezéseken is látni hogy az egész vasalás rozsdás. Pedig a rozsda laza szerkezetű porózus valami.
    A terülési hajlandósága csak a felhasználás szempontjából érdekes? Kiegyensúlyozzák adalékokkal vagy több cementtel a több vizet, vagy csak az a lényeg h terüljön és mehet bele a víz? Gondolom akkor több kisméretű kavics is kell bele mert nagyméretű kavics hígabb "lével" nem mutat olyan jól.
    Egy építős facebook csoportban valaki azt mondta hogy házilag C12-nél jobb betont otthon nem lehet kikeverni. De a teáltalad elmondottak szerint elvileg simán lehet csak az arányokra és a minőségre kell figyelni.
    Azt jól gondolom h minden betont vibrálni kell ugye? De ha hígabb betont vibrálnak akkor fennállhat az hogy az aljára lesüllyedt zöm miatt alul jobb felül pedig sokkal gyengébb minőségű lesz a beton?
    A kézzel lapáttal való megpiszkálás is számíthat vibrálásnak? Azt mondták szintén fb csoportban hogy betont 5-6 centi vastagság alatt nem öntünk mert hogy az nem jó és felreped stb. Mígy mások arról beszéltek hogy önteni kell 2-3 centi szerelőbetont stb. Azt tudom hogy a vasalásnak kb 2,x cm vastag betonréteg fedésének kell lennie minimum minden pontján, de ez pl miért van?
    Azt mondják az új beton nem köt hozzá a régen megkötött betonhoz. Ez biztos? Vagy csak súrlódási és felületi egyenetlenségi kapcsolat lehet akkor köztük? A födémet ahol öntött ott ugye egyben kell kiönteni. Ez áll annak a hátterében?
    A feszített betongerendák a vas rugalmas erővel növelt húzószilárdsága miatt olyan népszerűek?
    Azt mondtad hogy a vas ás a beton hőtágulása kb ugyanott van emiatt jó dolog a vasbeton, de a különböző keverékű és minőségű betonok hőtágulási együtthatója nem mászik el ettől lényegesen? Vagy az összetétel függvényében kell vasat is választani a betonhoz? Mert ugye van a normál betonacél háló amit lehet kapni és kész. Vagy ott is van másfajta acélból készült is?
    A sima kavics helyett mivel lehet javítani a beton minőségét? Pl keményebb kőzetek őrleményével mint pl gránit, vagy hasonlók?
    Azt gondolom hogy az acél vastagságát és mennyiségét statikus számolja ki de gondolom régen csak bevasalták ahogy szokták aztán jó volt. A több vas jobb vagy rosszabb vasbeton szerkezetet eredményez? Azt egy videóban láttam hogy a beton vas nélkül kb semmit se ér, mert törik ha pl födémről van szó. Alapot pl miért nem vasalnak be? Ott nem kell húzásra számolni ha pl süllyed valahol a terület? Ha eszembe jut még valami írok. Most csak hirtelen ennyi merült fel bennem.

  • @egridara
    @egridara Před 4 lety +9

    Látszik hogy elméletben ott vagy de azt tudnod kell hogy a beton üzem által kevert beton más mint a helyszíni betonkeverővel kevert beton .A videóból annyi jött le számomra hogy elméletben nagyon ott vagy de soha életedbe nem fogtál még lapátot sem a kezedbe így ezáltal nem tudod hogyan kell betont keverni .Senki nem fog kilógrammokat meg dekákat méregetni a munkahelyen mert ezt nem fizeti meg senki sem és ha ez alapján építenénk meg valamit akkor egy ház építés 5 évig tartana .

    • @bozsikcsaba
      @bozsikcsaba  Před 4 lety +4

      Köszönöm János!
      Ezt úgy szokták, illetve kellene, hogy egyszer kimérik mondjuk egy vödörbe, és ott megjelölik. Így többet nem kell kimérni, csak a jelölésig tölteni!

    • @Gyoszor
      @Gyoszor Před 4 lety +2

      @@bozsikcsaba Láttam már betonozást, nekem közöm nincs hozzá. Viszont azt szívesen megnézném ahogy mondjuk egy 20literes (hogy haladós is legyen) vödörből sódert töltögetsz egész nap "4 talicskás" betonkeverőbe. :)

    • @bozsikcsaba
      @bozsikcsaba  Před 4 lety +1

      @@Gyoszor Megértem, hogy furán hangzik. Ilyen nagy betonmennyiségnél én biztosan mixeres betonon gondolkoznék. Ellenben tudom, hogy minden helyzet kicsit más megoldást követel. Attól még a fizika az fizika marad, még ha nem is haladós...

    • @janajana85
      @janajana85 Před 3 lety

      A hitetlenkedőknek (és igen, házilag megfelelő minőségű betont keverni nagyon nagy munka, de ha nem rendesen csinálják nem lesz jó minőségű): czcams.com/video/KxNxtdz-1AQ/video.html

    • @egridara
      @egridara Před 3 lety

      @@bozsikcsaba akkor naponta bekevernél mondjuk 1vagy 2 köbméter betont maximum mert ezzel elmegy az idő nem kell pontosan kiméregetni a cementet vizet sódert mert akkor nem tudsz vele haladni lapátokat szoktuk számolni .Én ebben dolgozom és hidd el tapasztalatból beszélek .Meg egy betonozás nem csak abból áll hogy megkeverjük és bedolgozzuk ugyan olyan fontos az utó kezelése is a betonnak főleg jobb időkben .

  • @benoloksa3535
    @benoloksa3535 Před 3 lety +2

    Hasznos volt koszi!

  • @csuhaisandor6272
    @csuhaisandor6272 Před 3 lety

    😎

  • @jonatanrobertnemeth2790
    @jonatanrobertnemeth2790 Před 4 lety +2

    Ha megeg a beton akkor mi tortenik es h lehet feljavitani?

    • @bozsikcsaba
      @bozsikcsaba  Před 4 lety +1

      Jó kérdés. Azt nem tudom, de szerintem semmit. A felületét lehet kezelni betonjavítóval, ha amúgy statikailag állékony. Jobb ötletem nincs.

    • @jonatanrobertnemeth2790
      @jonatanrobertnemeth2790 Před 4 lety

      @@bozsikcsaba en is erre gondoltam es nekem sincs jobb otletem...

  • @patrikegervari5739
    @patrikegervari5739 Před rokem

    Gáspár András nevű tanárod volt az Ybl-be?

  • @adamlissek7629
    @adamlissek7629 Před 4 lety

    szia nem beszéltél a kék betonról

    • @Gnor27
      @Gnor27 Před 3 lety

      Az mi? Amúgy a Római betonról se esik szó.

  • @sandorgombos3924
    @sandorgombos3924 Před 4 lety +1

    czcams.com/video/KxNxtdz-1AQ/video.html azért ebben van pár hasonló gondolat pedig ez nem mai video :)