Pasieka po przejściu fali chłodów. Jak szybko wytypować rodziny w nastroju rojowym?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 11. 09. 2024
  • Czasami po dłuższym załamaniu pogody mamy mało czasu, aby dokładnie przejrzeć każdą rodzinę. Na filmie przedstawiam dwie szybkie metody oceny nastroju rojowego w rodzinach pszczelich.
    Oferta:
    pasiekamarcys.p...
    pasiekamarcys....
    Strona pasieki:
    pasiekamarcys.pl/
    Facebook
    / pasieka-marcy%c5%9b-76...
    Blog
    pasiekamarcys.b...
    Kontakt biznesowy
    pasiekamarcys@gmail.com

Komentáře • 32

  • @tomaszstefaniak9766
    @tomaszstefaniak9766 Před 4 měsíci +3

    Tę drugą metodę właśnie stosuje. Jutro jadę właśnie przejrzeć 50 rodzin po tych falach chłodu. Pozdrawiam! Robisz super robotę!

    •  Před 4 měsíci +2

      Ja jutro też będę przeglądał rodziny. Dobrze, że nie ma problemów z nastrojami rojowymi. Oby pogoda dopisywała.

    • @maciejpajak3870
      @maciejpajak3870 Před 4 měsíci

      Ja dzisiaj zajrzałem i nie ma żadnych mateczników ale jest dużo czerwiu zakrytego i larwy węży jeszcze nie odbudowały całej ale są na dwóch korpusach wielkopolskich bez kraty. Boje się że jak to się wygryzie to będzie szał. Czy i jak podać korpus 1/2. Krata i korpus na samą górę?, korpus 1/2 pomiędzy na niego krata żeby zrobić miejsce na miodnie?, proszę o pomoc to moja pierwsza wiosna po pierwszej zimowli🙏

  • @gtweak7
    @gtweak7 Před 4 měsíci +6

    Pszczelarz hobbysta z tej strony. Niecały tydzień przed atakiem mrozów miałem 2 rodziny, w jednej i drugiej po 3-4 ramki czerwiu i trzeba było podkarmić, ale nie brały ciasta co ciekawe. Normalny rozwój w mojej okolicy, nie ścieśniałem gniazda. Z pożytków bywa rzepak, a stale jest trochę sadów, spadzi liściastej i lipy. Dzien przed załamaniem pogody w jednym z tych 2 uli miałem zalaną całą rodnię, pobielone ramki z zapasami do granic możliwości, mateczników rojowych z 5, ze 3 ciche wymiany, z których jedną zostawiłem. Wszystkie mateczniki pozalewane. Drugi z uli jak powoli szedł tak szedł nadal. W tym mocno noszącym musiałem dostawić nadstawkę, po prostu nie było miejsca. Pewnie jutro okaże się, co z tego będzie, ale optymistą nie jestem w tej kwestii. Pozdrawiam.

    • @MowadHobby
      @MowadHobby Před 4 měsíci

      Jak miałeś mateczniki w tej pierwszej rodzinie to albo wszystkie były rojowe, albo na cichą wymianę, a nie 5 rojowych, a 3 na cicha wymianę, to tak nie działa, że jedna rodzina chce się jednocześnie wyroić i zrobić cichą wymianę. No chyba, że matki już tam nie było i to wszystko były ratunkowe. U mnie w jednym ulu też jest cicha wymiana, przed załamaniem pogody dwa tygodnie temu były 2 miseczki z jajkami, myślałem, że to rojowe, zrobiłem z nimi solidny odkład wraz z ramkami z czerwiem z innych rodzin, dziś tam dopiero pogoda pozwoliła zajrzeć i jest jeden matecznik już zasklepiony na przedostatniej ramce, całkiem z boku ramki. Zakładam, że to cicha wymiana bo rodzina dość licha wyszła z zimy i nadal nie ma szału, więc z matką jest coś nie tak, choć jajka nadal są, tylko nie za dużo.

    • @barbjot2430
      @barbjot2430 Před 4 měsíci

      Miałam taką sytuację w jednej z rodzin. Jestem początkująca. Czerw był zasklepiony i jeszcze nie zasklepione starsze larwy. Kilka mateczników ale to były mateczniki ratunkowe bo matki nie było. Niestety pozrywalam te mateczniki zanim zajarzyłam,że nie ma jaj. Gniazdo było prawie całe zalane. Jeszcze był pokarm zimowy. Sytuację uratoweł mi jeden z pszczelarzy,który dał mi matkę a pokarm w rodni kazał odsklepic . Wtedy pszczoły ładnie go wyjadały. Jutro ma być ciepło to zrobię im przegląd. Jeszcze nie zagladałam do tego ula gdzie poddałam matkę bo było za zimno.

    • @lukasz499
      @lukasz499 Před 4 měsíci

      A może poprostu stara matka się wyniosła już do nowego domku....

    • @gtweak7
      @gtweak7 Před 3 měsíci

      Do tych z Państwa, którzy są zainteresowani ciągiem dalszym tej telenoweli. Kawał polega na tym, że po daniu suszu do rodni i wyniesieniu ramek z czerwiem do nadstawki przeniosłem matkę. Wiem to dokładnie, bo w momencie zdejmowania nadstawki matka znajdowała się na kracie odgrodowej i usilnie chciała dostać się do rodni. Krótko potem stwierdziłem brak czerwiu w faktycznej rodni, ale zauważyłem, że jeden z mateczników, który tam zostawiłem był ładnie wygryziony. Wygląda więc na to, że kol. @@lukasz499 miał rację. Stara matka poszła bądź została ścięta, pewnie niedługo po strąceniu na dół, a niedawno zaczęła czerwić nowo wygryziona. Co ciekawe pszczoły przez cały ten czas nosiły zarówno nektar jak i pyłek. Co do wiosennego miodobrania - rzepaku tyle co nic, miód w kolorze syropu klonowego. Pozdrawiam i życzę powodzenia w pszczelarzeniu.

  • @ukaszdabrowski4441
    @ukaszdabrowski4441 Před 4 měsíci +1

    👍

  • @user-kp2it7rm5m
    @user-kp2it7rm5m Před 4 měsíci +2

    zgadza się

  •  Před 4 měsíci +2

    Oferta Pasieki MARCYŚ: pasiekamarcys.pl/kupno-miodu/

  • @pawecichon1310
    @pawecichon1310 Před 4 měsíci

    Witam a co jeżeli są miseczki lecz puste ?bez jajeczka ...🤔

  • @kuban9946
    @kuban9946 Před 4 měsíci +1

    Można już robić odkłady ?

    •  Před 4 měsíci +1

      Jeśli masz silne rodziny, to można robić.

  • @pszczoly_krakow7576
    @pszczoly_krakow7576 Před 4 měsíci

    Masz naprawdę furę szczęścia z pogodą. Dodatkowy i kolejny bonus szczęścia to fakt iż na Podlasiu masz bardzo male napszczelenie. Kilka razy mniejsza ilość uli. Zupełnie nie da się porównać do naszych warunków... Pozdrwiam

    •  Před 4 měsíci +1

      W tym roku pogoda była bardziej łaskawa niż na zachodzie. Minusem gospodarowania tutaj jest krótszy okres wegetacyjny. Z uwagi na produkcję mleczarską króluje kukurydza i trawa. Bardzo mało jest innych upraw. Dlatego napszczelenie jest mniejsze. Oczywiście są skupiska gdzie pszczelarze mają za dużo rodzin i jest problem z dostępnością pyłku oraz chorobami.

  • @stork-stork
    @stork-stork Před 4 měsíci +1

    takie pytanie czysto teoretyczne, czy jak mam matecznik na wygryzieniu. To czy moge przelozyc do nowego ula i zrobic z tego odklad?

    • @sebastianwarzecha3000
      @sebastianwarzecha3000 Před 4 měsíci +1

      Możesz

    •  Před 4 měsíci +1

      Jeśli matecznik pochodzi z rodziny, której cechy chcesz dalej powielać, to można tak zrobić.

  • @zbynek5343
    @zbynek5343 Před 4 měsíci +1

    Mam pytanie w jaki sposób korzystać z poławiaczy pyłków jak długo i kiedy robić przerwy?
    Pozdrawiam

    •  Před 4 měsíci +2

      Zależy od poławiacza, ilości pierzgi w rodzinie itd. W każdym scenariuszu będzie trzeba zastosować inny schemat.

    • @zbigniew7116
      @zbigniew7116 Před 4 měsíci

      @ włściwie dowiedziałem się wielkie NIC. Bardzo dziękuję.................Mógłbyś się choc troche wysilic Marcyś.................

    •  Před 4 měsíci +6

      Jak mam odpowiedzieć konkretnie na tak ogólnie postawione pytanie. Istnieją różne typy poławiaczy pyłku, każda rodzina ma inny zapas pierzgi, nie wiem, jaki występował pożytek przed założeniem poławiaczy. Jedyną radę, jaką mogę dać, to aby kontrolować stan rodzin i na bieżąco sterować poławianiem pyłku. Czytam pod filmami komentarze i jeśli widzę, że dane zagadnienie przewija się częściej, staram się przygotować na ten temat materiał. Po Twoim komentarzu straciłem chęć na poświęcanie czasu i tłumaczenie tego typu zagadnień. Jeśli po latach dzielenia się wiedza całkowicie za darmo Ty mi piszesz, abym się trochę bardziej wysilił... Powiem Ci, że dawno takiego osobnika w życiu nie trafiłem. Zastanów się czasami co piszesz, ponieważ po drugiej stronie też jest człowiek. Czasami jest po prostu przykro, ale cóż...

    • @zbynek5343
      @zbynek5343 Před 4 měsíci

      Nie zgadzam się z tym, wcześniej też na zadane pytanie nie otrzymałem odpowiedzi, odesłałeś mnie do jakiegoś filmu którego nie mogłem znaleźć....
      A czy robisz to za darmo? Każde działanie ma zawsze jakiś cel ...............

    •  Před 4 měsíci +3

      Pasiekę utrzymuję dzięki sprzedanym produktom pszczelim. Oczywiście nigdy nie kupiłeś u mnie żadnego odkładu, rodziny czy miodu. Dlatego zastanawiam się skąd ta roszczeniowość. Jeśli zadałeś mi kiedyś jakieś pytanie i odesłałem do filmu, to w czym problem. Chyba po to nagrywam te filmy, aby móc do nich odesłać. Finalnie ja nie mam żadnego obowiązku udzielać darmowych porad. Fenomenem jest dla mnie, że idąc do lekarza, prawnika czy doradcy podatkowego po poradę nikt nie oczekuje tego za darmo. W internecie masz możliwość obejrzenia masy darmowych poradników i zamiast docenić czyjąś pracę, krytykujesz kogoś, bo nie udzielił Ci obszernej odpowiedzi.

  • @SzymonIwanczuk
    @SzymonIwanczuk Před 4 měsíci +1

    masz już otwarte szuflady?

    •  Před 4 měsíci +1

      W silnych rodzinach mam już otwarte.

  • @gabrysgoebiowski
    @gabrysgoebiowski Před 4 měsíci

    Ile masz pasiek ?