Video není dostupné.
Omlouváme se.

MENŐSÉG vs HATÉKONYSÁG - miért hal ki az NBA-ből a palánkos dobás?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 27. 04. 2021
  • Egykor virágzott, és még a 2000-es évek elején is tündökölt a palánkos dobás, mostanában viszont elvétve találunk csak olyanokat, akik rendszeresen alkalmazzák, pedig egyetemi kutatás bizonyítja, hogy a pálya egyes pontjairól sokkal hatékonyabb, mint egy csont nélküli kísérlet.
    Témánk ebben a videóban a palánkos dobás története, jelene és jövője.
    Sőt, ha úgy döntenél, hogy te hozod vissza a pályára a retrót, arra az esetre a technikája is.
    ♥️ -- ha tetszik a videó
    💬 - ha van véleményed, és kész vagy azt kulturáltan megosztani másokkal
    🔔 -- ha legközelebb is értesülnél friss videókról
    📢 -- ha szerinted másokat is érdekelhet
    Social media:
    Twitter -- / csszaniszlo
    Instagram -- / csszaniszlo
    Facebook -- / csszaniszlo
    E-mail - csaba@szaniszlo.hu

Komentáře • 34

  • @Fiddlerchannel
    @Fiddlerchannel Před 3 lety +14

    Hihetetlen jó videó, magas szinvonalú, izgalmas, szakmailag megkérdőjelezhetetlen. Naagy big up!!!

  • @TrueLaw00
    @TrueLaw00 Před 3 lety +3

    Szaniszló Csabi azaz ember, aki ha beszél, még a levegő is megáll egy-egy pillanatra. Nem lehet nem odafigyelni rá.
    Nehéz megfogalmazni mit jelent ő műsorvezetőként a sportnak, de az biztos, hogy minden idők egyik legintelligensebb szereplője ennek a közegnek.

  • @boldizsarkiss914
    @boldizsarkiss914 Před 3 lety +2

    Nagyon jó videó lett. Minden másodpercet élveztem. Szakmailag brutál jó.

  • @feketeimre1989
    @feketeimre1989 Před 3 lety +1

    Lelkes nézője voltam a Duncan féle érának. A kedvenc játékosom és rajongtam a karakteréért (nekem old school karakter volt és gyerekként nekem ez volt a menő),meg persze a palánkozást mindig elegánsnak és okos megoldásnak tartottam. Ráadásul a Popovich edzette Duncan, Ginobili, Parker trió nekem mindig is a legjobb hármas lesz.
    Duncan szeretete miatt hoztam be matematikus órára egy egyszerű kosaras példát, hogy hogyan lehet kiszámolni a tökéletes dobás szögét büntetőzésnél standard dobási fizika mellett :-)
    Ha időd engedi és belinkelnéd az említett tanulmányt, akkor örömmel végig mennék rajta. Előre is köszi.
    Véletlenül futottam bele a csatornádba, de hatalmas öröm. Eggyel több biztos néződ lesz. Habár nem vagyok Roma drukker, de azokat az elemzéseket is gyorsan ledaráltam. Sok sikert a közeljövőben! Biztosan felbukkanok egy-egy videód alatt:-)

  • @cashier450
    @cashier450 Před 3 lety +1

    Bár zsákolás párti vagyok de teljesen egyet értek! Szerintem minden stílusra kéne egy játékos, akkor menő az egész kosárlabda ha mindenki máshogy játszik, ezért nem szeretem annyira ezt a sok triplát stb.
    A kosárlabda legyen role play!

  • @laszlohegedus6938
    @laszlohegedus6938 Před 3 lety +1

    Mahmoud Abdul Rauf , nekem o hianyzik a listarol picit, szerintem azert o is eleg sok palankost eleresztett, eleg hatekonyan. Imadtam palankrol dobni, amikor meg jatszottam. Jo video.

  • @erikbatyi2218
    @erikbatyi2218 Před 3 lety +1

    Kedves Csaba! Én egyáltalán nem tertozom az "old school" kosárlabda rajongók körébe. 99-es születésű vagyok, 2007 óta követem az NBA-t. Ebből adódóan nem meglepő hogy Lakers szurkoló vagyok, akkor "nekünk" minden ment. Viszont sosem értettem azt hogy szinte az egyik pollanaról a másikra hogy tűntek el a palánkos dobások, vagy akár a "Nowitzki féle" közép távolik. Én magam nem vagyok sportoló, de ennek ellenére is nagyon érdekesek azok a statiszikai vagy épp dobótechnikai különbségek amikre te felhívod a figyelmet. Képes vagy az "száraz" statisztikákat is érdekesen tálalni. Szóval köszönöm szépen!

  • @reseteritsdaniel5033
    @reseteritsdaniel5033 Před 3 lety

    Ez jó lett! Nekem Pippen a kedvenc játékosom, emlékszem, hogy benne volt a repertoárban a bankshot, észrevehetően gyakrabban használta mint a többiek. Gondoltam, hogy rádpirítok ha kihagyod őt a felsorolásból, de nem volt rá szükség... nagy pacsi!

  • @gergelyb1409
    @gergelyb1409 Před 3 lety +1

    Amikor én anno kosaraztam ( 2000-2010 körül) , ha nem szemben voltál a palánkkal mindig a palánkost oktatták :D, távolról tényleg kemény.

  • @renottepram
    @renottepram Před 3 lety

    Nekem a 2000-es évek elején volt Duncan a kedvencem, ennek megfelelően a középiskolai meccseken én is főleg palánkról dobtam, de a 3 pontost is! 😁 (meg kell jegyeznem, hogy jól is ment)

  • @jenter0079
    @jenter0079 Před 3 lety +1

    Nagyon jó videó volt, bár westbrookot kihagyni, mint utolsók egyike a palánkost dobóknak 😉

    • @csszaniszlo
      @csszaniszlo  Před 3 lety +1

      Nála kevésbé követhető nyomon az emiatt növekvő hatékonyság. 😆🤷🏻‍♂️

    • @jenter0079
      @jenter0079 Před 3 lety

      @@csszaniszlo Mondjuk ez pont érdekes és ránéztem a statokra, évről évre kevesebbet vállalt, de hatékonyságban (az ő nem túl magas dobás szintjén) egy körülbelül 5-10%-os javulás van az összmutatójához képest (bár ott meg bele játszik a botrányosan szar tripla :D ), ami azért jelentősnek mondható szerintem. Szóval, ha annyira fakezű is vagy (nem tanulsz meg dobni) mint westbrook, akkor is megéri használni, nem csak ha Duncan és Nowitzki féle elit dobó vagy.
      Statok keresésénél közben feljött egy érdekes cikk, hogy Durant sokat basztatta ezzel westbrookot, hogy "a palánkos azoknak a fegyere akik nem tudnak dobni", lehet ezért válltak szét. 😆

  • @tamasjenei3723
    @tamasjenei3723 Před 3 lety

    Nagyon király videó lett! A farkasösztön hatására nem gondolkoztál-e azon, hogy a Spursszel is indítasz egy hasonló sorozatot? Mondjuk 1-2 hetente, hogy mi történt az adott intervallumban, igazolásokat, pletykákat megemlíteni benne. Én mint Spurs szurkoló nagyon örülnék neki és követném, mert nagyon profi ahogy a Romaval kapcsolatos dolgokat is elemzed, pedig az olasz focit a legkevésbé sem szeretem, még is minden adást meghallgatok. Remélem tetszett az ötlet, további hasonlóan sikeres munkát!

    • @csszaniszlo
      @csszaniszlo  Před 3 lety +1

      Szia! Köszönöm szépen. Erre sajnos nem lenne időm. A Spurs-mondásaimat kiélem a Trash Talkban és az Alley-oopban. :)

    • @tamasjenei3723
      @tamasjenei3723 Před 3 lety

      @@csszaniszlo Teljesen érthető. Kiemelt figyelemmel követem minden hozzájuk kapcsolódó részt.😁 Köszönöm a válaszod!

  • @patmahomes4273
    @patmahomes4273 Před 3 lety

    Szerintem még magyarázat lehet:
    1. túldobhatod, erősebben is megdobhatod, a palánk tompít annyit, hogy eltérő erővel megdobva, nagyjából egyforma erővel pattan vissza (a gyűrűbe)
    2. ha a palánkról a gyűrűre pattan, akkor kisebb erővel éri a gyűrűt, mint amikor közvetlen dobásból pattan a gyűrűre, így a gyűrűről talán kevésbé pattan távol (bár ez lehet, hogy nincs így).
    Engem inkább az érdekelne, hogy rosszul figyeltem-e meg, hogy tulajdonképpen egy rosszabbul célzott dobás eshet be nagyobb valószínűséggel a gyűrűbe, mint egy jobban célzott, azáltal, hogy a rosszabbul célzott még pattohhat úgy, hogy az inkább beesik?
    Hiszen a gyűrű innenső oldalának belső élét érve a labda kifelé, elfelé pattanhat, míg a rosszabbul célzott (rövidebben dobott) pedig a gyűrűnek a felső részére esik, onnan felfelé és úgy hullhat bele a kosárba.

  • @sarykeri
    @sarykeri Před 3 lety

    A Pierce-tripla után azért a riporter is megkérdezte: "Did you call bank?"
    "I called game" - válaszolta Pierce.
    Az első sztori ami a palánkosról eszembe jut, akkortájt kezdtem el követni az NBA-t.
    Még az általad felsorolt okokkal együtt is hitetlenkedem, hogy nem élnek ezzel a dobásfajtával többen, holott tekintélyes részéről a pályának jelentősen hatékonyabb. Már TS%-okat és fejlettebb, advanced statokat vizsgálnak, analitikai részlegek vannak, de a palánkos tempók területére mintha nem lenne hatással ez a szemlélet, kiváncsi leszek fog-e a következő pár évben változni.
    Duncanhez kapcsolódva pedig az jutott eszembe, hogy még sikeresebb, hatékonyabb lehetett volna, több pontot átlagolhatott volna ha még jobban erőlteti ezeket. Azt mondtad, hogy 50% volt az összehatékonysága, a palánkos dobásaié pedig 60%. Ez akkor azt jelenti (csak nagyjából), hogy valahol 48 és 49 % között lehetett a nem palánkosak hatékonysága. Ez a 11-12% óriási különbség, valószínűleg megérte volna még többször, még több helyzetből ezzel próbálkoznia. Kicsit olyan érzésem van, mint amikor a D'Antoni-Nash féle Suns játszotta az akkor éraidegen Seven Seconds Or Less támadójátékot, és bár jó csapattá tette őket, de nem tudtak bajnoki címet nyerni. Utólag lenyilatkozták, hogy volt még benne, jobban tolni kellett volna - és aztán a 2010-es évek második felében ez be is igazolódott. Nyilván Duncan esetében ez annyira nem kardinális, mert ő így is csúcsra ért, sőt a legtöbb helyen top 10 all time - de van egy érzésem, hogy pontszerzést, hatékonyságot tekintve lett volna még ebben, legalább egy kicsi. Talán a pályafutása megítélésében nem eredményezett volna akkora változást mint Nash és D'Antoni esetében egy bajnoki cím, ezt elismerem.

  • @szabolcsmurath
    @szabolcsmurath Před 3 lety

    Jó videó! Csak akkor lettem volna nagyon dühös, ha Timmy PHX elleni 90 fokos hosszabbításos clutch palánkos tripláját is bevágod a '00-es évekből. :D

    • @csszaniszlo
      @csszaniszlo  Před 3 lety +1

      Nem, a végére csak szerencsés dobásokat tettem, szándékos palánkosokat nem! :)

  • @davidkis3653
    @davidkis3653 Před 3 lety

    Nekem az ugrott be hogy a dobástol a pontig több idö telik el mint egy csont nélküli dobásnál. 7:10 nél mondod is hogy a mozdulat gyorsabb de a pont számit igy ha nem is lesz a dobásbol pont akkor is megéri .

  • @Thomas12871
    @Thomas12871 Před 2 lety

    Ezek voltak még az igazi videók…

    • @csszaniszlo
      @csszaniszlo  Před 2 lety

      Régen minden jobb volt, időm is több volt.

  •  Před 3 lety

    Engem csak a "csavo" szo indokolatlan hasznalata zavar:) A palankos 3-as meg mindig is kiraly volt!:-D

    • @csszaniszlo
      @csszaniszlo  Před 3 lety

      Ne legyél már ilyen szőrszálhasogató pasas!

    •  Před 3 lety

      @@csszaniszlo most pasas, vagy csavo? :-DD
      Nekem a felall a szorszal a hatamon ettol a szotol:) es hasad is! :-DD

  • @leosporino8544
    @leosporino8544 Před 2 lety

    Sam jones? 10x-es? :O kinek van legtöbb gyűrűje?

  • @benedekgagyi7465
    @benedekgagyi7465 Před 3 lety

    egy emlitest megerdemelt volna Irving is a palakrol ossze-vissza csavart ziccereivel :)

    • @csszaniszlo
      @csszaniszlo  Před 3 lety

      A ziccer nem is igazi palánkos, de egy mondatot ő és D-Rose valóban érdemelt volna.

    • @benedekgagyi7465
      @benedekgagyi7465 Před 3 lety

      @@csszaniszlo teljesen jogos, a mondanivalodba es a flowba nem igazan passzol...de annyira szep es muveszi, hogy en nem tudok elmenni mellette :D

  • @adamkele8484
    @adamkele8484 Před 2 lety

    Talán az egyik utolsó mohikán: Russell Westbrook.

  • @jozsefszabo4587
    @jozsefszabo4587 Před 3 lety

    Wow Csabi, ez nagyon ott volt! Grt és köszi. Az eddigi legjobb videód. Sok ilyet még. Összerakhatnál egy palánkos adást Fonsecáról is... amikor átdobják a palánkon ;)