Kecy a kámoši: Stanislav Balík. Děkan, skaut a člověk, co nikdy nelže

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 25. 10. 2023
  • Jaký je smysl života? Je Stanislav Balík skutečně profesor Nelhář? A proč se stále snižuje kvalita znalostí středoškoláků? A jak to bylo před sto lety? Hostem speciálu podcastu Kecy a politika je děkan brněnské fakulty sociálních studií, Stanislav Balík. Tématem bude tentokrát všechno a hlavně vzdělávání?
    V podcastovém formátu Kecy a kámoši vám chceme přinést nepolitické rozhovory s inspirativními lidmi. Nemusí to být nutně naši přátelé a kamarádi. Označením Kecy a kámoši naznačujeme, že chceme zvolit přátelštější tón debat a ptát se na témata, která jinak zůstávají na okraji zájmu v jiných našich pořadech. Jedná se o zkrácenou verzi. Celých 90 minut mohou předplatitelé poslouchat a sledovat na www.pickey.cz/kecyapolitika
    Staňte se členem skupiny Kecy & politika na Facebooku:
    / kecyapolitika

Komentáře • 43

  • @pavlinabockova5696
    @pavlinabockova5696 Před 8 měsíci +8

    Skvělý rozhovor, díky za něj.

  • @jirifajkus3538
    @jirifajkus3538 Před 8 měsíci +4

    Děkuju, skvělé!

  • @svenrehulka5688
    @svenrehulka5688 Před 8 měsíci +10

    Vzdělaný chlap a se skautskou lilkou na klopě a ještě v rozhovoru s mými oblíbenci na "Kecy a kámoši" - mně nezklamali - díky a zdravím ! Sven ze Sydney.

  • @janazdvihalova8995
    @janazdvihalova8995 Před 8 měsíci +5

    Skvely učitel👍

  • @yorgTube
    @yorgTube Před 8 měsíci +9

    Výstižné. Výsledky vzdělávání jsou pak vidět, když hledáte lidi na nějakou pozici. Obvykle je u pohovoru zájem jen o benefity, ale chybí základní znalosti. A řekl bych, že 130% plat učitelů to nezmění. Když na to člověk upozorní resp. si o tom dovolí vůbec promluvit, tak je označen za boomera, který už má vypadnout a nechat prostor mladým.

  • @youlemur
    @youlemur Před 8 měsíci +4

    tldw za našich mladejch let byla tráva zelenější

  • @jirifajkus3538
    @jirifajkus3538 Před 6 měsíci

    Ač su Valach, na první velký vandr jsem byl ve Zlatých horách. Nádhera!

  • @hynekzizka100
    @hynekzizka100 Před 8 měsíci +1

    Ahooj, good pocit slyset inteligentniho cloveka, dekuji.

  • @libaholubova2121
    @libaholubova2121 Před 8 měsíci

    Boha jeho,toto je opravdu specializace a skutečně hodně veliká😊.

  • @user-ui6hn9gk2w
    @user-ui6hn9gk2w Před 8 měsíci +2

    Mám doma časopis pro mládež z 20. let - neuvěřitelně zajímavé články o dalekých zemích, o objevech, psané složitým jazykem. Dnes stejně staré děti čtou max. smsky. Více se četlo a více se drilovalo. Dnes se řeší, že se dětí přetěžují a že se musí učit jen to, co zvládnou i ti nejslabší.

  • @drahomiralunackova479
    @drahomiralunackova479 Před 8 měsíci +2

    V case 20,00 a dal ma dokonce pan Petros velikou pravdu. Jake, ze deti poustime do života, kteri jejsou vzdelani. Tak, jak by se ,,sluselo,,!??? Toto on opravdu nastolil vrlice správně. Kam jsme se to ve ,,skolstvi,, dostali .??

  • @miroslavpivonka5558
    @miroslavpivonka5558 Před 8 měsíci +1

    Ahoj, chtěl bych přihodit k tématu jednu myšlenku. Podle mě jádro toho co je ve vzdělávání špatně je, že 1. dává odpovědi dřív než vznikne otázka 2. dává odpovědi na to na co nikdy otázka nevznikne. Určitě každej zažil situaci, kdy vám někdo něco vysvětloval co vás nezajímalo. Jak dlouho jste udrželi pozornost a jak dlouho jste si to pamatovali? Na druhou stranu, když vás něco právě zajímá, tak jste schopní se naučit i věci, které byste nikdy netušili, že zvldánete. Můj závěr z toho je takový, že jedinej způsob jak, to zlepšit je přeměnit systém vzdělání na průběžný, ale ne tak, že si během života budete muset dodělat celou střední nebo celou vysokou školu, ale průběžně si můžete dostudovávat okruhy, které vás zajímají nebo je potřebujete k práci. Protože o co ve vzdělání přece jde? Já bych řekl, že o získání relevantních informací co nejefektivnějším způsobem.

  • @kolmisch8914
    @kolmisch8914 Před 4 měsíci

    Během života jsem snad pochopila, že jakákoli úroveň školy člověka jen nasměruje a nastartuje a inspiruje k dalšímu soukromému vzdělávání. To je možná blbě a možná to v systému dnes lépe nejde. Matiku a češtinu jsem své děti učila doma...škola v tom výsledky neměla

  • @-ll3uf
    @-ll3uf Před 8 měsíci

    Vykladejte si co chcete ale mám ještě v živé paměti jak velký problèm pro mě byl špitál a přístup k lékařské péči v době kovidové. Nejsem očkovaný a chovali se ke velmi neuctivě i lékaři,že jsem bez kovidu,tedy z tohoto hlediska zdráv,nikoho moc nezajímalo!
    Chtěli po mě testy,který byly na ho..
    Proto se moc nedivím,že doktory lidi trošku přestali brát.
    Spousta jich podlehlo penězům a očkovali a očkovali.. Prostě svědomí i přísahy šly do háje. Je dobře,že nepodlehli všichni😅

  • @burgos1228
    @burgos1228 Před 8 měsíci +4

    Za mě tentokrát slabší. Doporučil bych k tomuto tématu rigoroznější přístup před vyjádřením závěrů postavených na dojmech.
    Která že má vlastně být ta řádně vzdělaná a neroztříštěná generace?
    A western dnes čte prostě málokdo. Zmínit Harryho Pottera, tak zvednou ruce až na výjimky všichni.

    • @crustyborec
      @crustyborec Před 8 měsíci +2

      Jen k tomu konci, v tom máte určitě pravdu, zrovna jsem dočetla "výcuc" výzkumu, jak moc a co lidé čtou. Harry Potter je jasná volba pro většinu lidí.

  • @drahomiralunackova479
    @drahomiralunackova479 Před 8 měsíci +4

    Dnes snad musim i Petrose opravdu pochvalit!! Hodne se snaží. Je videt, ze jdd do sebe!! ?? Jen ten zacatek o tom trideni ,,, sportovců,, kde je pro neho zde zakladni rozliseni zda nekdo umi, ci nrumi splhat po provaze. A zda s prirazem, co bez prirazu ..to jsem uz chtela vypinat. Vzdat i tento rozhovor. Udrzel me u toho jen novy host. Nastesti uz se i Petros ttochu ukludnil. A da se to uz i od neho vyslechnout! Ne jako jindy ,,jen přežít,, jeho vstupy. Tfntokrat se ttochu zaradil ..mezi alespon,,, prumer,, ..,,,.dotazy, ach ty jeho dotazy,,......

  • @crustyborec
    @crustyborec Před 8 měsíci

    Ano, Výchova ke zdraví existuje a je to ... drsný no :D Ještě drsnější jsou ale lidí, co to studují ne fakultách. Na druhou stranu Mediální východa apod., aspoň spadá pod občanku, společenské vědy, whatever, tak to ještě více nenafukuje objem hodin.

  • @gammer0016
    @gammer0016 Před 8 měsíci +1

    Petrosi, povinná matematika je prokázaná jako NESMYSL. Ani studenti gymnázií ji nemají šanci skoro vůbec prakticky použít a nutit specializované obory jako jsou například umělecké, je naprosto zcestné, nadbytečné a NEZAŘADITELNÉ do délky vyučování. Pokud studuješ umělecký obor, tak jsi každý den ve škole od 8 do půl paté, což už teď je za limitem. Jsou to vyhozené peníze a ztracený čas.

  • @crustyborec
    @crustyborec Před 8 měsíci

    Ono u těch jazyků také záleží na dosažené (nebo i cílené, to je jedno) úrovni. Pokud by to měl být nějaký úvod, abychom měli širší rozhled, zákly, ... proč ne. Ale když vidím, jaký je problém jen s angličtinou, je to poněkud těžké.

  • @pavelnovak4740
    @pavelnovak4740 Před 8 měsíci

    Pana profesora Balika bohužel nevídáme na youtube často. O to více působilo rušivě neustálé vstupovani do jeho řeči ze strany moderátorů.

  • @jitkakuncarova1595
    @jitkakuncarova1595 Před 8 měsíci

    Problematiku vzdělávání a škol neopouštějte, zdvořile prosím pozvěte na rozhovory učitele, rodiče a úředníky z krajů. Budete koukat, ale nezasmějete se😂

  • @youlemur
    @youlemur Před 8 měsíci +5

    kecy a boomers :D

    • @michalv.2586
      @michalv.2586 Před 8 měsíci +2

      boo "ty děcka toho ví míň a míň" boo

    • @yorgTube
      @yorgTube Před 8 měsíci

      @@michalv.2586 Bohužel popisujete holý fakt.

  • @Manzoril
    @Manzoril Před 8 měsíci

    Je takových věci které by bylo dobré kdyby se studenti naučili ale mi jim budeme cpát starořečtinu a latinu aby lépe chápali pár slovíček. Sám vím jak vypadala historie nebo ekonomika na strojárně. Jsou to směšné předměty, nikdo nebere vážně, hlavně proto že to profesoři nedokáží spojit se strojírenskými obory aby to dávalo smysl. Protože ta ekonomika se reálně hodí hlavně pokud chcete karierně růst nebo pracovat na sebe a i tak to stálo za prd. Na tož do toho zakomponovat něco co je už úplně mimo.

    • @Manzoril
      @Manzoril Před 8 měsíci

      Hlavně se koukněte na data kolik studentů skončí studia VŠ dříve a ne protože by se nezvládali učit ale jakmile najdou co chtějí v životě dělat, zjistí že v praxi se naučíte 100x rychleji a kvalitněji a hlavně přesně to co chtějí a potřebují pro svou práci. Na strojárně jsme měli celý semestr CAD v ProE, další semestr v Catie, V praxi to učíme studenty za týden ještě než se k tomu na škole vůbec zůstanou. Další programy jsem se naučil sám z CZcams tutoriálů. Papír ze školy mi je úplně k hovnu zákazníka zajímá jestli mu dodám funkční součástku nebo šmejd. Když se bude chtít dneska naučit třeba vařit, koho napadne jít se to učit na školu obor Kuchař když je to strašně neefektivní.

  • @drahomiralunackova479
    @drahomiralunackova479 Před 8 měsíci

    Host v mnohem odpovida ,,nemyslim si,,!! Zajimavy zacatek jeho výpovědí....

  • @Marta-wp6ik
    @Marta-wp6ik Před 8 měsíci

    No jasně - výstižné. Ale proč by studiu určitého oboru mělo předcházet jakési bakalářské studium obecných znalostí, dejme tomu? K tomu by snad mělo sloužit studium gymnázií, ne?
    Pokud jde o vzdělání, mám docela zajímavou anamnézu: 9 let ZŠ, poté gymnázium resp. tehdy tzv. SVVŠ, čili Střední všeobecně vzdělávací škola (poslední tříletá, následující spadli už do čtyřletých gymnázií). pak hned LF, promovala jsem ve 24 letech (bylo mi přesně 24 let a 1 měsíc). Na SŠ jsem byla zařazena do třídy s tzv. rozšířeným vyučováním cizích jazyků (němčina, ruština, latina, kdo měl zájem i angličtina).
    Mám tedy celkem ucelené poznatky o všem možném, nejsem lékařský fachidiot. Mám také štěstí, že moji
    synové vystudovali VŠ, jeden je ekologem, druhý japanologem. Pokud potřebuji něco "dovysvětlit" jsou mi oba dva k dispozici.
    Takže bych ráda sdělila svůj názor: i když mě medicína velmi bavila, neměla jsem nikdy nedostatek
    obecných a nemedicínských znalostí. Obecně si myslím, že záleží na individuálním přístupu. Kdo má zájem, tak se prostě "dovzdělá", nezáleží na tom, co mu současný školní systém nabízí.

    • @ladislavtrojan5186
      @ladislavtrojan5186 Před 8 měsíci

      Člověk s IQ 80 nemůže na střední. Člověk s IQ 95 ano, ale nesmí být lempl. Školy nesmí být placeny ,,za hlavu,, jinak tam budou držet blbce a lemply, kteří opakovaně propadají, mají čtyřky, obrovské absence atd. Jinak to lepší nebude.

  • @magdamyskova3503
    @magdamyskova3503 Před 8 měsíci

    ale cesta ala Miloš Gregor taky nevede - svět je složitější...

  • @ladislavtrojan5186
    @ladislavtrojan5186 Před 8 měsíci

    No jo, ale když se sníží laťka tak, aby na střední školu mohl každý a z bakaláře je v podstatě maturita, tak to lepší nebude...Neustálý pláč, že ,,každý,, může na vysokou, protože jinak budeme jen montovna slyším často. 😂

  • @crustyborec
    @crustyborec Před 8 měsíci

    To, co řeší těsně před 40. minutou je ŠVP a RVP. Jak si dělají srandu z toho rozhození mezi ročníky, to bych zase až tak neviděla, protože jednoduše "učebnice", ty ten řád tak nějak udržují. Pokud to není alternativní škola, kde učebnice nejsou.

  • @ezrakarhan8114
    @ezrakarhan8114 Před 8 měsíci +1

    tak ridicak by mel byt do 65 let. to zas neni takova blbost brat ho duchodcum.

  • @youlemur
    @youlemur Před 8 měsíci

    first

  • @tomkus333
    @tomkus333 Před 8 měsíci

    My boomeři dobře víme, že latina se ti v životě netratí a drtivá většina cizích pojmů pro tebe není problém. T

    • @crustyborec
      @crustyborec Před 8 měsíci

      Bude řeč i o latině, jo? A jsem boomer nebo divná, když jsem devadesátkové dítě, které mělo ve škole latinu 8 let? ;) Všechny ty deklinace, konjugace atd. Ale je pravda, že člověk pak má širší rozhled, při učení dalších jazyků vidí vliv latiny, bla, bla :)

  • @tarlin95
    @tarlin95 Před 8 měsíci

    Ten člověk se zbláznil! Vzdělávací plán pro Pardubice a Hradec? To už rovnou můžete spojit Ukrajinu a Rusko XD