Permaculture gardening - градина без копане, първи резултати за сезона от лехите от дървен чипс

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 8. 09. 2024

Komentáře • 29

  • @user-pn8dc2ir8s
    @user-pn8dc2ir8s Před 2 měsíci +5

    Какво да каже човек респект и уважение
    Пожелавам да продължавате с добрите резултати
    И да споделяте с нас вашия градинарски опит и експерименти.
    До сега не съм гледала толкова съдържателни и изчерпателни видео
    Благодаря

    • @gradinata_na_toni
      @gradinata_na_toni  Před 2 měsíci +2

      Ще споделям непременно. Много ти благодаря за интереса, който имаш към моя канал.

  • @user-dn7vb8nc9b
    @user-dn7vb8nc9b Před 2 měsíci +4

    С удоволствие ви гледам клиповете, много хора са скептични, но това е бъдещето. Ние с вас го знаем, дано повече хора да го разберат. Дерзайте колега!!!

    • @gradinata_na_toni
      @gradinata_na_toni  Před 2 měsíci +2

      Благодаря! Да, това е бъдещето. За съжаление тук хората не го разбират и не се, и опитват. Даже съседите до мен, въпреки че виждат, че нещата се получават и без механична или ръчна обработка, и пръскане, пак не могат да го проумеят, как се случва.

  • @user-dn7vb8nc9b
    @user-dn7vb8nc9b Před 2 měsíci +6

    Съвет колега, когато сееш мултикултура като цвеклото, за да го извадиш без да изваждаш и другото въртиш и му прекъсваш корена. Така е най-лесно. Аз отглеждам цвекло и праз като мултикултура в компост или преврял тор.

    • @gradinata_na_toni
      @gradinata_na_toni  Před 2 měsíci +4

      Благодаря! Така ще направя при останалите глави. Аз така или иначе компостирам остатъците и пак ги връщам в лехите. Забелязвам, колко червеи живеят в корените им, не само в на цвеклото, и по-добре да не им нарушавам работата.

  • @user-st7xm3qm3x
    @user-st7xm3qm3x Před 2 měsíci +2

    Браво. Чудесно е. 😢

  • @Daniela-S
    @Daniela-S Před 2 měsíci +3

    Прекрасни резултати !

  • @georgetraykov9527
    @georgetraykov9527 Před 2 měsíci +3

    имаш най добрата градини които съм гледал

  • @user-bb6gi5lb8x
    @user-bb6gi5lb8x Před 2 měsíci +1

    Поздравления за чудесната реколта. Само една поправка имам: цвеклото, което извадихте, не е кръмно, а салатно цвекло.

    • @gradinata_na_toni
      @gradinata_na_toni  Před 2 měsíci +1

      Здравейте! Благодаря! Да, права сте, цвеклото е червено салатно цвекло, но винаги съм го знаел, като кръмно цвекло. Но е точно чудесно средство за прочистване на кръвта.

  • @user-dp6lc1kn6s
    @user-dp6lc1kn6s Před 2 měsíci +2

    Здравейте, прекрасна градина. Как се сдобивате с толкова големи количества дървен чипс? Вие ли си го правите и на каква машина? Цвеклото кой месец е засаждано - директно в земята или чрез разсад?

    • @gradinata_na_toni
      @gradinata_na_toni  Před 2 měsíci +2

      Здравейте! Чипса го правя аз с бензинови дробилки за клони. Цвеклото е посято в края на януари във форми и после разсадено в лехата.

  • @user-pn8dc2ir8s
    @user-pn8dc2ir8s Před 2 měsíci +2

    Кок ще съхраниш Лука и чесъна

    • @gradinata_na_toni
      @gradinata_na_toni  Před 2 měsíci +4

      След като ги извадя ги изсушавам на сянка, после ги сплитам и в мазата. Миналия сезон, например, чесъна беше отличен, но лукът ми беше повреден от ларвите на луковата муха и го нарязах на ситно, и в пликове, и във фризера. Главите лук могат да траят до другото лято, на съхранение на хладно в маза, но само, ако са здрави главите. Имат ли дори и малки наранявания от ларви, загнива там и се разваля. Здрави глави лук, без да са сплетени и провесени, съм пробвал да съхранявам в касетки, пак в мазата, но не издържат толкова дълго, както ако са на сплитове. За чесъна проблеми няма, ако не сплетен, главите могат и в хладилника да стоят, и траят.

  • @kalink1066
    @kalink1066 Před 2 měsíci +2

    Тони градината ти е еталон за много от нас. Можеш ли да ми дадеш съвет за следното: част от моята градина почвата е рохка и лесно се обработва. Но има друга част където земята буквално бетон и се напуква, когато вали дъжд пък е много глинеста и не става за нищо. Пролетта в тези участъци пръсках с ефективни микроорганизми и мулчирах със слама, но ефект нулев😢

    • @socloseagain4298
      @socloseagain4298 Před 2 měsíci +3

      Покрийте отгоре с дървен чипс по метода на Paul Gautschi - Back to Eden и до няколко месеца или най-късно другата пролет отдолу земята трябва да стане толкова рохка, че само с ръце да си садите и без копане. 🙂

    • @user-bb6gi5lb8x
      @user-bb6gi5lb8x Před 2 měsíci +1

      Насейте фацелия за една година. Тя разрохква и обогатява почвата.

    • @gradinata_na_toni
      @gradinata_na_toni  Před 2 měsíci +3

      Мога да те посъветвам да култивираш съвсем плитко мястото и след това да положиш дебел слой суха люцерна от бали. Има ги, продават ги и на малки бали от нея. За разлика от сламата, която е куха и няма дървесина в нея, при люцерната е различно. Можеш и да смесиш със сухи листа, като слагаш листата отдолу, а люцерната върху тях. Трябва да ги имаш готови на разположение и след култивирането веднага, докато е рохкаво, да покриеш отгоре. С тези микроорганизми е една голяма измама за разрохкване на почвата. Тяхната роля е по-скоро на посредници между хранителните вещества и корените на растенията за по-лесното им абсорбиране. За през зимния период си направи компост, може и от дървен чипс, като мен, или от друг материал, като трева, листа, градински отпадъци и напролет посипи от няго върху мястото.

  • @MANDMK
    @MANDMK Před měsícem +1

    Здравейте, закупихме едно място преди около 3 години. Правим опити за садене, и засега резултатите са ОК. Някои култури са ОК (б0б, домати). Други не толкова - тиквички, краставици (и двете ги хвана мана и дават мн малко плодове). Опитахме и цвекло - стана изключително малко - с дебелина колкото човешки пръст. Искам да попитам - почвата ми е много тежка и глинеста и искам да я подобря, но как мога да я подобря без копаене? Дори и да положа картон и да сложа над него компост - под картона няма ли да си остане същото?

    • @gradinata_na_toni
      @gradinata_na_toni  Před měsícem

      Здравейте! За сега се запасете с бали от нещо. Може със слама, или от грах, може и от овес и фий, също и от люцерна( сено не е за предпочитате, защото има много семена на плевели и бодили), и с компост разбира се. На есен, като приберете реколтата и изчистите мястото, може леко да минете с култиватор, на плитко, само да разрохкате. След това, разхвърлете сламата или там, каквото може да намерите(всичко друго е за предпочитане пред сламата и сеното), разхвърляйте, и покрийте хубаво, но да не е на прекалено дебело. Изчакайте около месец, един-два пъти да я навали дъжд, да се слегне, и покрийте с картон, и отгоре с компоста, и оставете да презимува. Напролет само грапосайте и сейте в компоста. Ако имате екстра компост, може да го добавите през пролетта. Колкото повече компост се добавя, толкова по-дебел слой се получава, така че накрая корените на растенията ще се развиват само в компоста, и няма да отиват в глината под него.

    • @MANDMK
      @MANDMK Před měsícem +1

      @@gradinata_na_toni Благодаря. Ще опитаме! :) Само да питам - какво означава да грапосаме?

    • @gradinata_na_toni
      @gradinata_na_toni  Před měsícem

      @MANDMK Със грапа( не знам по вашия край така ли му казват), градински инструмент, се минава по повърхността на компоста да се размеша и разрахка преди да се посее или засади нещо.

    • @MANDMK
      @MANDMK Před měsícem +1

      @@gradinata_na_toni благодаря 👍

    • @MANDMK
      @MANDMK Před 22 dny

      @@gradinata_na_toni Здравейте отново, вече се запасих с бали от люцерна. Само исках да питам още нещо. След като нанеса слой люцерна, над него картон, над картона - компост и го оставя на презимува така...в кой слой да сложа тор? Под картона или да го разсипя в компоста? Имам много пилешка тор, както и тор от червен калифорнийски червей.