Epizóda 26 - očkovanie sadbovými kolíkmi

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 16. 07. 2022
  • Praktická ukážka očkovania drevených polien pomocou sadbových kolíkov.
    Sada na výrobu sadbových kolíkov: www.mycelinarium.eu/product/s...
    E-shop: www.mycelinarium.eu
    Music:
    All Good In The Wood by Audionautix is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 license. creativecommons.org/licenses/...
    Artist: audionautix.com/

Komentáře • 17

  • @patrikgala168
    @patrikgala168 Před rokem +2

    Hlivu na klatikoch mám už veľa rokov, najlepšie sa osvedčil topoľ, dub nič moc jedna úroda, a orech vydrží cca 2 roky. Odrežem asi 6-8cm koliecko, do polena vyvrtam dieri hrubým vrtakom, natlacím sadbu potom odrezane koliecko pribijem na späť 2 klince. Klatik potom do igelitu, ak robím na jar nechám ich v pivnici do jesene a ked prejdú horúčavy zakopem pod stromi do chládku asi do 3/4 vždy sa chytili všetky a všetky zarodili. Takto tam mam topoľove pníky už 4 rokom a práve sa chystám robiť ďalšie.

  • @vladanzlebek1982
    @vladanzlebek1982 Před rokem +1

    Umíte perfektně vysvětlit. Jsem moc rád, že jsem narazil na Váš kanál :).

  • @jitkavyopalova4354
    @jitkavyopalova4354 Před rokem

    Dobrý den.Moc děkuji za podrobné informace.Jen otázka?Mohou polena v zimě přemrznout?A ještě jedna.Pšenici vařit 5-10 minut.Ale při sterilizaci se nepřeváří?Děkuji za odpověď.Jitka

    • @mycelinarium
      @mycelinarium  Před rokem +2

      dobrý deň, odporúčam cez zimu nechať v pivnici (ve sklepě) ale nevadí ani keď sú vonku. Závisí od toho aký druh očkujete, ale bežným druhom ako hliva, shitake, koralovec, sirovec, podpnovka a pod. mráz nevadí. Akurát podhubie prerastie rýchlejšie ak to bude niekde vnútri.
      psenicu stačí povariť tých 5minut a treba nechať vychladnúť aby sa odparila prebytočná voda (tak 45min) a vtedy sa pšenica v tlakovom hrnci nerozvarí. 👍🍄🙂

  • @Fall3nL3g3nd
    @Fall3nL3g3nd Před rokem

    Zdravím máte v pláne aj videa na agar a klonovanie genetiky ?

    • @mycelinarium
      @mycelinarium  Před rokem +1

      Áno čoskoro pribudnú aj videá o agare 👍

    • @Fall3nL3g3nd
      @Fall3nL3g3nd Před rokem +1

      @@mycelinarium paráda :) aj keď sa mi to už raz podarilo s tekutym myceliom ale so spormi som mal problémy.

  • @user-cm8xg2du6y
    @user-cm8xg2du6y Před rokem

    Zdravím, zaujímalo by ma kedy je najvhodnejšia doba na očkovanie do dreva pre Hlivu ustricovú a Shiitake? Niekde v návode som čítal, že najvýhodnejšie je očkovať počas leta. Máte s tým nejaké skúsenosti? Nemohol by som to zaočkovať už teraz na začiatku apríla alebo mám radšej počkať do leta?
    Taktiež by ma zaujímalo aký spôsob zakopania polena na záhradke sa Vám osvedčil najviac a to pre Hlivu a Shiitake. Myslím tým ako hlboko a tiež či horizontálne alebo vertikálne. Niekde píšu 1/3, inde zase až 2/3, nie je to zbytočne veľa? Vopred Ďakujem za prípadné odpovede.

    • @mycelinarium
      @mycelinarium  Před rokem

      Ja by som povedal, že teraz je práve najlepší čas na očkovanie. Podhubie rastie najrýchlejšie ked teplota vystúpi nad 18 stupňov, ale rastie aj pri nižšej teplote len pomalšie. Takže teraz ked sa už otepľuje je podľa mňa ideálny čas. Ja som očkoval aj začiatkom leta aj koncom leta a všetky sa podarili. Akurát ked budete očkovať koncom leta tak bude prerastanie dlhšie trvať kvôli nízkym teplotám.

    • @mycelinarium
      @mycelinarium  Před rokem

      Čo sa týka zakopania, závisí od prostredia. V suchom prostredí treba hlbšie vo vlhkom stačí menej a vo velmi vkhkom netreba vôbec. Ide o to že huby si týmto spôsobom ťahajú zo zeme vlhkosť. Ak je zem dostatočne vlhká, alebo ak ju pravidelne polievate tak 1/3 stačí a môže byť vertikálne ale musí byť úplný tieň. Je veľmi dôležité aby slnko na polená nesvietilo ideálne vôbec. Plný tieň a vysoká vlhkosť pôdy vám zabezpečí dobrú úrodu a to platí aj u hlivy aj Shiitake. Ja mám napríklad skúsenosť aj so Shitake ktoré som nezakopal vobec,len som naskladal polená na seba horizontálne na močaristé miesto blízko lesnej studničky a všetky krásne zaplodili.

    • @user-cm8xg2du6y
      @user-cm8xg2du6y Před rokem

      @@mycelinarium Aký druh dreva a aký priemer polien používate pre Shitake? ...Mohol by som pre Shitake použiť buk?
      Skúšali ste zaočkovať do dreva aj Korálovec ježovitý (Lion’s Mane)? Ak áno aký druh dreva ste použili a aké výsledky ste dosiahli? ...Vopred Ďakujem za odpovede.

    • @mycelinarium
      @mycelinarium  Před rokem

      Ja som použil buk a Shitake krasne plodilo niekoľko rokov. Dĺžka 0,8 - 1m priemer cca. 10-12cm môže byť aj hrubšie ale vac ako 15cm by som nepoužíval. Dôležité je aby bolo drevo čerstvé. Idealne 2 týždne staré. Úplne čerstvo odpilené nie je dobré lebo obsahuje fungicidne látky a podhubie by neprežilo , alebo po dvoch týždňoch sa tieto látky rozložia a to je idealny čas na očkovanie. Príliš staré drevo (viac ako 2-3 mesiace) už nie je dobré, už bude napadnuté všetkým možným a pohubie bude mať problém konkurovať.

  • @luboskravec5058
    @luboskravec5058 Před 2 měsíci

    V ktorom ročnom období by sa tá príprava mala konať?
    Už viem, kde som urobil chybu, nie jednu😅

  • @MistrDagoth
    @MistrDagoth Před rokem

    Možná hloupý dotaz, ale tis asi není vhodný na zadnou houbu, že? Nenašel jsem nikde informaci

    • @mycelinarium
      @mycelinarium  Před rokem

      S tisom som sa ešte nestretol takže vám neviem ani ja povedať. Treba vyskúšať.