Tajné podzemní úkryty v Brdech: Byli jsme uvnitř

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 7. 10. 2020
  • Vracíme se do bývalého vojenského újezdu s Lacem Lahodou. Odhalujeme skrytý účel vojenských podzemních krytů.
  • Zábava

Komentáře • 77

  • @frantafranta8415
    @frantafranta8415 Před 3 lety +4

    Tedy panove, klobouk dolu. Mate muj obdiv. Preji Vam mnoho dalsich objevu, rad Vas sleduji a nenecham si ujit zadny dil. Diky Thomas z Nürnberg.

  • @LEZEC63
    @LEZEC63 Před 3 lety +8

    Podzemní šachta (0.35 - 2.00) se zbytky armatury byla součástí vodovodu pro německá kasárna vybudovaná na úbočí Prahy v roce 1944. Sem byla čerpána voda cca.800 metrů dlouhým potrubím z lokality "Kuníková".

  • @martinalalikova6624
    @martinalalikova6624 Před 3 lety +19

    Perfektné video! Tieto vojenské mňa asi najviac bavia 😊

  • @vlakyotrokovice
    @vlakyotrokovice Před 3 lety +2

    👍👍Super, hodně zajímavé,těším se na další videa. Karel

  • @janblaha3387
    @janblaha3387 Před 3 lety

    Jako vždy super VIDEO🎥

  • @pavelbartonek7093
    @pavelbartonek7093 Před 3 lety +1

    Zdravím, zajímavé nahlédnutí do vojenské historie .. držím palce při další tvorbě 👍 📷

  • @lecocz9639
    @lecocz9639 Před 3 lety +1

    Jak jsem viděl tu fotku tak jsem si hned myslel že je to ze Zlína, hodně podobné

  • @michalhrachovec7833
    @michalhrachovec7833 Před 3 lety +1

    Super video, videa z Brd nesmírně miluju. Například u Valdeku jsou dvě nudle z prefabrykátů a nějaké další zajímavé věci. Bohužel něco už i zasypali

  • @Eugen_von_Savoyen
    @Eugen_von_Savoyen Před 3 lety +17

    Pane MAREŠI, je fajn, že citujete některé MOJE poznatky ze studia pramenů uložených ve fondech VHA v Praze, které jsem interpretoval na jednom nejmenovaném fortifikačním fóru, ale doporučil bych vám je příště pročíst DŮKLADNĚJI..! :D Tímto bych si rád dovolil poopravit pár nesrovnatelností, které považuji za nejpodstatnější:
    1) Zkratka ÚŽ neznamená "úkryt živé síly", ani tak často vídané "úkryt ženijní", což (byť se tedy jedná o ženijní stavbu) je bohužel mylný výklad té zkratky přejatý z prvního relevantního článku na již zmíněném fortifikačním webu (pod nímž je mimochodem podepsán i pan Lahoda...), ALE "Úkryt ŽELEZOBETONOVÝ", a to kvůli těm železobetonovým prefabrikátům, ze kterých je sestaven.
    2) Rozměry těch úkrytů se vám přirozeně zdají být "trochu podivné", poněvadž pan Lahoda podle obrázků ve videu evidentně vychází z předpisu ŽEN-21-5 (pro výstavbu a údržbu úkrytů ÚŽ-6a,b,c,d) z roku 1988, ze kterého máte ty nákresy vložené ve videu. Ten ovšem zobrazuje pozdější a modernizované verze úkrytů označované jako ÚŽ-6a, ÚŽ-6b, ÚŽ-6c, ÚŽ-6d (s indexem označující podtypy, které se lišily velikostí úkrytového prostoru), a které se vyráběly AŽ od roku 1967! Pro starší varianty existovaly starší směrnice z r. 1962 a 1967. Verze vyráběné DO roku 1966 (podle normy z r. 1962), které jsou i zde v Brdech, tj. ÚŽ-6 (bez indexu) mají odlišné (menší) rozměry prefabrikátů úkrytových prostorů. Velikost úkrytových místnosti pro verze do r. 1965 je 5,7m na délku - (v letech 1965 až 1966 už 6m), 1,82m na výšku (což skutečně ODPOVÍDÁ normě, NE jak je v 04:46 špatně tvrzeno) a 1,80m na šířku (pro srovnání modernizované verze ÚŽ-6a nebo ÚŽ-6b vyráběné od r. 1967 mají místnost o délce 6m, šířce podle podtypu a výšce 2m).
    3) Úkryty ze železobetonových prefabrikátů ÚŽ-6 bylo předpisově možné různě sdružovat ve větší celky, například spojením několika úkrytů chodbou, případně prodlužováním úkrytových místností tím, že se stavěly za sebe, a jejich napojením na jediný vstup. Počet úkrytů se na základě tohoto sdružování odvozuje od počtu úkrytových místností o standardní délce (viz výše +/- případná stavební odchylka), přičemž při překročení určitého počtu místností (úkrytů) bylo nutné vybudovat druhý vstup. V Brdech bylo v létě 1964 postaveno celkem 24 úkrytů staršího typu ÚŽ-6, které jsou zde roztroušeny v několika lokalitách a sdružovány tak, že se místnosti stavěly za sebe BEZ předělu (tzn. v dlouhé místnosti), čili jsou zde "2 až 3 úkryty v jednom" (tzn. místnosti o délce +/- 5,7m krát 2 v jednom případě i krát 3) a jeden vstup. V jednom případě to dokonce je i "7 úkrytů v jednom" se dvěma vstupy.. Nevím, čím to tam pan Lahoda v cca. 04:36 měří, ale když jsem to před časem měřil já, vyšlo mi zhruba 17,1m (ne 17,7m), což odpovídá třem úkrytům (místnostem) o standardní délce do r. 1965. Když sečete celkovou délku všech úkrytových místností veškerých úkrytů z léta 1964 v Brdech, pak dostanete celkem asi 137m délky úkrytového prostoru (+/- nějaká stavební odchylka), což odpovídá dobovým pramenům, které uvádějí "24 úkrytů v létě 64 ve VVP Jince".
    4) Jednalo se o rozptýlené sestavy úkrytů určených pro část polního velení patřících do sestavy TÝLOVÉHO velitelského stanoviště (TVS) čs. frontu. Byla to tehdy zcela nová koncepce budování VS z úkrytů lehkého typu ze žb. prefabrikátů. Tato koncepce spočívala v rozdělení a rozptýlení polního velení do několika míst v určitém prostoru, kde pro ně byly vybudovány tyto sestavy z úkrytů ÚŽ-6. Rozptyl zde kompenzoval odolnost, jednalo se totiž o mnohem úspornější variantu oproti mnohem dražším, avšak i mnohem odolnějším podzemním (štolovým) objektům, které se označovaly jako "S" (alias SKLADY), což bylo i například u těch Němých, kde je S 1 stále v péči armády. Zde v Brdech se sice zkušebně VS této koncepce vybudovalo (a potom už nikde, poněvadž došlo k dalším koncepčním úpravám budování VS na nejvyšších stupních), nicméně to neznamená, že bylo toto VS považováno za "CVIČENÉ". Vypovídá o tom STÁLE uložená část vybavení, jehož zdevastované zbytky se dochovaly dodnes, například kromě podstavců na zbraně i množství pracovních stojanů na mapy a pracovních stolků. Stále uložené vybavení (krom případného ženijního nářadí) je navíc poměrně netypické pro úkryty ÚŽ-6 a ÚŽ-6a,b,c MIMO vlastní vojenské útvary. Tvrzení v 06:15 o "ochranné četě" je nesmysl...

    - 03:13 - 03:18 Není ÚŽ, ale evidentně nějaká špatná zkomolenina pohotovostních úkrytů typu KŽ-4 pro družstva s tarasnicemi / bezzákluzovými kanony budovaných v rámci polní obrany v letech 1962 - 1965.
    - 03:19 - 03:24 = pohotovostní úkryt ÚŽ-6c (verze vyráběná od poloviny 80. let min. století)
    - 04:12 - 04:15 = ÚŽ-6a (od r. 1967)
    - 09:47 - Tahle šachta je nouzový výlez a chodbička vede ke stanovišti strojníka. Úkryty pro DA jsou celkově maličké a na již zmíněné fortifikační forum jsem vkládal jeho výkres z archivu...
    Když to shrnu, jde o sice o svým způsobem unikátní sestavy ze standardních úkrytů ze železobetonových prefabrikátů typu ÚŽ-6, avšak nejde o nic atypického. Se vší úctou lze také bohužel konstatovat, že pan Lahoda v tomto konkrétním případě vůbec NETUŠÍ o čem vlastně mluví... :)

    • @rudestoned
      @rudestoned Před 3 lety

      Jojo, kdyby autor nebo jeho spolupracovníci četli důkladněji, věděli by například, že v roce 1965 byl budovaný úkryt pro DA u úplně jiného objektu :)

    • @Eugen_von_Savoyen
      @Eugen_von_Savoyen Před 3 lety

      @@rudestoned Zrovna tuhle informaci mohu potvrdit. Pro obě skupiny úkrytů pro část polního velení z léta 1964, které se objevují ve videu (pod Brdci a pod Korunou), byly v roce 1965 skutečně vybudovány úkryty pro DA (DA typu 3S110). Ve videu se objevuje nedávno znepřístupněný úkryt pro DA skupiny pod Brdci. Úkryt pro DA skupiny pod Korunou byl zničen a zahlazen při asanaci prostoru v roce 2016.

    • @rudestoned
      @rudestoned Před 3 lety

      @@Eugen_von_Savoyen Moje chyba, popletl jsem si to s jinou akcí. Autorovi videa se omlouvám...

    • @joudajoudis
      @joudajoudis Před 3 lety

      A jak takový kryt vypadal za provozu? Vzhledem k úzkému profilu celé stavby si nedovedu představit, že tam bylo nějaké zařízení, tam snad stáli jenom vojáci v trojstupu a čekali, až se přežene nálet?

    • @xpmastercz2018
      @xpmastercz2018 Před 3 lety +1

      joudajoudis Někde bývaly radiostanice a věci co se týče PCHO. Pokud nebyla dotažena elektřina tak jeden voják točil ventilátorem typu (Erv-49), i v případě poruchy elektromotoru. Pohon na elektromotor měly sady FVPK M1e, M2. Takže víceméně čekali na rozkaz, a podávali hlášení o množství naměřených OL nebo RL.

  • @krfcz
    @krfcz Před 3 lety +5

    6 minuta olejový radiátor je hloupost, je to elektrické topení spirálové, dodnes vyráběné jako topení do kabin strojů, vyrábí již desetiletí firma dnes pod jménem backer-elektro :-) jen pro pořádek sice maličkost, ale ubírá to na odbornosti ;-) přeji hezký den

  • @lukaljubicic3626
    @lukaljubicic3626 Před 3 lety +1

    Velice dobré👍

  • @Alex-lf5yj
    @Alex-lf5yj Před 3 lety +2

    Super!

  • @alpinemarmot3503
    @alpinemarmot3503 Před 3 lety +1

    Parádní video. Tyhle prostory jsem objevil již dříve při putování po Brdech. Zajímalo by mě,kolik bunkrů celkem bylo na Brdě...

  • @nikazostravy5255
    @nikazostravy5255 Před 3 lety +1

    super

  • @miroslavatanascvetkov413
    @miroslavatanascvetkov413 Před 3 lety +4

    Treba ešte preskúmať a zistiť čo vlastne skrývajú a taja v lokalite "u nemych"......

  • @karelnovak1638
    @karelnovak1638 Před 2 lety +3

    Mám otázku. Copak neexistuje někde třeba na ministerstvu obrany evidence a plány těchto objektů? Když se tam může běžně vlézt, těžko budou dokumenty podléhat utajení.

  • @stepankabrejchova364
    @stepankabrejchova364 Před 3 lety

    Už se začínám bát 😖

  • @keltskysaman
    @keltskysaman Před 3 lety +2

    Podzemní nemocnice jsou jen pohádky co slyším od "zaručených" historiků - amatérů

  • @karelventil2647
    @karelventil2647 Před 3 lety +1

    Pěkná světýlka, chvílemi jsem si myslel, že jste tam prostříhal video z nějakého krytu, kde ještě funguje elektřina :)

  • @pavelvosatka2632
    @pavelvosatka2632 Před 3 lety

    Perfektní, a co třeba Raketárna u Divišova z druhé světové?

  • @PS3ojKar
    @PS3ojKar Před 3 lety +1

    🔝🔝🔝

  • @radarzdice673
    @radarzdice673 Před 3 lety +7

    Co nemocnice ve Hredlich u Zdic na berounsko.

  • @lokomo41
    @lokomo41 Před 3 lety +3

    řikali jste že neřeknete polohu těchto objektu v minulém videu. A tady řeknete přibližnou polohu.

  • @termit_cze4997
    @termit_cze4997 Před 3 lety +2

    To by mě zajímalo, co jsou ty černý fleky na zdech. Jestli to je plíseň, nebo to má něco do činění s pavoukama. Každopádně kvůli nim bych tam nevlezl, i když to vypadá vážně zajímavě

  • @michalklecak2720
    @michalklecak2720 Před 3 lety +2

    U nás na Kutnohorsku jsou takovéhle bungry 2

    • @rostislavbrebis1001
      @rostislavbrebis1001 Před 3 lety +1

      Kde?

    • @michalklecak2720
      @michalklecak2720 Před 3 lety +1

      @@rostislavbrebis1001 u Bohdanče v lese na zelené turistické značce když po ní půjdeš tak v lese je uvidíš jeden je přímo u cesty druhý trochu dál v lese jestli chceš pošlu ti přes něco kdo to přesně je

    • @rostislavbrebis1001
      @rostislavbrebis1001 Před 3 lety +1

      @@michalklecak2720 jo klidně mám FB. Já znám akorát ten bývalí sklad u Adamova kde prý straší 🤣

    • @michalklecak2720
      @michalklecak2720 Před 3 lety

      @@rostislavbrebis1001 tak napíš název a já ti napíšu

    • @rostislavbrebis1001
      @rostislavbrebis1001 Před 3 lety

      @@michalklecak2720 zkus mě najít pod jménem 😉

  • @stroussberg
    @stroussberg Před 3 lety +6

    V Brdech je více takových míst.Na začátku videa je zbytek Německých kasáren z let 1942-1945

  • @annatothova440
    @annatothova440 Před 3 lety +1

    Nebolo to niečo za komunistov .Niektorí ktorí tam služili by vedeli o tom niečo ak ešte žijú.Vďaka za pekne video hodne zdravia.

  • @MrOldgun
    @MrOldgun Před 3 lety +1

    Takže, až na konci z toho nákresu jsem se dozvěděl, kam chodili vojáci srát.

  • @czechunboxtherapy7139
    @czechunboxtherapy7139 Před 3 lety +3

    Ještě by to chtělo natočit objekt u němých

    • @monsterrapid
      @monsterrapid Před 3 lety

      Tak to je docela nereálná věc

    • @jveverka007
      @jveverka007 Před 3 lety +1

      Horni nebo dolni? Na dolnim neni nic zajimavyho a horni je bez sance.... Nahore je par budov ale co je dole... 🤔

  • @kvr_adventure940
    @kvr_adventure940 Před 3 lety +3

    Zdravím, chtěl bych se zeptat, zda je toto místo volně přístupné a zda je relativně bezpečné..
    Chodíme s kamarádkou po zřízeninách, starých budovách a tak, ale poslední dobou je to jedno velké zklamání.. staré železnice vyasfaltované a tak.. měl byste nějaké doporučení co navštívit? Něco neobjeveného turisty, nebo pochybnýma osobama..
    Mockrát děkuji)

    • @vojtechcapil7977
      @vojtechcapil7977 Před 3 lety

      Masokombinát Louny. Není už v nejlepším stavu, ale velké rozlehlé budovy se zajímavými místnostmi. :)

    • @kvr_adventure940
      @kvr_adventure940 Před 3 lety

      @@vojtechcapil7977 díky moc

    • @hanzdnb
      @hanzdnb Před rokem

      Konkrétně tohle místo dostupné je, ale není jednoduché ho najít. Osobně jsem tam byl a nedoporučoval bych tam chodit. Není to úplně bezpečné.

  • @hrkaci
    @hrkaci Před 3 lety +4

    7:55 "jedině takhle" a né "podle mě takhle "

  • @gomezrodriguez9059
    @gomezrodriguez9059 Před 3 lety +1

    Kuřim - naproti areálu TOS je "kopec" ten je celý prolezlý bunkry.

    • @jirkanocar720
      @jirkanocar720 Před 3 lety

      Máte k tomu více info ?

    • @gomezrodriguez9059
      @gomezrodriguez9059 Před 3 lety

      @@jirkanocar720 Jen z vyprávění svého otce. Zdravotní instruktor, ostřič, součástí (teď si nemohu vzpomenout na to správné slovo, ale snad se to dá nahradit "krizový štáb") a měl tzv. ostrý průkaz - tedy mohly kdykoliv, do fabriky a nikdo se ho na nic nesměl na nic zeptat (samo vyjma papaláchů) jenže to všechno bylo v hluboké totalitě. Bůhví, jak je tomu teď... prej je to všechno zapečetěný a ví o tom jen "hrstka" lidí. Teď nechci plácat, ale TOska měla cca tisíc? dva zaměstnanců... teď vážně nevim ... bunkry měli právě z toho důvodu, protože byly strategický terč.

  • @iannickCZ
    @iannickCZ Před 3 lety +1

    2:32 věděl by někdo, na to byly ty poklopy? Viděl jsem to v jiných videích, ale funkce mi uniká.

    • @xpmastercz2018
      @xpmastercz2018 Před 3 lety

      iannickCZ řekl bych stojan na filtry k FVPK. Ale FVPK je měl na sobě. Takže taková hypotéza

  • @Slyght3r
    @Slyght3r Před 3 lety +3

    Laco Lahoda, nebo Jahoda?:D

  • @richardrich4320
    @richardrich4320 Před 3 lety +3

    Super video ..inak so nadobudol dojem ,ze Pan Laco Lahoda "miluje" svoju pracu - to co robi ... a ma odvahu ist do takych malych otvorov kde nevie co sa nachadza , ale pekne sa na to pozera preto ze mna to zaujima tiez . Vdaka !!!...Otazka ...na co ma Pan Laco v ruke tu tasku ...voda a jedlo na prezitie ak by vas tam zasypalo ?

  • @davidprchal3851
    @davidprchal3851 Před 3 lety +1

    ÚŽ 6 - Úkryt ženijní

    • @xpmastercz2018
      @xpmastercz2018 Před 3 lety +3

      David Prchal úkryt železobetonový. Jak je psané v dokumentaci z VHA

    • @Eugen_von_Savoyen
      @Eugen_von_Savoyen Před 3 lety

      @@xpmastercz2018 Správně! 👌👍👍

  • @katerinastejskalovamala3306

    Pan Lahoda je záruka kvality, zbožňuju jeho průzkumné akce.

    • @rudestoned
      @rudestoned Před 3 lety +5

      Pan Lahoda speciálně v tomle videu vůbec neví o čem mluví... Ale on si vymýšlí často.

  • @hanzbasic3349
    @hanzbasic3349 Před 3 lety +3

    je to vlně přístupný?nebo si mám sebou vzít aku flexu a štípačky abych se dostal dovnitř!!!