Niemiła niespodzianka i kwas mrówkowy

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 28. 08. 2024
  • W dniu 22 września 2021 roku wykonałem szybki wgląd do rodzin i ku mojemu zdziwieniu zauważyłem iż zdecydowana większość rodzin jest nieprzygotowana do zimowli.
    W związku z tym zachęcam wszystkich do zrobienia wglądu na środkowe ramki w ulu i sprawdzenie czy pszczoły mają odpowiednią ilość pokarmu na ramkach aby na przedwiośniu nie było niemiłego zaskoczenia.
    Dodatkowo w dniu dzisiejszym zastosowałem kwas mrówkowy do zwalczania warrozy w rodzinach. Kwas mrówkowy jest jednym ze sposobów zwalczania dręcza pszczelego w mojej pasiece, kolejnymi sposobami jest przerwa w czerwieniu, kwas szczawiowy w postaci pasków oraz wycinanie czerwiu trutowego.
    Zachęcam do oglądania, komentowania oraz subskrybowania moich filmów aby być na bieżąco ze wszystkimi materiałami.

Komentáře • 68

  • @inkubatorlegowy7941
    @inkubatorlegowy7941 Před 2 lety +2

    ja ktorys raz z rzedu jak widze dobra sile i duzo czerwiu na 2 ramkach to po miedzy je wsadzam ramke z pokarmem zasklepionym od gory do dolu. matki wtedy stopuja z czerwieniem a jesli nawet zdarzy sie ze do konca nie doleja to maja pokarm i wolniej ida do gory przez co sie nie osypuja. polecil mi to stary pszczelarz obslugujacy 300 rodzin. to naprawde sie sprawdza rodziny bez problemu grzeja gniazdo.

    • @tycipasieka7437
      @tycipasieka7437  Před 2 lety

      Tak też znam ten sposób, tylko że niechce go stosować bo jeszcze nie jestem do tego zmuszony.

  • @krzysztofkata9115
    @krzysztofkata9115 Před 2 lety +1

    Cześć,
    Komentarz piszę po obejrzeniu 1 rodziny. Dla takich małych rodzinek nie ma dobrych rozwiązań. Na izolację początkiem września pewnie były za słabe, pewnie liczyłeś że wzmocnią się pszczołami z września. Fakty są takie że w słabych rodzinach młode pszczoły zamiast szykować się do zimy, zapierniczają przy wychowie kolejnych, słabszych pokoleń i z każdym pokoleniem jest coraz później a pszczół nie przybywa. Ja próbowałem takie odkłady traktować jak duże rodziny i izolować matkę końcem sierpnia, ale to też niewiele pomagało, bo rodzina słabła w trakcie zimowli. Po zimowli nadawała się do łączenia.
    Wyjścia są moim zdaniem 3:
    Teraz jest ostatni moment na zaizolowanie matki i licząc na pogodę w październiku - oblecenie się młodych pszczół i zazimowanie tego jako młodej rodzinki, cały czas dokarmiając inwertem,
    drugie to też izolacja z łączeniem 2 takich rodzin i też karmienie inwertem.
    Wyjście trzecie - postawić wiaderko inwertu z dziurami 2,5 mm i poczekać aż przygaszą matkę.
    Pozdrawiam, jeżeli wyleczysz skutecznie, to przynajmniej ta pierwsza rodzinka jest do wyprowadzenia, trzymam kciuki

    • @tycipasieka7437
      @tycipasieka7437  Před 2 lety +1

      Dziękuję za komentarz. Niestety ale ja matek nie izoluje tylko staram się zalać gniazda do połowy września aby matki całkowicie wyprowadzić z czerwienia. W tym roku ze względów osobistych miałem troszkę mniej czasu w sierpniu i wrześniu aby tego dopilnować i niestety sytuacja jest jaka jest. Plan mam taki aby rodziny zagrożone dokarmić jeszcze 2 lub 3 dawkami syropu w zależności od tego jak one wyglądają. Pszczoły miały jedną przerwę w czerwieniu związaną z wymianą matek oraz były leczone paskami z kwasem szczawiowym i teraz zacząłem stosować kwas mrówkowy przy czym żadnej z tych technik nie stosuję po raz pierwszy.

  • @PasiekaDzikaZabudowa
    @PasiekaDzikaZabudowa Před 2 lety

    Dlatego ja zalewam dopiero teraz żeby nie mieć takiego problemu, plus pobieram parę litrów z nawłoci. Tak samo jak ty daje kwas mrówkowy, a gdy nie będzie czerwiu polewam szczawiowym. Wiadomo że każdy niech robi jak uważa nikogo nie namawiam, piszę tylko jak ja robię pozdrawiam:)

    • @tycipasieka7437
      @tycipasieka7437  Před 2 lety +1

      Sprawdzałem rodziny 27.09.2021 roku te które miały bardzo mało pokarmu. Rodziny dostały drugą dawkę i widać że pszczoły zalewają całe miejsce po wygryzionym czerwiu oraz wolne komórki i wyglądają te rodzinki coraz lepiej.

    • @PasiekaDzikaZabudowa
      @PasiekaDzikaZabudowa Před 2 lety

      @@tycipasieka7437 Ja czekam aż odparuje kwas i podam następna dawkę w sobotę albo niedzielę. Dużo z nawloci przyniosły także mniej syropu pójdzie 🙂

  • @krzysztofpochec6165
    @krzysztofpochec6165 Před 2 lety

    Ja np, przed karmieniem zimowym, ok 20 sierpnia ścieśniam gniazda tzn. Oprócz ramek z czerwiem daję tylko dwie ramki osłonowe i zaczynam karmienie zimowe po 4, 5 litrów co 4, 5 dni, przez trzy tygodnie czerw się stopniowo wygryza a matki przestają czerwic bo nie mają miejsca, potem sprawdzam czy gniazda zalane i leczę kwasem, 100ml przez tydzień, potem czyszczenie dennicy z warrozy i zimowanie na siatce oczywiście i po robocie. Od 20go
    września czekam do wiosny

    • @tycipasieka7437
      @tycipasieka7437  Před 2 lety

      Tak wiem o co chodzi rodziny były karmione 3 dużymi dawkami w ilości po 5 litrów a nadal efekt jest jaki jest.

  • @owady1
    @owady1 Před 11 měsíci

    👍

  • @grzegorzgajczewski5136
    @grzegorzgajczewski5136 Před 2 lety +1

    Hej, Nie wiem jakie masz dennice ale w powalce masz tylko jeden pajączek? Ja bym im zrobił mocne ochłodzenie gniazda otwarte pajączki i dennice, matki od razu wyhamuja a pszczoły poczują że zima za pasem bo noce są chłodne 🙂 w ostateczności zawsze możesz odebrać im ten czerw i go zutylizować może to mało chumanitarne ale na pewno pomoże. Pozdr.

    • @VipDiscuscom
      @VipDiscuscom Před 2 lety

      Do tego jeżeli są roztocza to prawie wszystkie będą w tym czerwiu, więc wyrzucając czerw oczyszczasz równie zrodzine.

    • @tycipasieka7437
      @tycipasieka7437  Před 2 lety +1

      Wolę zastosować środki przeciw warrozie ponieważ jak już wspominałem w tych rodzinach i był okres bezczerwiowy i paski z kwasem szczawiowym i teraz jest kwas mrówkowy na dobicie roztocza więc uważam że pozostawienie tego czerwiu ma sens dla rodziny.

    • @tycipasieka7437
      @tycipasieka7437  Před 2 lety

      Dennicy mam osiatkowane i jeden pajączek w powalce, korpusy jednoscienne. Uważam że dość ochłodzone są gniazda.

  • @michal_pasieka_komorow
    @michal_pasieka_komorow Před 2 lety +2

    Izolator Chmary dobra rzecz, a kosztuje niecałe 20zl - polecam!

    • @tycipasieka7437
      @tycipasieka7437  Před 2 lety +1

      Wiem że izolatory nie są drogie ale jakoś nie jestem zwolennikiem takiego stopowania matek w czerwieniu. Aczkolwiek nie mogę wykluczyć że za rok będę matki izolował bo taki widok jest stresujący.

    • @VipDiscuscom
      @VipDiscuscom Před 2 lety +1

      Można również do klateczki zamknąć. Przyjdą takie czasy , że izolowanie do leczenia i do zimówki będzie powszechne u tych co będą chcieli mieć pszczoly a nie hodowlę waroa destruktorów;)

  • @PasiekaDzikaZabudowa
    @PasiekaDzikaZabudowa Před 2 lety

    A i bym zapomniał sub i łapka leci:)

    • @tycipasieka7437
      @tycipasieka7437  Před 2 lety +1

      Dziękuję bardzo. To bardzo mnie motywuje do nagrywania nowych filmów.

  • @JC-dw2mm
    @JC-dw2mm Před 2 lety +6

    Zbyt słaba rodzina do zimy i matka próbuje nadgonić czerwieniem. W następnym roku postaraj się mieć silniejsze rodziny na przełomie lipca i sierpnia. W silnych rodzinach już dawno nie ma czerwiu.

    • @tycipasieka7437
      @tycipasieka7437  Před 2 lety +3

      Mam odmienne zdanie.

    • @pasiekami
      @pasiekami Před 2 lety +1

      @@tycipasieka7437 zgadzam się. Mam silne rodziny A czerwiu też mam bardzo dużo jeszcze. Rotacja ramek z czerwiem.

    • @tycipasieka7437
      @tycipasieka7437  Před 2 lety

      Najważniejsze moim zdaniem to kontrola ze względu na pszczoły jakie mamy.

  • @lesawmikolajek5411
    @lesawmikolajek5411 Před 2 lety

    No masz problem,bo w Twoich ulach wiosna.

    • @tycipasieka7437
      @tycipasieka7437  Před 2 lety

      Tak, wiem o tym i niemam najmniejszych szans aby zaprzeczyć temu.

  • @tomaszstanczuk6339
    @tomaszstanczuk6339 Před 2 lety

    Sporo błędów kolego.
    Powodzenia i pozdrawiam D.K

    • @tycipasieka7437
      @tycipasieka7437  Před 2 lety

      Mówimy o leczeniu czy o ułożeniu? Bo co do ułożenia to sam stwierdziłem że nie wygląda to tak jak bym sobie życzył. Również pozdrawiam.

    • @fanbook5332
      @fanbook5332 Před 2 lety

      @@tycipasieka7437 Tomek sam popełnia podstawowe błędy i u innych także je widzi. Czytajcie ludzie książki. Parcie na szkło to najgorsze dla pszczół.

    • @lorddaniel1704
      @lorddaniel1704 Před 2 lety

      powiedział gość który zimuje matki w klateczkach wsyłkowych

  • @enjony3455
    @enjony3455 Před 2 lety

    słaba rodzinka była, matka czuła że słabo z siłą to czerwiła a ty nadmiar złego karmiłeś w sposób który umożliwił matce czerwienie w gnieździe i zamiast zalać gniazdo to poszła w czerw stąd w środku gniazda zamiast pokarmu masz czerw bo pszczoły go zamieniły w czerw to co lałeś. W rezultacie masz niewiadomą, jak się to obleci bo jesień pozwoli i będzie obficie z pyłkiem to zgromadzi dużo ciała na sobie to pójdzie do zimy, a jak nie to będziesz miał to wszystko na dennicy.

    • @tycipasieka7437
      @tycipasieka7437  Před 2 lety

      O pyłek się nie boje bo jest go dużo w przyrodzie jeszcze, kwitną poplony i pszczoły go znoszą do gniazd. A co do ochłodzenia to mam nadzieję że będzie jeszcze kilka słonecznych dni w październiku aby pszczoła mogła się oblecieć i dobrze zimować.

  • @Maria-mf8jp
    @Maria-mf8jp Před 2 lety

    na co lejesz ten kwas, co za płytki ?

    • @tycipasieka7437
      @tycipasieka7437  Před 2 lety +1

      Kwas mrówkowy leje na drewniany prasowany podkład pod panele. Najlepiej to przedstawił Tomasz Stańczyk na swoim kanale na YT i tam proszę się udać po więcej odnośnie tej metody.

  • @erwinkabala9973
    @erwinkabala9973 Před 2 lety +1

    Część Kolego. Nie będę się wymandrzał powiem ci jak ja to robię .Izoluje matki ok 1 września i zaczynam karmić mam tym sposobem ładnie połukładany pokarm doleczone pszczoły już na tip top po 20 września do 12 som zakarmione a tu u ciebie kupa czerwiu mało pokarmu i spracowaną pszczoła zimowa. Każdy robi po swojemu ale sam chyba widzisz co się dzieje ? Serdecznie cię pozdrawiam i trzymam kciuki ( Ja bym się ratował jeszcze izolacjom matki i karmienie inwerter. A i nie leczy się kwasem i nie karmi.

    • @tycipasieka7437
      @tycipasieka7437  Před 2 lety +2

      No cóż miało być inaczej a jest inaczej i wiem że nie wygląda to dobrze ale nic z tym nie zrobię w zeszłym roku miałem taką tylko jedną rodzinę która nie chciała się zalać i walczyłem z nią do końca września aby ją zalać dobra ilością pokarmu. Na wiosnę się okazało że była to najsilniejszą rodzina w pasiece.

    • @erwinkabala9973
      @erwinkabala9973 Před 2 lety +1

      @@tycipasieka7437 Walczyć zawsze trzeba do końca ja bym troszkę pękał z tym czerwieniem matek ale skoro ci wychodzi i jest moc na wiosnę to ok👍.Som też przeciwnicy izolacji matek ja donich nie należę wręcz przeciwnie. Mam tylko Bakfasta i wydaje mi się to pryjorytetem . Jeszcze raz,👍w gòre dla ciebie za szczerość a nie mydlenie oczu.

    • @tycipasieka7437
      @tycipasieka7437  Před 2 lety +1

      Nie mówię że tak mi wychodzi tylko że miałem w zeszłym roku jedna taka rodzinę i na wiosnę była ona najmocniejsza i bardzo fajna. Przyczyn odrazu zaznaczam że taka ilość czerwiu o tej porze roku niejest zamierzona z mojej strony i uważam to za błąd.

    • @erwinkabala9973
      @erwinkabala9973 Před 2 lety

      @@tycipasieka7437 Nie ma co pękać tylko ogarniać jeszcze nie jest tak źle ja tylko muwie że najlepiej jest zakarmiać do 15 września żeby pszczoła letnia nie zimowa przerabiała pokarm

  • @g.j.2473
    @g.j.2473 Před 2 lety

    Jak te bukfasty nie wiedzą że idzie zima to żeby im się jeszcze roić nie zachciało:)

    • @tycipasieka7437
      @tycipasieka7437  Před 2 lety

      Myślę że to im niegrozi.

    • @g.j.2473
      @g.j.2473 Před 2 lety

      @@tycipasieka7437 Żartuje.Powinieneś się cieszyć pszczoły silne jak dobrze wyleczone to na głowę wiadra z inwertem niech zalewają Wg prognoz październik ma być ciepły to spokojnie zdążysz zakarmić.Jedyny minus to kasa na dodatkową karmę.

    • @tycipasieka7437
      @tycipasieka7437  Před 2 lety

      @@g.j.2473 o ilość pokarmu w magazynku się nie boje bo jeszcze mam go pełno martwię się o ilość w ulach aby było gdzie to wpakować.

  • @TomaszKarczmarski
    @TomaszKarczmarski Před 2 lety

    jeśli faktycznie (?) wyleczyłeś z warozy to ta matka ma bardzo duży potencjał, tedy inwert pod spód albo do podkarmiaczki ramkowej bo zapasów przeraźliwie mało, bo teraz jest zimno, a z góry a zwłaszcza słabsze rodziny mają/ mogą mieć obecnie problem wziąść, i będzie miła niespodzianka wiosną, zobacz jak jest u mnie czcams.com/video/Pk1Rfgoj9GQ/video.html no i zawsze możesz połączyć ze dwie takie rodziny w jedną o teraz, pszczoły nie będą się ścinać już, bez szukania matki i z pominięciem środków ostrożności, bo nie ta pora sezonu pszczelarskiego, korpus pod korpus albo ramki poprzekladać bez zmiany ich kolejności, tylko poddymić oba delikwenty cokolwiek

    • @tycipasieka7437
      @tycipasieka7437  Před 2 lety

      Wielkość rodzin dobrze widać po chłodnej nocy gdzie siedzą za zatworem gromadnie i obsiadają całe gniazda na czarno. Żeby zrobić wgląd i film muszą być ku temu warunki a jak są warunki to duża część pszczół pracuje jeszcze w polu.

  • @zbynek5343
    @zbynek5343 Před 2 lety

    Ilu procentowy jest ten kwas?

  • @rafadzik1724
    @rafadzik1724 Před 2 lety

    Ja pierdziele... 🙄🙄. Tyle czrwiu...
    Może dajesz im syrop 1:1 , co... 🤔?

  • @danielmikrut6301
    @danielmikrut6301 Před 2 lety

    Kolego ta rodzina na 6 ramkach do zim max

    • @tycipasieka7437
      @tycipasieka7437  Před 2 lety

      Mamy wiosnę i okazało się że tak też jest dobrze.

  • @jankot674
    @jankot674 Před 2 lety

    jak masz hybryde to tak wtglonda i jest problem

    • @tycipasieka7437
      @tycipasieka7437  Před 2 lety

      No mam pszczołę tak zwana syntetyczna z tym że niemam jej pierwszy rok. Ale jest jeszcze wrzesień i czasu zostało do jego końca troszeczkę więc myślę że przed jego końcem zakończę karmienie.

  • @wesoona1533
    @wesoona1533 Před 2 lety

    Nie dawałeś im syropu?

    • @tycipasieka7437
      @tycipasieka7437  Před 2 lety

      Oczywiście że karmiłem. Dostały 15 litrów syropu.

    • @rafadzik1724
      @rafadzik1724 Před 2 lety

      To co się stało z taką ilością syropu? Tych pszczół nie ma tyle żeby mogły wszystko zjeść. Wylało się? U mnie większa rodzina dostaje 9- 10 litrów i są gotowe do zimy...

    • @wesoona1533
      @wesoona1533 Před 2 lety

      Wyparował

  • @fanbook5332
    @fanbook5332 Před 2 lety

    wyjmij nadmiarowe ramki i dopiero zalewaj.

    • @tycipasieka7437
      @tycipasieka7437  Před 2 lety

      Tak pszczoły są już na docelowej wielkości gniazd od około 2-3 tygodni.

  • @pasiekawcentrummiasta6031

    Pokarz jutro ile będzie leżało pszczoły na dennicy po tym kwasie.

    • @tycipasieka7437
      @tycipasieka7437  Před 2 lety

      Może bym pokazał gdyby nie jedna podstawowa rzecz. Nie jestem na pasiece codziennie tylko wtedy kiedy mam ku temu powód, a nakręcenie filmu niejest takim powodem.

    • @paweltaborski4852
      @paweltaborski4852 Před 2 lety

      Pasieka w centrum Miasta- a czemu mają być pszczoły na dennicy? Ja od trzech lat leczę pszczoły kwasem mrówkowym tylko metodą Dr Kwaska i na dennicy leży waroza a nie pszczoły. Przez tydzień odparowuje w ulu 100 ml kwasu i nawet matki nie przerywają czerwienią.

    • @pasiekawcentrummiasta6031
      @pasiekawcentrummiasta6031 Před 2 lety

      @@paweltaborski4852 Próbowałem trzy razy robić leczenie kwasem M.za każdym razem po 24h była pełna dennica martwej pszczoły, robiłem to metodom samozwańczego Doktora, robiłem tez dozownikiem tym z regulacja parowania i zawsze leżały pszczoły na dennicy.Teraz jest izolacja matek i będzie jeden dymek i za parę dni ambrozol. może z kwasem M jeszcze kiedyś spróbuję.

    • @paweltaborski4852
      @paweltaborski4852 Před 2 lety

      @@pasiekawcentrummiasta6031 może temperatura była za wysoka, ja stosowałem kwas dopiero jak temperatura była poniżej 25 stopni.

    • @pasiekawcentrummiasta6031
      @pasiekawcentrummiasta6031 Před 2 lety

      @@paweltaborski4852 stosowałem pomiędzy 15 a 20 stopni

  • @danielmikrut6301
    @danielmikrut6301 Před 2 lety

    zacieśniaj te gniazda i dopiero dokarmiaj.