Tuhost šípů, spine - proč a jak moc to bylo a je důležité | Rychlá lukostřelba

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 25. 09. 2019
  • Tuhost šípů neboli spine je považovaná za jednu z nejzásadnějších vlastností šípu. Proč tomu tak je a jak to bylo v historii?
  • Jak na to + styl

Komentáře • 17

  • @Vencino
    @Vencino Před 3 lety +2

    neuvěřitelný kolik toho dokážeš o lukostřelbě navykládat. dost mě to láká, díky ;)

  • @jindrichpech2924
    @jindrichpech2924 Před 3 lety

    Jo jo, na začátku jsi měl pravdu, je to pevně dané na 28inch dneska je to dané jako průměrná délka šípu a když počítáš průhyb nebo sílu luku, respektive změnu síly luku ohledně délky nátahu (přetažení nebo nedotažení) tak se to standardně počítá jako 28inch mínus nebo plus tolik o kolik se liší tvůj vlastní nátah... Klasicky super video, pořád i po tom dlouhém čase mě to pořád baví... Jestli znáš nějaký dobrý filmy nebo dokumenty o lukostřelbě tak si určitě nechám rád poradit. :-) Jinak se měj a užívej života, ahoj.

    • @PetrKavan
      @PetrKavan  Před 3 lety +1

      Já mám v upozorněních na youtube tvůj dotaz na egypťany a zbroj, a přitom tady ho nevidím. Tak nevím co s ním youtube provedl. Každopádně jo, egypťané sice asi jakési prvky zbroje používali, ale obecně pouštní národy to ze zjevných důvodů nemohly moc přehánět, takže předpokládám, že lukostřelci především stříleli do nechráněného těla. Obecně na obranu proti proti šípům byly ze začátku spíš štíty, a lukostřeloci se pak snažili trefit mimo ně. Takže když se trefili, tak neměli moc co prorážet. Z filmů, kde hraje významnou roli lukostřelba, jsou skoro povinnost korejští "Lukostřelci". A jinak různé dokumenty se dají najít na youtube ... obvykle jich zkouknu hodně a pak z toho dělám závěry.

  • @peca136r
    @peca136r Před 4 lety +1

    Já nedávno začal střílet i reflexnim lukem. Pořídil jsem si Ragim Black Bear 45lb , Není to žádný drahý luk jelikož to mám na zábavu. Ale se spinem jsem laboroval dost dlouho přotože jsem zdegenerovanej kladkovým lukem a jak prostě vidím že šíp letí bokem nebo ťuká o střed luku je to prostě pro mě špatně. Na těch 45 lb s nátahovkou 28" jsem začal na tabulkových 500 spine. Šípy ale stále dopadali letkama na levo. Testnul jsem teda spine 600 a to už bylo krapánek lepší ale stále ťukali i se svojí délkou 30" končíkem o střed luku. No nasadil jsem 125grain hroty a nakonec 145grain. což už bylo celkem v poho ale prostě mi vadilo mít dlouhé a zbytečně těžké šípy. Takže jsem šel se spinem až na 700 s použitím hrotu 100grain. Trubku jsem po kouskách zkracoval dokud jsem prostě nebyl s letem šípu spokojený. Ty tabulky jsou prostě pouze orientační a pokud někdo chce aby šípy lítali krásně rovně musí je prostě takovouhle pižlačkou sladit se svým lukem a já zrovna patřím mezi ty co tyhle věci řeší až moc :D

    • @PetrKavan
      @PetrKavan  Před 4 lety

      Tak to je zrovna to, o čem jsem říkal, že se to dnes řeší až moc :-) Dělám si srandu ... i dřív každý lukostřelec k lukostřelbě přistupoval jinak, a je v pořádku že to je tak i teď.

    • @nikosatun4532
      @nikosatun4532 Před 4 lety

      @@PetrKavan Řešit to musíš např. v případě, že chceš třeba lukem lovit. Pokud máš špatný spine tak se okrádáš o penetraci, resp. průměrový zatížení je ve finále menší než u ideálně vyladěnýho luku a šípu(energie se spotřebovává tím jak se ten šíp snaží srovnat). Šíp co se ti mrská prvních patnáct metrů dráhy jak ryba je prostě pro lov nepoužitelný. Dál v případě, že nasadíš pevný lovecký hrot tak ti většinou šíp bere roha někam kam nechceš - prostě co rána to originál. Proto někteří kladkostřelci, kteří buď ladit luk s šípem neumí nebo nechtějí tohle řeší mechanickýma hrotama. V případě lovu se prostě potřebuješ dostat na soustřel cca na pivní tácek, což se špatně vyladěným lukem neuděláš. Proto se tak řeší různý bareshafty a papertuningy..... Máš pravdu, že pokud půjde o to zasypat nepřítele kvantem šípů na dálku tak není potřeba se spinem úplně přesně laborovat....

    • @PetrKavan
      @PetrKavan  Před 4 lety

      @@nikosatun4532 Ono i při tom lovu jsou (resp. byly) různé lovecké taktiky a různá praxe. "Snajperský" zásah z dálky je jen jedna z možností - záleží jaké máš podmínky, co vlastně lovíš a podobně. Nižší účinnost výstřelu lze dohnat třeba větším přiblížením se ke kořisti (tím byli proslulí indiáni), silnějším lukem (mandžuové), nebo ochotou stopovat poraněné zvíře třeba několik dní. Nebo taky specializací na menší kořist, na kterou mi menší výkon stačí.
      Rozhodně tady nemluvím z vlastní zkušenosti, to jenom vím jak různorodá i ta lovecká lukostřelba byla. V každém případě pokud ti spoléhání na pečlivě vyladěný spine vyhovuje, tak já to naprosto respektuju. Nechci to kritizovat, jen chci upozornit na to, že to jde, a v historii šlo, i jinak.

    • @peca136r
      @peca136r Před 4 lety

      @@PetrKavan Když si vezmu že v té minulosti používali jen hroty podobné dnešním loveckým fixním hrotům, tak ty šípy co používali i pro lov museli mít nějak odzkoušené a precizně vyrobené a sladěné s lukem, jinak opravdu není možné s fixním hrotem s jistotou něco trefit na vzdálenost víc jak cca 15m. Dneska se používá převážne karbonový šíp a ten je od dřeva tedy ultrarovný a se šmatlavým fixním hrotem dokáže uhnout na 10m klidně i o metr. A o metr dokáže uhnout i když má nevhodnou tuhost jak už psal i @Austringer 1. Ten hrot funguje jako křidélka a pokud opustí luk šikno tak ho letkdy nesrovnají hned , a místo přímky udělá vlnu,sice se postupně srovná nebo budě dělat takovou spirálu ale už poletí úplně na jiné místo než bylo mířeno. Dnes je prostě jiná doba a lovci chtějí tyhle nedostatky eliminovat aby jejich úspěšnost lovu byla v rámci těch dnešních pravidel vůči zvěři co nejšetrnější, proto ladí šípy a luky k dokonalosti. Dřive to nejspíš nikdo neřesil jestli loví večeři šmatlavým šípem a pak jí třeba týden dohledávají.

    • @peca136r
      @peca136r Před 4 lety

      Ven si třeba nějaké svoje ověřené dřevěné terčové šípy a u dělej naně nebo kup co nejpodobnější hroty co používali v minulosti, ploché se zpětnými záseky třeba a otestuj. Jakmile budou nesmyslně lítat uvidíš jak hned začneš hledat příčinu a řešit tuhost šípu, BH luku atd. Protože jak netrefíš protivníka je po tobě a při lovu zdochneš hladem :D Nehledě na to že v dnešní době se pro získání loveckého lístku běžně dělají i zkušební střelby, proto to všecko okolo šípů a luků tak přehnaně řeší. Nikdo tam nechce být za blbce :D

  • @honzaxao
    @honzaxao Před 4 lety

    Jeden výrobce historických luků říkal, že pokud šlo o masovou výrobu šípů pro armádu, tak vcelku kašlali na spine, ale hlídala se hlavně váha šípu. Ta byla klíčová pro dostřel, který je zajímal víc než přesnost.

    • @PetrKavan
      @PetrKavan  Před 4 lety

      Ono asi záleží v jaké kultuře, protože různé armády používaly různou taktiku. Ale taky si myslím že při zásobování armády se spine udržovat nedal.

    • @honzaxao
      @honzaxao Před 4 lety

      @@PetrKavan Zapomněl jsem napsat, že tenhle chlapík mluvil za anglický středověký lukostřelce. Tam to dává docela smysl, protože je zajímalo trefit se do řady Francouzů, která byla široká, ale relativně krátká (snad si rozumíme). Takže když šíp dopadl o pět metrů víc doleva, nic se nedělo. Když ale dopadl pět metrů před/za linii, byl k ničemu.