FŰRÉSZ MÁNIA: FÜKASZA DAMIL VÍZBE ÁZTATÁSA? MIÉRT?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 30. 06. 2023
  • Megosztó téma....Sokan hiszik azt,hogy a fűkasza damilt érdemes vízbe áztatni. Egy kicsit utánanézünk ennek a dolognak. A műanyag vesz magába vizet?
  • Věda a technologie

Komentáře • 72

  • @user-ev6ro9xd2b
    @user-ev6ro9xd2b Před rokem +23

    Szia nagyon jól csinálod! Én a műanyag iparban dolgozom ha veszünk egy példát a mi legyen a poliamid pa6 a jelölése ebből készülnek a stihl láncfűrészek kompozit házai. Ez az anyag granulátum formában kerül feldolgozásra, tudni kell olyan mint a szivacs képes felvenni a levegőből a vizet. Ezt feldolgozás előtt szárítani kell! Az az beleteszik egy tartályba ami folyamatosan keringeti benn a levegőt és fűtí a granulátumot. Az összes alapanyag csak 0.04% víztartalom alatt dolgozható fel fröccsöntő gépel. Tehát van egy vizes anyagunk aminek nagyon jók a tulajdonságaik, nem törik ütésálló, feszültség mentes. Ezt hogy megmunkáljuk leszárítjuk akkor már megváltoznak a tulajdonságai, terméket elkészült! De törik, reped nem hozza a minőségben elvárt kritériumokat. Ekkor alkalmazzák a kondícionálást. Beteszik a terméket egy gőz fürdőbe, ahol benn tölt x órát és vissza nyeri a víz tartalmát. Vissza is térnek az elvárt tulajdonságai. Ezt az eljárást súj méréssel lehet kontrollálni.

    • @zoltanhorvath2945
      @zoltanhorvath2945 Před rokem

      Ennyi...

    • @zsoltfeher1899
      @zsoltfeher1899 Před 11 měsíci

      Szia!Ezt még ilyen konkrétan senki nem irta le ,első kézből aki dolgozik is ezekkel az anyagokkal!
      Innentől kezde én is áztatni fogom!Bevallom,eddig én is hülyeségnek tartottam,de a józan,tényszerű magyarázatokkal helyet adok!
      Köszönöm szépen!!

    • @t.laszlohortobagyi7825
      @t.laszlohortobagyi7825 Před 11 měsíci +1

      Érdekes dolgokat mondtál el, csak én nem így láttam. Azt nem tudom a Stihl műanyag részei miből, hogyan készülnek, de dolgoztam én is fröccsöntő gépekkel, és ott nem kellett szárítani, stb. az alapanyagot, mert a műanyag granulátum maga nem nedv szívó (van olyan persze amit e célból gyártanak, de az nagyon más fizikai tulajdonságú ! ) Szóval ami eljárást én ismerek ott a nagy hőmérsékletű csavarorsós munkahengerbe engedik a granulátumot szárítás, meg minden nélkül, ami nagy nyomással köpi a műanyagot a présformába. Ezért fröccsöntés a neve. Víz persze a környéken nincs esetleg ásvány a szekrényben. Az gőzfürdős eljárás nem a viz miatt kell, hanem a hőmérséklet miatt, akár tehetnék olajba akármibe, csak az macerásabb. Az eljárás a szálszerkezet homogenizálását szolgálja, ezt jól mondtad, kiveszi a feszültségeket, egyebeket. Ezt a fémipar megeresztésnek hívja. Magas hőmérsékletről hagyják lehűlni az anyagot.
      Ennyi.

  • @mihalykecskes5942
    @mihalykecskes5942 Před rokem +8

    Szia Balázs. Szerintem ha sokáig áll a gyárban, úton, boltban, vevőnek, el parázslik az anyaga. Áztatva jobb a damil én ki próbáltam. Nem tudom mi játszódik le de, jobb lesz tőle. Hallottam valahol, kíváncsi voltam. Én 3- napig Áztattam. Üdv Misi.

    • @djturner1000
      @djturner1000 Před rokem

      Üdv. A damil feltekerése után mennyi ideig tartja meg a beáztatás a hatását ?

    • @mihalykecskes5942
      @mihalykecskes5942 Před rokem

      @@djturner1000 Szia. Ezt nem tudom mert, 3- damil dobnyit áztattam be, amit fel is használtam. Nem az egész 75m damil. De nem rossz ötlet, ki próbálom úgy is. Köszi. Üdv. Neked.

  • @gergogergo01
    @gergogergo01 Před rokem +1

    Lassan 20 éve tolom fűkaszával intenzíven a melót. Próbáltam kismillió féle fajta damilt. Áztatva és áztatás nékül is, Jópárfajta Stihl kaszáktól a románpiacos kínai bóvlikig, stb. mindenen használva. Számottevő különbséget nem vettem észre a "vizes" és a "száraz" damil használat között. Egyéni szokás-ízlés dolga az "áztatás" Én nem vacakolok vele, különben elég ha egy estére kirakod a fűbe a damilt, mire kaszálsz, addigra "megszívja" magát, főleg ha kb. reggel időben összeszeded és nem hagyod a napon visszaszáradni.

    • @borutalp06
      @borutalp06  Před rokem +3

      Ugye az intenzitás relatív. Aki hivatásszerüen végzi annak is más,meg annak aki otthon,ház körül,ismerősöknél,stb... Az én tapasztalatom az áztatott damil esetében olyan területeken,ahol akár kilométert is kell kaszálni mondjuk kerítés mellett közvetlenül. Olyan területeken ahol ugyanolyan damillal dolgoztunk már korábban száraz damillal. Olyan munkakörülmények között,hogy többször szakadna be a damil,többször kellene feltölteni,stb. Tehát ott észrevehető a különbség számunkra,ezt el is mondtam a filmben. Azt gondolom,hogy nem vacakolás az,hogy vízbe teszek egy tekercs damilt,mert nem kell őrizni,nem kell figyelni mi történik. Semmi tennivaló vele. Vödörbe be,majd ki. Pont ugyanannyit kell "vacakolni" vele mintha kitenném a fűre estére. ;) Viszont az áztatásért cserébe a száraz,sokáig tárolt damil kicsit felfrissül.

  • @zoltanzelenak5936
    @zoltanzelenak5936 Před rokem +1

    Nem rég vettem ilyen vízben áztatós damilt. Azt írta a manuál, hogy 72 óra áztatás kell neki,meg is kapta,de mivel eddig meg egyszer nyirtam vele, még nem tudok róla hosszú távú tapasztalatot mondani. Az viszont biztos, hogy kezelhetőbb lett, talán kevésbé szakad. Hosszú még a nyár,tud még bizonyítani bőven.

  • @szabolcstoth6872
    @szabolcstoth6872 Před měsícem +1

    Sokat dolgozok fűkaszával, de régebben soha nem áztattam a damilt. Múltkor vettem 2.4 mm-es négyszög damilt, nagyon merev volt, alig tudtam feltekerni a fejre, ráadásul használat közben állandóan kirojtosodott a vége. Beugrott hogy hallottam az áztatásról, gondoltam kipróbálom, bár sokat nem vártam tőle. Két nap után kivettem a vízből, sokkal lágyabb lett az anyaga és nem is rojtosodik. Ezután mindig áztatni fogom.

  • @zsoltpinczesi5131
    @zsoltpinczesi5131 Před rokem +2

    Sziasztok! A peca orsóra is úgy tekerjük a damilt, hogy a dobot vízbe teszük és úgy csévéljük az orsóra és az első bevetéskor a damilt szintén nedvesítjük.

  • @donben7622
    @donben7622 Před rokem

    Szia Balázs 😊 !
    Nagyon tetszett a szinfonikus zenei háttér 😊. Áztatás után is megmarad a nedves tulajdonság ? Kb időben meddig ?
    Most is jó voltál 🎉😊!

    • @borutalp06
      @borutalp06  Před rokem +1

      Nem tudom meddig tartja meg a nedvességet,gondolom függ a tárolástól is. Meg van aki elhasználja mire kiszáradna.

    • @borutalp06
      @borutalp06  Před rokem

      czcams.com/video/sHqyzBgPWGc/video.html

  • @vendelszucs703
    @vendelszucs703 Před rokem +2

    Szia Balázs! Köszönjük a videót! Hiánypótló. A filmben szereplő damiltípussal nincs tapasztalatom, de a zöld 3 mm-es kocka Oregon damilnál egyértelműen érezhető a különbség. Beáztatva kevésbé gyorsan kopik, kevesebb damil szükséges egységnyi területre nézve. Aki nem hiszi próbálja ki. Viszont találkoztam már olyan damillal is, aminek semmit nem használt az áztatás. Tervezem, hogy veszek Stihl 3mm es citromsárga kockadamilt, annál is érdemes áztatni a leírása szerint. Esetleg van tapasztalatotok a Stihl citromsárga damillal kapcsolatban?

    • @borutalp06
      @borutalp06  Před rokem

      Szia. Szinte csak OLEO MAC damilokat használok.

  • @imretoth2341
    @imretoth2341 Před rokem +3

    van nekem oregon flexiblade fogazott damilom,rá js van irva,mutatva képpel be kell áztatni👍

  • @matyastuli2542
    @matyastuli2542 Před 10 měsíci

    Nekem a Stihl Damil nagyon bevált.(A 2.4-es zajcsökkentett és direkt hőálló.) Próbáltam másik két fajtát de megolvadtak és elszakadtak.52 ccm -es gépem van.

  • @laszlototh3984
    @laszlototh3984 Před rokem +1

    Szia Balázs! Esetleg a damilokról, ha lehet kérni egy teszt vagy mit használtok az jó lenne. Hiánypótló ki mivel próbálkozik és is néha sikeresen választok és néha nem. Esetleg hol érdemes rendelni, ha lehet ilyet.

    • @borutalp06
      @borutalp06  Před rokem +1

      Szia. Én kifejezetten nem szeretem a "teszt" szót a youtube videóink kapcsán. Mi nem tesztelünk. Véleményt,tapasztalatot tudunk megosztani vagy bemutatni a nézőkkel. A tesztelés számomra nem ezt jelenti. De mindegy is.... Amúgy mi az OLEO MAC gyári damiljait használjuk megelégedéssel,különböző méretben a gépeink erejétől függően.

  • @kosa1986.
    @kosa1986. Před rokem +1

    Helló én még nem próbáltam ki hogy a fükasza damilt beáztasam de ki fogom próbálni de bisztos hogy jó ötlet

  • @putzistvan2691
    @putzistvan2691 Před rokem +3

    Legegyszerűbb megoldás egy szivacs és azt beáztatva berakni a damilhoz. Így folyamatosan vizesen lessz tartva.

    • @borutalp06
      @borutalp06  Před rokem

      Igen,van olyan damiltekercs csomagolás amelyikben benne is van egy darab szivacs eredetileg.

  • @belatoth4170
    @belatoth4170 Před rokem

    Én a beégés csökkentésére tudok gondolni. Egy kis darabbal mértem volna tized grammos mérlegen. Honnét szerzitek ezeket a pólókat?

    • @borutalp06
      @borutalp06  Před rokem

      A lehetőség adott,te nyugodtan mérd úgy ahogy szeretnéd! Csak lássuk is!

    • @belatoth4170
      @belatoth4170 Před rokem

      @@borutalp06 Ne értsd félre, nem támadásnak szántam. Bevallom 100 gramm víz nem szorul csak úgy be a tekercsbe.

    • @borutalp06
      @borutalp06  Před rokem +1

      Nem is támadásként vettem fel,hanem válaszoltam. Én így mértem meg,mert így találtam ki. Mivel volt egy ilyen nagy tekercsem ami száraz volt. De természetesen van aki másképp mérte volna. 😄 Bárki megteheti. Elmondtam ez a film nem kisérlet hanem tapasztalás. Engem meggyőzött,hogy arányaiba mennyi vizet képes felvenni.

  • @korodisandor
    @korodisandor Před 11 měsíci

    Vizes, illetve száraz növényzethet is ugyan addig kell áztatni? Illetve a centrifugális erő hatására nem lesz esetleg nedves a bakancsom, nadrágom? 😁
    Hülyeséget félre téve, köszi. 😊

    • @borutalp06
      @borutalp06  Před 11 měsíci

      Ha a hülyeséget félretennéd,akkor nem kérdeznéd ezt. 😉

  • @janosbagyinszki5467
    @janosbagyinszki5467 Před rokem +1

    Igen ez müködik!!

  • @alfredcsanalosi6375
    @alfredcsanalosi6375 Před rokem

    Szia.
    Szeretem a videóid évek óta nézem.
    Szerintem kevesen vágnak annyi fűvet mint mi egy szezonban.
    Egy kérdésem van csak.
    Ugyan az a damil ,áztatás nélkül,miért nem szakad ugyan abban a fűben,a régi damilfejben?Az újfajta damilfejben pedig 3 percenként elszakad?

    • @borutalp06
      @borutalp06  Před rokem

      Szia. Nem tudom milyen modellről van szó,melyik márkáról. De szerintem ha minden tényező ugyanaz,az egyikbe mégis gyakrabban szakad bele akkor nyilván a kialakításában lehet az ok. Ott ahol szakad a damil.

    • @alfredcsanalosi6375
      @alfredcsanalosi6375 Před rokem

      @@borutalp06
      Igen szerintem is itt kell keresni a választ..
      Szándékosan nem írtam tipust,de a stihleknél,hozták be a fehér tányérral el látott fejeket.Átmérőben is nagyobbak,így rövidebb damilt engednek ki,ami a rugalmasságát is befolyásolja a damilnak.Érdekes módon,a helyi szakkereskedésben,hirtelen újra lehetett kapni eredeti fejeket..A horgásztársnak válaszként csak annyit mondanék,ha a damil magába szívná a vizet,akkor azt hogyan tekerné vissza az orsóra?{ugyanis,ha egy anyag vizet vesz magába,nem a súlykülömbség az igazi mérvadó,hanem a térfogat növekedés,mert a súlykülömbség az adóthat abból is,h a felületen megtapad a víz}
      Bocsi nem kötekedni akartam,csaj elindítani egy eszmefuttatást,,köszi amúgy a jó videókat,eddig rengeteget tanultam belőlük,és sörözés mellett a kolégákkal az érdekes dolgokat mindig kielemezzük..

    • @borutalp06
      @borutalp06  Před rokem +1

      A vizet magukba záró műanyagok esetében mindig tömegszázalékot írnak a szakemberek (nem én),ezért nem térfogatot mértem. Ezért mérvadó (és talán hétköznapi nyelven is értelmezhető) a súlymérés. Amúgy a felületén ennyi vizet nem tud megtartani,ez is akár tovább mérhető,annak aki továbbra sem hiszi el,hogy vizet tud magába venni a fűkasza damil.

    • @alfredcsanalosi6375
      @alfredcsanalosi6375 Před rokem

      @@borutalp06
      Rendben,innentől,áztatjuk a damilokat.Olyan mint a sör.Fogyasztás előtt,jobb azt is hűtőszekrénybe tenni,még ,ha valaki melegen is tudja fogyasztani😀
      Köszi a sok munkád,

    • @borutalp06
      @borutalp06  Před rokem +1

      czcams.com/video/sHqyzBgPWGc/video.html

  • @krisz361
    @krisz361 Před 10 měsíci +1

    Stihl is javasolja az áztatást a damiljainál.

  • @szglazer
    @szglazer Před rokem +2

    Szerintem azert lehet értelme, mert ugye a damilfej melegszik es melegen előbb szakadnak, a vízes damil hűvösebb, nem ég be nem szakad annyira....

    • @putzistvan2691
      @putzistvan2691 Před rokem +1

      Itt nem úgy kell érteni hogy csöpögjön a víztől. Hanem molekuláris szinten felvesz egy kevés vizet. Ez megváltoztatja a tulajdonságait. Ha áll egyhelyben a damil akkor még lassan elpárolog ez a víz. Dolgoztam olyan munkahelyen ahol fröcsöntés ment (sajnos nem kocsma 😂 ) ott is oda kellett figyelni hogy a müanyag granulátumnak mekkora a nedvesség tartalma. Még ha száraznak is tűnt

    • @borutalp06
      @borutalp06  Před rokem

      Azért van inkább értelme,mert a beáztatott damil rugalmasabb,lágyabb,kevésbé merev mint egy olyan ami kiszáradt. Nem a hűvössége az ami számít szerintem.

  • @sandortasnadi6594
    @sandortasnadi6594 Před rokem +7

    Én a kételkedők csoportjába tartozom, szerintem ha 2 másodpercre tette volna bele a vízbe ugyan ennyit mutatna, a felületére tapadt víz súlya miatt több.
    1: Mondjuk letekert damilt kellene vízbe áztatni, és szárazra törölni. 2:kiprobálni azt, hogy csak belemártani, kiszedni és megmérni, majd két napot hagyni és újra, de inkább a letekert damil és megtörölni.

    • @borutalp06
      @borutalp06  Před rokem +5

      A lehetőség mindenkinek adott! Bizonyítsa be mindenki,ki mit és hogy mér.! Én ezt mértem. Nem beszéltem róla(mert azt mindenki tud) hanem megmértem. Mindenki le tudja mérni úgy ahogy mondja. előtte-utána.

    • @selgirr
      @selgirr Před rokem +1

      jogos :) kérdés, mennyi víz maradt a damilszálak külsején és közöttük, mert a kérdés az lenne, hogy maga a szál mennyit vesz fel...

    • @borutalp06
      @borutalp06  Před rokem

      Azt hiszem ezt van aki ismét túlgondolja. A mért értékeket nem vitathatatlannak kellene venni. El is mondtam a videóban. Hanem érzékeltetésnek. Azok számára akik nem hiszik el,hogy tud magába venni vizet ez a damil. (Az mondjuk nem hit kérdése,hanem a tájékozatlanságé) Amúgy a második méréskor alaposan leráztam,kiráztam a damildobot. Ha maradt valamennyi víz is a felületen,az nem lehet annyira jelentős. Hiszen összesen kb 1100 grammal nőtt a mért tömeg. Az 1.1 dl víz. Ha a felületen maradt is valamennyi,azt szerintem senki sem gondolhatja,hogy 1.1 dl? Amúgy bírom azt amikor valaki megpróbál dolgokat,valós tapasztalatokat megkérdőjelezni. Elmondtam a videóban (aztán van aki elhiszi,van aki nem)hogy érezhetően puhább,lágyabb lett a damil amit korábban áztattunk. Ja,és nem kis udvarok kaszálásáról beszélek,hanem nagy területek,több ezer négyzetméterekről,tehát valós tapasztalatról. Nem arról,hogy elmondok valamit,hasraütve. Azt gondolom,hogy a FŰRÉSZ MÁNIA valós helyzetekből,valós tapasztalatokból mutat be dolgokat. Megkérdőjelezni meg lehet,de ahogy a filmben elmondtam,mint a mesében: "Mindenki járjon utána!" Bárki képes ezeket a dolgokat végrehajtani,bár hasraütve kommentelni mindig könnyebb. Ha valaki nagyon akarja,nyugodtan elvégezheti ezt a mérést ahogy akarja. Kamerás telefon adott,youtube fiók adott,bizonyítási lehetőség adott. ;) A kérdés nem az,hogy mennyi vizet vesz fel maga a szál,hanem az volt,hogy vesz fel egyáltalán? Azt gondolom,hogy mérhető,érzékeltethető volt a különbség. El is mondtam a filmben,de mégis van aki túlgondolja. ;)

    • @mandljanos2932
      @mandljanos2932 Před rokem +1

      @@borutalp06 Elfogadva a mért adatokat, a túlgondolás ebben az esetben előrébb viheti a dolgokat. Nekem is mindjárt az ugrott be, hogy ezután érdemes lenne megmérni, hogy mennyi víz van a damilon, és mennyi benne. Ezt én nem kritikának értékelném, hanem kíváncsiságnak, ami lényegében előre viszi a tudományt. Hogy ezt hogyan lehet jól mérni, azon még gondolkozni kell.

    • @borutalp06
      @borutalp06  Před rokem

      Gyakorlati ember vagyok,én csinálom,teszem a dolgokat nem csak gondolkodok róla. Ismétlem is magam,a filmben elmondtam mindent..... (Van aki megértette,van aki nem) Ez nem tudományos kisérlet volt,sőt azt ki is kérem magamnak. :D Ez egy eset bemutatása,a lehetőségekhez képest egyértelműen. Aki ebből nem érti a lényeget,azt sajnálom. A továbbgondolóknak,kételkedőknek csak javasolni tudom a további mérések végrehajtását,kipróbálását,cáfolását vagy alátámasztását. Persze ne csak gondolati szinten! ;) Szívesen látom videóban azt aki elvégzi az általa javasolt méréseket!

  • @TheKinetic
    @TheKinetic Před 2 měsíci

    Nem látom sehol a kommentekben sem leírva a lényeget. Gyerekek, nehezebb lesz! Ez a lényeg, nehezebb lesz! Minél nehezebb, annál nagyobb lendülettel ütközik a növény szárával. Máshogy fogalmazva annál kevesebbet veszít a lendületéből egy egy szál vágása után.

    • @borutalp06
      @borutalp06  Před 2 měsíci

      Szerintem nem csak a tömeg a lényeg. Ez azért túl egyszerű megközelítés lenne.

  • @gyulamolnar8971
    @gyulamolnar8971 Před 11 měsíci

    Az a baj ezzel, hogy tekercs, és nem biztos, hogy az a víz a műanyagban volt beszívva. Lehetett az egésznek a felületén, a szálak közt is, vagy beszívhatta a tartó műanyag is. Valami ékszermérleggel kéne egy letörölhető darabot mérni. És ha vannak olyan műanyagok, arra gondolom ráírják, hogy áztassák, amire nem, talán azért, mert hiába áztatják.

    • @borutalp06
      @borutalp06  Před 11 měsíci

      A filmben is elmondtam,ez nem tudományos kísérlet hanem érzékeltetés.... Igen,amelyiket be lehet áztatni,arra a gyártó tesz is jelzést,ha más nem a leírásában. Mert a gagyi damilok nem vesznek fel vizet,valószínűleg más (olcsóbb)műanyagból vannak. A következő ilyen damil mérős részben azt is megmutattam,hogy mennyi a különbség csak belemártva,így ismerhető mennyi az ami a felületén lehet a tekercsnek..... Íme: czcams.com/video/sHqyzBgPWGc/video.html Amúgy bárki lemérheti,igazolhatja magának,vagy cáfolhatja,olyan módszerrel ahogy neki tetszik! Te is tudsz akár videót készíteni arról ahogy leírtad a mérést.

    • @gyulamolnar8971
      @gyulamolnar8971 Před 11 měsíci

      @@borutalp06 Na, azért ez így nem biztos, hogy helytálló hozzáállás. Feltételezhetünk mondjuk 3 félét is. Lehet, hogy van olyan műanyag, aminek olyan állaga van, mint a vizesnek áztatva, és áztatni se kell hozzá. Aztán jön a rosszabb, amit áztatni kell hozzá, aztán a rosszabb, ami sehogy se lesz olyan.

    • @borutalp06
      @borutalp06  Před 11 měsíci

      Mi nem helytálló? Tájékozodni kell,nem feltételezni....!

  • @gaborhorvath2167
    @gaborhorvath2167 Před rokem +3

    Rá is van írva majdnem az összes damil dobozára-dobjára,hogy be kell áztatni 45 òrát

    • @borutalp06
      @borutalp06  Před rokem +1

      Viszont vannak olyan felhasználók akik ezek után sem akarják elhinni,sőt hülyeségnek tartják.

    • @imretoth2341
      @imretoth2341 Před rokem +1

      mert azok a fotelkaszások👍🤣🤣🤣

  • @misi9918
    @misi9918 Před rokem +3

    Három ágú kést is be áztatom 😂😂😂😂😂.

    • @borutalp06
      @borutalp06  Před rokem

      Simán! Van aki a vasgolyót is áztatja...

  • @zsk2820
    @zsk2820 Před 2 měsíci

    A FÖLD LAPOS.

  • @misi9918
    @misi9918 Před rokem

    Csak mericsd alá akkor van a felületen megtapadt viz.

    • @borutalp06
      @borutalp06  Před rokem +8

      Hát ha a rátapadt vizet szeretnéd mérni akkor hajrá, "merícsd" alá!