(05) Malá solární elektrárna 1,5KWp - Vzdálený monitoring

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 21. 07. 2022
  • A máme tady další díl malého seriálu o mojí fotovoltaice. Dnes ukazuji jaký používám dohledový systém a je tam malý náznak napojení na domácí automatizaci. Samozřejmě i nějaké to menší zhodnocení po prvním týdnu provozu.
    INFO:
    Patreon: / sakul
    Sakul WORLD: www.sakul.cz/
    Sakul Diskuse: www.forum.sakul.cz/
    Možnost příspěvku (Donate):
    Patreon: / sakul
    PayPal: SakulRaider@seznam.cz
    BU: 670100-2208863541/6210
  • Věda a technologie

Komentáře • 26

  • @zdenekambroz402
    @zdenekambroz402 Před 11 měsíci

    Děkuji za popis,baterie Lifepo4 mám nové, nastavím to tedy gel.baterie. Bydlím v paneláku, poslední patro.Mám výkov 500W v panelech.Rozšířit to již nejde.Proto tak malý výkon.Používám to na světla, lednici,mrazák a TV. Což mě stačí, měsíční úspora je v průměru kolem 70 KW.Zakoupeno pře 5 lety,tak že již zaplaceno.Tedy přepnu střídač na AMG -GEL, spokojím se s nišší životností Lifepo4.

  • @Bob-yg6qg
    @Bob-yg6qg Před rokem

    Zdrvím, umí ten EASun ISolar SMX II pracovat s TN-C sítí. Moc dík za odpověď, jinak super videa😉

  • @jirikrpec9559
    @jirikrpec9559 Před rokem

    Díky za video. Vidím, že máš stejný nápad jako jsem měl já - nejdříve malý test, co vlastně FVE přes rok dokáže a jak se bude chovat a pak povýšit na vyšší výkon. Já provozuji necelý rok 2,3 kWp jenom do bojleru 300l přes střídač BEL + monitoring arduino a po RS485 do raspberry s Domotic a jsem plně spokojený. Za ten rok opravdu nejlépe zjistíš, jaké chyby v systému máš a FVE Ti provozem sama řekne, co je blbě :-). S kódem arduina se klidně podělím :-) Sluníčku zdar. JK

    • @sakulraider
      @sakulraider  Před rokem

      Ahoj a díky za tip na Domotic. Vypadá to také celkem schopně, takže to asi také otestuju.

    • @jirikrpec9559
      @jirikrpec9559 Před rokem

      @@sakulraider OK, kdyby jsi chtěl poradit, jak dostat z adruina data do Gateway MySensors na Raspi přes RS485, není problém, zašlu i celý kod na arduino. Hodně jsi mi pomohl se stavbou 3D tiskáren, tak teď mohu pomoci zase já. JK

    • @sakulraider
      @sakulraider  Před rokem

      @@jirikrpec9559 No já momentálně řeším jak udělat v Home Assistant automatizaci pro vytěžování soláru na bojler. Již mám data z měniče v Home Assis. + mám udělaný výstup PWM přes ESP (ručně mohu ovládat). Jen jsem zatím nepřišel jak to zautomatizovat. Blbosti jako rozsvěcení světel a podobně jsou triviální, ale spojitě regulovat výstup už je celkem oříšek. Tady bych v současnosti uvítal nějaké rady. Bohužel všechny návody se omezují jen na zjevné a jednoduché automatizace právě typu rozsviť světlo (nebo něco zapni), když se něco stane.

  • @zdenekambroz402
    @zdenekambroz402 Před 11 měsíci

    Dobrý den, koupil jsem si měnič PS1K-1250.Měl jsem baterie zaplavené 12V / 360A. Jejich životnost po 5,5 letech končí,a chci tam dát Lifepo4.Chtěl bych tam použít Wifi Watch-Power,přes RS232.Moje otázka zní, jak otestovat konektor RS232 ,zda je funkční. V návodu je zmínka o Lifepo,ale je tam poznámka ,že je potřeba to kunzultovat s výrobcem. V nastavení je jen Gel a zaplavené. Mohu to napojit na osciloskop ,zda z teho něco jde? Nechci utratit peníze abych zjistil,že to není možné. Bylo by možné střídač nastavit na Lifepo4 přes RS232 ?

    • @sakulraider
      @sakulraider  Před 11 měsíci

      Tak ověřit funkci a kompatibilitu protokolu na RS232 lze připojením PC a programu WatchPower. Pokud bude schopen číst data je port funkční a protokol kompatibilní. Měření osciloskopem na RS232 nic neprokáže neb střídač nebude samovolně posílat žádná data. O data si musí požádat aplikace.
      Připojení LiFePo4 je možné pokud má pro tuto baterii střídač profil, případně pokud má uživatelsky nastavitelný profil. Pokud má profil jen na Pb libovolného typu, LiFePo4 nedoporučuji připojovat. Co jsem kouknul namátkou do manuálu tento střídač nepodporuje Lifepo4, pouze Pb. Osobně nedoporučuji kupovat střídače malého výkonu. Jsou extrémně jednoúčelové a nerozšiřitelné. Za mne pouze varianty 5kW a vyšší.

  • @vyrobaleosnovak
    @vyrobaleosnovak Před rokem

    Dobrý den potřeboval bych poradit, koupil jsem si na hadexu mppt regulátor 48V 30A s výstupem Rs 232 ( kód produktu G907) bohužel mám problém že zmiňovane stránky se softvarem nefungují ( hadex akorát zmiňuje protokol modbus) a potřeboval bych něco najít abych to spojil zatím v pc i s mojim druhým tady už kombinovanym měničem effekta s USB výstupem ( obdobné jako tady pán koupil na hadexu) má to stejný software watch power. Mám proto dva mppt neboť mám panely na východ a jih. Chtěl bych to nějak spojit v jednom programu. Prosím o pomoc

    • @sakulraider
      @sakulraider  Před rokem

      Obávám se že se data z obou nepovede dostat do jednoho programu. Řešením by bylo z obou data vyčítat separátně a pak tyto data předávat nějaké aplikaci co je zpracuje. Ovšem o ničem takovém nevím, takže by to asi znamenalo si něco zbastlit sám. A to rozhodně nebude nic triviálního.
      I když WatchPower asi umí vyčítat několik zařízení současně, ale netuším jak to pak zobrazuje (nejspíš zcela samostatně). Rozhodně jsem toto nikdy nebádal, takže netuším.

  • @lukashanus7805
    @lukashanus7805 Před rokem +1

    Ahoj. Super video série. Zvlášť proto že zrovna teď chystám stejný systém. 4x 455wp panely. A jak jsi zmínil 48v lifepo4 baterii. (Budu ji skládat) Vyjde mě do počítám kolem těch 100k. Ještě potřebuju vybrat vhodný offgrid měnič. Axperti teď nejsou tak zkoumám MUST. Hodně mě zajímá jak pořešíš to omezení výkonu do bojleru. Já mám Dražice 2.2kw. zatím sem přemýšlel rozpojit spirálu a mít dvě vinutí 1.1kw. wattrouter to nějak dělá že by uměl do bojleru poslat třeba jen 1300w i když spirála je 2.2kw. Takže jsem zvědavý jak to vyřešíš ty. Zatím mě nenapadá jak to regulovat. Takže s napětím budu očekávat další videa. Díky a pokusím zdar.

    • @sakulraider
      @sakulraider  Před rokem +2

      Ahoj, tu regulaci dělá WattRouter celkem snadno přes SSR. Obdobně to budu řešit já pomocí KEMO M240. Ten umožňuje jak ruční řízení přiloženým potenciometrem nebo na základě napěťového řízení 0-10V a vůbec nejlepší možností je PWM řízení. Tento modul bude připojen na domácí automatizaci a na základě dat z měniče bude regulovat výkon, tak aby maximálně využil FV.
      Zrovna včera mi dorazil od číňana měnič EASun ISolar SMX II (nafotil jsem pár fotek i rozkuchaného na můj Patreon) za slušné peníze a vypadá schopně. Maj ho ve variantě 3,6kW nebo 5,6kW. Ale pozor na minimální napětí panelů, které je 120V. Já to budu používat místo UPS, takže bez soláru. Ale pokud bych nyní přecházel na 48V systém asi bych šel do Isolar SML 5KW s rozsahen pro FV panely 60VDC~115VDC.

    • @Bob-yg6qg
      @Bob-yg6qg Před rokem

      @@sakulraider Zdrvím, umí ten EASun ISolar SMX II pracovat s TN-C sítí. Moc dík za odpověď

    • @sakulraider
      @sakulraider  Před rokem

      @@Bob-yg6qg Ano umí TN-C. Je to obdoba toho co mám momentálně namontováno. Jen pozor pokud by ho chtěl někdo použít na solár, tak potřebuje minimálně 160V z panelů, aby se chytlo MPPT. Lépe 200V, tam už to běží stabilně. Na 120V co má uvedeno si ani neškytne.

    • @Bob-yg6qg
      @Bob-yg6qg Před rokem

      @@sakulraider A byl by možný link, kde pořídit? 😉Díky

    • @sakulraider
      @sakulraider  Před rokem

      @@Bob-yg6qg Byla to tato nabídka: www.aliexpress.com/item/1005003665577433.html
      ovšem jak se zdá už je nedostupný. Alternativa může být tento, ale bohužel je již dražší, i když to bude to samé jen s jiným nápisem na kastli: www.aliexpress.com/item/1005004547338341.html
      Bohužel každým dnem se to mění a to včetně cen a nabídky. Ovšem stačí pohledat a dá se najít přístroj potřebných parametrů za pěknou cenu. Samozřejmě jako vždy je ovšem třeba být opatrný, je to čína a jsou to kopie kopií, takže kvalita může být dost různorodá a z parametrů nelze nic vyvozovat.

  • @rz6354
    @rz6354 Před rokem

    "Rabsberry... Rabsbíčko "
    to je něco jako verlyba nebo cerel ?? 😀
    To je takovej problém nazývat věci tak jak se opravdu jmenujou ?

    • @sakulraider
      @sakulraider  Před rokem

      Bohužel nechápu tento komentář?

    • @jirikrpec9559
      @jirikrpec9559 Před rokem +1

      @@sakulraider Ahoj, vůbec to neřeš, je to narážka na anglickou výslovnost. Ale koho zajímá technika, tomu vůbec nezáleží na dokonalé výslovnosti. Jsme češi a ne angličané! Bych chtěl slyšet rodilého anglána, jak by česky vyslovil malina - asi by to taky nebylo na 100 procent dokonalé. JK

  • @matthew4447
    @matthew4447 Před rokem

    Dokážeš tím softwarem vzdáleně vypnout měnič?

    • @sakulraider
      @sakulraider  Před rokem

      Měnič vypnout vzdáleně nelze neb pro vypnutí má mechanický vypínač. Lze provést pouze úpravu parametrů. Vzdáleně je možno vypnout například pomocí stykače a třeba domácí automatizace.

    • @matthew4447
      @matthew4447 Před rokem

      @@sakulraider to bylo zajímavé námět na další video opravdu by to bylo fajn kdyby pomocí stykače to šlo přes google asistenta vypnutí ať kdekoliv

    • @sakulraider
      @sakulraider  Před rokem +1

      @@matthew4447 Takovýchto videí je celkem dost i v češtině, takže stačí trochu pohledat na YT. Nicméně je důležité si uvědomit, že něco takového nemůže být bráno jako bezpečnostní funkce, protože domácí automatizace založená na čemkoli je extrémně nespolehlivá a v kritické situaci prakticky na beton selže.

    • @matthew4447
      @matthew4447 Před rokem

      @@sakulraider to je zcela jasné že to není bezpečné

  • @zdenekambroz402
    @zdenekambroz402 Před 11 měsíci

    Samozřejmě 70 KW / měsíc. CHtěl jsem se vyhnout zbytečnému nákupu Watch - Power,jen abych zjistil, že to nejede.