Architektura ko-inovace, GJF, 2020: Bee Temple / Včelí Chrám, II

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 19. 03. 2020
  • Architektura ko-inovace
    březen-duben 2020, Galerie Jaroslava Fragnera, Praha
    Vídeňská Ankerbrotfabrik je kulturním středobodem 10. vídeňského okrsku. Původní továrna na výrobu pečiva se během posledního desetiletí transformovala do kulturního centra s řadou významných galerií, s přednáškovými a společenskými sály, kancelářemi a dílnami a její význam dnes výrazně přesahuje hranice města.
    Die Brotfabrik je společnost zaměřená na prostředí start-upů a inovací se sídlem ve významné části Ankerbrotfabrik. Místo pro inovaci, výměnu názorů, spolupráci a akce, místo, kde se akademické prostředí stýká se soukromým, mikroprostředí v komplexu továrny. Existující budova pod památkovou ochranou a inovativní funkční náplň vytváří nový kontext pro architektonická řešení.
    Výstava prezentuje tři projekty studentů Ateliéru Architektura III, tři intervence různých rozměrů, účelů a funkcí. Vytváří novou vrstvu v existující budově, která rozšiřuje a transformuje prostorovou nabídku současného stavu.
    Výstava je organizována Ateliérem Architektury AIII společně s Die Brotfabrik Wien.
    Kurátoři: Imro Vaško, Shota Tsikoliya, David Kovařík
    Architektura výstavy: Imro Vaško, Shota Tsikoliya, Veronika Miškovičová
    Produkce: Donovan Bunn, Fanny Chaiyarach, Tereza Chytilová, Jakob Johannes Dostert, Hugo Fekar, Petra Garajová, Vojtěch Kordovský, Štěpán Krahulec, Eva Kvaššayová, Veronika Miškovičová, Petra Sochůrková, Sophia Tligui, Jonathan Tran, Adam Varga, Marie Anette Veesaar, Anna Östlund
    Bee Temple / Včelí Chrám
    Sophia Tligui, Jakob Johannes Dostert
    Návrh vytváří místo pro setkávání včel a lidí. Dvojitá, vzájemně se prostupující kupole, nabízí včelám prostor podobný úlu, zároveň ale vytváří skoro až meditační prostor pro člověka ve svém centru. Včely i lidé mají posunuté spektrum viditelného světla. Uvnitř kupole je díky kombinaci dvou barevných vrstev vytvořeno pro člověka atraktivní prostředí, které však včely díky posunutému spektru viditelnosti téměř nevnímají a přítomnost člověka je tedy nijak neruší. Struktura kupole je navržena tak, aby dovolovala včelám plynule vlétávat a vylétávat z úlů. Lidé naproti tomu vstupují skrz spirálovitou stezku kopírující dvoustěnnou geometrii. Prostor v kupoli je prostorem pro meditaci, setkávání, výměnu zkušeností a názorů, chrám pro spolupráci na vrcholu budovy, kde se setkávají nejen lidé mezi sebou, ale i lidé a příroda.
    Bee Temple
    Sophia Tligui, Jakob Johannes Dostert
    A Bee-Human Interactive space is created through a double-wall intertwined beehive structure, that is filtering out the frequencies of the sunlight spectrum bees can see. Through the illusion of a dark hive-like atmosphere, the bees can be observed by a human visitor without feeling disturbed while building, repairing, feeding and communicating. The colour filter works through subtractive colour mixing. Two layers, one magenta, one uv+yellow intertwine and create red lightroom in the core of the beehive. A room that illuminated by that part of the light spectrum visible for humans but invisible for bees. The structure is designed in a way that allows bees to enter fluidly through openings between the layers and people to enter horizontally, with a spiral path to the heart of the hive and out again. The site is located in the South-East of Vienna, in a former bread factory. The brief was to design a co-innovation space on the second floor of the front factory building. Space is a meeting place creatives, a place for ideas and expertise exchange, a co-working temple on the top of the building, where human and nature intertwines.
    JAROSLAV FRAGNER GALLERY
    Betlémské náměstí 5a, Prague 1
    ► WEB/ www.gjf.cz
    ► FACEBOOK/ @fragnerka
    ► INSTAGRAM/ galeriejaroslavafragnera
    ► Oficial Hashtags/ #gjf #fragnerka #galeriejaroslavafragnera

Komentáře •