Hajópadló beton nélkül, párnafákra, SK a 200 éves házban

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 9. 09. 2024
  • Egy kis saját meló, amolyan családi hobbi. A fiammal újítjuk a 200 éves házat, és megmutatom, hogyan készül a hajópadló, párnafára, homokba, alatta geocell üveghab hőszigeteléssel

Komentáře • 185

  • @feketeszilard
    @feketeszilard Před 2 lety +18

    Építész hallgatóként is nagyon hasznosak ezek a videók, köszönjük!

  • @szabolcspr
    @szabolcspr Před 2 lety +8

    Nekem mindig tetszenek az ilyesféle projektek. Amit már egyszer kitaláltak, megalkottak, azt a mai eszközök észszerű használatával megóvni, tovább fejleszteni, karban tartani. Az ősök már egy csomó mindent kitaláltak és megkonstruáltak nagyon jól, nem kell azt piszkálni!
    Nagyon menő lett ez a házikó, csak így tovább Kolléga!

  • @pethun
    @pethun Před 2 lety +23

    Jó látni, hogy létezik olyan mérnök ember, akinek nem csak a szája jár de ha kell, a keze is!

  • @istvanvalu5626
    @istvanvalu5626 Před 2 lety +2

    .... Még egy észrevétel utólag! A hajópadló és a homok közé én tettem volna geotextíliát! Köszönöm ha elolvastad!

  • @karolysentei2435
    @karolysentei2435 Před 2 lety +2

    Ajánlom Lukács László az élet iskolája csatornáját. Nagyon tudja a vályogos épületeket, és egy nagyon kulturált ember is.

  • @haruframing
    @haruframing Před 2 lety +23

    egy gyors észrevétel, mert már az első csík fektetésekor el lett követve a hiba. Ha párnafára van rakva a padló, akkor minimum 2 közt hidaljon át minden csík. Tehát ott az első végénél ahol csak az a cca 40 centi hiányzik az nem éppen jó megoldás.
    Technikailag jobb megoldás lett volna a párnafákra letenni egy OSB réteget, Elég lett volna a 12mm es is, és arra pakolni a hajópadlót. Régen is telibe deszkázták, ha fadalót építettek.

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  Před 2 lety

      Ezzel egyet tudok érteni, de nem volt szívem levágni a hajópadlóból még 50 cm-t. Kevés helyen, a bútorok alatt fordul elő egy -egy 50 cm körüli darab. De erre valóban érdemes figyelni!

    • @nagypeterlehel
      @nagypeterlehel Před 2 lety +2

      Jogos észrevétel. Egyszerű statikai modell. A két és háromtámaszú tartó nyomatéki ábrája közötti különbség meg is magyarázza a miértjét. Pont ezért kell tetőnél is egy lécet minimum 3 szarufán rögzíteni.

    • @laszlosoos4942
      @laszlosoos4942 Před 2 lety +2

      OSB lapot én biztos nem tennék bele,az egész rendszer lényege elveszne,a természetes padló,ami lélegzik. OSB lapot lakóházba biztos nem építenék be be max. kutyaházba,garázsba.Édesanyámnál is homokban van a padló 100 éve, párnafa alig van alatta és elég stabil,a ház klímája pedig tökéletes.Akkor érzi igazán az ember mikor egy panel,betonpadlós vagy OSB ház után egy ilyenben alszik pár napot.

    • @haruframing
      @haruframing Před 2 lety +4

      @@laszlosoos4942 A régen minden jobb volt, csak addig kell amíg a jelenkor kényelmét megkapod. Ha tényleg úgy kéne élned mint 200 éve, egyből lekonyulna a szád.
      Nincs az OSBvel semmi baj. Mi lenne az előnye ha lenne vakpadló a hajópadló alatt?
      Egyrészt nem lenne kötve az ember keze a hajópadló hosszát illetően. Merevebb is lenne. Van egy 50centis maradék? Semmi gond, oda lehet lőni gond nélkül.
      A hajópadló el kezd majd mocorogni, és ahogy jön megy az ember szépen fel fog jönni a por a rések között, mert lesznek rések. A szezonális méretváltozssal kapcsolatban meg ne legyen senkinek illuziója, az lesz, bármit is csinál.
      Tudod mi sokkal jobb. A döngölt földpadló. :D

    • @gaborszabo6406
      @gaborszabo6406 Před 6 měsíci

      Hmm, és hol találok ilyen szakembert? Mert én kínomban a régi hajópadló korhardt részeit (le volt linóleumozva amikor megvettem) kivágtam és betonnal javítottam, arra osb lap és arra laminált, de jobb lenne normális hajópadló…

  • @ivanyitamas1977
    @ivanyitamas1977 Před 2 lety +4

    Ámulok, tetszik, figyelemmel követem a videókat, csak így tovább! Minden tiszteletem!👍🙂

  • @fecor4958
    @fecor4958 Před 2 lety +2

    Üdv. Én pár éve csináltam ilyet...trapéz formájú beton kerítés oszlopokat ástam bele a földbe asszem 80cm-ként és arra rögzítettem keresztbe az 5-ös stafnikat. A stafnik közé ment a kőzetgyapot szigetelés.

  • @csabahegedus1269
    @csabahegedus1269 Před 2 lety +3

    Köszönjük a videót! Gratula!😊

  • @kamarton
    @kamarton Před 2 lety +3

    A mennyezet gyönyörű!

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  Před 2 lety

      Köszönöm! A nádazás alól mentettük meg!

    • @csjanos1
      @csjanos1 Před 2 lety

      Kedves Péter szeretem a videóit! Szép a mennyezet, egy esetleges munkafolyamatot tanácsolnék még. Ezek eredetileg diópáccal és viaszolással készültek, ha viasszal átkenik, az pluszban nagyot dobna rajta. Én most frissítettem fel a pórfödémes mennyezetem viaszolással. Én is sk újítom az 1862-ből származó parasztházam. Én falakat is cseréltem. A hajópadlózást úgy készítettem, hogy a leszigetelt betonra elkészítettem a párnafa vázat 5x12-es anyagból, közé 10 cm kőzetgyapotot tettem, kellemes érzete van, nem hideg. Lehet ez sem a legjobb megoldás, ez ilyen magam ötlete alapján.

  • @zoltankun5715
    @zoltankun5715 Před 2 lety

    Üdv a dohos kategória, rétegrend.

  • @kisrucs
    @kisrucs Před 2 lety +15

    Csak egy kérdés... Párazárás nem kellett volna alá?

    • @norbertracz1009
      @norbertracz1009 Před 2 lety +1

      Ha ott csinálnának párazárást akkor szerintem a falak felé indúlna el a pára. Eleve a falak miatt nem is lehet rendesen megcsinálni ugye, nincs mihez menni. Itt szépen átengedi majd a padló ha van pára alatta. Ha sok van, akkor meggörbűl, ha nem akkor örök élet.

    • @antaltamasi9944
      @antaltamasi9944 Před 2 lety +2

      Pont azért csinálták, ne zárja el a pára útját.....pont ahogy Norbert mondja

  • @istvanambrus6808
    @istvanambrus6808 Před 2 lety +13

    Gratulálok, szép munka, igényes kivitelezés. De lenne egy kérdésem: A homok nem fog feljönni idővel a padlók illesztéseinél ? Anno a házunk szobájában is hajópadló volt, még anyu vixelte azzal a sárga színű izémizével állandóan,És bizony porolt a homok ki a padló alól, igaz kis mértékben, jó, a 60-as évek elején építették a házat.vagy profi nútolások vannak?

    • @arongabor9521
      @arongabor9521 Před 2 lety +7

      Ugyanez fogalmazódott meg bennem is.

    • @peterdeszk
      @peterdeszk Před 2 lety +5

      Szerelvènypadlót azért illik rakri a hajó padló alá.

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  Před 2 lety +3

      @@peterdeszk Előtte döngölt agyagpadló volt! Ez csak egy parasztház lesz, nem a Cziráky kastély! .-)

  • @Ferke.
    @Ferke. Před 2 lety +5

    Afűrészt először 2-3mm mélységben húzd, majd úgy told teljesen átvágva. ezzel amolyan elővágóként megelőzhető a kiszakadása a fának.

    • @mariak1978
      @mariak1978 Před 2 lety +5

      vagaskor ami felul van, lerakaskor az lesz alul, ami nem latszik.

    • @Ferke.
      @Ferke. Před 2 lety +1

      @@mariak1978 Jogos. Annak, aki hozzám hasonlóan a színén jelöl (főleg szegőknél, vagy szögvágásnál), esetleg megfogadhatja

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  Před 2 lety +1

      Köszi! Hátáról vágtam, és lassan is, a fűrész éles, és így nem cirmolja ki.

  • @attilamilos6088
    @attilamilos6088 Před 2 lety +8

    Kedves Péter! Ötletnek nem rossz, de sajnos véleményem szerint nem jó. Az agyagos homok helyett jobb lett volna öntödei homokot választani. Ui finomabb a szemcsemérete, és jobban tömöríthető. Nem vesz fel vizet mint az agyagos. Évekkel később nyikorogni fog és huppogni a padló. Nem tudom, hogy mivel kezelné a padlót. De én lakkot nem
    javasolnám, mert azzal lezárja a fa pórusait. Inkább kezelje " narancs olajjal"
    a kereskedelmi forgalomban keményviaszolajként ismerik. A fektetés iránya sem tiszta nekem. Félő, hogy optilailag kicsik lesznek a szobák. 🤔

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  Před 2 lety +1

      Nekem ez az anyag jól tömöríthetőnek tűnt, másrészt ingyen volt, helyben. ez is fontos volt.

    • @laszlosoos4942
      @laszlosoos4942 Před 2 lety

      @@SzakiEllenor Az én régi téglaházamban sóderágyban volt a hajópadló,valakitől hallottam,hogy jobb egy laza réteg a padló alatt közvetlen,mert az egerek nem tudnak járatokat ásni,mert beomlik nekik.

  • @robertkiraly4548
    @robertkiraly4548 Před 2 lety +2

    Szuper ... csak gratulalni lehet az allagmegorzsnek..Regi vagyam egy Szegedi napsugaras haz megvetele es annak korhu felujitasa Udv Liverpoolbol

  • @eejvadasz
    @eejvadasz Před 2 lety +1

    Nem azért hogy leszoljam a munkatokat csak két dolgot tennék hozzá a lerakás mikéntjéhez. Magyarországon a fenyő hajopadló eléggé ritkán kerül lerakásra , nem tudom a okát biztos a szocializmus alatti hagyomány sülyesztes tehet róla de nem nagyon van jó példa amit követni lehetne.
    1: A hajopadló általában úgy rakódik le mint ahogy a lambériát rakják a nutba szegelve csappal előre , csakhogy ilyekor a nút 6-7 mm vastag anyagában kell stabil tartást kialakítani a szegnek ami nem mindig elég ( lehasad pl) de ha fordítva indítjuk és a csap tövénél ütjük be a szöget természetesen srégan akkor már egy 14-15 mm vastag anyagba kell a szegnek tartania és nem is a legszélén ami már jóval stabilabb kötés!
    Másik dolog esztétika jellegű. Hagyományosan minden harmadikat sorban ugyanott kellene toldani. Ettől harmonikusabb a végeredmény látványa.
    Csak ennyit szerettem volna hozzáfűzni egyébként örülök hogy van más is aki nem hiszi el hogy csak az elmúlt 20-30 módszerei megbízhatóak!

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  Před 2 lety +1

      Hajópadlókapoccsal rögzítük, és azt szegeljük

  • @janoskarszt5020
    @janoskarszt5020 Před 2 lety

    Köszönöm a szakmai ismeretek megosztását.
    Nálunk a szobámba (1961) ilyen padló volt. A"vixelést" utáltam de ez volt. Majd jött a porszívó ami elég sok homokot távolított el. ( Fáraó hangyákkal is küzdöttünk!) A deszka alá milyen takarást javasol a homok ki porszívózása ellen? Sima papír vagy páraáteresztő fólia? Mert ha nem, a porszívó felejtős.
    Érdeklődéssel és nagy tisztelettel figyelem a videóit mivel szerintem hiánypótló.
    Minden jót a továbbiakhoz!

  • @istvankis9848
    @istvankis9848 Před 2 lety

    Lentebb is megemlítik, hogy problémának érzik a homok esetleges megjelenését ami némileg jogos lehet,ezért nem is homokot tettünk alá annak idején,hanem salakot,amit egy íves lehúzó léccel húztunk el a két párnafa között,elkerülendő a párnafák közötti részen a rés kialakulását a padló alatt. Ezt homokkal nehéz lenne mert nem nyomható össze mint a salak,szóval itt elég lehet ha csak síkban van elhúzva. Nem hangzott el a padló alatti részen a vízszigetelés elhelyezése ( ez régen nem volt) ami még gondot okozhat ,ha felszívja a homok a nedvességet. A salakot ezért is használták,mert a nagyobb és szabálytalan szemcseszerkezete miatt nem szívta a nedvességet annyira,valamint a hangyák sem igazán szerették,hogy egy másik felvetésre is reagálja. A hajópadló alá nem szoktunk deszkázatot tenni,csak a szegezett parketta alá, amit egyébként vakpadlónak hívnak. Azt nagyon jól tettétek hogy "hídba rakva" kezdtétek el a lerakást,mert mint említetted a videóban a falak nem igazán állnak párhuzamosan,meg derékszögben,ezért így legjobb kezdeni,hiszen mindenhol szabásra lesz szükség.

  • @zsoltcserhalmi2577
    @zsoltcserhalmi2577 Před 2 lety +1

    Tisztelt Rezsnyák Ur!
    Miert habuveg? És nem perlit?
    Nem kifogásolni akarom,csak az okára lennék kiváncsi.
    Udvözlettel

    • @rezsnyakaron
      @rezsnyakaron Před 7 měsíci

      Mert az üveghab hőszigetel és a kavics tulajdonsága is megvan.

  • @kontakaroly1985
    @kontakaroly1985 Před 2 lety +2

    sziasztok

  • @istvanvalu5626
    @istvanvalu5626 Před 2 lety

    Tisztelt Péter! Részemről a felújítás nagyon tetszik még az is hogy egy korabeli építési stílusba hozzáadtatok egy kis modern stilust a nagy üveges fal személyében, ráadásul én nagyon szeretem a fát, követ stb. hagyományos építési anyagokat! Egy valamit furcsáltam csak hogy nem fényfutóra tettétek a hajópadlót! Ennek van valami oka amit így videón keresztül nem látni? Jó munkát! Szép napot!

    • @rezsnyakaron
      @rezsnyakaron Před 7 měsíci

      Nem akartuk jobban nyújtani a nappalit tér érzetét. Ablakra merőleges a hosszabbik oldala.

  • @tobiassebaj7539
    @tobiassebaj7539 Před 2 lety +1

    Szerintem kitűnő megoldás viszont jó tanácsként mielőtt leteszitek a padlót tegyetek vegyszert(hangyaírtót)port mert az évekig is megmarad a padló alatt. Szaga nem lesz a későbbiekben sem. Vastagon hintsétek be.

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  Před 2 lety

      sajnos nem ismeretlen a hangya, de ettől az előre lemérgezős sztoritől tartok kicsit.

  • @jimmy747474
    @jimmy747474 Před 2 lety +2

    Ha én már régi (meglevő) hajópadlóra szeretnék keresztben új hajópadlót fektetni, a kettő közé milyen anyagot (pl. filcet) tehetek, ami páraáteresztő? A régi hajópadló alatt salak, míg az alatt döngölt föld van, arra vannak téve a régi párnafák. Bár a ház maga kb 60 éves, a régi hajópadló jó állapotban van, ezért nem szeretném felszedni, csak keresztben ráburkolni. Továbbá ha veszek kezeletlen hajópadlót, milyen anyaggal érdemes kezelni? Gondolom mindkét oldalát rovar és gomba ellen le kell kezelni, utána a felső részére milyen anyag mehet (ami a színt megadja)? Vastaglazúr, vékonylazúr, pác, vagy valamilyen olaj? Vályogházról van szó.

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  Před 2 lety

      Ebben én nem mernék tanácsot adni. A két réteg közé én geotextilt tennék, elválasztó-csúsztató rétegként. A fát olajoznám csak.

    • @jimmy747474
      @jimmy747474 Před 2 lety

      @@SzakiEllenor Köszönöm szépen a segítséget! :)

  • @viktorkiss
    @viktorkiss Před 2 lety +7

    St22lacika youtube oldalán is van egy 120 éves ház felújítás videó. Hasonló a nappali ott is, onnan jutott eszembe.

    • @bivajbacsi632
      @bivajbacsi632 Před 2 lety +1

      Ezt akartam írni én is

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  Před 2 lety +1

      no, meg is nézem!

    • @tomsky19
      @tomsky19 Před 2 lety

      dobd fel az aktuális linket. köszi👍

    • @viktorkiss
      @viktorkiss Před 2 lety

      @@tomsky19 czcams.com/video/M2oSD9rSFrw/video.html
      Van több rész is a ház alakulásáról. Ebben van előtte-utána képek.

  • @sirgaben1347
    @sirgaben1347 Před 2 lety

    Egerek is szeretnek ott fészket rakni.

  • @jozseffodor1479
    @jozseffodor1479 Před 2 lety +1

    Nagyon szèp lessz...

  • @jozsefsandor6163
    @jozsefsandor6163 Před 2 lety +3

    Figyelmesen, alaposan átgondoltam a látottakat és hallottakat, kérdés fogalmazódott meg bennem. Az üveghab kavics igen jó hőszigetelő kapilláris képesség nélküli viszonylag új anyag. Tehát itt ebben a vastagságban megfelel akár a passzívház elvárásainak is. Kérdésem: itt az adott hagyományos kialakítású és szerkezetű födémnél is az üveghab kavics lesz a megoldás, vagy oda valami másfajta anyag kerül majd ami az elvárásoknak jobban megfelel ? Gondolok itt a szobában képződő párára? Nem vagyok szakmabeli , de tanultam fizikát és érdekel a téma. Előre is köszönöm.

    • @dusinnhht
      @dusinnhht Před 2 lety

      Aktív, központi szellőztetőt építettek be, a párát az fogja intézni.

  • @andrasbajtek2982
    @andrasbajtek2982 Před 2 lety +2

    Csak egy kérdés. Miért fózólt padlót használnak?

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  Před 2 lety

      1. ilyen volt. 2. tetszik. 3. könnyebb lerakni 4 az eredmény szebb lesz, mert 100-ban összütni szerintem lehetetlen 5 ha kicsit megnyílik, akkor is szép lesz

  • @lapaleves
    @lapaleves Před rokem

    keresetlen, lelkesamatőr gondolataim: ugyanez a mennyezet volt egy szobában hasonló színben, magasfényűre lakkozva. a hatalmas sötét felület barlanggá változtatta a szobát, végül nagyon halvány szürke lett. ezen itt ronthat a videoban láthatóhoz hasonló szolíd architektúrájú fényforrás. ez és társai vállalható fényerőt nem tud, cserébe az ember szemébe világít. a világos plafont szemvonal felett, felfelé világító fényforrással egész jól lehet használni, hogy a tér legyen a világos a visszavert fénytől, ne maga a fényforrás. a fehér plafon 30% elnyelés, pár speckóbb festék csinál 15%-ot. lásd klasszik állólámpa 300w halogénnel, amibe lehet akár 30-40w körüli power ledet tenni rendes hűtéssel hogy kiadja a 3000 lumen (nagyságrendileg, 15-20 nm-re). nálunk emiatt világosak a padlók, bútorok is ahol lehet. ingyenfény.
    hajópadló: mikor a "200 fontos gorilla" mászkál, a 40 kilós gyerek ugrál rajta, az szerintem egy fújtatóvá válik mert rugalmas. én a kis szemcséjű portól jobban félnék, mint a ropogástól. én se hangyaporoznék, ja. majd a tapasztalat, mit mutat az ujjat bútor felületén elhúzás. abban sem vagyok biztos, hogy porszívó nélkül jól eltávolítható minden szennyeződés (hámsejtek etc). mindez hosszú távon egy folyamatos rezegtetés mellett... meg a sokszor emlegetett rétegrend, hogy hideg oldalon belül legyen párazárás. itt nekem a hideg oldal a homok, mert a hajópadló szigetel. félhideg, tudom, de a falak mentén jól hűtött lentről. padlósík alatti falakon sem lesz baj?
    említve lett a 0,7% rostiránybeli tűrés, az 8 méteren azért 8 x 7mm, értve hogy ennek a nagyrészét ez már kimozogta (?). anno hasonló alagút parasztházban nálunk azért lett keresztbe rakva a laminált, hogy kicsit tágítsa kétoldalra a szobákat, főleg ha átnéz az ember hosszában 3-4 szobán.
    radon? nem néztem még a rekuperátoros videó/ka/t, de amit láttam ott fent megy az elszívás + befújás, amit a rétegződés miatt nem gondolnék tökéletesnek. hozzáteszem nem féltem a radontól, amíg fel nem emlegette valaki. és lám változnak az idők: manapság a taktikai atomtól való félsz a szegény ember radonja.
    a habkövet nem biztos hogy tudom hová tenni, főleg ha közvetlen előtte túl sok légtömörség-hiányos videót nézek. ökölszabályként úgy gondolnám, hogy ha drénezve van körben, akkor nem az itt feljutó párán múlik. cserébe ott a kvázi végtelen hőkapacitású talaj 8 fokosan... értve, hogy a réseken a rétegződő levegő miatt nem konvektál úgy, ahogy függőlegesen vagy alulról melegedve tenné, de azért nem egy zártcellás. nekem erről önkéntelenül a jó vastag habarcsréteggel rakott téglák jutnak eszembe, amik hőkamerán látványos hűtőbordák, és amiről eddig itt amúgy elég kevés szó esett. pláne a sokszor ismételt "egyformára hozás" (koszorún +5cm szig stb) mellett csodálkozom. miért nincs alázva a vastagágyazatú falazat? ha 30cm eps alatt mindegy, akkor a koszorún is a +5cm, felületben számottevő.
    ha a "hideg érzetű" téglafal és e között amúgy nincs hőmérséklet-különbség, akkor infra sugárzás kéne legyen, nem? saját sugárzás visszaverése? értem, hogy nem tudományos szintű megállapítás volt.

  • @MrBalintka01
    @MrBalintka01 Před 2 lety +3

    Teljesen jó lesz regen is igy csinaltak

  • @qwerty29456
    @qwerty29456 Před 2 lety +3

    Szépnek tűnik, így előre is. Kíváncsi vagyok hogy fog kinézni a végén. A hajópadlónak kell valami felületi kezelés? Autentikusan mivel lehet lezárni a pórusokat?

    • @GyulaSzuts
      @GyulaSzuts Před 2 lety

      Diópácot kell készíteni, a hajópadló alját azzal bekenni. Keress rá a vályogdoktor pár éves videójára itt a youtubeon.

    • @GyulaSzuts
      @GyulaSzuts Před 2 lety +1

      "Hajópadló diópác" szavakra keress, Lukács László a vályogdoktor.

    • @qwerty29456
      @qwerty29456 Před 2 lety

      @@GyulaSzuts Köszi!

    •  Před 2 lety +1

      @@GyulaSzuts A későbbi videóiban már mondta, hogy nem igazán vált be neki sajnos. Én wax olajat javaslok inkább. Ez keményíti a fa felületét és a lakkal ellentétben könnyen javítható, Nálam bevált.

    • @laszlosoos4942
      @laszlosoos4942 Před 2 lety

      Én forró lenolajjal kentem át 2x,miután beitta,áttöröltem.Méhésztől kaptam méhviaszt,azt olvasztottam rá vasalóval és ronggyal,rengeteg meló volt a méhviasszal,inkább az oldószeres méhviaszt ajánlom,ami szépen kenhető.Illetve az ilyen biopadlókat időnként viaszolni kell újra.

  • @illesistvan4929
    @illesistvan4929 Před 2 lety

    Hasonló képen csináltam én is. Elsőnek vakondháló utána energocell végül öntödei homok. Az a lényeg hogy tömör legyenek a rétegek mert így semmi nem fog megmozdulni

  • @gyuribacsi6503
    @gyuribacsi6503 Před 2 lety +1

    Szeretném kérdezni hogy a párnafák hogyan vannak rögzitve?Köszönöm a választ.

    • @napi111free
      @napi111free Před 2 lety +1

      Jogos a kérdés, én is kíváncsi vagyok a válaszra. Úgy értelmeztem, hogy nincs rögzítve, de akkor mi akadályozza meg, hogy ne mozduljon el? A homok felporzásra is kíváncsi lennék.

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  Před 2 lety

      beton járdalapra csavaroztuk.

  • @gyuluskatrabant
    @gyuluskatrabant Před 2 lety +2

    Régi sváb házaknál -kis falumban- ugyanez a megoldás van. A múzeumban a mai napig kb 100 éve.

  • @blazsh2228
    @blazsh2228 Před 2 lety +1

    milyen méretű párnafákat használt?

  • @hobagika
    @hobagika Před 2 lety +8

    Amit vettünk ingatlant, az 1971-ben épült, a két szobában hajópadlóval. Különböző felújítási munkálatok során ez a padló néhány helyen beszakadt, főleg ott, ahol hangyák is tanyáztak. Fel is lett szedve az egész, a hangyacsalád két talicska mennyiségben ki lett telepítve a kert végébe . tehát a későbbi időkre imádkozzatok, hogy hangya vendégetek ne legyen a padló alatt!

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  Před 2 lety

      Imádkozunk, ezért is!

    • @bobybull
      @bobybull Před 2 lety +3

      Ezt akartam leírni én is. 2022-ben már ez így nem elfogadható és nincs jól megtervezve. Nagyon sok gond lesz a bogarakkal, hangyákkal, pókokkal és szerintem a párával is. Az agyagos homok(szerintem) magába fogja tárolni a párát és idővel elkorhadnak a tartó párna-gerendák.
      Ez csak idő kérdése.
      Ne legyen igazam.

    • @jabyga
      @jabyga Před 2 lety +2

      Szerintem a hangyákat megállítja a homok. Tud rajta menni, de nem komfortos neki. Viszont engem az érdekelne inkább, hogy így, hogy nincs alatta párazáró, nem fog-e alulról vizesedni, és/vagy szállni a por?

    • @hobagika
      @hobagika Před 2 lety

      @@bobybull Mi amikor felszedtük a padlót, eléggé amortizált állapotban voltak a párnafák, nyomokban kátrány papírt is találtunk. Azt tervezem, hogy egyszerűen lebetonozzuk a szobát és jöhet rá a burkolat.

    • @hobagika
      @hobagika Před 2 lety +1

      @@jabyga Nekem rengeteg homokot kihordtak a hangyák, több lapátnyit, de véget vetettem a dőzsölésüknek.

  • @gyulakruppai9500
    @gyulakruppai9500 Před 2 lety

    Folyami homokot találtam cserépkályha alapozáskor a hajópadló alatt.

  • @Rwlearn85
    @Rwlearn85 Před 2 lety

    "Egyébként nagyon kellemes itt a klíma, mert ugyan most itt csak 15 fok van, de nem hideget sugároznak a falak, mert ugye földfalak vannak itt."
    Meg tudnád ezt kérlek magyarázni? Ha külső falakon vastag hőszigetelés van - márpedig ezen az van - , akkor a fal nem tudja a benti meleget kivezetni, tehát meleg marad, ezért nem is tud "hideget sugározni". Ebben az esetben mit számít, hogy földből van-e a fal vagy bármilyen másik anyagból? Köszönöm

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  Před 2 lety

      No, ez az amit én sem értek! Egy téglaházban ugyanilyen hőmérséklet mellett kellemetlen bent dolgozni, itt meg teljesen jó. Volt részem hideg házban való munkában. itt teljesen ok a klíma

  • @gmora7066
    @gmora7066 Před 2 lety

    Nem értek hozzá. De nem fog ropogni a homok\kavics a párna fa és a padló közti résznél?

    • @rezsnyakaron
      @rezsnyakaron Před 7 měsíci +1

      Portalanítottuk a párnafákat a hajópadló beépítése előtt.

  • @davidpapp3372
    @davidpapp3372 Před 2 lety

    A deszkák alatti üveghabkavics és a többi réteg a hajópadló alatt a hőszigetelés mellett a pára elvezetésében is segít? Azért kérdezem, mert láttam hajópadlót szétrohadni párásodás miatt vályog téglából épült parasztháznál, ahol sóderrel töltötték ki a párnafák közeit.

    • @rezsnyakaron
      @rezsnyakaron Před 7 měsíci +1

      Igen nyitottabb az üveghab közötti rések így könnyebben tud a pára közlekedni.

  • @tiborszekely3028
    @tiborszekely3028 Před rokem

    A párnafának 1 vagy 2 oldala gyalúlt? Vagy kell egyátalán gyalúlni?

    • @rezsnyakaron
      @rezsnyakaron Před 7 měsíci

      Nem gyalultuk. Mert így is minden egyes csavarozásnál külön kellett szintezni.

  • @jozsefkiss1107
    @jozsefkiss1107 Před 2 lety

    Szia.Vizesedest hogy lehet megallitani? Es ez mennyibe faj anyagilag?

    • @rezsnyakaron
      @rezsnyakaron Před 7 měsíci

      Nálunk csak külső oldalon történő drainezés elég volt.

  • @szabozsolt563
    @szabozsolt563 Před 8 měsíci

    Így ránézésre elég távol vannak egymástól a párnafák!

    • @rezsnyakaron
      @rezsnyakaron Před 7 měsíci

      50-60cm a köz eddig nincs vele baj.

    • @szabozsolt563
      @szabozsolt563 Před 7 měsíci

      @@rezsnyakaron Én úgy 45cm-re tettem, de már 30cm-re tenném, amellett, hogy 27mm vastag padlót tettem le.

  • @andrasheitz6302
    @andrasheitz6302 Před 2 lety

    Kedves Péter!
    Az a kérdésem, hogfy mennyire javasolja az üveghab granulátumot betontálcába kohósalak helyére. Erre fog menni a lépésálló Polisztirol és egy réteg beton még.
    Válaszát köszönöm!

    • @andrasheitz6302
      @andrasheitz6302 Před 2 lety

      régi téglaház födémről beszélek

    • @rezsnyakaron
      @rezsnyakaron Před 7 měsíci

      Nem mert elég nagy az alakja kb mint egy kulé kavics plusz tömöríteni is kell. Polisztirol könnyűbetont kell alkalmazni.

  • @kintverbal6513
    @kintverbal6513 Před 2 lety

    Érdekességnek jó a videó. Őseink nyomába is érdemes járni néha néha. A burkolat kiosztása is tökéletes. De magamnak azért változtatnék a rétegrenden. Ment a lájk azért.

    • @majtika32
      @majtika32 Před 2 lety +2

      Szia, mi is hajópadlózás előtt állunk, te hogyan alakítanád ki a rétegrendet?

    • @peterkirilla8090
      @peterkirilla8090 Před 2 lety

      @@majtika32 czcams.com/video/NzpK4knJUP4/video.html

    • @kintverbal6513
      @kintverbal6513 Před 2 lety +1

      @@majtika32 Szia! Magamnak készítettem egy alkalommal, illetve a lányom keresztapjának. Hidegburkoló a szakmám egyébként de a kényszer nagy úr. :D Leendő padló magasság meghatározásával kezdtem. Vettem egyszer egy burkolat vastagságot. nálam 18-19 mm volt. Vettem egy párna léc vastagságot az kb 50-52 mm volt nem gyalult anyag. Ez már 70 mm. Volt egy bitumenes vastaglemez szigetelés amit 10 mm- nek számoltam. Valóságban 4. 5 mm de csatlakozásoknál 8-9 mm re emelkedik. 800 mm nél tartunk. Erre a szintre készítettem egy 7 cm vastag aljzatbetont. Leszigeteltem a vastaglemezzel. A párnaléceket műanyag tiplis beütődübellel rögzítettem ( aki most abba köt bele hogy feljön a nedvesség a furatokon, az először gondolkozzon el milyen mennyiségben jön fel, aztán kötözködjön....) kb 70 centiméterenként rögzítettem a párnalécet a betonhoz. A párnaléc közti távolság ( két széle, nem tengelytáv)60 cm volt. Amit táblásított 50 mm kőzetgyapottal töltöttem ki. Afölé páraáteresztő tetőfóliát raktam , hogy a közetgyapot finom szálai még véletlenül se kerüljön a helyiség léterébe. Értelemszerűen a páraáteresztő fóliát úgy helyeztem a lécre hogy az esetleges pára alulról felfelé el tudjon távozni, de a felülről lefelé szivárgó nedvesség ne tudjon a höszigetelésbe bejutni. A hajópadló rögzitését magamnál látszó szegeléssel oldottam meg, a barátomnál rejtve. A költségek elég könnyen kiszámolhatók. Az egyik burkolat 7 a másik 8 éves. Változás nincs rajta.

  • @balintszalai1366
    @balintszalai1366 Před 2 lety

    Jó napot Péter!
    Tudom ez nem ide tartozik de lenne egy olyan kérdésem hogy van egy tűzoltó szertár aminek az aljzat betonja nem megfelelő ezért azt újra szeretnénk betonozni. A kérdésem az lenne hogy hány cm aljzat betont kell készíteni hogy megfeleljen egy 6 tonnás autó alá.
    Válaszát előre is köszönöm!
    Tisztelettel:Szalai Bálint

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  Před 2 lety

      Ez elég összetett! Ha nem jó, miért nem jó? Ha terhelhető, akkor is kell legalább 6 cm, és alá valami extra tapadóhíd, és különleges szilárdságú beton, még akár üvegszál erősítés is bele. Ha a beton csak ronda, de szilárd, a felcsiszolást is meggondolnám.

    • @balintszalai1366
      @balintszalai1366 Před 2 lety

      Köszönöm a segítséget!

  • @LUKIKA85
    @LUKIKA85 Před 2 lety

    Ez a padló mivel van kezelve a hátoldalán? Nyersen van lerakva?

  • @stuntface
    @stuntface Před 2 lety

    Szárított homok került alá? Nedvesség miatt kérdezem. Hajópadlót tilos lakkozni csak narancsolajjal lehet kezelni, hogy lélegezzen. Ti is így fogjátok csinálni?

    • @zsolt0127
      @zsolt0127 Před 2 lety +1

      Miért kell hogy lélegezzen?

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  Před 2 lety

      igen, olajozva lesz. a homok hónapok óta ott szárad

  • @antaltamasi9944
    @antaltamasi9944 Před 2 lety

    Miért nem lehetett teljesen habüveggel föltölteni? Kavics miért kell? Gondolom a homok a szintezéshez,tökéletes alátámasztásához kell

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  Před 2 lety

      Az üveghabkavics 30-70 mm-es, azzal nemigen szintezek!

    • @antaltamasi9944
      @antaltamasi9944 Před 2 lety

      @@SzakiEllenor azt hittem azt is kell tömöríteni valamennyire. Így nem gondoltam, H ennyire nem lehet vele szintezni,H kell a kavics.

  • @arongabor9521
    @arongabor9521 Před 2 lety

    Megkérdezhetem milyen kamerát használsz a videókhoz?

  • @uborka1956
    @uborka1956 Před 2 lety +3

    Nem fog a talajpárától a párnafa gombásodni? Én félnék azzal a rétegrenddel dolgozni, ami a videóban elhangzott.

    • @ferencelias4682
      @ferencelias4682 Před 2 lety

      Az úvegkavics szigeteli

    • @vargabalazs6829
      @vargabalazs6829 Před 2 lety +1

      Azt írják erről az üveghab kavicsról, hogy "kapillaritást megtörő hatású", gondolom megfelelő vastagságban elérhető vele, hogy megvédje a fölötte lévő réteget a talajpárától, nedvességtől.

    • @majtika32
      @majtika32 Před 2 lety +3

      Normál esetben sima kavicsot, kule kavicsot tettek alá, aztán homok és hajópadló. Más esetben még kavics sem volt, csak a földre a homok, rá a hajópadló...És mégis működtek a házak, a lényeg, hogy tudjon folyamatosan szellőzni a ház. Régen a kemencék, cserépkályhák szárították a levegőt, most hővisszanyerős szellőztető fogja ezt a szerepet ellátni, így nem lesz nedvesség, vagyis nem fog gombásodni a padló. Legalábbis én ezt a tudásom szerint, így gondolom.

    • @uborka1956
      @uborka1956 Před 2 lety +3

      @@vargabalazs6829 A pára terjedéséhez nem szükséges kapilláris hatás. A szemcsék házagai között utat talál a pára.

    • @uborka1956
      @uborka1956 Před 2 lety +1

      @@majtika32 : A padló és a talaj közé zárt párnafák szoktak gombásodni.

  • @grupagomor387
    @grupagomor387 Před 2 lety +1

    (tapasztalat) ha nem kötött és le portalanított talajra rakódik le a padló , akkor többször kel takarítani ,mert minden lépésnél lélegzik a padló.🙏

    • @laszloszabo9819
      @laszloszabo9819 Před 2 lety

      Bár nincs ilyen tapasztalatom, de mérnökként nekem is pont ez jutott először eszembe. Bár alá van párnafázva, de a homok idővel nem "huppog-e" fel a réseken (széleken vagy ahol tud)?

    • @rezsnyakaron
      @rezsnyakaron Před 7 měsíci

      Fózolt a padló nem szuszog.

  • @MrBalintka01
    @MrBalintka01 Před 2 lety

    Nem fogja felszivni a vizet a parnafa

  • @bicskeyd
    @bicskeyd Před 2 lety

    Csinálja így más is. czcams.com/video/NzpK4knJUP4/video.html

  • @kovacsbenjamin6718
    @kovacsbenjamin6718 Před 2 lety

    Tudnátok mondani aljzat szigetelésre egy megoldást egy olyan paraszthaznál aminél az aljzat kb 50-60cm-el van kiemelve az udvar szintjéhez képest? Hogyan lehet elkerülni a fal vizesedesét EPS szigetelésnél?

    • @RobFlemingevagyok
      @RobFlemingevagyok Před 2 lety +4

      Szia! Tavaly előtt vettünk egy 1904-ben épült sváb parasztházat. 60cm-es sóskúti mészkő falakon van 15cm polisztirol szigetelés, nemesvakolattal ellátva... Ahogy írod legalább 60-70 cm-vel kiemelve a környezetéből nálunk is. Ráadásul utcafronti ingatlan, oldalt pedig oldalhatáros beépítéssel. A falakat vízszintesen, érthető okokból nem szigetelték semmilyen módon. A 2007-2008-as átépítés (a falakon kívül mindent elbontottak) teljes tervdokumentáció, fényképes építési archivum megvan. Ennek tanulsága szerint a menthető falak a mai napig azon a 120 cm mélyre ásott gúla alakú"alapon" állnak, amit mi a teljes ház hosszában feltártunk, megnéztünk és konstatáltuk, hogy vizesedésnek semmi nyoma, sőt igazából az akkori építési technológiájának megfelelően irdatlan mennyiségű követ hordtak egymásra, amit aztán mésszel locsoltak, így gyakorlatilag egy sziklán áll az egész épület. Sávalapnak nyomát nem láttuk. A felújítás során az aljzatbetont vízszigeteléssel látták el. Száz szónak is egy a vége: a fenti, személyes példát csak azért hoztam, mert ahogy látod ez a megoldás főleg mai szemmel, minden, csak nem javasolt. Ahány szakemberrel beszéltem, mindenki azt mondta, hogy ezek a falak vizesednek. Aztán mind kijött, mind megmérte, feltárta, látta, hogy teljesen normális, száraz falaink vannak. Megdícsérte a kivitelezőt és ment a dolgára. Neked is csak tanácsolni tudom, hogy érdemes olyan, független szakemberekhez fordulni, akik részrehajlás nélkül elmondják, hogy mi lehet a baj és hogy lehet orvosolni. Összefoglalva az én tapasztalataimat a vizesedésről: ahol eleve nincs víz, ott a házad sem fog vizesedni, akármennyire is képes lenne rá.
      Jó 6-8 éves történet, hogy egy bizonyos gödi kúria megvásárlása előtt éppen Péter volt az a független tanácsadó, aki kerek perec lebeszélt arról az ingatlanról, amit ezúton is köszönök neki.

    • @antaltamasi9944
      @antaltamasi9944 Před 2 lety

      Hőszigetelni szeretnél? Az epst falra szeretnéd v azt akarod aljzat alá?

    • @kovacsbenjamin6718
      @kovacsbenjamin6718 Před 2 lety

      @@antaltamasi9944 Az aljzat alá szeretném

    • @antaltamasi9944
      @antaltamasi9944 Před 2 lety +1

      @@kovacsbenjamin6718 hát az mindenképp a falak felé tereli a párát. Ilyen megoldás nem jöhet szóba,mint a videón?
      Ha nem,akkor a vizet kell minnnél távolabb tartani a falaktól kint. Erre is van videója a szakiellenőrnek.
      Külső hőszigeteléssel, nyílászárókkal mi a helyzet?

    • @kovacsbenjamin6718
      @kovacsbenjamin6718 Před 2 lety

      @@antaltamasi9944 Kintről már körbe raktuk dörken lemezzel kb 60cm-re tartja a vizet a háztól. Külső hőszigetelés illetve nyílászáró csere nem jöhet szóba, a ház helyi védettség alatt áll.

  • @talpalatnyizold
    @talpalatnyizold Před 2 lety +1

    Érdekes elgondolás. Elsőként az jutott eszembe, hogy legalább valami habfóliát tennék a padló alá, hátha úgy nem kezd el recsegni járkáláskor a padló és a párnafák közti homok miatt. Bár szerintem az sem akadályozná ezt meg, a homok úgyis bejutna itt-ott a padló és a párnafa közé.

  • @tibor908
    @tibor908 Před 2 lety

    Homokra fát?

  • @istvantolnai9761
    @istvantolnai9761 Před 2 lety +1

    Egy dologra nem lett figyelve. Mind a két helységet egyszerre rakják,nincs dilatáció. A nyers festetlen fa padló meg ha elindul akkor meg jönnek a gondok. A két helységet elválasztó tok ál küszöböt kellett volna beépíteni és ott megszakítani a padlózatot. Ez így túl sok egybe,mozogni fog a fa padló. Akkor,ez a borzasztó stílus vagy ízlésficam…… gondolok itt a 200 éves fagerendás mennyezet meg a műanyag nyílászárók…. Hogy vág ez össze? Ezt a házat arra találták ki hogy kapjon szellőzést,most az 1000%záródó műanyag ablakok (gondolom az ajtó is az) minden párát bent tart. Ebből szokott jönni a penészedés,ami eddig 200évig ismeretlen fogalom volt ebben a házban.

    • @rtom7743
      @rtom7743 Před 2 lety +3

      István nem rég óta vagy itt. Nézz vissza pár részt!
      Központi hővisszanyerős szellőztető van beépítve, télen még párásítani is kell majd. Az ízlés meg mindenkinél máshogy ficamodik. Képzeld, kívülről meg még szigeteve is van...

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  Před 2 lety +1

      hát ez éppen pont nem műanyag! Fa ablak, festve, ahogy 200 éve is violt, megtaláltuk az ereszdeszkát, és az épp ilyen "tót-kék" volt. A vicc az, hogy a házban Tóthék laktak anno... Az álküszöbbel egyetértek, úgy általában, de megkockáztattuk, hogy nem lesz vele gond, ui az egész kb 8 méter, együtt. Ha befeszül, átvágjuk, és kerül oda küszöb, ahogy írtad!

    • @pdobrosi
      @pdobrosi Před 2 lety +1

      Kb 7%húr irányban, 3,5%sugár irányban és 0,7% rost irányban a dagadás és zsugorodás. (csak hogy alátámasszam az állításod számokkal). Gyakorlatilag rost irányú méretváltozással én nem is számolnék. Pláne ha szárított anyagról beszélünk. :)

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  Před 2 lety +1

      @@pdobrosi Köszönöm, ez csak egy érzés volt, de ez professzionális adatolás volt!

    • @byrocsabi
      @byrocsabi Před 2 lety

      Hosszábban sose fog mozdulni a padló csak szélleségébben ha párát kap .
      Még vélletlen se vágjátok ki a keretnél,az csak valami rossz Magyar beidegződés hogy elvágják a küszöbnél.
      Teljesen jó ahogy elindultatok vele, nem mondtad de valószínüleg nem szegelitek.
      Viszont ha vesztek PVA ragasztót és végig húzzátok vele a horonyban mielőtt összeütitek, örök élet és sos jön szét mert valaminek tartania kell.
      Lakkozásra a mátraparkett árul natural olajat, nem olcsó de viszont 2 rétegben gyönyörű lesz tőle.
      Vagy Loba-nak is van olaja, vagy extra matt vizes lakja.

  • @hardplayer3374
    @hardplayer3374 Před 2 lety

    másnál minden hülyeségbe belekötni, saját házat meg összegányolni ilyesmivel ? kicsit vegyes érzelmekkel táplálja szerintem a közönséget ...

  • @Ahha30
    @Ahha30 Před 2 lety

    Azért egy így elég merész szerintem.

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  Před 2 lety

      szerinted miért?

    • @Ahha30
      @Ahha30 Před 2 lety

      @@SzakiEllenor Szerintem azért, ha csak azt nézzük... Ha már nem akartatok szilárd aljzatot, ennél jobb lett volna a homokra döngölt föld. Mert így álánáture' csak a homok fog még problémát okozni. Elsősorban lesz homokpor a szobában, magatokhoz nyúltok. Mivel nem zár hermetikusan a parketta - mert mitől zárna - így a jövés menés felszínre hozza a port. Vagy ha már nem akartatok betonnal bíbelődni, ott lett volna a padlopon... Mégis csak jobban stabil és nedvesség záró, sőt tartósabb is, mint a letaposott homok. Ha hülyeséget írtam, sry.

    • @rezsnyakaron
      @rezsnyakaron Před 7 měsíci

      Nútolt a padló eddig sehol nem jött fel a por.

  • @pal.kovacs.2066
    @pal.kovacs.2066 Před 2 lety

    jo lessz ez igaz az agyagos homok helyett jobb let volna a sima homok, de nem tudom menyi ideig száradt az egész, ha elég száraz igy is jo lessz, ha tudom tanácsolni addig ne kezeljék a padlot mig nem áll be az egész, a pára miatt, kb 1 hétig, minden régi háznak megvan a saját pára tartalma, és semmi kép ne lakozák, itt lentebb olvastam a viaszt, vagy vaxolják, amugy gratula az egészhez(meszelés, nem festés,)

  • @elekflex6402
    @elekflex6402 Před 2 lety +3

    Fonok nem helyseg hanem helyiseg...
    Mas a szakmat nem tudja te meg a nyelvtant(:

    • @kamarton
      @kamarton Před 2 lety +3

      Másnak meg az ékezetes írás nem megy...

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  Před 2 lety +1

      Simán lehet hogy elírtam! Sokat romlott azóta a helyesírásom, mióta sok netes tartalmat olvasok, látok!

    • @elekflex6402
      @elekflex6402 Před 2 lety +1

      @@SzakiEllenor Szóban használtad(;