Gaius Iulius Caesar - muž nesmiernych ambícií (podcast Dejiny)

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 17. 08. 2021
  • Jeho charakteristická tvár je dodnes symbolom Ríma. Jeho výroky ako „Kocky sú hodené“ či „Prišiel som, videl som, zvíťazil som“ musí poznať každý študent histórie.
    Gaius Iulius Caesar bol postavou, ktorá stála na konci Rímskej republiky a pri počiatkoch novej epochy, ktorú zvykneme označovať obdobím Rímskeho cisárstva. Napriek množstvu superlatívov, ktoré Ceasara oslavujú ako geniálneho vojenského stratéga a talentovaného politika, nesmieme prehliadať aj temné stránky jeho charakteru - neobmedzená túžba po moci, úskočnosť či diktátorské sklony.
    Kým pre jedných bol najlepším z rímskych mužov, pre druhých bol jednoducho „katom“ republiky. Pozrime sa teda na jedinečnú politickú kariéru, ale aj osobnú životnú cestu človeka, ktorého veľké ambície sa skončili pod dýkami rímskych senátorov.
    Čo vynieslo Caesara až na vrchol moci? Ako si získaval priazeň a lásku rímskeho ľudu? Bol to nadaný politik a štátnik alebo len bezohľadný populista?
    A akú úlohu hrali v jeho živote i v rímskej politike ženy? Jaroslav Valent z magazínu Historická revue sa rozprával s historikom doc. Pavlom Valachovičom, ktorý prednáša o dejinách Ríma na FiF UK v Bratislave.
    Všetky diely: domov.sme.sk/t/5318/dejiny-ty...
    Podcast nájdete aj na platformách:
    Spotify: open.spotify.com/show/1rLnXPF...
    Apple: itunes.apple.com/sk/podcast/d...
    Google podcasty: www.google.com/podcasts?feed=...
    RSS: dejiny.podbean.com/feed.xml
    Ak chcete podcast podporiť, kúpte si online predplatné denníka SME: sme.sk/podcast
    #dejiny #rim #caesar

Komentáře • 7

  • @mmsmar
    @mmsmar Před 2 lety +6

    V mladosti ma dejepis nebavil. Teraz, ked uz mam cosi odzite, nachadzam paralely so sucastnostou - a nestacim sa divit :)

    • @immi_ivan
      @immi_ivan Před 2 lety +2

      Ludia sa za tych 2000 rokov vobec nezmenili. Bohsti chcu viac a viac bohststva a aj moci nad tymi "dolu". A demokracia im pri tom prekaza. Prekazala vtedy. Prekaza aj dnes. Krasnou ukazkou je dnesne salamovou metodou obmedzovanie ludskych prav v mene akoze ochrany zdravia.

    • @AnickaSR
      @AnickaSR Před 2 lety +1

      @@immi_ivan Podobné opatrenia zavádzali aj počas epidémie cholery, moru a iných infekčných ochorení naprieč storočiami aj na našom území. A do roku 1918 by som o demokracií u nás naozaj nehovorila :-)

    • @immi_ivan
      @immi_ivan Před 2 lety

      @@AnickaSR
      1.) Podla akeho kalendara si urcila , ze demokracia nebola pred rokom 1918? Googlil som rozne kalendare ale nenasiel som ziadny, ktory by udaval , ze od roku 1918 mozno hovorit o demokracii v starom Grecku (Ateny, ....) alebo v starom Rime.
      2.) To, ze sa zavadzali podobne opatrenia proti smrtelnejsim chorobam v casoch, ked jedna z hlavnych liecebnych metod bolo prikladanie pijavic a v casoch ked vladli dedicni feudali tvrdou rukou a obesenie aj za maly priestupok bolo docela bezne, to predsa nemoze znamenat, aby sme nieco podobne robili v rozpore s platnou legislativou aj my dnes.
      Nemyslis?

    • @AnickaSR
      @AnickaSR Před 2 lety +1

      @@immi_ivan píšem ''demokracia u nás'' tj. Uhorsko a neskôr Rakúsko-Uhorsko, nie staroveký Rím a Grécko. Medicína napreduje, ale časť národa odmieta akceptovať, že sa majú tak dobre práve vďaka tej medicíne, keď už sa bavíme o slobode - zdravie a blaho národa by nemalo byť závislé od vôle jednotlivca, nie? Kedysi bolo očkovanie povinné a nepoznám nikoho, kto by sa sťažoval, že je zaočkovaný proti TBC alebo tetanu, vy áno? A taká tzv španielska chrípka tiež pekne kosila ľudí pred 100 rokmi a tiež nosili rúška a izolovali sa a ani zďaleka to nebol stredovek ani starovek s pijavicami a odtínaním končatín.

  • @jozefdavidik4707
    @jozefdavidik4707 Před rokem

    Ano , ano !
    Mal velke ambicie .
    Tiez mal krv na rukach .
    Presne ako vas vrchny velitel soros .