Ile kanałów mają zęby czyli kilka słów na temat ponownego leczenia kanałowego

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 17. 04. 2021
  • Witajcie Pacjenci - Nasi, jak i Wszyscy inni szukający odpowiedzi na pytania dotyczące zdrowia i higieny jamy ustnej. Specjalnie dla Was - wraz z higienistką Elżbietą Nowosielską - postanowiliśmy stworzyć serię poradników, w których będziemy regularnie - raz w tygodniu zamieszczać odpowiedzi na nurtujące Was najczęściej pytania, które nam zadajecie podczas wizyt. Robimy to po to, bycie w razie potrzeby mogli rozwiać swoje wątpliwości odnośnie zdrowia jamy ustnej.
    W dzisiejszym odcinku:
    Porozmawiamy na temat ponownego leczenia kanałowego zębów. Opowiem Wam o tym, na czym takie leczenie polega, kiedy należy je przeprowadzić, jakie są wskazania i przeciwwskazania i czy musicie się czegokolwiek bać. Wokół leczenia kanałowego narosło wiele mitów, na czele z tym, że jest szkodliwe. W filmie odniosę się również do tego i opowiem jak cała procedura wygląda. Jak się zapewne domyślacie, odniosę się również do tego czy cała procedura jest bolesna i czy trzeba się jej obawiać. Temat oczywiście mocno rozbudowany, więc w jedna odcinku się nie zmieści, tym bardziej, że to mój konik:) Także odcinek trzeci z zaplanowanych początkowo trzech dzisiaj przed Wami.
    Piszcie prosimy w komentarzach wszystkie pytania na jakie chcecie poznać odpowiedzi oraz wątpliwości jakie Was nurtują. Będziemy sukcesywnie odpowiadać w kolejnych odcinkach. Pamiętajcie nie ma głupich pytań:)
    Pamiętajcie by zasubskrybować nasz kanał - / @dentistmarcin
    Znajdziecie nas również na Facebooku:
    / mikrostomart
    / marcindentist
    Oraz na Instagramie:
    / mikrostomart_opole
    / nowosielski_marcin
    A także na naszych stronach internetowych:
    mikrostomart.pl
    nowosielski.pl
    Jesteśmy i działamy dla Was!
    Zapraszamy do oglądania i subskrybowania!

Komentáře • 3

  • @MrMatiball
    @MrMatiball Před 3 lety

    Panie Doktorze, chciałbym zwrócić się z prośbą o odpowiedź na następujące pytania:
    1. jak fachowo nazywa się procedura wtłaczania środka antybakteryjnego do kanału przy użyciu lasera? Chciałbym wprost pytać lekarzy, czy w taki sposób leczą, a obecnie nie jestem w stanie precyzyjnie tego określić
    2. zauważyłem, że w niektórych gabinetach pracuje się na mikroskopie, który wyświetla obraz na monitorze. Jaka jest jakość tych mikroskopów w porównaniu do tych bez monitora, gdzie lekarz pracuje patrząc przez okular?

    • @DentistMarcIn
      @DentistMarcIn  Před 3 lety +1

      Dzień dobry, odpowiadam:)
      1. Zastosowanie lasera podczas leczenia kanałowego sprowadza sie do dwóch ról:
      a) lasery z zakresu średniej podczerwieni (Er:YAG, Er,Cr:YSGG) stosowane są do aktywacji środka płuczącego (dezynfekującego), czego celem jest jego wtłoczenie we wszystkie zakamarki systemu kanałowego zęba (cieśni, boczne kanały itd), co praktycznie jest niewykonalne innymi technikami (a przynajmniej nie w tak wysokim stopniu). Domyślam się, że tego dotyczy pytanie i taka technika nazywa się PIPS - photon induced photoacoustic streaming lub jej modyfikacja SWEEPS - shock wave enhanced photoacoustic streaming. Ten proces oczyszcza kanał ze wszystkich resztek materii organicznej, bakterii, Piłków powstałych po opracowaniu kanałów itd.
      b) lasery z zakresu bliskiej podczerwieni (diodowe, Nd:YAG) - stosowane w celu głębokiej dezynfekcji kanałów (ta długość fali lasera penetruje ok. 10 razy głębiej niż płyny dezynfekcyjne i wg badań eliminuje 84% bakterii w głębi kanalików zębinowych, nawet te które są niewrażliwe na podchloryn (środek płaczący stosowany przy leczeniu kanałowym), dzięki czemu uzyskujemy przestrzeń biologicznie czystą, niemożliwą do uzyskania innymi metodami.
      Taka metoda połączenia dwóch długości fal laserowych nazywa się fachowo TwinLight mendo treatment.
      2. To o co Pan pyta to tor wizyjny, który umożliwia lekarzowi lepszą dokumentację swojej pracy, dzięki lepszemu wyostrzeniu zdjęć na monitorze. W rdzeń sposób, nie wpływa to na jakość widzianego przez lekarza obrazu. Ten natomiast zależy od rodzaju optyki zastosowanej w mikroskopie. Są to jednak niuanse techniczne, ponieważ każdy operator dobiera mikroskop taki jaki mu bardziej pasuje. I tu jest istota problemu, bo to nie mikroskop leczy pacjenta, a doświadczony lekarz z jego pomocą i tym należy się kierować wybierając specjalistę.
      PS. Bardzo dobre pytania.
      Pozdrawiam

    • @MrMatiball
      @MrMatiball Před 3 lety

      @@DentistMarcIn Dziękuję uprzejmie za wyczerpującą odpowiedź.
      Łączę pozdrowienia, życzę wielu sukcesów zawodowych i dalszego rozwoju kanału.