ΤΕΛΙΚΟΣ ΚΥΠΕΛΛΟΥ 2009.Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ..

1:31:20 το 3-3
    1:44:48 το 3-4
    1:55-:25 το 4-4
    τα πεναλτι ξεκινανε στο 2:10:25
    Ο αγώνας υπήρξε ένας από τους πιο δραματικούς της ιστορίας του ελληνικού ποδοσφαίρου. Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 2-0 πριν τη συμπλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου, ο Ολυμπιακός έφτασε στην ισοφάριση στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ πήρε εκ νέου το προβάδισμα με γκολ στο 90', κι ενώ διαφαινόταν ότι θα είναι η νικήτρια, οι "ερυθρόλευκοι" έστειλαν το ματς στην παράταση με γκολ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.
    Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-3, όμως σε ελάχιστα λεπτά έμεινε με 9 ποδοσφαιριστές λόγω δύο απανωτών αποβολών. Αυτό βοήθησε την ΑΕΚ να ισοφαρίσει σε 4-4 και να οδηγήσει τον αγώνα στη διαδικασία των πέναλτυ. Εκεί μετά από μία ψυχοφθόρα διαδικασία κι ενώ σχεδόν όλοι οι ποδοσφαιριστές των 2 ομάδων εκτέλεσαν από 2 φορές (συνολικά 34 σουτ), ο Ολυμπιακός κατέκτησε τελικά τη νίκη με σκορ 15-14.

Komentáře • 274

• @georgegeorge2550
    @georgegeorge2550 Před 5 lety +7

Στο 3-2 του σκοκο εφυγα απ το γηπεδο γιατι τρελαθηκα το καναμε 2-2 χανουμε τ αντερα μας για πληρη ανατροπη κ ηρθε ο σκοκο απ το πουθενα κ εβαλε γκολ στο 90 ..μολις εφτασα στα τρενα στο σταθμο ακουω γκοοοολλλλλλ κ ξαναγυριζω πισω.. απιστευτο ματς!!! Μακαρι να κοβοταν στη μεση το κυπελλο!!!

• @bulldogskalamata91
    @bulldogskalamata91  Před 11 lety +56

ΑΔΕΡΦΕ ΕΠΕΙΔΗ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΗΤΑΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΚΑΛΟ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΒΡΙΖΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΕΝΑ ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 2 ΟΜΑΔΕΣ...ΑΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΤΑ ΟΠΑΔΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΛΗ ΜΠΑΛΙΤΣΑ

@sharktvcorfu5702 Před 5 lety +30

2:17:23 Το επικό gift με την χειρονομία του Κόκκαλη !!

• @MrPro897
    @MrPro897 Před 5 lety +16

Πω ρε φίλε 12 χρονών τότε η καρδιά μου άλλαξε 30 θέσεις μέσα στο τρίωρο. Αυτός είναι ο θρύλος μας

@surfer855 Před 4 lety +1

Πού είσαι ρε φίλε Τόνυ; Με θυμάσαι; Ανέβηκε τώρα πρόσφατα στο CZcams καμιά ματσάρα σαν κι αυτή εδώ από τα παλιά του Άρη, του ΠΑΟΚ, του Ολυμπιακού ή του Παναθηναϊκού στο basket στην Ευρώπη;

• @antonioskotsis8294
    @antonioskotsis8294 Před 2 lety +23

μπορεί να θεωρείτε ο καλύτερος τελικός όλων των εποχών στην Ελλάδα, αλλά το πρώτο γκολ της ΑΕΚ ήταν οφσάιντ

@konenas Před 11 lety +7

Σίγουρα ο μεγαλύτερος σε διάρκεια τελικός στην Ελλάδα και με τις περισσότερες διακυμάνσεις.

• @thanasiskypraios8961
    @thanasiskypraios8961 Před 10 lety +38

ο καλυτερος τελικος μπραβο και στους 2 και ας τοχασαμε το κυπελο

• @tolisamazing2139
    @tolisamazing2139 Před 10 lety +2

μπραβο και στης δυο ομαδες φοβερο ματς απο δυο μεγαλες δυναμεις της χωρας.τετοια ματς λειπουνε δυστυχως

• @oisvlachos1303
    @oisvlachos1303 Před 4 lety +3

Α ρε γαμωτο δεν επρεπε να χασουμε αλλα δεν πειραζει ητανε και θα ειναι ο καλυτερος τελικος κυπελλου που εχει γινει ποτε στην Ελλαδα

@bulldogskalamata91  Před 11 lety +5

ΤΡΟΜΕΡΟ ΤΕΛΙΚΟΣ Κ ΑΥΤΟΣ ΜΕ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗ.ΔΕΝ ΑΜΦΙΒΑΛΛΩ ΑΠΛΑ ΕΙΝΑ ΣΧΕΔΟΝ 40 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ ΟΙ ΝΕΩΤΕΡΟΙ..

@spiridakis13 Před 11 lety +5

παρότι είναι ένας από τους καλύτερους τελικούς του ελληνικού ποδοσφαίρου η ποιότητα η ποδοσφαιρική είναι χαμηλή σε σχέση με άλλους τελικούς ευρωπαικού ποδοσφαίρου

• @ziovanni7672
    @ziovanni7672 Před 5 lety +9

Ο κορυφαιος τελικος όλων των εποχών 9 χρονών ήμουνα ήταν το 1ο παιχνίδι που είχα δει και θυμάμαι ακόμα όλες τις φασεις απίστευτο άγχος πάντως στα πέναλτι βαραγανε μιση ώρα πεναλτι

• @thekingofcardio8250
      @thekingofcardio8250 Před rokem

ΤΡΙΑ ΤΕΤΑΡΤΑ για την ακρίβεια. Γιατί δεν είναι μόνο τα πέναλτι που εκτελούσαν αλλά και μέχρι να πάει ο κάθε παίκτης απ' το κέντρο στη μεγάλη περιοχή για να εκτελέσει το επόμενο πέναλτι, περνούσε ένα λεπτό. Οπότε ήταν τρία τέταρτα γεμάτα!!!

@surfer855 Před 4 lety +11

Νομίζω ότι τέτοιοι αγώνες σπανίζουν ακόμα και σε παγκόσμιο επίπεδο... Αν τον δει κανείς καθαρά ως αγώνα και όχι ποιοι είναι οι αντίπαλοι ή ποιοι ποδοσφαιριστές συμμετέχουν, τολμώ να πω ότι μπορεί να θεωρηθεί ένας από τους κορυφαίους στην ιστορία του αθλήματος.

• @nicknickthegreek2183
    @nicknickthegreek2183 Před rokem +1

ημουν ενας απο τους τυχερους που βρισκομουν μεσα.απο τις 5 το απογευμα ημουν εκει και εφυγα μετα τις 12.

• @TheRealErevos
    @TheRealErevos Před 5 lety +9

Η αξία του νικητή δίνει δόξα στον ηττημένο. Δημοσιογράφος...

• @anexartitosr21
    @anexartitosr21 Před 9 lety +11

ματσαραα!εκεινη την μερα ηταν σαν να πηραμε το κυπελο!

• @kostaskawasaki7247
    @kostaskawasaki7247 Před 4 lety +6

Ήμουν μέσα στην 2 φοβερός τελικός ήμασταν άξιοι της τύχης μας αφού δεν μπορέσαμε να κρατήσουμε ούτε λεπτό το 3-2

1 γκολ οφσαιντ δυο πεναλτυ που δε δοθηκαν
    κι ετσι μαρτηρυσατε εκ δικην θεου στα πεναλτυ...

• @petitblackriver
    @petitblackriver Před 6 lety +3

What a game

• @user-fb5jc9zi4v
    @user-fb5jc9zi4v Před 4 lety +3

Τι ματς και αυτό;μέσα ήμουν στην 15 φοβερός παλμός ... θρύλος θεός..

• @Diog23
    @Diog23 Před rokem

Πραγματικα ο πιο ομορφος τελικος και με οπαδους απο τις δυο ομαδες πολυ ποιοτικα ροστερ και πραγματικα για μενα ηταν και οι 2 ομαδες νικητριες παρα τη νικη του Ολυμπιακου στα Πεναλτι δυσκολα θα ξεπεραστει αυτο το ρεκορ σε αγωνα 4-4 και 32 πεναλτι

• @user-jl9qk7xt9i
    @user-jl9qk7xt9i Před 4 lety +9

Στον πάτο!!!! Κυριάκο δεν θα σε ξεχάσω ποτέ. Χιχιχι

• @neosyllektos
    @neosyllektos Před 10 lety +2

Ανεξαρτητως ποια ομαδα υποστηριζεις (εγω ειμαι ΟΣΦΠ) αξιζουν συγχαρητηρια και στις 2 ομαδες για το εκπληκτικο και μοναδικο θεαμα, για την αγωνια που μας προσφερθηκε και στα 120' αγωνα αλλα και στα 34 (!) πεναλτι. Χαρηκα που το πηρε ο Ολυμπιακος αλλα ειναι απο τα λιγα ματς που δεν θα στενωχωριομουν και να μην το επαιρνε γιατι το αξιζαν και οι 2 ομαδες 50-50 απλα κερδισε ο πιο τυχερος στην ρωσσικη ρουλετα των πεναλτι.

• @kostasupthekeys812
    @kostasupthekeys812 Před 5 lety +11

Απλά πηγαίνετε όλοι στο 2:17:20 και απολαύστε το λατρεμένο GIFάκι του Κόκκαλη που κυκλοφορεί παντού τελευταία . Respect !!

• @gaymakaroni
    @gaymakaroni Před 11 lety +12

Κι ας ξερω ποιος κερδιζει στο τελος,καθε φορα που το βλεπω εχω αγχος!

• @KK-mt7lw
      @KK-mt7lw Před 5 lety

gaymakaroni γαμησετα φίλε δεμ υπάρχει..

• @chaosdischarge913
    @chaosdischarge913 Před 4 lety +4

Γνώμη μου είναι,ότι ο καλύτερος τελικός ήταν του 1976 Ολυμπιακός- Ηρακλής 4-4 και στα πέναλτυ το κατέκτησε ο Ηρακλής.Εκει που ο Χ"Παναγής έκανε παπάδες...

@thekingofcardio8250 Před 2 lety +4

2:29:50 Ο Ζεράλντο Άλβες είναι ίδιος ο Ριβάλντο.

@markosfreris Před 3 lety +2

Κυριάκο κατούρα και λίγο ρε. Στο τέλος πήρες από τα 3 το μακρύτερο!

• @user-fo2hj3ev5e
    @user-fo2hj3ev5e Před 4 lety +3

Αυτό που είναι σίγουρο είναι ότι πρόκειται για τον κορυφαίο αγώνα στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου. Ψάξτε για το δεύτερο.

@surfer855 Před 4 lety

Νομίζω ο τελικός του Κυπέλλου Ελλάδας το 1988 και ο αντίστοιχος του 1994 άνετα χωρούν στην πρώτη δεκάδα.

@user-fo2hj3ev5e Před 4 lety

Στον τελικό του 1988 έγινα φίλος του Ολυμπιακού. Πριν υποστήριζα τον Παναθηναϊκό για τις επιτυχίες του στην Ευρώπη. Σαραβάκος, Ζάετς και Ρότσα, τριπλέτα φωτιά!

Σαραβάκος... Τι παιχτούρα ήταν... Τα τέρματα εναντίον της Γιουβέντους στο ΟΑΚΑ το 1987 και εναντίον της Γκέτεμποργκ το 1991 όπου η μπάλα "κόλλησε" στα δίχτυα του Ραβέλι θα τα ζήλευε και ο Μέσι.

Είσαι σίγουρος; Θέλω να πω είναι καταχωρημένος ως τέτοιος στα αρχεία της FIFA;

• @patskats4859
    @patskats4859 Před 2 lety +1

1:26:01 Είμαι ο μόνος που ακούω τον ύμνο του Ολυμπιακού; Ο τύπος από το κοντρόλ παίζει να μπερδεύτηκε και να έβαλε λάθος ύμνο να παίξει😂