Praga: Katedra św. Wita, św. Wacława i św. Wojciecha

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 28. 07. 2023
  • Zachęcam do subskrypcji mojego kanału: www.youtube.com/@JacekPawowic... Katedra Św. Wita (Chrám sv. Víta) jest największą i najważniejszą świątynią w Pradze. Stanowi ona duchowy symbol państwa czeskiego i jeden z jego najważ-niejszych zabytków. Znajduje się w niej krypta czeskich królów, bogato zdobiona kaplica św. Wacława wraz z jego reli-kwiami i piękna Złota Brama. Obecnie jest ona siedzibą arcybiskupstwa.
    Ta praska świątynia usytuowana jest w kompleksie Zamku na Hradczanach. Stanowi przykład typowej mieszanki sty-lów architektonicznych, składającej się z elementów gotyku, renesansu i baroku. Katedrę Św. Wita wybudował cesarz Ka-rol IV jako najważniejszy kościół Króle-stwa Czeskiego. Liczy sobie ona 124 me-try długości, 60 metrów szerokości oraz 34 metry wysokości. Wieża główna, z której roztacza się widok na całą Pragę, wzbija się na wysokość niemal 100 me-trów. To właśnie tu koronowano czeskich władców i do dziś przechowuje się cze-skie insygnia królewskie.
    Obecna katedra jest trzecią świątynią wybudowaną w tym miejscu. Pierw-szą była romańska rotunda z 929 ro-ku wybudowana przez Św. Wacława, zaś kolejną - ufundowana po 1060 roku przez księcia Spitygniewa trzynawowa romańska bazylika. W 1303 r. miał tu miejsce ślub Wacława II z Ryksą Elżbietą, a także jej późniejsza koronacja na kró-lową Czech i Polski. Budowę Katedry Św. Wita rozpoczęto w 1344 roku wg projektu Mateusza z Arras, trwała ona aż 600 lat. Prace budowlane ukoń-czono dopiero w latach 1873-1929.

Komentáře • 2

  • @alesanrud3281
    @alesanrud3281 Před 3 měsíci +1

    Do korony dołączony jest dokument ochronny wydany przez papieża Klemensa VI. Satis Preciosum Regium Diadema. Największy rubin na koronie to nie rubin, ale rubellit.

    • @alesanrud3281
      @alesanrud3281 Před 3 měsíci

      Cierń z korony Chrystusa prawdopodobnie zniknął już w średniowieczu. Pozostałe dwa ciernie, dar króla Francji, znajdują się dziś w krzyżu relikwiarzowym w skarbcu katedralnym.