Jak na přesný 3D tisk? Návod pro nováčky v 3D tisku / Prusa slicer/ Bambu Lab/ Fusion

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 10. 06. 2024
  • V tomto videu se podíváme jak si poradit s nepřesnostmi u 3D tisku a mít nejlepší výsledky.
    Pokud mě chceš podpořit například příspěvkem na ☕, tak zde
    paypal.me/smartorhardmaker?co...
    nebo zde: 2202831151/2010
    Můj model pro kalibraci:
    www.printables.com/cs/model/8...
    Pro modelařinu jsem využil Autodesk Fusion
    HASHTAGY
    #tutorial #3dprinting #prusai3mk3 #tools #smart #basic #smartorhardmaker #prusaslicer #fusion360 #bambulab
    Kapitoly:
    0:00 Úvod.
    0:10 Intro
    0:14 Popis problematiky přesnosti 3D tisku
    1:50 Model pro otestování
    2:12 Tisk modelu
    2:25 Informace pro tisk modelu
    2:53 Měření výtisku
    3:41 Úprava tolerancí v modelu
    5:01 Doporučení ohledně ukládání modelů
    5:39 Úprava tolerancí v prusaliceru (+ upozornění)
    6:51 Úprava tolerancí v Bambu Lab
    7:11 Upozornění ohledně kompenzací XY ve slicerech
    8:24 Závěr

Komentáře • 9

  • @brkoviny
    @brkoviny Před 2 měsíci +2

    Ono je dobré si uvědomit, že tahle tisková technologie má nějaké svoje limity a řešit to úpravou na úrovni modelu je podle mě cesta do pekel. Stačí, že ten model ve sliceru jinak otočím, použiji jiný slicer, nebo vyjde nová verze sliceru a už tyhle úpravy v modelu můžou být těžce kontraproduktivní. Navíc tohle je hahamodel, kde máme 4 a půl díry. Tohle bude těžko někdo dělat u modelu, kde těch kót má stovky. Za mě jediné správné řešení je nastavit si ty koeficienty ve sliceru.

    • @SmartorHardMaker
      @SmartorHardMaker  Před 2 měsíci

      Díky moc za komentář. Cest je více a jak píšete je důležité si to uvědomit, že to není přesné.

  • @RV147Larini
    @RV147Larini Před 2 měsíci +1

    Nevím jak v PS, ale u Bambu se nechá nastavit index smrštění u každého materiálu.

  • @ratman4747
    @ratman4747 Před měsícem +1

    Bez urážky autore, ale ROZHODNĚ není správná cesta řešit tolerance rozměrů v modelových datech ! Nepřesnost, je to ukazatel špatného nastavení sliceru nebo případně špatné kalibrace firmware tiskárny. Každý filament má například jistou smrštitelnost a ta se kompenzuje ve sliceru. Hloupost je to hlavně z toho důvodu, že pokud upravím přímo 3D model tak NEBUDE universálně použitelný na jakékoli 3D tiskárně, ale POUZE na jedné konkrétní ! To je pak v případě že chcete 3D modely prodávat nebo poskytnout dále prostě hloupost. Vždy je potřeba jít cestou kalibrace tiskárny a jejího firmware, případně řešit na bázi sliceru. Nováčkům tento postup proto nedoporučuji jelikož se naučí špatně nakládat s 3D tiskovým modelem. Není to správná cesta která později přinese jen komplikace.
    Pokud model vytisknu z PLA pak z PETG a pak z ASA, bude vždy mít jinou chybu. To je vinou rozdílné roztažnosti/smrštitelnosti materiálu. Ve sliceru pro to existuje přímo konstanta kterou se rozměry násobí aby se přesnost pro konkrétní materiál upravila. Rovněž má na přesnost vliv správné nastavení extruderu. Nesmí být pod a ani pře-extrudováno. Dle vašeho návodu budete pro každý 3D tiskový materiál dělat jiné rozměry 3D modelu. Uznejte sám že je to nelogická, nesystémová hloupost.

    • @SmartorHardMaker
      @SmartorHardMaker  Před měsícem

      Děkuji za Váš dlouhý komentář a jsem rád že jste se nad tím takto zamyslel. To byl účel tohoto videa. Bohužel jak říkám ve videu ne vždy to jde ve sliceru a pak přijde na řadu těžká technika v modelařině.

    • @ratman4747
      @ratman4747 Před měsícem

      @@SmartorHardMaker Díky za pochvalu, já se taky nechci hádat. Jen se 3D tisku už nějaký ten pátek věnuju a tímhle sem si vším prošel, proto vím že to je slepá ulička. Ty slicery ať už Prusa nebo Bambu, nebo i Cura mají všechny kompenzace smrštění a volbu "přesné díry". Ještě sem chtěl doplnit že jak ve videu zmiňujete že na některých dírách je odchylka větší a na jiných menší. Je potřeba to brát poměrovým systémem, tzn větší díra, větší odchylka. Ale taky do toho háží vidle rychlosti malých perimetrů a nastavení extruze a funkce kompenzace tlaku v trysce. Ono se to nezdá, ale ty desetiny to fakt pak ve výsledku udělá raz dva. Pokud člověk koupí značkovou dobře kalibrovanou tiskárnu pak ty tisky mají i nějakou přesnost. Horší je levná čína. Tam se nikdo s odladěním firmware prostě nezabývá do hloubky. Doporučuji zkusit si nějaký lepší test tolerance. Existuje to na Thingivers i s EXCEL tabulkou pro výpočet korekcí. Pak přes terminál pošlete menší G-Code příkaz tiskárně, ona si uloží jiné krokování serv a je to. Nic složitého. www.thingiverse.com/thing:2484766 Zkuste a věřím že bude problém vyřešen :-)

  • @sotrava
    @sotrava Před 2 měsíci

    Trošku moc zjednodušený návod a dost nepřesný. Nějak jsem si nevšiml že bys tam řešil materiál z jakého se tiskne daný objekt což je taky důležitý parametr a s tím pak počítat v samotném návrhu modelu. Proč vzpomínám materiál je, že různé tiskové materiály se taky různě smrstuji po vychladnutí. Není zdůrazněna taky tolerance fdm tisku. Těch věcí je víc a dost důležitých, které nejsou uvedeny ve videu.

    • @SmartorHardMaker
      @SmartorHardMaker  Před 2 měsíci

      Díky za komentář a hlavně za čas ,který jste tomu věnoval. Úkolem videa bylo upozornit právě na nepřesnosti a máte pravdu materiál je jeden z faktorů, který to ovlivňuje.