Podcast: Leczenie otyłości - zespoły interdyscyplinarne cz.1

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 27. 04. 2023
  • Leczenie otyłości - zespoły interdyscyplinarne
    Czy otyłość to defekt estetyczny, czy choroba? Jak pomóc osobie chorej na otyłość? Jaka jest rola zespołu interdyscyplinarnego w diagnostyce i leczeniu chorych? Czy porada dietetyczna powinna być refundowana? O tych oraz innych kwestiach związanych z przeprowadzoną przez Najwyższą Izbę Kontroli kontrolą Dostępność profilaktyki i leczenia dla dzieci i młodzieży z zaburzeniami metabolicznymi wynikającymi z otyłości i chorób cywilizacyjnych (www.nik.gov.pl/kontrole/P/20/...) rozmawiamy z prof. Małgorzatą Wójcik i dr Agnieszką Kozioł-Kozakowską z Międzyklinicznego Ośrodka Leczenia Otyłości Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie.
    Poniżej przedstawiamy Państwu biogramy naszych rozmówczyń.
    dr hab. n. med. Małgorzata Wójcik, prof. UJ
    Lekarz, specjalista w dziedzinach pediatrii, endokrynologii oraz endokrynologii i diabetologii dziecięcej. Posiada certyfikat Strategic Centre for Obesity Professional Education, World Obesity Federation. Założycielka i koordynatorka Międzyklinicznego Ośrodka Leczenia Otyłości Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. W codziennej praktyce lekarskiej zajmuje się pacjentami z zaburzeniami układu wydzielania wewnętrznego. Autorka licznych publikacji i rozdziałów w podręcznikach i monografiach publikowanych w języku polskim i angielskim, licznych wykładów na krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych oraz szkoleniowych. Członek polskich i zagranicznych towarzystw naukowych oraz grup roboczych w tym Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, Polskiego Towarzystwa Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej, European Chlidhood Obesity Group, HyperChildNet.
    dr n. o zdr. Agnieszka Kozioł-Kozakowska
    Członek założyciel Polskiego Towarzystwa Otyłości Dziecięcej. Dietetyk kliniczny, specjalista zdrowia publicznego, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum oraz studiów doktoranckich na Wydziale Lekarskim CM UJ. Adiunkt w klinice Pediatrii Gastroenterologii i Żywienia, Kierownik Pracowni Dietetyki Pediatrycznej UJ CM. Zastępca koordynatora Międzyklinicznego Ośrodka Leczenia Otyłości Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. Członek Polskiego Towarzystwa Dietetyki. Jest autorem licznych publikacji naukowych oraz popularnonaukowych o tematyce żywienia dziecka, dietetyki, zdrowia publicznego. Wykładowca na krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych oraz szkoleniowych, organizator cyklicznej konferencji naukowo-szkoleniowej „Żywienie Dziecka Wczoraj i Dziś”. Członek grupy roboczej HyperChildNet. Jest członkiem grup eksperckich współpracujących między innymi z Najwyższą Izbą Kontroli oraz Małopolskim Urzędem Marszałkowskim; autorka samorządowych programów polityki zdrowotnej oraz strategii zdrowotnych dla jednostek samorządu terytorialnego.
    Tematy poruszane w rozmowie - część 1:
    01:57 - czy otyłość to choroba?
    05:26 - zespoły interdyscyplinarne w leczeniu otyłości
    08:30 - koszty leczenia otyłości w zespołach interdyscyplinarnych
    14:05 - zespół interdyscyplinarny - jak wygląda współdziałanie w praktyce?
    17:40 - pacjenci zagubieni w systemie
    22:29 - efektywność leczenia przez zespół interdyscyplinarny - czy Ośrodkowi nie grozi klęska obfitości?
    27:30 - rola lekarza w zespole interdyscyplinarnym i kompleksowym podejściu do leczenia otyłości

Komentáře •