OUTDOOR SAUNA CONSTRUCTION - Special Episode | About Sauna

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 17. 06. 2024
  • How about building 👷♂ your own outdoor sauna with relaxation room?
    A special episode in which I answer some common questions.
    00:25 Why did I decide to build a wood cabin?
    01:18 What can I save money on?
    03:55 What not to save on?
    05:29 Is tile suitable for a sauna?
    06:59 Solid foundations or earth screws?
    08:52 How much did I pay for the sauna?
    09:29 How long does it take to heat up a sauna?
    11:25 How was the filming?
    12:03 Who are the videos for?
    Don't forget to subscribe to my YT channel so you don't miss anything 😎.
    Visit my website:
    ► www.tomashorsky.com
    #stavbavenkovnisauny #DIY #sauna #saunaproject #construction #woodworking #BohemianForest #Harvia #Sentiotec #tomashorskycom

Komentáře • 35

  • @JajaJaja-we8uy
    @JajaJaja-we8uy Před 14 dny

    Super
    Pěkná práce

  • @24atrius
    @24atrius Před 2 lety +2

    Super videa. Celé je to komplet výborně podáno a má to hlavu a patu. Manželka profesionální kameramanka. :-) Díky.

    • @TomasHORSKYcom
      @TomasHORSKYcom  Před 2 lety

      Také děkuji, moc si toho vážím! Na to, že se to celé dělalo v bojových podmínkách, tak dopadlo to dobře 😁.

  • @jmenoprijmeni5235
    @jmenoprijmeni5235 Před 2 lety +2

    Obdivují lidi jak to jste vy . Hodně zdaru a zdravi .

  • @powerpack996
    @powerpack996 Před 2 lety +2

    Pěkné. Pokračuj jen tak dál. Máš lajk a odběr 😊

  • @Buchtic26
    @Buchtic26 Před 2 lety +1

    Dost dobry 👍

  • @emilbednar8229
    @emilbednar8229 Před 2 lety

    Zdravím Vás. Jedno z nejlepších videí jaké jsem kdy viděl. Prosté a velmi užitečné! Prosím ještě, jakou jste použil barvu na venkovní část dřeva. Moc díky.

    • @TomasHORSKYcom
      @TomasHORSKYcom  Před 2 lety

      Také zdravím, děkuji za pochvalu! Nátěr na venkovní obklad: IMPRANAL PROFI, dub antik - 1x nátěr celá palubka + 2x nátěr venkovní strana (celkem 3x natřena venkovní strana) 🙂.

  • @petrvobr1
    @petrvobr1 Před 5 měsíci

    Ahoj, super videa o sauně. Mám otázku ohledně vytápění… jaký mas názor na kamna na dřevo, ideálně přikládaní z venku? Šlo by to případně doplnit do projektu?

    • @TomasHORSKYcom
      @TomasHORSKYcom  Před 5 měsíci +1

      Ahoj a díky za pochvalu! Za mě kamna na dřevo jsou pěkná, ale bohužel dost nepraktická. Přibývá plno technických řešení navíc - prostup komínu střechou nebo stěnou, mít suché dřevo a někdo ho uskladňovat, špatně se regulují, musí se řešit i příčka na které budou umístěné, aby byla z nehořlavého materiálu, atd. Ale ano jsou krásná :-). A pokud bych nad tím ještě přemýšlel ekonomicky tak to co stojí všechny položky navíc u kamen na dřevo (komín, vyřešit prostupy a další) vyjde o hodně dráž jak elektrická kamna. Jelikož jsem měl možnost připojit elektřinu tak jsem se rozhodl pro elektrická. Pokud není elektřina tak není co řešit a není jiná možnost než použít na dřevo ...
      Co se týká plánů, které nabízím tak se zaměřují primárně na konstrukci nikoli na vybavení, které si volí každý sám, tomu jsem se chtěl vyhnout. A zrovna u kamen by to nedávalo moc smysl, protože každá kamna jsou jiná a je potřeba dodržet při instalaci to co uvádí přesně výrobce v manuálu, navíc někdo chce vést komín skrz střechu někdo stěnou atd.
      Pokud, ale potřebuješ zjistit přesně informace co je potřeba vše dodržet při instalaci kamen na dřevo do dřevostavby tak doporučuji před koupí kontaktovat technickou podporu obchodu, kde budeš zakupovat kamna. Já plno věcí nevěděl a třeba na sauna.cz mi opravdu dost pomohli.

  • @Niemar82
    @Niemar82 Před 2 lety

    Dobrý den,
    perfektní práce! Mám dotaz k času nahřívání. Zmiňujete, že za cca 40 až 60 min se nahřeje vzduch v sauně. Pakliže sauna nepojede pořád a bude využívána občasně, stihnou se za tu dobu nahřát i dřevěné lavice, nejsou pocitově "studené"?

    • @TomasHORSKYcom
      @TomasHORSKYcom  Před 2 lety

      Dobrý den, děkuji za pochvalu! Lavice jsou za 40 min teplé (spíše více teplejší), ale bez problému se dá na nich sedět. Takže se nemusíte vůbec bát, že by byli chladné.

  • @htcAlsan2011
    @htcAlsan2011 Před 2 lety

    Krásná videa, nemohl jsem se odtrhnout :) Já mám v plánu použít hranoly 4 x 10 cm pro stavbu sauny 2 x 2 metry bez odpočívárny. Tak jak uvádíš, 10 cm izolace bude akorát. Zajímá mě jedna osobní zkušenost, mám trochu obavy, aby nebyla od podlahy zima v zimě :) Pokud je ale odizolovaná, což u tebe krásně je, tak asi není problém, ne? Byl jsem kdysi v malé "sudové" sauně, je to sauna bez izolace (jen jedna stěna dřevěný, strašný ojeb na lidi) za mrzký peníz a byla tam neskutečná kosa od podlahy :D Zvažuji taky kachle, ale nestudí to nějak moc? Díky :)

    • @TomasHORSKYcom
      @TomasHORSKYcom  Před 2 lety

      Díky! Dlažba sama o sobě je opravdu chladnější než dřevo. Ale neřekl bych, že je to takový mínus. V zimě se podlaha bez problému vyhřeje na příjemnou teplotu - trvá to něco málo přes hodinu pokud je pod nulou. Hodně to ovlivňuje průduch pod kamny, kde se nasává vzduch z vedlejší místnosti. V zimě ho lehce při spuštění sauny "přiškrtím" a hodně to pomůže 🙂. Přeji ať se sauna povede 😉

  • @radekkavan721
    @radekkavan721 Před 2 lety

    Dobry den, odpovedel jste mi spousty otazek ohledne stavby. Dekuji. Mel bych jeste jeden dotaz, ceho se u stavby bojim a to je venkovnich dveri a oken. Nechal jste si je vyrobit na miru, nebo jste udelal nejaky unifikovany otvor a koupil dvere/okno z nejakeho specializovaneho obchodu?

    • @TomasHORSKYcom
      @TomasHORSKYcom  Před 2 lety

      Dobrý den, okno jsem si nechal vyrobit na míru. Ale z hlediska financí a hlavně časové dostupnosti doporučuji udělat unifikovaný otvor (na okno jsem kvůli vlastním rozměrům čekal 4 měsíce). Použil jsem přímo konstrukci pro venkovní dveře (do zdovejeného KVH hranolu jsem udělal drážku jako ve futrech a připravil pro 70 cm široké vstupní dveře). Dveře jsem pak sehnal obyčejné dřevěné a nabarvil černou barvou. Je to samozřejmě vše o financích a na každém pro co se rozhodne.

  • @SamotCZE
    @SamotCZE Před 8 měsíci

    Možná pár tipů pro ostatní. Co se týká izolace, tak tolik vaty na domácí saunu je overkill a je to právě věc na které se dá ušetřit. Běžně se na domácí sauny, které neběží nonstop, nebo mnoho hodin každý den, používá izolace 6-8cm, pro strop klidně dvojnásobek, tam to utíká. Ideální je použití speciálních PUR desek určených přímo do saun, ty mají 3cm, na strop 2 vrstvy, nesedají si jako vata, nevznikají tepelné mosty, není třeba lepit fólii. Když už, tak je lepší použít dvě tenčí vrstvy překřížené. To vše znamená, že buď bude mít člověk větší prostor uvnitř sauny, nebo naopak bude moci zmenšit celou stavbu a zase ušetřit na dřevě. Další věc, odtok na podlaze je opravdu dobré udělat, pokud často poléváte vodou, je možné že se netrefíte, vylejete celý kbelík apod. Taktéž, pokud člověk chce využívat zdravotní benefity sauny, asi by si ji neměl stavět z obyčejných OSB, existují ECO OSB, kde nejsou použity toxická lepidla, která se v tomto případě prostě uvolňovat budou, navíc stojí úplně stejně jako klasické OSB. Lavice by neměly být přidělány na pevno, aby se daly vynést ven a celá sauna vyčistit, lavice ošetřit. Jinak je ale tohle moc pěkný projekt a škoda, že plány nejsou v elektronické podobě, aby si je člověk mohl předělat podle sebe.

    • @TomasHORSKYcom
      @TomasHORSKYcom  Před 8 měsíci

      Děkuji za komentář! Rád bych na to vše nějak reagoval 🙂.
      Problematika vaty - ano pokud se použije poloviční izolace dá se ušetřit cca půlka za izolaci. Koukal jsem se teď na aktuální ceny (minerální vaty), pokud bych použil max. co se vejde do stěn, stropu a podlahy dostal bych se na částku něco okolo 15 tis na celou stavbu, přičemž celková hodnota sauny (materiálu) v dnešních cenách je něco okolo 250 - 300 tis Kč. Takže ušetřených 7,5 tis mi moc nedává smysl, nehledě na to, že to pak do stěn horko těžko dodám. A kdybych použil poloviční PUR desky tak by se asi ani nic neušetřilo ...
      Odtok na podlaze - pokud bych měl saunu ve zděné stavbě, tak si to ještě dokážu představit. Ale spádovat podlahu v dřevostavbě kvůli kanálku není zrovna dvakrát technicky jednoduché. Pokud bych navíc uvažoval tak, že něco mohu rozlít, tak bych si musel udělat kanálek i doma do koupelny, kuchyně atd.. Nám se ještě nikdy nic takového nestalo, aby byla v sauně povodeň. A když se něco takového stane tak to nejmenší je to prostě setřít.
      OSB přímo v sauně - s OSB deskami v sauně se nepřijde vůbec do styku, jelikož jsou použitá pouze na podlaze a na tom je dlažba (tam jsem to technicky udělal špatně, protože tam by bylo dobré dát mezi dlažbu a OSB ještě Cetris desky a hydroizolační stěrku). V odpočívárně tam je to něco jiného a souhlasím - bohužel v době realizace jsem nevěděl, že nějaké ECO OSB existují.
      Lavice na pevno - díky tomu že jsou lavice na pevno, tak na podlaze toho moc nepřekáží a dá se bez problému všude vytřít. Zároveň je konstrukce velice pevná, nikde se nic nehýbe ani nevrže. Navíc jsem je takto mohl dělat přesně na míru a vypadá to o dost lepé než kupované skládačky. Pokud budu chtít jednou za pár let sundat veškeré sedací a opěrné části tak je to na 10 min práce s rázovým utahovákem. Ale popravdě bych se s tím nechtěl dělat a ani tahat. Všude se dá v pohodě dostat jak pod lavice tak i za ně.
      A ohledně plánů - nabízím je v el. podobě, kde je více variant: www.tomashorsky.com/plany_konstrukce_venkovni_sauny_s_odpocivarnou
      Nechci, aby tohle vyznělo nějak urážlivě nebo špatně. Já jsem moc rád za každý názor. Sám dělám plno chyb, protože se neustále učím a co je špatně tak zpětně alespoň doplňuji do popisu pod videa.

  • @jaroslavondracek494
    @jaroslavondracek494 Před 2 lety

    Ahoj Tomáši, chci se zeptat, jestli ta saunová kamna stačí i k vyhřátí odpočinkové místnosti v zimních měsících? Díky

    • @TomasHORSKYcom
      @TomasHORSKYcom  Před 2 lety

      Ahoj, v zimě v mrazech jsme se v pohodě dostali na 16 stupňů v odpocivarne. S tím že jsme saunu moc neodvetravali. Stačí pár vteřin pootevrit dveře ze sauny a je hned teplo. Já jsem za chladnější místnost byl v zimě rád. Lépe se dýchá, chce se to akorát zabalit do županu. Nicméně jsem si ve stěně předpripravil i kabel na elektrické kamna do odpocivarny.

  • @tadamec1988
    @tadamec1988 Před 2 lety

    Zdravím, díky za videa. Chtěl bych se zeptat ohledně odpočívárny, je potřeba ji nějak vytápět nebo se lehce vyhřeje spolu se saunou? Stavím teď podobnou saunu jen z porfixu, tak jestli mám řešit vytápění nebo je to zbytečné. Děkuji.

    • @TomasHORSKYcom
      @TomasHORSKYcom  Před 2 lety +1

      Není za co! Zatím mám vyzkoušenou, že i v mrazech se odpočívárna vyhřeje ze saunové místnosti . Záleží jak se často otevírají dveře do sauny a jak často se větrá ven. Nasávání i vývod vzduchu ze sauny jde do odpočívárny - to pomáhá k rychlému nahřátí sauny a i vytápění právě zmíněné odpočívárny. Při stavbě jsem si pro jistotu připravil kabeláž i na malý radiátor, pokud by bylo třeba přitopit. Zatím nebudu řešit. V zimních měsících stačí vzít do odpočívárny župan a dá se bez problému odpočívat 😊.

    • @tadamec1988
      @tadamec1988 Před 2 lety +1

      @@TomasHORSKYcom Díky, přesně tohle jsem chtěl slyšet :)

  • @BarmanPartycom
    @BarmanPartycom Před 2 lety

    Tome, když pro stavbu je 6x12 zbytečně moc, jaký profil bys řekl, že je tak akorát? A co když nepoužiju KVHčka, když se to celý smontuje, bude se to kroutit/nebude?

    • @TomasHORSKYcom
      @TomasHORSKYcom  Před 2 lety +1

      Dřív třeba KVH profily vůbec nebyli a vše se dělalo z neohoblovaneho skoro mokrého dříví. Věřím, že kdyby se takhle mala stavba udělala třeba z 4 - 5 cm tlustých neohoblovaných fošen a pořádně vše sesroubavalo, bylo by to v pohodě. A cenovovka by byla určitě jinde.

    • @55555mc
      @55555mc Před 2 lety

      @@TomasHORSKYcom Co potom tloušťka izolace? Jak silnou izolaci z minerální vaty byste minimálně volil na vaši saunu?

    • @TomasHORSKYcom
      @TomasHORSKYcom  Před 2 lety

      @@55555mc já bych dal alespoň 10 cm vaty.

  • @marekkolencik1999
    @marekkolencik1999 Před 2 lety

    zaujima ma s čím ste natreli lavice a opierky

    • @TomasHORSKYcom
      @TomasHORSKYcom  Před 2 lety

      Použil jsem minerální (parafínový) olej. Je dobré ošetřit olejem vše na co se sedá a opírá + jsem tím vzal i dveře a přesýpací hodiny. Olej pak má dvě funkce, dřevo ošetří a zároveň vynikne více kresba dřeva.

    • @jmenoprijmeni5235
      @jmenoprijmeni5235 Před 2 lety

      @@TomasHORSKYcom Děkuji to mně taky zajímalo