Komentáře •

  • @wojciechbocianski4319
    @wojciechbocianski4319 Před 5 lety +39

    Dwie uwagi:1. Po odcięciu na wymiar koniec rurki m u s i być nie tylko skalibrowany ale i wyrównany. Do tego prosty kalibrator pokazany na filmie się nie nadaje. Nie chcę mówić, do czego się nadaje. Prawdziwy kalibrator ma jeszcze ostrza, które wyrównują czoło rurki oraz odpowiednio je profilują, co ułatwia nałożenie jej na złączkę i chroni o-ringi przed uszkodzeniem.2. Pierścień teflonowy w złączce nie służy do uszczelnienia. Uszczelniają dwa o- ringi. Pierścień służy do odizolowania warstwy aluminiowej w rurce od mosiężnego korpusu złączki.
    Pomimo braku tego pierścienia złącze będzie szczelne ale po jakimś czasie ( miesiące albo lata) dojdzie do elektro- korozji i rozszczelnienia. Dlatego trzeba o tym pamiętać i sprawdzać, czy jest w złączce ten pierścień.

    • @piotryczek9114
      @piotryczek9114 Před 3 lety +1

      Zgadzam się całkowicie z wypowiedzią - widocznie twórca filmu jest amatorem ale chwali się takich którzy żadnej pracy się nie boją :)

    • @bulls-89
      @bulls-89 Před 2 lety

      @@piotryczek9114 tacy wszystko wiedzący to mogliście zrobić filmik 😂

    • @Allebob
      @Allebob Před rokem

      A propos kalibratora z ostrzami - skoro teflon nie służy do uszczelniania tylko do izolacji to wyrównanie końca rury nie jest tak istotne - czy to prawda?

  • @jantomco7441
    @jantomco7441 Před 9 lety +15

    dakujem velmi mi to pomohlo perfektne a jednoduche navody nech sa vam dari

    • @jurajturej4027
      @jurajturej4027 Před 5 lety +1

      pridávam asa ja ja...zrozumitelné a dobré video...vdaka autorovi Poliakovi

  • @mstictube
    @mstictube Před 4 měsíci

    pamięta państwo którego już niema się uśmiałem :)

  • @karoryfer
    @karoryfer Před 11 lety +1

    Tak jest. Szczególnie w prostych instalacjach.

  • @arkadiuszskrzypczak8340
    @arkadiuszskrzypczak8340 Před 4 lety +7

    ciekawe jak wyglądają uszczelki przy połączeniu wykonanym bez frezowania wewnątrz rury.., naprawiałem wiele cieknących po krótszym lub dłuższym czasie połączeń wykonanych bez wykonania tej czynności, nawet wykonanych z użyciem podobnego kalibratora do tego z filmu, polecam wyłącznie kalibratory z fazownikiem (gratownikiem). mamy wtedy pewność, że uszczelki nie będą poszarpane czy pozrywane, brawo Wojciech Bociański, do twojego komentarza nic dodac nic ująć

    • @Chris.Mechanic
      @Chris.Mechanic Před 3 lety

      właśnie naprawiam taką instalajcę. Niestety, sam spieprzyłem kilka lat temu i cieknie teraz. Ale już się douczyłem, jest gradownik/fazownik, nowe oringi i będzie śmigać!

    • @arkadiuszskrzypczak8340
      @arkadiuszskrzypczak8340 Před 3 lety

      @@Chris.Mechanic Brawo i o to chodzi...

  • @grzegorz0743
    @grzegorz0743 Před 3 lety

    A jaki rodzaj instalacji zastosować w domku letniskowym, gdzie zimą temperatura wewnątrz jest grubo poniżej zera?

  • @wht4334
    @wht4334 Před rokem

    Witam serdecznie.
    Mam takie pytanie jak naprawić/uszczelnić złączkę pex w instalacji centralnego ogrzewania jeżeli przecieka przy zamkniętym zaworze kaloryfera a nie ma możliwości wymiany?

  • @pepegarciagarcia1217
    @pepegarciagarcia1217 Před 4 lety

    La mejor tubería hoy en día para instalaciones de agua potable en viviendas, el acero inoxidable.

  • @mariolakowalewska1438
    @mariolakowalewska1438 Před 7 lety

    jakiej średnicy rury stosować najlepiej?

  • @andrzejkowalski1118
    @andrzejkowalski1118 Před 7 lety +11

    Jak faktycznie się to robi! Na samym początku jeżeli przewidujemy dalsze łączenie tej kształtki z gwintem wewnętrznym innego elementu to należy gwint tej kształtki PEX zadrzeć, (brzeszczotem prostopadle do gwintu,nie nożykiem!!!) by zapewnić dobre przyleganie i nie zsuwanie się uszczelniacza.I dalej, ucinamy prostopadle nożycami wymagany odcinek rury PEX. Kalibratorem,stosownym do średnicy rury,kalibrujemy na pełną głębokość rurę.Czyni się to po to by zapewnić swobodne wprowadzenie kształki do rury, nie powodując uszkodzenia lub zsunięcia się z wyżłobienia gumowych oringów! Następnie nasuwamy na rurę nakrętkę a po niej mosiężną pierścień dociskowy. Smarujemy wazeliną techniczną bez-kwasową (tubka około 4 zety w markecie!) zewnętrzny gwint kształtki.Następnie lekko namaczamy część wsuwaną do rury kształtki (pędzelkiem namoczonym w wodzie lub palcem) by zapewnić odpowiedni poślizg oringów wprowadzanych do rury.Dalej, wprowadzamy do oporu kształtkę do rury,dosuwamy do niej pierścień sprężysty i nakręcamy ręcznie nakrętkę.Po wystąpieniu oporu blokujemy kluczem zewnętrzną cześć kształtki, a następnie drugim kluczem dokręcamy do kształtki nakrętkę. Oczywiście do pewnej oporności.Jak za mocno to uszkodzimy pierścieniem rurę PEX-u. Jak za słabo to nie dokonamy pełnego zaprasowania rury na kształtce i będzie przeciek! A później nawijamy uszczelniacz, którym może być : nić sylikonowa LOCATE (najlepsza), lub jej zamiennik nieco tańszy.Taśma teflonowa (są 3 grubości zależnie od przeznaczenia),ostatecznie zaś pakuły (najtańsze i najgorsze!) z dodatkiem pasty uszczelniającej! Trzeba jednak bezwzględnie pamiętać,że w czasie nakręcania (wkręcania) na kształtkę PEX innego elementu zawsze należy blokować (kontrować) zewnętrzny korpus kształtki kluczem (a nie imadłem!!!), a nie nakrętkę dociskową pierścienia sprężystego! Dla bezpieczeństwa czasem robi się odwrotnie! Czyli pierw się wkręca (nakręca) kształtkę PEX w inny element gwintowany a dopiero po tym czynności, o których pisałem wcześniej.Po co wazelina bezkawsowa?Otóż jest ona obojętna dla połączenia ale zapewnia łagodne skręcanie kształtki nadając odpowiedni poślizg.Wtedy jest bardziej wyczuwany opór ,że połączenie jest skręcone "do końca"! I na koniec! Jest możliwe rozkręcanie połączenia PEX z pełnym demontażem kształtki.Po odkręceniu nakrętki dociskowej i zsunięciu pierścienia sprężystego dobrze uchwycić w dłoni (nie narzędziem!) rurę i ruchami lekko wyłamującymi ( ostrożnie i bez przesady) wyjąć kształtkę PEX. I można tę kształtkę,tak jak wyżej, ponownie skręcić ale już z nieco większym przyłożeniem siły. Ale nie przesadzić bo uszkodzimy rurę.Uwagą, kolejna powtórka jest niedopuszczalna!!!

    • @bialy100k
      @bialy100k Před 7 lety +2

      Nakręć filmik, bo dla nie-fachowca (jak ja) to nie jest do końca jasne. Ale doceniam wysiłek opisania "co i jak".

    • @s_y_mko
      @s_y_mko Před 6 lety +8

      Andrzej Kowalski jezeli uwazasz ze pakuly i pasta wg ciebie jest najgorsza a teflon najlepszy to nie mam więcej pytan. Nie chcialbym zebys robil mi hydraulike w domu na teflonie, poprostu jakbym usłyszał panie robimy na teflon i bedzie git, to bym cie odrazu za drzwi wyrzucil.

    • @dominikrodo7318
      @dominikrodo7318 Před 5 lety

      Nie drzyj już tej mordy mądralo.

    • @masza1342
      @masza1342 Před 5 lety

      Biją dzwony tylko w którym kościele?

    • @wojciechbocianski4319
      @wojciechbocianski4319 Před 5 lety +2

      Zamiast wazeliny lepiej płyn Ludwik lub mydło. Wazelina pozostająca na rurce plastikowej przez lata może rozmiękczyć tworzywo rurki. Mydło czy Ludwik wysychają i nie robią szkody.

  • @marko8021
    @marko8021 Před 5 lety +6

    Jakie jest lepsze połączenie pex skręcane czy prasowane?

    • @prezeslasu5605
      @prezeslasu5605 Před 3 lety

      Prasowany jest lepszy i szybszy. Ja u siebie prasowalem cała instalacje a do podejść zostawiłem zapasy i później zrobiłem skręcane końcówki.

  • @mgrokrutny
    @mgrokrutny Před 4 lety +1

    Którą rurkę i jaką średnicę zastosować do podłączenia wody na działce. Pex czy PE? Jak głęboki wykop? Odległość ok. 20 m.

  • @raphallusek
    @raphallusek Před 11 lety +2

    czy przed włożeniem złączki w rurkę można te oringi czymś posmarować, żeby gładko weszło i tym samym zapobiec ewentualnemu wywinięciu oringa?

  • @bestpeter78
    @bestpeter78 Před 7 lety

    klucz jak klucz ale te reczne imadlo to jest jazda! moj ojciec mial takie :D

    • @gawara58
      @gawara58 Před 7 lety

      to nie imadło tylko tzw.klucz szwedzki/szwed/

    • @karoryfer
      @karoryfer Před 7 lety +3

      To jest tzw klucz francuski, nie klucz szwedzki.
      ps.: a tak na marginesie to klucz radziecki ;)

    • @mosiondz7997
      @mosiondz7997 Před 5 lety

      @@gawara58 To klucz francuski. Na szwedzki w cebulandii mówi się "żaba" (klucz nastawny do rur i nie tylko).

  • @Mafadaka4
    @Mafadaka4 Před 7 lety

    jeszcze jest system Tool-Inside, HELA i AX-PRESS

  • @karoryfer
    @karoryfer Před 11 lety +1

    Oringi wchodzą na sucho i nie ma z tym większego problemu. Nie słyszałem, żeby ktoś to smarował. Są to całkiem solidne elementy i nawet jak się trochę wygną (trzeba mieć "parę w łapach", żeby to zrobić :) ) to nakrętka je dociągnie i zaciśnie. Warto testowo skręcić. W praktyce wątpliwości się rozwieją. Inwestycja w test to złączka (ok 5 zł) i kawałek rurki (1 mb - ok. 3 zł za już niezłą markę). Złączka ma dwie końcówki skręcane, albo nawet 3. Mamy więc co najmniej 3 próby za max 8 zł.

    • @gawara58
      @gawara58 Před 7 lety +6

      owszem ,lepiej smarować -idealny jest płyn do mycia naczyń,Oringi mają tendecje do podwijania się

  • @robertpawowski7631
    @robertpawowski7631 Před 11 lety +5

    A jak oceniasz który system jest lepszy - system PP, czy PEX (złączki zaciskane) i gdzie ten obiecany filmik o Pexach zaciskanych o którym wspominasz ;)

  • @Hever73
    @Hever73 Před 5 lety +1

    These fittings are good only to make transition from Kitec to any regular pex (Uponor or Viega) . Kitec got sued so there for is not good!

  • @fubu228
    @fubu228 Před 11 lety +11

    Cześć, dlaczego złączki zaprasowywane są mniej awaryjne od skręcanych? Z góry dziękuję bardzo za odp. Super kanał

  • @sofiancrb1003
    @sofiancrb1003 Před 4 lety +1

    شكر علي المعلومات

  • @endriu19
    @endriu19 Před 11 lety

    Nie wiem czy Pan to odczyta, ale czy pomógłby mi Pan dobrać mniej - więcej rurki i złączki PEX do połączenia ich ze starą instalacją metalową 3/4, oraz na końcu PEX pralką, umywalką oraz WC ?
    Mam grafikę prezentującą obecną instalację i potrzebuję zrobić połączenie jako osoba nie posiadająca sprzętu typu zaciskarka, i chciałbym wykonać tę instalację właśnie przy pomocy PEX skręcanego ;)

  • @karoryfer
    @karoryfer Před 11 lety +5

    Zarówno PP jak i PEX mają swoje plusy i minusy. Należy je stosować zależnie od potrzeb (indywidualnie).
    PP jest sztywny, wymiana odcinka istniejącej instalacji (lub podłączenie trójnikiem) wiąże się z pewnymi problemami - zgrzewarka potrzebuje miejsca, zgrzewamy "dwie strony" jednocześnie, itd. PEX jest cieńszy, w miarę giętki (plastyczny), posiada cieńsze ścianki, łatwiej ułożyć go w szachtach, w "wiąskach" i nietypowo prowadzić.
    Wyboru należy dokonać pod konkretny przypadek, instalację.

  • @ps.ex-u4727
    @ps.ex-u4727 Před 6 lety +2

    Ja u siebie w domu sam wykonywałem instalacje. Wodę puscilem w PP a ogrzewanie w PEX i normalnie pex w posadzce mam w otulinie. Jedyne do czego nie mam zaufania to do łączenia pexa w posadzce trójnikami dlatego nie robiłem żadnych łączen. Sama instalacja banalnie prosta nawet dla laika. Pex nie jest taki straszny tylko z głową trzeba robić. U mnie elegancko pracuje bez awarii z rozdzielaczem 6 sekcyjnym.

  • @janpylek1126
    @janpylek1126 Před 7 lety +10

    ludzie kalibrator jest potrzebny bo jesli tego nie skalibrujesz to podczas wciskania ruru w złączczke wytniesz oringi i dupa mokra !!!

  • @karoryfer
    @karoryfer Před 11 lety +5

    Złączki skręcane mają tendencję do "ślinienia się" ("delikatnego" przeciekania). Łatwo popełnić błąd, niedokładnie wykonać złącze. "Pracująca" rurka pex, również potrafi rozszczelnić złączkę (zmiana długości materiału - jego gęstości - pod wpływem zmiany temperatury). Złączki zaciskane są inaczej zbudowane, są dłuższe, zaciskane z inną siłą, precyzyjnym urządzeniem i "generalnie" są polecane przez specjalistów pracujących w tej technologii.

  • @kamilnueve
    @kamilnueve Před rokem

    Taka ciekawostka jest jeszcze jeden typ złączek, wciskane bez prasy i skręcania. Mam takich kilka zastosowanych przy pompie ciepła, 12 lat wszystko ok.

  • @Emil-ed9sp
    @Emil-ed9sp Před 4 lety

    Czy można zastosować taka rurę do zimnej wody na ogródkach działkowych? Na jesień woda jest spuszczana, więc nie ma możliwości by ją rozerwało. Dodam, że rurę dodatkowo włożyłbym do peszla niebieskiego

  • @artursienko5604
    @artursienko5604 Před 2 lety

    Jeśli ktoś będzie szukał problemów to znajdzie nie ważne w jakim systemie.

  • @mariolakowalewska1438
    @mariolakowalewska1438 Před 6 lety

    jakiego przekroju rurki powinno się stosować do wody pitnej, a jakiego do grzejników? I jakie ma to zależności?

    • @majster7153
      @majster7153 Před 6 lety +1

      Mariola Kowalewska to zależy tylko i wyłącznie od wielkości poszczególnych istalacji. Ile jest grzejników oraz ile jest podejść na wode pitną.

    • @nirmo1399
      @nirmo1399 Před 5 lety

      16 mm z rozdzielacza a grzejniki i rozdzielacz na wodę użytkową też 16 mm. :)

    • @mosiondz7997
      @mosiondz7997 Před 5 lety

      Zależy od żądanego przepływu, tj. pytanie kompletne z dupy wzięte. W urządzeniach końcowych: grzejnik, zlew, bateria - 1/2", kibel - 3/8".

  • @z_mar
    @z_mar Před 5 lety +1

    Naucz się używać gradownika, który ci wyrówna '' twoją źle obcieta rurkę pex''

  • @masza1342
    @masza1342 Před 5 lety

    Biją dzwony tylko w którym kościele? Wprowadzasz w błąd

  • @bestpeter78
    @bestpeter78 Před 7 lety +1

    Mnie tam ten system to się źle kojarzy a kojarzy z podłączaniem węży ogrodowych gdzie ZAWSZE ciekło!!!! Mam do zrobienia prysznic i się zastanawiam, bo później wpuszczone w ścianę jak zaczną ciec to katastrofa będzie... help!?!

    • @Tonywofingend
      @Tonywofingend Před 7 lety +1

      zaciskowego pexa nigdy nie wpuszcza się w zabudowę ani pod zalanie. Każdy ci to powie.

    • @taknie3934
      @taknie3934 Před 7 lety

      nie wiem skąd masz takie informacje...

    • @Mafadaka4
      @Mafadaka4 Před 7 lety +1

      naczytał się muratorów

    • @Tonywofingend
      @Tonywofingend Před 7 lety

      kutaforów.

    • @fak3e516
      @fak3e516 Před 7 lety

      to jak jest? czytałem ,że do zalać można w peszlu - to prawda?

  • @karoryfer
    @karoryfer Před 11 lety

    ...co najmniej 2 próby.

  • @rodrigorodrigez6919
    @rodrigorodrigez6919 Před 7 lety +4

    Pex to świetna rura ale systemy połączeń są katastrofalne.
    Cieknie, rusza się i ciągła niepewność -zalało mi dom czy jeszcze nie?

    • @NieZnaszMnieON90
      @NieZnaszMnieON90 Před 6 lety

      hehe,jakie polaczenie jest najlepsze

    • @amimenamimen8599
      @amimenamimen8599 Před 6 lety

      zaprasowane , ale na skrecanych tez nie cieknie bo niema takiego prawa chyba ze zetniesz oringi przy wsuwaniu ale oto tez trzeba sie postarac

    • @LarsRainer
      @LarsRainer Před 6 lety +1

      3 sezon gr5zewczy jadę na takich złączkach i systemie alu-pex i sprawuje się świetnie.

  • @TAD3011
    @TAD3011 Před 8 lety +4

    Te stare rosyjskie klucze są jednak niezawodne.

    • @jerzysokolowski8034
      @jerzysokolowski8034 Před 8 lety +3

      +kola dupajew Popularna nazwa użytego klucza to "francuz". Trudno zrozumieć jak klucz francuski może się kojarzyć z Rosją... Rozumiem, że spotkałeś kiedyś dziewczynę z Rosji i ten francuz tak zapadł ci w pamięci !? Tak dla jasności, ten drugi klucz, "płaski" wymyślił szwed, powszechnie stosowane do śrub i nakrętek sześciokątnych. Produkowane na całym świecie.

    • @Mariusz997
      @Mariusz997 Před 8 lety +2

      +Jerzy Sokolowski jakbyś oglądał uważnie to zauważyłbyś, że na kluczu jest napisane MADE IN USRR - skrót rozszyfruj sam

    • @bestpeter78
      @bestpeter78 Před 7 lety +3

      +Jerzy Sokolowski A we Francji na ten klucz mówią "Angielski" (cle anglaise) :)

    • @taknie3934
      @taknie3934 Před 7 lety

      w Polsce mówi się "placek po węgiersku, a na węgrzech za uja nie wiedzą co to jest.

  • @jakotako_pl
    @jakotako_pl Před 8 lety +5

    Zastosowałem w dostawce grzejnika ,bez żadnej kalibracji ucięta wyrzynarką i skręcona. Nic nie cieknie.

  • @81Pawcio81
    @81Pawcio81 Před 10 lety +4

    "nie takie to straszne, mozna samemu zrobic sobie instalacje"-jasne, sąsiad tak myślał.ma pół domu do rozprucia...

  • @nodaawaj2790
    @nodaawaj2790 Před 2 lety +2

    Czemu ten film ma służyć? Zmarnowane 10min.

    • @aleksanderderkacz9980
      @aleksanderderkacz9980 Před 2 lety

      Myślę że dla amatorów ma sens,nie wszyscy są złota rączka jak pan!!

    • @nodaawaj2790
      @nodaawaj2790 Před 2 lety

      @@aleksanderderkacz9980 Ale jaki sens ? Dla amatorow ? Wątpię... prędzej dla ludzi którzy nie potrafią myśleć logicznie ✌🏻😅 pozdrawiam

  • @andrzejskroban7203
    @andrzejskroban7203 Před 5 lety +1

    Klucz 22 24 bez francuza

  • @kingamalik1505
    @kingamalik1505 Před 2 lety

    Jak nie masz odpowiednich narzędzi - to nie rób pokazu, bo wprowadzasz w błąd oglądających. Po założeniu złączki w sposób jaki zademonstrowałeś na pewno będzie przeciek.

  • @itydrych52
    @itydrych52 Před 3 lety

    Strasznie dlugo ci to idzie.

  • @jacekskurski749
    @jacekskurski749 Před 3 lety

    Lat wytzymuie aż peknie

  • @adambatko1584
    @adambatko1584 Před 5 lety +4

    A gratownika to nie ma ? Kompletnie amatorska i bledna porada .Przed zalozeniem zlaczki trzeba sfazowac brzegi rury .To co na filmie to jakas bzdura

    • @Giaour
      @Giaour Před 5 lety

      Właśnie po to wszedłem, bo chciałem sobie przypomnieć jak najlepiej fazować, a tutaj o tym nic. Bez fazowania to najlepsza droga do ściągnięcia gumek i nieszczelności.

    • @mosiondz7997
      @mosiondz7997 Před 5 lety +1

      Są specjalne narzędzia do tego. Kto ma wprawę, to może nożem.

  • @mixajlo8142
    @mixajlo8142 Před 4 lety

    Sta ga zagledas neujeda 🤦🏻‍♂️

  • @mirsadkaukovic8322
    @mirsadkaukovic8322 Před rokem

    -1

  • @tomaszmazur9802
    @tomaszmazur9802 Před 7 lety +5

    chłopie na chleb byś nie zarobił

    • @Mafadaka4
      @Mafadaka4 Před 7 lety +8

      przestan pierdolic ty pewnie robisz jeden domek w 2dni samemu

  • @xcerber3896
    @xcerber3896 Před 9 měsíci

    Z kad wiesz ze 3/4 obrotu?

  • @jaknajlepiej
    @jaknajlepiej Před rokem

    Kalibrator z Aliexpress 👍