Správné postupy měření při revizích elektrických zařízení

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 17. 03. 2020
  • Správné postupy měření při revizích elektrických zařízení
    Toto video se věnuje ukázkám měření prováděných při revizích elektrických zařízení. V úvodu zmiňuje důležité normy i technické informace, které by každý revizní technik EZ měl znát a které se k problematice revizí vztahují. Jedná se např. o ČSN 33 1500, ČSN 33 2000-6, ČSN 33 1600 ed. 2, TNI 33 2000-6, ČSN EN 60079-17 ed. 4, ČSN EN 62305 a další.
    Video může přispět k tomu, abyste si udělali představu, jak provádět revize, prohlídky, měření, zkoušení i následné vypracování revizní zprávy.
    Zmiňuje například správný stupeň ochrany IP, označení kabelů a jejich zakončení, prohlídku upevnění kabelů, uložení v lištách, žlabech i dalších nosných systémech. K určení hodnot, které není možné zjistit prohlídkou slouží měření.
    Video ukazuje provedení některých měření v rámci revizí EZ - například měření izolačního odporu, měření impedance poruchové smyčky, ověření zapojení přístroje přes proudový chránič, měření a ověření proudových chráničů (u jednofázové i třífázové zásuvky), měření zemního odporu.

Komentáře • 15

  •  Před 4 lety +5

    A rýpnu si ještě jednou :-) Zemniče a jejich vývody by měly být při přechodu mezi prostředími chráněny proti galvanické korozi - dobrým zvykem je smršťovačka.

  • @vojtechsajvald1581
    @vojtechsajvald1581 Před 4 lety +6

    Pane kolego, jak to souvisí s tématem videa? Ve videu se hovoří o měření a ne jak má být provedeno zemnění.

  • @muju9529
    @muju9529 Před 3 lety +2

    13:43 a není to náhodou video ? Na film už se netočí ! 😎💯

  • @jardacerny2744
    @jardacerny2744 Před 2 lety +2

    Co ta zasuvka 230V pod tim kohoutkem na vodu v garazi??👍

  •  Před 4 lety +3

    Zajímavé video, jen by v něm mohlo (mělo) být zmíněno, že v ukázkovém rozvaděči jsou zapojeny 1F jističe za 4P chránič. Nevím, jak to dělají ostatní kolegové, ale tohle osobně píšu do závad s tím, že není splněna podmínka stejného počtu pólů ochranného přístroje a za ním připojených vývodů.
    Co vy všichni na to?

    • @stepanvalenta5678
      @stepanvalenta5678 Před 4 lety +8

      A který článek a jaké ČSN je porušen? Děkuji

    • @sharpshooterCZ200S
      @sharpshooterCZ200S Před 3 lety +5

      Co to je za nesmysl? Jaká normě to odporuje?
      A když bude za 4-pólovým chráničem 3-fázový jistič tak už to snad bude OK?
      Je naprosto legitimní nainstalovat 4-pólový chránič a za něj třeba šest 1-fázových jističů pro jednotlivé zásuvkové obvody. Nebo snad máš pocit že kvůli tobě všichni budou instalovat jen kombinované chráničo-jističe?

    • @Silas155
      @Silas155 Před 3 lety

      @@stepanvalenta5678 Já to vidím tak, že podle normy ČSN 33 2000-1 čl. 314.2. Porucha v jednom obvodu nesmí ovlivňovat ostatní obvody.

    • @vajadusek8800
      @vajadusek8800 Před 2 lety +1

      @@Silas155 a když je to dle dokumentace projektove tak to take pišeš do zavad.?

    • @Silas155
      @Silas155 Před 2 lety +3

      @@vajadusek8800 Dle TNI 33 2000-4-41 čl. 6.2 cituji "Použití skupinového třífázového proudového chrániče pro ochranu jednoho světelné obvodu a více zásuvkových
      obvodů sice normami zakázané není, ale takovéto řešení se nedoporučuje z důvodu nemožnosti vyloučit možnost vzájemného ovlivňování koncového světelného a koncových zásuvkových obvodů při aktivaci chrániče, např. při aktivování chrániče unikajícími proudy při použití ručního nářadí může zároveň dojít k vypnutí světel, což vytváří nebezpečnou situaci z hlediska obecné bezpečnosti. Z hlediska bezpečnosti se důrazně doporučuje použití samostatného proudového chrániče pro každý jednotlivý
      koncový světelný obvod."
      Výše se někdo ptal na normu. Tady je dán výklad TNI. To že to cituji z norem, neznamená, že na to mám stejný názor.
      Já tak striktní nejsem a do závady to nedám. Protože podle Ing. Hlavatého neznamená výpadek světel v domě/bytě problém, protože svůj byt majitel zná. Dám to do doporučení. Ale třeba u pronajímaného bytu je to už jinak. Jinak dbám na to, aby v co největší míře byly osazeny chrániče typu A. Kdy unikající proudy s chráničem AC = neschopnost vypnutí/zpožděné vypnutí. To je podle mě větší ohrožení bezpečnosti, než že v bytě, který znáte zhasnou světla. To by jste si tam také musel dát nouzové osvětlení, protože při poruše vám mohou tytéž světla také zhasnout a jste na tom stejném.