Dr. Horváth Ákos: Atomenergia, Maghasadás, Biztonság, Kockázatok, Paks II | Mindenségit! #59

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 15. 07. 2023
  • Az energia kérdésköre kikerülhetetlen civilizációnk jövője szempontjából. Podcastünk műsorfolyamában többször értekeztünk már a fosszilis és a megújuló energia előnyeiről és hátrányairól, és az eddigi beszélgetések alapján azt látjuk, hogy mindkét ágazat olyan problémákat hordoz genetikájában, amikkel így vagy úgy, de meg fog gyűlni a bajunk, sőt: bizonyos következményekkel már most is keményen küzdünk. Ha nyers a közepe, az a baj, ha nincs hangja és nem berreg, az a baj. A fosszilis energiára a jelen állás szerint száz évnél tovább nem számíthatunk, a megújuló energia pedig csak addig újul meg, amíg süt a nap és van honnan kibányászni a napelemekhez és az akkumulátorokhoz szükséges ásványokat és egyéb nyersanyagokat, amik kitermelése egyébként is a fosszilis energia felhasználására alapul és nagyon környezetszennyező.
    De mi a helyzet az atomenergiával? Hogyan működik egy atomerőmű? Mi szükséges a működéséhez? Mennyi idő múlva fogynak ki az atomerőművek létrehozásához és működtetéséhez szükséges nyersanyagok? Mennyi ideig képes működni egy atomerőmű? Mennyire biztonságos ez a technológia? Mennyire szennyező? Milyen kockázatokat hordoz? Magyarország milyen kapcsolatban áll az atomenergiával? Mi újság, Paks II?
    Ezekre és ehhez hasonló kérdésekre adott türelmes és kimerítő válaszokat Dr. Horváth Ákos fizikus, az Atomenergia-kutató Intézet igazgatója, az Energiatudományi Kutatóközpont főigazgatója.
    Dr. Horváth Ákos:
    www.ek-cer.hu/atomenergia-kut...
    #atomenergia #horváthákos #fosszilisenergia #atom #politika #tudomány
    Kövessétek, osszátok műsorunkat, ha tetszik, és iratkozzatok fel csatornáinkra!
    Facebook: / mindensegitpodcast
    Instagram: / mindensegitpodcast
    Spotify: open.spotify.com/show/7vAnzuZ...
    Apple Podcast: podcasts.apple.com/hu/podcast...
    TikTok: vm.tiktok.com/ZML46gJrX/
    Támogatni itt tudjátok a munkánkat: / mindensegit
    Vagy utalhattok közvetlenül a számlaszámunkra is: 11600006-00000000-99660019
    (Sokat segít, ha közleményben feltüntetitek: "Adomány")
    Műsorvezetők:
    Varga Tóth Róbert
    Pázmándi Gergely
    Fény, fotó, videó, vizuál: Szávics Attila
    / attila.szavics
    / szavics_attila
    Drón: Salamon Zalán
    / salamonzalan
    Helyszín: Úri cipő - kaptafa
    kaptafa.hu/
    welovebudapest.com/cikk/2023/...
    Állandó hangtechnikai partnerünk a Microsound Kft.
    / microsound.hu
    Számítástechnikai partnerünk a We Love Apple.
    bit.ly/438ZPpX
    Mindenségit! © 2023

Komentáře • 137

  • @istvanpellus281

    Köszönöm a tudományos jellegű információt. Én a nukleáris energiát, a veszélyessége végett, nem tartom elfogadhatónak. Véleményem szerint, a meg ujjúló energiának, sokkal nagyobb jövője lehet. Minden akaraton, szervezésen múlik.

  • @mariacsimanehegyi8230

    Köszönöm a kiváló beszélgetést, érdekes volt, és érthető laikusoknak is!

  • @Akol56Peter

    A hidrogén mint alternatív energia sima gáz formájában nem lesz megoldás. Elég abba bele gondolni, hogy több száz bar nyomásra kell komprimálni. És már itt megbukott az ügy. Aztán nézzük meg a hidrogén előállítás költségeit meg hatásfokát. (persze akkor ha nem földgázból állítjuk elő mert ha erről van szó akkor csak adtunk a végterméknek egy pofont) Talán az lehet a megoldás, ha ammóniát állítunk elő. Mert azt könnyű cseppfolyósítani. Amit mond Horváth Ákos a szél erőműről az pontatlan. 1. Az egység teljesítmény a hazai viszonyok között nem lehet nagyobb (ésszerű méretek között) 2 -3 MW -nál. 2. Az éves "rendelkezésre állás" azaz amit egy év alatt megtermel Németországban, a naperőmű + foto voltaikus kombónál 15% körül van és nem folyamatos.

  • @ernobalazs2402

    Tervezett, irányított zsugorodás! Népességben és fogyasztásban is. A földdel, környezetel takatékosan, stb. Ki kell szálni az autóból, = bicikli.

  • @petertorok9431
    @petertorok9431 Před 14 dny

    Remek vólt a műsor . Köszönöm.

  • @annamariamozes1914

    Köszi, ez is remek volt!

  • @katalintar6328

    Szerintem a népesség nem tud végtelenig szaporodni, éppen azért, mert a Föld eltartóképessége korlátozza, tehát be tud, be fog állni az eltartóképességnek megfelelő létszámra, és az legfeljebb csak nagyon lassan tud nőni. Láthatjuk már, hogy a gazdagabb helyeken automata módon lecsökken a szaporodás. A szegényebb helyeken még nem állt be a népesség szaporulat kiegyensúlyozottsága, mert még az elvárt színvonalon több ember eltartható, mint amennyi van jelenleg.

  • @user-hk6ke7id7q

    Szintén egy jó érdekes adás :) A doki jól elmagyarázza a dolgokat de kihallani hogy honnan kapja a fizetését. Azt elhiszem hogy most már eléggé képbe vannak a dologgal kapcsolatban és oda is tudnak tudatosan figyelni erre az egészre. De azt tudom hogy amikor csernobil történt akkor az egyik barátom 4 honapos magzat volt az anyukája hasába. 2 éve egy tojás nagyságu tumort vettek ki a fejéböl. Anyám háziorovosa aki a megyében az egyik legelismertebb volt rengeteg képesitéssel a háta mögött azt mondta anyámnak hogy ez a rengeteg pajzsmirigy probléma és nöi baj meg sok rákért csernobil a felelös. Persze az élelmiszeripar is gusztustalan még most is de csernobil mellett nem lehet elmenni az eddigi tudásom és informácioim alapján. A tárolásrol szolo rész jol hangzik de ha azt nézzük régen nem voltak ennyire ellenörizve a dolgok mint most de még most is hány cég játsza ki a környezetvédelmet... Én nem venném biztosra hogy ez a tárolás olyan nagyszerü.. És ha hosszátesszük hány olyan dolog lehet vagy lehetett amiröl nem tudunk.. Jó ez az atomenergia csak ha baj van akkor az több generácio egészségét veszélyezteti akár öröklés utján is.

  • @tothista4477

    Korrekt elôadás!

  • @gondagabi74

    Szeretem ezeket a beszélgetéseket, lelkes Mindenségit hallgató vagyok, de az az első, amihez hozzászólnék. Azért azzal vitatkozom, hogy Csernobil után a szakértő szerint nem emelkedett Magyarországon a rákos megbetegedések száma. Sajnos a családban is előfordult 87-ben, ami egyértelműen a 86-os csernobili katasztrófa hatása, és az I. sz. Gyerekklinikán a vezető főorvos személyesen mondta - hogy nem győzi a kórház a rengeteg rákos megbetegedéssel bekerülő gyógyítását, még a folyóson is gyerek voltak, sőt, a 86-os terhességekből szintén kimagasló volt a már rákos megbetegedéssel szültett kisbabák száma - mint velünk megtörtént sajnos. Emiatt most megrendelüt a bizodalmam az egész előadásra vonatkozólag (ami csak erre a jelenlegire vonatkozik), mert ha egy ilyen fontos és tragikus tényt elbagatellizálnak - meg nem történtnek tekintenek ilyen körökben - akkor vajon a többi állításban mennyire lehet bízni?

  • @fodornandorjozsef

    Atom volt a műsor.. ⚛👍

  • @agnesrusin2129

    Köszönjük!

  • @gaborbakos7058

    Ez nagyon zagyavalék volt. Akit érdekel a téma, az nézze meg az ELTE Atomcsill "atomoktól a csillagokig" laikusoknak szóló youtube csatornáját, ahol érthetően elmagyaráznak sokmindent. Ott sokkal értelmesebben magyaráznak, mint ebben a videóban. Titkos tipp: Dávid Gyula

  • @babaarcuszatir

    Ennél sokkal magasabb nézettség járna mind a témának, mind az interjúnak. Köszi mindenkinek!🙂

  • @Boowar95

    Imádom, hogy valaki az analógiák szempontjából közeleíti meg a témát és minden kérdést.

  • @leventelorincz1190

    Középiskolás diák voltam amikor tudományos folyóiratban azt olvastam, hogy 2000- ben a repölögepek ( utasszálitó es cargo) hidrogén üzemanyaggal fognak repülni! 2023- ban latam egy prototipus repülöt ami hidrogenel repült! 1983 Éritsegeztem!

  • @85manocska85

    Nagyon jók a témák, a meghívott vendégek is kitűnő választások, gratulálok! Viszont amellett nem tudok elmenni szó nélkül, hogy a Faludy György reinkarnációjának kinéző srác hangos hahotázással csodálkozik rá a legalapvetőbb dolgokra. Ezek az eltúlzott reakciók kicsit beárnyékolják az amúgy érdekes beszélgetéseket.

  • @szalailaszlovid

    2:00:00

  • @rolagabor8782

    Persze, simán lehet olyan statisztika amiben Csernobil után kevesebb daganatos megbetegedés volt mint a rendszerváltás után 😢. Van egy dokumentumfilm arról ahogy egy német erőművet bontanak. Valamivel többe kerül mint egy új építése és minden "üres" cella tárolása ideiglenes.

  • @arpadmogyorodi3754

    Végre egy olyan beszélgetés, amiben a helyén kezelik az atomenergiát. Meg az egész energiakérdést. Sajnos azt kell mondani, hogy hiánypótló, nem azt hogy ez a normális.