Poprava Grety Bösel - nacistické dozorkyně, ze které se v Ravensbrücku stala sadistická vražedkyně

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 14. 02. 2024
  • Další naše skvělá videa můžete najít na Herohero 🔸 herohero.co/worldhistorycz
    🔹🔹🔹
    ...V Ravensbrücku se nacházel také výcvikový tábor pro dozorkyně SS, které zaučovala Dorothea Binz - sadisticky krutá německá nacistická důstojnice a dozorkyně -, která své svěřenkyně instruovala, jak zacházet s vězni, na které měly dohlížet.
    Tito vězni museli pracovat, dokud nezemřeli, a úkolem jejich nadřízených bylo dostat z nich maximum práce, dokud jsou ještě naživu. Ravensbrück se tak stal výcvikovým střediskem či "školou násilí" pro asi 3500 dozorkyň, které pak sloužily buď v Ravensbrücku, nebo v jiných koncentračních táborech.
    Od léta 1942 prováděli lékaři SS na vězeňkyních v Ravensbrücku neetické lékařské pokusy. Hlavním koordinátorem těchto pokusů byl Karl Gebhardt a jeho asistenty se stali lékaři Herta Oberheuser a Fritz Fischer.
    Aby napodobili zranění způsobená střepinami bomby, používali často kladivo k lámání nohou vězeňkyň, poté infikovali otevřené rány agresivními bakteriemi. Sledovali proces hojení a postupu infekce při aplikaci různých chemických látek, jako například sulfanilamidu, a bez nich.
    V domnění, že by to mohlo pomoci při léčbě vojáků s amputovanými končetinami, testovali také různé metody napravování a transplantace kostí. Tyto pokusy zahrnovaly amputace a často se prováděly bez jakékoliv anestezie.
    SS si pro tyto pokusy vybrali téměř 80 žen, většinou Polek. Mnoho žen v důsledku toho zemřelo a ty, které přežily, často utrpěly trvalé fyzické poškození. Lékaři SS také prováděli sterilizační pokusy na ženách a dětech, z nichž mnohé byly romské a sintské národnosti, aby vyvinuli účinnou metodu sterilizace. Podíleli se také na nucených potratech žen, které byly již v sedmém nebo osmém měsíci těhotenství. Kromě nucených potratů také těhotné ženy bili, aby vyvolali potraty, a zabíjeli novorozence.
    V listopadu 1944 se Greta Bösel vypracovala na pozici, kde dohlížela na zadávání práce. To znamenalo, že patřila k těm, kteří rozhodovali o tom, které vězeňkyně jsou příliš slabé na práci a mají být okamžitě poslány do plynové komory. Ženy, které byly nemocné, přestaly být výkonné nebo jim bylo více než 52 let, měly být poslány do koncentračního tábora Uckermark, kde měly zemřít nebo být zabity. Podle Bösel si vězeň, který nemohl pracovat, zasloužil smrt. Jednou řekla jinému dozorci: "Když nemohou pracovat, ať shnijí".
    Později byla povýšena na vedoucí hlášení. V této funkci musela organizovat denní nástupy všech vězněných osob, sestavovat pracovní oddíly a odpovídala za všeobecnou kázeň, kterou udržovala pod hrozbou brutálních trestů. Podle její poválečné výpovědi byli vězni trestáni za krádeže jídla, lhaní a vyhýbání se práci.
    Začátkem roku 1945 se nakazila tyfem a až do poloviny března 1945 nebyla schopna pracovní činnosti. Když se ruská armáda přiblížila ke koncentračnímu táboru Ravensbrück, uprchla s manželem a dalšími vedoucími pracovníky na západ k postupujícím britským a americkým jednotkám. V dubnu 1945 byla zatčena.
    Celkem prošlo koncentračním táborem Ravensbrück asi 132 000 žen z celé Evropy, včetně Polek, Rusek, Židovek, Romek a dalších. Z tohoto počtu více než 92 000 žen zahynulo. Když byl tábor 30. dubna 1945 osvobozen Rudou armádou, nacházelo se v něm asi 3 500 nemocných žen, mužů a dětí.
    Po skončení války Gretu Bösel konečně dostihla spravedlnost, když byla souzena v prvním ravensbrückém procesu, který začal 5. prosince 1946. Spolu s dalšími 15 obžalovanými byla obviněna ze spoluodpovědnosti a účasti na zločinech spáchaných v Ravensbrücku. Během procesu poskytla rozporuplné výpovědi o své roli při výběru vězňů do plynové komory. Její advokát - který obhajoval i další nacistickou dozorkyni Dorotheu Binz - podal jménem své klientky žádost o milost. Argumentoval tím, že Greta Bösel přišla do Ravensbrücku pouze na základě nuceného pracovního nasazení a byla zde pověřena pouze úkolem omezeného rozsahu na dobu tří měsíců. Proti Bösel však svědčili různí svědci a její lži jí nakonec nepomohly uniknout spravedlnosti.
    3. února 1947 shledal britský vojenský tribunál Gretu Bösel vinnou ze špatného zacházení s vězni tábora, z vraždy a z účasti na selekci na zplynování a odsoudil ji k trestu smrti oběšením.
    Bösel bylo 38 let, když byla v pátek 2. května 1947 v 9:55 oběšena Albertem Pierrepointem.
    Upozornění: Všechny níže uvedené názory a komentáře jsou od členů veřejnosti a neodrážejí názory kanálu World History.
    Neakceptujeme propagaci násilí nebo nenávisti vůči jednotlivcům nebo skupinám na základě atributů, jako jsou: rasa, národnost, náboženství, pohlaví, sexuální orientace. World History má právo zkontrolovat komentáře a smazat je, pokud jsou považovány za nevhodné.
    ► KLIKNĚTE na tlačítko ODEBÍRAT pro další zajímavá videa: / @worldhistoryvideoscz
    #historie
    #dejiny
    #holocaust
    #worldwar2
    #ww2

Komentáře • 32